PDA

View Full Version : سوال: دیتابیس مناسب برای یک برنامه

amirkazem
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 00:59 صبح
باسلام خدمت دوستان گرامی واساتیدمحترم.طاعات قبول.
بنده دردلفی تازه کارهستم.ولی تصمیم دارم آن راانشاءالله درحدخوب یادبگیرم.
اماسوال بنده این هستش که می خواهم برای یک برنامه ی سیستم دانش آموزی که شامل چندین جدول (مشخصات، سرویس ایاب وذهاب، پرداخت شهریه، مواردآموزشی و../.)هستش برنامه ی مناسبی طراحی کنم.(البته باراهنمایی ومساعدت شماعزیزان).مع الوصف به نظرشماپایگاه داده ی مناسب برای این برنامه واتصال به برنامه کدام یک ازنرم افزارهای:اکسس، مای اس کیوال، اس کیو ال سرور مناسب هست؟
ازعنایت شماسپساگزارم.

hp1361
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 07:39 صبح
سلام

با توجه به اینکه تازه کار هستید سعی کنید سنگ بزرگ بر ندارید که نشانه نزدن است!

یه بانک ساده به نظر من بهترین انتخابه. الان وقت اون نیست که خودتون رو خیلی درگیر یانک های سنگین بکنید. همون اکسس به نظرم انتخاب خوبه. این رو هم باید در نظر گرفت که شما قصد نوشتن یه برنامه ساده دانش آموزی رو دارید و صرف استفاده از بانکی مثل SQL Server نشان خوب بودن برنامه شما نیست و در مقابل نبودش نشانه کمبود برنامه شما نیست!

در مورد اکسس شک نکنید چرا که خیلی از برنامه های بزرگ که تراکنش های میلیونی ندارند و اطلاعاتشون خیلی حیاتی و امنیتی نیست از بانک های ساده و سبک مثل اکسس یا SQLite و یا Firebird و... استفاده میکنند

موفق باشیم

یوسف زالی
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 10:07 صبح
الان وقت اون نیست که خودتون رو خیلی درگیر یانک های سنگین بکنید

من از صفر اس کیو ال شروع کردم و بعد اکسس. اصلا این طور نیست. بیس یکیه، روش ها هم یکی. به صرف بزرگ بودن و حجیم بودن برنامه، نمی شه گفت سخته.
مفاهیم که همون مفاهیمه، نرمال سازی و طراحی هم همون، کوئری نوشتن هم جز در موارد حرفه ای، تقریبا یه شکله، خب ما که داریم همون قدر هزینه می کنیم، چرا قدم لرزون برداریم؟
از همون صفر اگر می تونید با اس کیو ال کار کنید و وقتتون رو بی خود هدر ندید با اکسس.
اما اگر برنامه خیلی کوچیکه SQLite می تونه خیلی گزینه خوبی باشه.
کلا اکسس رو فراموش کنید. اونقدر اذیت می کنه تا از هرچی دیتابیسه بدتون بیاد. مخصوصا روی شبکه و با یوزر های همزمان. ساپورت نکردن درست حسابی از تراکنش، لاگ، و ...
از همون ابتدا یا اس کیو ال، یا لایت رو شروع کنید. با فایربرد فعلا تجربه دقیقی نداشتم.
البته دیتابیس های دیگه ای هم برای کار های سبک هستند، PostGre مثلا یکیشه، شده برید با XML دیتابیس کار کنید ولی سراغ اکسس نرید.
این رو به تجربه خودم و چند نفر از دوستان دیگه براتون گفتم.
موفق باشید.

firststep
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 14:31 عصر
من نظرم مثل دوست خوبم اقای hp1361 یکیه
والبته با محترم شموردن نظر یوسف جان اما باید یگم چون Access یکی از قالام ای سی دی ال هست پس می تونیم فرض بگیریم که خیلی بلدنش و خیلی هم محیط اش قابل درک تره برای تازه کاران و همچنینی احتمال می دم برنامه ایشون local و بدون شبکه می باشد و با در نظر گرقتن شرایط تازه کاری ایشان بهتر است روی خوده دلفی فوکوس کنن بهتر تا به نتایج دلشاد کننده ای برسد و سپس در ادامه اینشا sql , ... هم فرا خواهد گرفت.....و ب ارزوی موفقیت وقبولی طاعات و عبادات

hp1361
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 14:37 عصر
من از صفر اس کیو ال شروع کردم و بعد اکسس. اصلا این طور نیست. بیس یکیه، روش ها هم یکی. به صرف بزرگ بودن و حجیم بودن برنامه، نمی شه گفت سخته.

