PDA

View Full Version : کمک در طراحی بخش مالی آموزشگاه

mehdiba3
شنبه 11 مرداد 1393, 23:33 عصر
برنامه ای که دارم می نویسم مربوط به آموزشگاه هستش. این آموزشگاه میتونه هر نوع آموزشگاهی رو در بر بگیره(زبان-کامپیوتر - آموزش رانندگی و ....)

تا اینجا مشکلی نیست. الان دارم بخش مالی رو تکمیل می کنم.
کاری که باید بشه اینه که مشتری ممکنه تمام یا قسمتی از پولش رو بده. پس بخش قسط رو هم داریم. نمودار ER رو به صورت زیز کشیدم
http://www.xum.ir/images/2014/08/03/Untitled-1.jpg
بنظرتون کارم درسته؟ یا راه بهتری هم هست؟
توضیح اینکه هر پرداختی یک کد داره که کلید اصلیه و اگه کامل پول را پرداخت نکرد در جدول قسط مبلغ باقی مانده قرار میگیره و بار بعدی که پرداخت کرد همینطوری جدول قسط بروز رسانی میشه تا حساب صفر بشه. الان مشکلم اینه چطوری لیستی از اقساط را داشته باشم؟ مثلا بفهمم کی تا الان در چه تاریخ هایی قسط داده؟ من یک فیلد باقیماده که بیشتر ندارم. و فقط میتونه یک مقدار رو ذخیره کنه. کلا قاطی کردم. گیج شدم. ممنون می شم من رو راهنمایی کنید

محمد آشتیانی
یک شنبه 12 مرداد 1393, 00:11 صبح
با سلام
اصلا نیاز نیست باقی مانده ثبت بشه
همیشه هزینه کلاس منهای اقساط پرداختی میشه بدهی اون شخص

فرض بفرمائید به ازای ثبت نام یک شخص تو یه دوره رکوردی در جدول کلاس ها ثبت میشه و فیلد id اون جدول هم کلید هست

تو جدول دیگه ای که بدهکاری و بستانکاری رو ثبت میکنی و یه فیلد این جدول کلید خارجی میشه به فیلد id جدول کلاس ها

فرض کن این جدول کلاس ها

id
student_id
course_id
...

1000
1234
555

اینجا id کلید اصلی هست

همزمان با این رکورد یه رکورد تو جدول پرداخت ها ثبت میکنی که دانش آموز به میزان شهریه دوره بدهکار میشه به آموزشگاه و بعدا با ثبت هر قسط با عنوان بستانکار این بدهی پاس میشه
تو هر لحظه میتونی بدهی شخص رو با هزینه دوره منهای پرداخت ها به دست بیاری

اینم جدول پرداخت ها
payment_id کلید خارجی میشه
type میشه نوع --> یعنی بدهکار یا بستانکار
و نهایتا amount که میشه مبلغ و البته فیلدهای دیگری هم مثل تاریخ و ... میتونه اضافه بشه.

payment_id
type
amount

1000
1
500000

1000
2
100000

1000
2
150000

mehdiba3
یک شنبه 12 مرداد 1393, 17:04 عصر
دوست عزیزم آقا محمد از راهنمایی که کردی بسیار سپاسگذارم. یک ایده به ذهنم رسیده که با روش شما فرق می کنه. اگه عملیش کردم همینجا می گم روش رو تا اگه کسی خواست بعدا استفاده کنه.

یک نکته که نمیدونم درسته یا نه اینه که شما گفتین از کد دوره و شماره دانشجویی برای پرداخت استفاده کنم.
بجای این کار من از کد ثبت نام استفاده کرد. جدولی بنام ثبت نام دارم که دارای فیلد کدثبت نام، شماره دانشجویی و کد دوره هستش. فکر کنم چون کد دوره و شماره دانشجویی در این جدول اومده بهتره از این جدول استفاده کنم تا تعداد قیلد های کمتری به کار ببرم

محمد آشتیانی
یک شنبه 12 مرداد 1393, 18:50 عصر
سلام
خواهش میکنم ، بنده عرض کردم از فیلد id جدول دوره ها برای پرداخت استفاده کنید ، چون برای هر ثبت نام یکتا هست.
البته این فقط کلیات بود ، حتما باید بسط داده بشه برای استفاده عملی.