PDA

View Full Version : طراحی برنامه

jd.mn98
یک شنبه 05 مرداد 1393, 21:45 عصر
سلام دوستان
بنده به یه چالشی در طراحی برنامه ها برخوردم.
مسئله اینه که در یک برنامه ابزار و کنترل ها رو چگونه و در چه جاهایی به کار ببرم تا برنامه کاربر پسند باشد؟
مثلا یک برنامه ی مدیریت کلاس :
دیتاگرید ویو رو کجای فرم بزارم
تیتر ها
نحوه ی چینش تکست باکس های ورودی اطلاعات
دکمه ها مثل دکمه ثبت ویرایش یازگشت
و ...
دوستان اگر پیشنهاد و راهنمایی دارند ممنون میشم.

alibilgats
یک شنبه 05 مرداد 1393, 22:04 عصر
با سلام
دوست عزیز من، این موردی که شما مطرح کردید تا حد زیادی به سلیقه خود شما بستگی داره!
ولی اصولا طراحی کاربر پسند به اونایی گفته میشه که توش از ترکیب رنگ و اندازه و چینش صحیح کنترل ها و فونت های مناسب استفاده شده باشه!
از آیکن های متناسب با موضوع استفاده کنی.
ابزارهای ورودی رو بصورت صحیح گروه بندی کنی و داخل فریم بگذاری!
مثلا به جای اینکه یه فرم با کلی تکست باکس کنار هم درست کنی سعی کن فیلدها رو گروه بندی کن و هرگروه رو توی برگه های Tab بذار
اصول راست به چپ رو رعایت کن. مخصوصا توی دیتاگرید
از رنگای اجق وجق استفاده نکن! ترکیب رنگ ملایم همیشه بهتر جواب میده.
و کلی موارد دیگه....

jd.mn98
یک شنبه 05 مرداد 1393, 22:14 عصر
مشکل بزرگ من قرار دادن دیتاگرید ویویه
من تا حالا هر پروژه ای کار کردم دیتاگرید ویوم رو خاصیت داکش رو روی bottom یا همون پایین گذاشتم و کنترل های ورود اطلاعات رو بالای اون قرار دادم.

Sir-Programmer
دوشنبه 06 مرداد 1393, 01:51 صبح
با سلام ،
دوست عزیز به نظر من ظاهر برنامه یکی از مهترین بخش برنامه نویسیه که اگه برنامه کارایی زیادی هم نداشته باشه ولی باز ساده و گرافیکی و تمیز باشه باز نظر خیلی هارو متوجه خودش میکنه برای اینکار از کنترل ها یا کامپوننت ها استفاده کن که مهمترینشون همین ریبون هاست که خیلی میتونه در تمیزی برنامه کمک کنه تنها مشکلش سرعت است که اگه استاندارد کد نویسی بشه سرعتش زیاد پایین نمیاد کنترل های زیادی وجود داره همانند Telerik , DevExpress , Janus ,DotNetBar , ... اگه نمیخوایی از کامپوننت هم استفاده کنی باز میتونی با فتوشاپ قالب برنامه رو بسازی که کار دشوار و بی فایده ای است ....121628

alibilgats
دوشنبه 06 مرداد 1393, 14:41 عصر
با اجازتون اینم یه نمونه از برنامه هایی که من نوشتم.
البته کیفیت تصاویر یکم پایینه!

mehdiba3
سه شنبه 07 مرداد 1393, 18:03 عصر
سلام. میشه راهنمایی کنید که این فرم های بالا رو با چه کامپاننتی طراحی کردید؟
من به شدت نیاز دارم یاد بگیرم. ممنون

