PDA

View Full Version : برنامه نوبسی با ASP.net MVC یا PHP MVC یا هردو؟

Milad_Fashi
یک شنبه 12 مرداد 1393, 13:06 عصر
شرمنده که دوباره این بحث کلیشه ای رو تکرار کردم
خیلی گیج شدم.نمیدونم چیکار کنم
میشه هر دوتا رو با هم یاد گرفت؟ اگه جواب مثبته کدوم رو اول یاد بگیرم؟ یا موازی هر دوتا رو کار کنم؟
درضمن برنامه نویسی کار کردم و مهندسی نرم افزار خوندم.و ترس از یادگیری ندارم.و تجربه یادگیری سریع زبان رو دارم.
یا باید فقط یکی رو خوب و مسلط یاد بگیرم
در ضمن به برنامه نویسی به عنوان شغل دوم نگاه میکنم
عاشق لینوکس هستم و به خاطر لینوکس از PHP و LAMP خوشم میاد
ولی بازار کار ویندوز در ایران بهتره و از سی شارپ هم به خاطر چند منظوره بودن اون خوشم میاد(برنامه نویسی ویندوز و شبکه و موبایل و ...) و خوش دستی visual studio که سرعت تولید نرم افزار رو بالا میبره
ولی php رو کار نکردم و اصلا نمیشناسمش
ولی یکی از دوستام که هر دوتا رو کار کرده میگفت : "الان ASP.net از PHP سبقت گرفته! و قدرت بالایی در تولید صفحات وب به صورت MVC داره.ولی چون خارجی ها باید هزینه زیادی بابت لایسنس های اون بدن زیاد سمت اون نمیرن و php محبوب تره.ولی برای ما ایرانی ها asp.net بهتره!!!"
نظر شما چیه؟

peymang
یک شنبه 12 مرداد 1393, 13:14 عصر
PHP یاد بگیر
از اسمش مشخصه که PHP بهتره :)

asp ( با سینتکس C#‎‎‎‎‎‎, vb , razor) یه زبونه php هم یه زبونه ولی asp از تنها یک فریمورک استفاده می کنه اونم .net ولی اگه از php استفاده کنی از هر فریمورکی که مطابق با نیازهای پروژه هست می تونی استفاده کنی

مقایسه:

php بر روی اکثر سیستم عامل ها اجرا می شه ولی asp.net فقط بر روی ویندوز( به صورت معمول - ولی امکان استفاده از asp.net به وسیله ی mano بر روی لینوکس هست)

یادگیری php خیلی آسونه و قواعد نوشتاری اون خیلی شل و ول و راحته ولی asp اینطور نیست

مجوز php رایگان هست ولی asp.net به خاطر اینکه بر روی ویندوز اجرا می شه باید حتما پول مجوز ویندوز رو بدی ( sqlserver رو جدا و ....)

برای نوشتن پروژه هایی که کد اون ها بسته هست asp.net بهتر از php هست ولی php هم ابزاری برای محافظت از کد ها داره ولی به پای asp.net نمی رسه

الگوی mvc رو داخل هر دو می تونیم پیاده کنیم و دلیل نمیشه که asp.net الگوی mvc رو خودش می سازه بهتر باشه
فریم ورک های php هم این الگو رو پیاده سازی کردن مثل zend , yii , laravel , ... و به خاطر open source بودن اینها حتی بهتر از .net هست ( امکان تغییر و شخصی سازی)

محیط توسعه asp.net ویژوال استادیو هست که IDE خوبیه ولی
پی اچ پی هم چیزی کم نداره
این IDE ها به نظرم خیلی خوب و کامل هستن
jetbrain phpStrom , zend Studio

از نظر سرعت هم اگه یه نگاهی به سایت های بزرگ بندازید اکثر روی توزیع های لینوکس هستن و با توجه به اینکه php بر روی لینوکس خیلی راحت کار می کنه شاید اینم یه برتری نسبت به asp.net باشه

php اپن سورس هست و asp.net با سورس بسته
با توجه به اینکه دوست دارید با لینوکس کار کنید php دوست خوبی برای شما می شه