سلام

توی این فروم میشه خیلی تاپیک ها رو پیدا کرد که پرسیدن: "آقا برنامه من روی سیستمم به خوبی کار میکنه اما در سیستم مقصد خیر!آیا اس کیو ال را باید آنجا هم نصب کنم؟!"

باید حق داد که تازه کارها دید درست و مناسبی از آنچه می خوان انجام بدن ندارند. چرا از جای سخت شروع کنند که اذیت بشوند!

اینکه از دیتابیس هایی چون SQLite یا Firebird استفاده کنن موافقم اما بازهم به خود طرف بستگی داره. با توجه به عنوان برنامه ای که قصد دارند انجام بدن لزومی نداره بیان DBMS چون SQL Server رو نصب کنند. تازه باید دید آیا دوستمون با مفاهیم شبکه نیز آشنایی دارند!و آیا برنامه قراره کلاینت سرور باشه که اونوقت بگیم اکسس توی شبکه اذیت میکنه که واقعا هم اذیت میکنه.

خلاصه منظور اینکه کمک کنیم قدم ها رو با استفاده از تجربیات دیگران جوری برداره که تجربیات بی مورد ماهارو تجربه نکنه

یوسف زالی
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 14:40 عصر
خب اکسس واقعا تجربه بدی بود برای من.
به نظرم صاف بره سراغ SQLite خیلی بهتره. قبول که شبکه و کلاینت سرور یکم فنی می شه، اما روی دسکتاپ باز هم اکسس گزینه آخر منه.

Mask
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 14:46 عصر
منم هم نظر داش یوسفم.
اکسس که من یکی رو داغون کرد. کلا بیخیالش بشید. من هم برای کارهای کوچیک sqlite رو پیشنهاد میکنم.

zidane
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 15:42 عصر
ACCESS: درسته که نمیشه از کوئری های پیچیده استفاده کرد و امکانات و سرعتش کمه ولی برای کسی که تازه کاره راحت ترین راه برای یادگیری کار با دیتابیسه. فکر نمی کنم کسی که تازه می خواد برنامه بنویسه به امکاناتی در حد اس کیو ال نیاز داشته باشه

SQLite: دیتابیس خیلی خوب با سرعت بالا و امکانات زیاد ولی من توی دلفی کامپوننتی که راحتش باهاش ارتباط برقرار کنه و بشه به راحتی اکسس و SQL Server باهاش کار کرد ندیدم. (بهترینش DISQLite بود که اونم دردسرهای خاص خودشو داره و به راحتی ADO نیست )

SQL Server: تنظیماتش برای کاربر تازه کار گیج کننده هست (Instance,Login,Security,...) ولی اگه وقت بذاره و کار کردن باهاش رو یاد بگیره دیگه نیازی به تغییر دیتابیس نداره چون همه نیازهاش به بهترین نحو پوشش داده میشه

amirkazem
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 16:09 عصر
باسلام
ازاین همه توجه وعنایت بی نهایت سپاسگزارم.لازم دیدم به عرض دوستان برسونم که بنده بااکسس تقریباًسه سالی هستش که کارمی کنم.وباهمین اکسس یک برنامه ی اموردانش آموزی طراحی کرده ام که تقریباًتمام احتیاجات عوامل اجرایی(مدیر،معاون و...) مدرسه راجواب میده.امکاناتش هم ازقبیل:1.ثبت مشخصات دانش آموزان2.ویرایش مشخصات3.ثبت مواردآموزشی4.ثبت مواردانضباطی5.ثبت مواردغیبت6.ثبت مراجعات اولیا7.ثبت پرداخت کرایه سرویس8.ثبت پرداخت شهریه9.امکان حذف دانش اموز10.دفترتلفن11.انواع گزارش ازمواردذکرشده قبل12.وحتی سازماندهی سرویس ایاب وذهاب و...چندین گزارش مفصل دیگر.
امامسأله این هست که اکسس مستقل نیست یعنی اگرروی سیستمی اکسس نصب نباشه برنامه بدون استفاده خواهدبود.همین مسأله باعث شده که بنده بتونم باکمک شماعزیزان وبااستفاده اززبان شیرین دلفی این برنامه راطراحی کنم تابرنامه ی مستقلی داشته باشیم ونیازی به داشتن حتی آفیس هم درکامپیوترمقصدنباشد.
ضمن این که دوستان دیگری هم پیشنهادکرده بودندکه این همه زحمت رادراکسس کشیدم بهتربودباSQL طراحی می کردم.
به عرض برسونم که تمام طراحی های جداول وکوئری هاوگزارشات وارتباطات دراکسس راخودم انجام داده ام وشایدبتوان گفت دراکسس چیزایی بلدم.
تصاویری هم ازقسمتهایی ازبرنامه موردنظررامی تونیدمشاهده بفرمایید.