Sir-Programmer
سه شنبه 07 مرداد 1393, 18:20 عصر
سلام دوست عزیز ، دوستمون فکر کنم از DoTNetBar (http://soft98.ir/software/programming/component/3566-devcomponents-dotnetbar.html) استفاده کرده و منم از DevExpress همچنین کنترل جالب زیادی وجود داره نظیر تلریک و ....
موفق باشی

mehdiba3
سه شنبه 07 مرداد 1393, 18:35 عصر
DoTNetBar (http://soft98.ir/software/programming/component/3566-devcomponents-dotnetbar.html) را خودم نصب کردم. ولی نمیدونم چطوری دکمه هایی که توش ایکن هست رو تعریف کنم. میشه راهنماییم کنین؟

mehdiba3
سه شنبه 07 مرداد 1393, 19:49 عصر
کسی نمیگه چطوری دکمه هایی ایجاد کنم که توش ایکن هست؟ مثل فرم بالا که دوستان نشون دادن

Sir-Programmer
سه شنبه 07 مرداد 1393, 19:59 عصر
منظورت دکمه های ریبون بار هست ؟ خب دوست عزیز تو Property دکمه ها روی image کلیک کنید بعد عکس مورد نظرو انتخاب کنید !!

mehdiba3
سه شنبه 07 مرداد 1393, 20:08 عصر
ببینید دکمه مستطیل شکل هست. هر عکسی هم توش بزارم مستطیل ذخیرش می کنه. الان توی این فرم دوستان شکل معرفان، سرپرستان ، آموزشکده ها مستطیل نیست. یا تو فرم خودتون جستجو عکس یک دوربین هستش که اصلا انگار دکمه درست شده . نه اینکه اول دکمه رو ایجاد کنم بعد برم تو خصوصیاتش عکسی بزارم. ایطوری فقط عکس میره تو دکمه به صورت مستطیل قرار میگیره.

میشه بهتر راهنمایی کنین؟ ممنون

alibilgats
سه شنبه 07 مرداد 1393, 22:43 عصر
سلام.
من واسه ساخت اون دکمه ها از کامپوننت DotNetBar استفاده کردم.
احتمالا مشکل شما اینه که تصاویرتون رو jpg یا bmp میذارید! که در این حالت هر کاری بکنید تصویرتون بصورت مربع یا مستطیل میشه!
شما باید از تصاویر با فرمت png استفاده کنید که فاقد بک گراند باشه

یه سر به این سایت بزنید و بر اساس موضوعی که میخواید سرچ بزنید و تصاویر یا آیکون های دلخواهتون رو با کیفیت بالا انتخاب کنید.

http://www.iconfinder.com

mehdiba3
سه شنبه 07 مرداد 1393, 23:09 عصر
سلام.
من واسه ساخت اون دکمه ها از کامپوننت DotNetBar استفاده کردم.
احتمالا مشکل شما اینه که تصاویرتون رو jpg یا bmp میذارید! که در این حالت هر کاری بکنید تصویرتون بصورت مربع یا مستطیل میشه!
شما باید از تصاویر با فرمت png استفاده کنید که فاقد بک گراند باشه

یه سر به این سایت بزنید و بر اساس موضوعی که میخواید سرچ بزنید و تصاویر یا آیکون های دلخواهتون رو با کیفیت بالا انتخاب کنید.

http://www.iconfinder.com

ممنون. من این کامپاننت رو دارم. ولی با کدوم ابزارش؟ اسمش رو فقط بهمبگین. مرسی

mehdiba3
سه شنبه 07 مرداد 1393, 23:17 عصر
فقط یک توضیح مختصر بدین که مراحلش چیه. شاید به خیلی ساده باشه. ولی برای من چون تا خالا انجام ندادم شدنی نیست. DotNetBar رو هم نصب کردم و تمام کامپاننت هتشو دارم.
فقط بگین کدوم کامپاننتش . چطور دکمه رو به صورت عکس میاره. هر کاری می کنم buttonx به صورت مستطیل میاره

alibilgats
چهارشنبه 08 مرداد 1393, 10:50 صبح
برای اون دکمه های نوار بالا از ابزار RibbonBar استفاده کردم. این ابزار رو که روی فرم گذاشتی روش کلیک راست کن و گزینه add button رو بزن. هرچندتا که خواستی
بعدش برو توی تنظیمات button مورد نظرت . دوتا خاصیت مهم توی تنظیمات واسه این قضیه هستش.

