PDA

View Full Version : ساخت یک برنامه و طراحی بانک اطلاعاتی آن ؟

bazikadeh
چهارشنبه 18 تیر 1393, 19:54 عصر
سلام
من میخواستم برنامه دفترچه تلفن (118) را بسازم که فیلد های زیر را داشته باشد

نام - نام خانوادگی - نام پدر - کدملی - آدرس - ایمیل

نمیدونم بانک رو چطور باید طراحی کرد؟ یعنی کسی از یک شماره بیشتر داشت چیکار کنم ؟

khokhan
چهارشنبه 18 تیر 1393, 21:31 عصر
سلام
من میخواستم برنامه دفترچه تلفن (118) را بسازم که فیلد های زیر را داشته باشد

نام - نام خانوادگی - نام پدر - کدملی - آدرس - ایمیل

نمیدونم بانک رو چطور باید طراحی کرد؟ یعنی کسی از یک شماره بیشتر داشت چیکار کنم ؟
دوتا جدول
یکی برای مشخصات فردی با یه فیلد ID و جدول دیگه برای شماره ها با ذکر ID جدول مشخصات
هرموقع نیاز بود تا مشخصات رو به همراه شماره تلفنها داشته باشی این دو تا رو باهم join می کنی
وقتی هم می خوای رکورد جدید اضافه کنی اطلاعات رو همزمان توی دو جدول در یک زمان اضافه می کنی
وقتی هم خواستی حذف کنی تریگر تعریف می کنی یا دو تا جدول رو توی بانک به همدیگه ربط می دی و کاسکت رو برای بروزآوری و حذف فعال می کنی

bazikadeh
چهارشنبه 18 تیر 1393, 21:53 عصر
میشه مثال بزنین چون دقیقا نمیدونم چه کار هایی رو باید انجام داد و بعضی چیزا رو یادم رفتن ....

saman.m
پنج شنبه 19 تیر 1393, 12:42 عصر
با سلام برای این کار میتونی یه فیلدی به نام توضیحات قرار بدی که اگر طرف هر چند تا شماره داشته باشه می تونی توی این قسمت بنویسی

bazikadeh
پنج شنبه 19 تیر 1393, 15:08 عصر
میدونم ولی اگه به صورت دو جدول بخواهم بنویسم چطور این کار رو انجام بدم ؟

saman.m
پنج شنبه 19 تیر 1393, 17:29 عصر
اگر بخوای با 2 تا جدول بنویسی دوستمون جواب داده همین کارو کن

bazikadeh
پنج شنبه 19 تیر 1393, 18:22 عصر
خوب الان که یک جدول گذاشتم ولی موقع درج کاری انجام نمیده.
با لینک نوشتم درست هم نوشتم ولی نمیدونم چشه ؟

81579001
پنج شنبه 19 تیر 1393, 18:57 عصر
سلام
اگر کد بگذاری بهتر میشود بررسی کرد

joker
پنج شنبه 19 تیر 1393, 19:03 عصر
نیازی به دوتا جدول نیست !
یک جدول .
توجه داشته باش که هر شماره تلفن یونیک و یکتا و منحصر بفرد هست. فیلد کلید شما برای اینکه تکراری نباشه شماره تلفن هست
جدولت خیلی ساده هست
جستجوی افراد و شماره تلفن هایشان هم بر اساس کد ملی میتونه انجام بشه که دقیق باشه .

bazikadeh
پنج شنبه 19 تیر 1393, 19:05 عصر
خوب الان دقیقا همین کار رو کردم و کلید رو کد ملی کردم.
ولی موقع درج هیچ عملی صورت نمیگیره ؟ با لینک

joker
شنبه 21 تیر 1393, 13:56 عصر
من چی نوشتم؟

فیلد کلید شما برای اینکه تکراری نباشه شماره تلفن هست
فیلد کلید شماره تلفن باید باشه نه کد ملی ... من نوعی میتونم 100 تا شماره تلفن داشته باشم. اصلا و ابدا نباید کلید کد ملی باشه.