121453121454
121455121456

zidane
پنج شنبه 02 مرداد 1393, 11:30 صبح
شما که برنامه رو قبلا نوشتی. اگه مشکلت فقط با نصب کردن آفیسه که اگه از SQL Server هم استفاده کنی باید حداقل MSDE رو روی سیستم مقصد نصب کنی.
به نظر من از همین دیتابیس استفاده کن و فقط فرم ها رو با دلفی طراحی کن

amirkazem
جمعه 03 مرداد 1393, 00:44 صبح
ضمن تشکرازشمادوست گرامی zidane
فقط امیدوارم شمااساتیدگرامی بنده رایاری کنیدتابرنامه موردنظررابادلفی به پایان برسانیم.
ازهمه کمال تشکررادارم.:تشویق:

hp1361
یک شنبه 09 شهریور 1393, 12:23 عصر
سلام

معلومه که روی برنامه ای که با اکسس نوشتی خیلی وقت گذاشتی. شک نکن که در مسیر استفاده از دلفی هم اذیت هایی خواهی داشت. اما وقتی مسلط به کار بشی انجامش برات شیرین خواهد شد.

هرگونه مشکلی داشتی درخدمتیم

amirkazem
یک شنبه 09 شهریور 1393, 22:30 عصر
دوست عزیزhp1361 (http://barnamenevis.org/member.php?15580-hp1361)ضمن تشکرازعنایت شما، بله بنده دربرنامه ای که بااکسس کارکردم خیلی وقت گذاشتم ضمن اینکه اکسس زبان وی بی راهم ساپورت می کنه وتمام کدهای نوشته شده دربرنامه باوی بی بوده است.
اماهمانطورکه شمافرمودیددرتکمیل برنامه بادلفی مشکل خواهم داشت ودارم.البته کارراتاحدی پیش برده ام وتمامی فرمهارادردلفی طراحی کرده ام.1.فرم ثبت مشخصات که به خوبی کارمی کند.2.انواع جستجوهابراساس نام، نام خانوادگی، کلاس، پایه ومحل سکونت(شهریاروستا)و...راهم انجام داده ام که به خوبی هم نتیجه می دهد.(البته باکمک انجمنهای برنامه نویس واستفاده ازتجربیات دوستان)
ولی یکی ازمواردی که هم اکنون باآن به بن بست رسیده ام این هست که مابااستفاده ازیکی ازابزارهای جستجودانش آموزموردنظرراانتخاب می کنیم ومی خواهیم یکی ازموارد:ثبت غیبت،ثبت مواردآموزشی،مواردانضباطیو ...رابرای همان دانش آموزانجام دهیم که ازاینجابه بعدراگیرکرده ام.درصورت امکان نگاهی به http://barnamenevis.org/showthread.php?467190-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D 8%A8-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D8%AF بیندازید.
danesh1351
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 08:37 صبح
سلام خدمت دوستان
خدمت همه سروران گرامی عرض شود
1 - عادت کردیم فقط ایرادات را نقل قول کنیم.
2 - بهتر است با تحقیق و عملگرائی کار کنیم .
3 - من فکر میکنم تنها ضعف اکسس اینه که یک rdbms نیست و نیز نمیتوان در شبکه از بعد امنیتی از اون اسنفاده کرد
بنابراین برای محیطهای تک کاربری من فکر میکنم بسیار مناسب است .

یوسف زالی
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 16:48 عصر
عادت کردیم فقط ایرادات را نقل قول کنیم.

وقتی از شما پرسیده می شه کدوم دیتابیس بهتره، باید ایرادات هم گفته بشه.