اولی ColorTable که میتونی تعیین کنیی button بک گراند داشته باشه یا نه! با رنگبندی های مختلف
دومی Shape هستش که تعیین میکنه شکل کلی button چطوری باشه! مستطیل مربع یا دایره

حالا خودت حساب کن با ترکیب مقادیر این دو خاصیت چند حالت میتونی درست کنی!!

بازم میگم تصویرت حتما باید png باشه تا طرحت زیبا و بدون بک گراند باشه.

البته تنظیمات ریز واسه جزئیات هم داره که دیگه باید خودت کار کنی تا متوجه بشی.

mehdiba3
چهارشنبه 08 مرداد 1393, 22:56 عصر
ممنون. خیلی مفید بود

jd.mn98
پنج شنبه 09 مرداد 1393, 09:56 صبح
دوستان devcomponent.dotnetbar بهتره یا dev express ؟

alibilgats
پنج شنبه 09 مرداد 1393, 11:04 صبح

من با دوتاشون هم کار کردم
ابزارهای
devcomponent.dotnetbar توی راحتی استفاده و سرعت اجرا بهتره به نظر من.
ولی از نظر تنوع ابزار و امکانات dev express خیلی بیشتره

مثلا اگه بخوای فقط از چارت dev express استفاده کنی باید کلی dll به پروژه اضافه کنی.
ولی کل ابزارهای devcomponent.dotnetbar با نهایتا 2 الی 4 dll در اختیارت هستن.
البته devcomponent.dotnetbar تا جایی که میدونم اصلا ابزار چارت نداره!

matin.soft
پنج شنبه 09 مرداد 1393, 11:56 صبح
با اجازتون اینم یه نمونه از برنامه هایی که من نوشتم.
البته کیفیت تصاویر یکم پایینه!

دوست عزیز برای برنامه ای مانند این صد در صد وقت زیادی گذاشتین درسته ، پس هزینه کار هم میره بالا ولی خیلی از مشتریان ارزش کار رو نمی دونند و هزینه درخواستی رو نمی پردازند پس ما هم مجبور میشیم کیفیت رو بیاریم پایین .

alibilgats
پنج شنبه 09 مرداد 1393, 12:20 عصر
دوست عزیز برای برنامه ای مانند این صد در صد وقت زیادی گذاشتین درسته ، پس هزینه کار هم میره بالا ولی خیلی از مشتریان ارزش کار رو نمی دونند و هزینه درخواستی رو نمی پردازند پس ما هم مجبور میشیم کیفیت رو بیاریم پایین .

فرمایش شما کاملا درسته دوست عزیز. اصولا مشتری به خاطر گرافیک زیبا هزینه بیشتری پرداخت نمیکنه و آدم نباید بعضی جاها انرژی و زمان زیادی بذاره!
ولی من سعی میکنم همیشه گرافیک و کارایی برنامه بطور موازی سطحش بالا باشه. تا هم مشتری راضی باشه و هم خودم.
این برنامه رو من 4 سال پیش بصورت کاملا سفارشی توی حدودا 1 ماه نوشتم. البته چندبار آپدیت هم کردم و هزینه ای هم که گرفتم کاملا مناسب بوده.

Sir-Programmer
پنج شنبه 09 مرداد 1393, 16:39 عصر
من با همه کنترل ها کار کردم ، Telerik , DevExpress , DotNetBar که بنظرم از همه لحاظ DevExpress بهتره البته نظر شخصی منه ! که اگه کد نویسی استاندارد انجام بدی سرعتش نسبت به بقیه کنترل ها کمتر پایین میاد و تهنا مشکل DevExpress اینه که Right To Left رو تو WinForm پشتیبانی نمیکنه ، ولی در کل میشه کاملاً کنترل ها رو فارسی کنید ، و اما در مورد اینکه دی ال ال زیاد داره بله ولی این مشکل نیست ! و میشه با نرم افزار های ساده که تو اینترنت هست این دی ال ال هارو تو خود برنامه Merg کنید ....