تجربه خودم:
من هر دو رو کار کردم
و دیدم که بیشتر asp کار ها فقط بلدن با ویزارد ها کار کنن و کد نویسی در حد 20 25 خط
ولی کسایی که با php کار می کنن، مخصوصا اون اوایل چون با صفحات به صورت مستقیم درگیرن( این یه مزیت نیست ) چیزای بیشتری یاد می گیرن ( کار با فریم ورک و ابزار ها خوبه اگه بدونیم چه کاری انجام میدن)

در آخر شاید این لینک ها به شما کمک بیشتری بکنه:
https://www.udemy.com/blog/php-vs-asp-net
و یک لیست از خصوصیت های هر کدوم که مقایسه شدن
http://www.codeproject.com/Articles/102854/PHP-and-ASP-NET-A-Feature-List

koorosh4
یک شنبه 12 مرداد 1393, 13:28 عصر
ببین دوست عزیز . php و asp خیلی خیلی به هم نزدیک هستن . شما تو سایتهای بزرگ دنیا جستجو کنی از هردو میتونی پیدا کنی که عده ای به php هاش تکیه میکنن و میگن چون این سایتها با php نوشته شده پس php بهتره و عده ای هم به asp تکیه میکنن و میگن چون این سایتها با asp نوشته شده asp بهتره . چند تا نکته هست شما باید قبل از هر چیز در نظر بگیری .
1- علاقه .
2- سرعت
3- هزینه
خودت به کدومش بیشتر علاقه داری . اینکه میگی لینوکس را دوس داری و بخاطر اون php را شروع کردی خیلی خوبه . نشون میده به php میتونی علاقه داشته باشی و به هرچیز علاقه داشته باشی دیر ازش خسته میشی .
سرعت هم که هرچیز را بیشتر علاقه داشته باشی سریعتر میتونی یاد بگیری . سریعتر یاد بگیری و سریعتر استفاده کنی .
هزینه هم که مشخصه . نه توی ایران بلکه هرجای دنیا باشی خیلی از برنامه های لینوکس رایگان هستن . بیش از 90 در صدشون .
از نظر قدرت هم هردو یکی هستن و تفاوتی ندارن . فقط بعضیا میگن تو asp مشخص نیست چی میگذره و ممکنه امریکایی ها بتونن جاسوسی کنن توش که من نظری ندارم راجع بهش .
من فکر میکنم php را شروع کنی و ادامه بدی بهتره . در ضمن با یک دست دوتا هندوانه بر ندار . ضرر میکنی . یکی را شروع کن و تا تهش برو . این نظر منه شاید اشتباه کنم .

Mohammadsgh
یک شنبه 12 مرداد 1393, 13:52 عصر
asp وphp با هم فرق دارن.asp یک فریم ورکه ولی php زبان اسکریپ نویسی سمت سروره.حتی syntax هاشونم فرق داره.اگه به اوپن سورس علاقه داری php اگه ویندوز و c# علاقه داری asp.
هیچ کسی نتونسته بگه کدوم بهتره.ولی ظاهرا asp mvc بهتره.
روند یادگیریت تو php سریعتر و بهتره
کامیاب باشید:لبخندساده:

koorosh4
یک شنبه 12 مرداد 1393, 14:02 عصر
هیچ کسی نتونسته بگه کدوم بهتره.ولی ظاهرا asp mvc بهتره.

نه دیگه .... خودت میگی هیشکی نتونسته بگه کدوم بهتره . بعد چطور میگی asp بهتره ؟ :لبخند:

MRmoon
یک شنبه 12 مرداد 1393, 14:23 عصر
asp یک فریم ورکه

پیشنهاد می کنم بیشتر مطالعه کنید درباره asp بعد بگید چی هستش!!

محمد.

Mohammadsgh
یک شنبه 12 مرداد 1393, 14:43 عصر
1-به نوشته من دقت کنید.من نگفتم asp بهتره.گفتم ظاهرا asp mvc از php mvc قویتره و اینکه 100%نگفتم
2- asp فریم ورک C#‎‎ هست
3-MRmoon گرامی تو این لینک (http://www.codeproject.com/Articles/102854/PHP-and-ASP-NET-A-Feature-List) هم خودش گفته asp یک فریم ورکه و php وب سروره.پس شما بیشتر پژوهش کنید:لبخند:(شوخی)

MRmoon
یک شنبه 12 مرداد 1393, 14:47 عصر
1-به نوشته من دقت کنید.من نگفتم asp بهتره.گفتم ظاهرا asp mvc از php mvc قویتره و اینکه 100%نگفتم
2-اگر اشتباه نکنم asp فریم ورک C#‎ هست
درود.

