PDA

View Full Version : راهنمایی در رابطه با شروع asp

hafez1
جمعه 20 تیر 1393, 00:27 صبح
سلام دوستان.
من تا حالا asp کار نکردم. الان میخام یادش بگیرم.میخواستم ببینم قبلش لازمه که زبان دیگری بلد باشم.منظورم اینه که پیش نیازی نداره؟
php رو هم میخام یاد بگیرم این دوتا پیش نیاز هم نیسن؟کدومشو باید اول یاد گرفت؟
منبع خوب و قابل فهم هم اگر لطف کنید بهم معرفی کنید که برای شروع کار خوب باشه ممنون میشم.

hafez1
جمعه 20 تیر 1393, 00:58 صبح
یه سوال دیگه asp با asp.net فرق داره؟

rafiee.mostafa64
جمعه 20 تیر 1393, 03:55 صبح
اول در مورد سوال دومت asp و asp.net فرق میکنه ولی دیگه عملا چیزی به نام asp قدیمی وجود خارجی نداره در واقع asp واسه دوران تیر کمون شاهه و asp.net ورژن جدیدتری از asp سنتیه. وقتی کسی میگه asp منظورش همون asp.net. در واقع asp.net همون asp.net web from هستش و زمانی که کسی میگه asp منظورش همون asp.net web formهستش. در سالهای اخیر ماکروسافت معماری mvc رو وارد asp.net کرده و تغییرات جدیدی در asp.net داده (همون جور که گفتم mvc یه معماری توی برنامه نویسی هستش و مختص به asp نمیشه)
پس در واقع در حال حاضر ما دو تکنولوژی asp.net web form و asp.net mvc رو داریم. البته هر دوی اینها زیر چتر .net معنی داره .
در مورد php هم باید عرض کنم ارتباطی با asp نداره و کاملا دو معقوله جدا از همه. php رو شما میتونی به عنوان زبان برنامه نویسی تحت وب در نظر بگیری ولی asp.net به طور مستقل زبان برنامه نویسی نیستش و یک تکنولوژیه. یعنی زمانی که شما داری از asp استفاده میکنی باید برای برنامه نویسی از زبان های برنامه نویسی تحت دات نت استفاده کنی .
در ضمن php و asp چندین ساله در بین طرف دارهاشون اختلاف وجود داره و هر کدوم بر مزیت نسبت به دیگری اصرار دارن. در این مورد من چیزی نمیگم چون خودم aspکار هستم اگر چیزی بگم یک طرفه به قاضی رفتم. در هر صورت هرکدام از اینها مزایایی دارن که دیگری نداره باید ببینی کدوم یک از این مزایا برای تو ارجحت داره تا یکی رو انتخاب کنی . پیشنهاد من هم اینه که یکیشون رو انتخاب کنی و سراغ دیگری نری . چون هر کدومشون واسه خودشون دنیایی دارن و اگه بخوای واردش بشی و چیزی ازش سردر بیاری نمیتونی هر دوشون رو بلد باشی. البته شاید شما استعداد زیاد داشته باشی و خیلی هم باهوش که در این صورت شامل شما نمیشه . اینو واسه آدمای با هوش متوسط مثل خودم گفتم. پس برو ببین مزایای کدوم برای شما اهمیت داره و برو سراغ همون . البته طرف دارای php بیشتره و سعی کن خودت تصمیم بگیری و نه نظرات طرف دارای اون زبون.
در مورد پیش نیاز های برنامه نویسی تحت وب هم باید بگم که شما اول باید html , css رو بلد باشی و در وهله بعدی جاوا اسکریپت و جی کوئری آشنایی داشته باشی و بعد از اون بری سراغ تکنولوژیه مورد نظرت. همچنین باید در مورد دیتابیس آشنایی داشته باشی.
اگه بخوای بری سراغ asp.net باید یکی از دو زبون vb.net و یا c# رو یاد بگیری و بعد بری سراغ خود asp. البته لزوم نداره تمام ویژگی های اون رو یاد بگیری چون یک سری از چیزهایی که توی vb و c# هستش مخصوص ویندوز اپلیکیشن هستش . فقط شما کافیه چهار چوب کلی اونارو یاد بگیری. بقیه چیزها رو توی کار یاد میگیری .
در مورد PHP هم که عرض کردم خودش یه زبون به حساب میاد و سینتکس خودش رو داره البته من زیاد در موردش نمیدونم و بهتره از دوستان PHP کار کمک بگیری
در هر دوی اینها شما باید با دیتا بیس کار کنی پس باید پیش زمینه ای در مورد دیتا بیس داشته باشی
راستی یادم رفت بگم که اگه میخوای بری سراغ ASP حتما برو سراغ ASP.NET MVC چون هم جدید تره هم ماکروسافت داره روی اون بیشتر سرمایه گذاری میکنه و در واقع آینده از آن MVC هستش. خوده من هم به تازگی شروع به یاد گیری MVC کردم . البته باید سعی کنی مفاهیم شی گرایی رو یاد بگیری چون توی MVC بیشتر بکار میاد تا WEB FORM.
موفق باشی

i.RB92
شنبه 21 تیر 1393, 15:57 عصر
سلام دوستان.
منبع خوب و قابل فهم هم اگر لطف کنید بهم معرفی کنید که برای شروع کار خوب باشه ممنون میشم.
برای شروع فیلمهای آموزشی (http://tizlearning.com/weblog/4) سایت تیزلرنینگ رو بهت پیشنهاد میکنم.