خیلی ساده هست مسئله ها....

bazikadeh
شنبه 21 تیر 1393, 16:01 عصر
چطوری خوب اگه طرف میخواست چنیدن تلفن داشته باشه چی ؟
حالا کلید هم کد ملینباشه یک نفر میتونه چندین بار سیو شود

behnam-soft
سه شنبه 24 تیر 1393, 19:51 عصر
به نظرم شما اول برو یکم در مورد طراحی بانک اطلاعاتت رو تکمیل تر کن بعد شروع کن به طراحی برنامه، اینطوری راحت تر و اصولی تر یاد میگیری.

baba goril
چهارشنبه 25 تیر 1393, 19:11 عصر
سلام پیشنهاد من بطور خلاصه اینه:
- ابتدا یک جدول به عنوان جدول مشخصات عمومی هر کاربر دفترچه تلفن ایجاد می کنید :
ID- NAME -FAMILY-Email-National Code- JobID -ADDRESS - DESCRIPTION -MobNum1-OtherNumbersID
- سپس برای فیلد خارجی OtherNumbersIDجدولی جداگانه با سه فیلد ID وUsrerId و NumbersID ایجاد می نمایید.
حال با این سناریو جهت درج یک کاربر اقدام می نمایید
ابتدا کاربر را با مشخصات اولیه در جدول مشخصات عمومی درج می نمایید
بعد با گرفتن id کاربر ثبت شده در حالت ویرایش همان کاربر توسط یک تکست باکس و لیست باکس شماره های نامتناهی برای هر کاربر درج و با id اختصاصی او در جدول دوم درج می نمایم
حال کافیست در فرم لود لیست باکس را با select فقط Id کاربر انتخاب شده پر نماییم.

bazikadeh
جمعه 27 تیر 1393, 22:17 عصر
سلام پیشنهاد من بطور خلاصه اینه:
- ابتدا یک جدول به عنوان جدول مشخصات عمومی هر کاربر دفترچه تلفن ایجاد می کنید :
ID- NAME -FAMILY-Email-National Code- JobID -ADDRESS - DESCRIPTION -MobNum1-OtherNumbersID
- سپس برای فیلد خارجی OtherNumbersIDجدولی جداگانه با سه فیلد ID وUsrerId و NumbersID ایجاد می نمایید.
حال با این سناریو جهت درج یک کاربر اقدام می نمایید
ابتدا کاربر را با مشخصات اولیه در جدول مشخصات عمومی درج می نمایید
بعد با گرفتن id کاربر ثبت شده در حالت ویرایش همان کاربر توسط یک تکست باکس و لیست باکس شماره های نامتناهی برای هر کاربر درج و با id اختصاصی او در جدول دوم درج می نمایم
حال کافیست در فرم لود لیست باکس را با select فقط Id کاربر انتخاب شده پر نماییم.

کد نویسیش سخت میشه

bazikadeh
جمعه 27 تیر 1393, 22:30 عصر
حالا اگه بخواهیم یک کامبو بسازیم مثلا بگیم آیا خط فعال هست ؟ بله یا خیر بگذاریم و اگه بله بود 1 و نبود 0 در بانک ذخیره شود این را چگونه بسازیم ؟
حالا اگر 1 بود توی ستون وضعیت در دیتا گرید یک عکس(تیک) و اگه نبود یک عکس (ضربدر) نشان داده بشه

joker
شنبه 28 تیر 1393, 11:48 صبح
چطوری خوب اگه طرف میخواست چنیدن تلفن داشته باشه چی ؟
حالا کلید هم کد ملینباشه یک نفر میتونه چندین بار سیو شود

خب دقیقا داری درست میگی ، یک نفر میتونه چندین شماره تلفن داشته باشه!
یک نفر چندین شماره تلفن براش به عنوان یک رکورد بانک اطلاعاتی بــــــــــــــــــــــــ ــــــــاید ذخیره بشه.

این مسئله کاملا با دنیای واقعی شی گرایی سازگاره و چون منطقی هست هم هیچ مشکلی در دیتابیست به وجود نمیاره.

تلفن - کد ملی - نام

ali 1234567890 09131112222
ali 1234567890 09142221111

به نظرت جستجو یا ویرایش یا گزارش دیگه ای در جدولی به شکل مثالی فوق مشکلی پیش میاره ؟

hamed_m
شنبه 03 آبان 1393, 00:03 صبح
خب دقیقا داری درست میگی ، یک نفر میتونه چندین شماره تلفن داشته باشه!
یک نفر چندین شماره تلفن براش به عنوان یک رکورد بانک اطلاعاتی بــــــــــــــــــــــــ ــــــــاید ذخیره بشه.

این مسئله کاملا با دنیای واقعی شی گرایی سازگاره و چون منطقی هست هم هیچ مشکلی در دیتابیست به وجود نمیاره.

تلفن - کد ملی - نام

ali 1234567890 09131112222
ali 1234567890 09142221111

به نظرت جستجو یا ویرایش یا گزارش دیگه ای در جدولی به شکل مثالی فوق مشکلی پیش میاره ؟

فکر میکنم ارتباط جدول افراد و جدول شماره تلفنها بی نهایت به بی نهایته و جدول میانه نیاز داره.
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D8%B3%D8%A 7%D8%B2%DB%8C_%28%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9 %87_%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7% 29