منم دارم میگم که اشتباه می کنید!

asp و c# و VB.net همگی از فریم ورک .NET قدرت می گیرند و خودشون زبان برنامه نویسی هستند!

محمد.

koorosh4
یک شنبه 12 مرداد 1393, 14:50 عصر
به نوشته من دقت کنید.من نگفتم asp بهتره.گفتم ظاهرا asp mvc از php mvc قویتره و اینکه 100%نگفتم

درسته دوست عزیز . ما با هم بحثی نداریم . حتی اگه شما بگی asp بهتره هم خب نظرتو گفتی و ممکنه به نظر شما بهتر باشه . من قصد جسارت نداشتم خدمت شما .

Mohammadsgh
یک شنبه 12 مرداد 1393, 16:11 عصر
1-پوزش دوست گرامی من خود تعصب زیادی رو اوپن سورس دارم:لبخند:ولی در مورد mvc گفتم شاید
2-درسته فریم ورک .net هستن:لبخندساده:

hamedarian2009
یک شنبه 12 مرداد 1393, 17:12 عصر
با سلام من پیشنهاد میکنم با هرکدوم به مدت یک هفته یه کم کار کنید بعدش متوجه میشین کدوم باهاش راحت ترین
هردوشون خوبن و با هرکدوم میتونید هر وبسایتی را توسعه بدین . ASP.NET هم جدیدا با پروژه مونو (http://en.wikipedia.org/wiki/Mono_%28software%29)روی لینوکس هم قراره اجرا بشه و وارد دنیای اپن سورس بشه
#C هم زبان چند منظوره ای هست هم تحت وب و هم دسکتاپ رو میتونید باهاش کار کنید
تنها عیب دات نت فعلا اینه که استفاده از اون بدون پرداخت هزینه دزدی محسوب میشه و اگه براتون این مسئله مهمه بیا سمت PHP

Milad_Fashi
سه شنبه 14 مرداد 1393, 18:55 عصر
سلام
از نظر همه ی دوستان مچکرم
همه نظرات رو خوندم.
در رابطه با اینکه اکثرا گفته بودید بیشتر مطالعه کنم.من خیلی مطالعه کردم
متوجه شدم هر دو خوب هستند.و با هر دو میتونی سایت هایی بسازی که ترافیک بالایی دارند.سایت هایی بسازی که امنیت بالایی دارند.و واقعا اگر developer باشی با هر دو میتونی کارهایی بسازی که مو لا درزش نره.مثل facebook که با php ساخته شده و با پروژه Hip Hopو بعد با HIP HOP Virtual machine از نظر سرعت و Performance زبان مفسری Php را به زبان کامپایلری مثل سی نزدیک کرد و انقلابی در php ایجاد کرد.مثل یاهو و ویکیپدیا که با PHP‌ ساخته شده.
یا سایت های خوبی مثل Stack Overflow (http://en.wikipedia.org/wiki/Stack_Overflow) و Bing (http://en.wikipedia.org/wiki/Bing) و MSN.com (http://en.wikipedia.org/wiki/MSN.com) و Live.com (http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Live) که ترافیک بالایی رو هم دارند و مایکروسافتی هستند و با ASP.net ساخته شده اند .
پس بهتر بود سوالم رو طور دیگه ای مطرح میکردم.
من شک ندارم هر دو رقیب اند و هر دو مزایا و معایبی رو دارند و هر دو برای طراحی وب سایت عالی هستند.و انتخاب یکی از این دو سبک سلیقه ای است و هرکسی به سمت سبک مورد علاقه خودش میرود.
و من بیشتر به سمت LAMP و استفاده از لینوکس و PHP علاقه دارم.ولی از اونجایی که علاقه برای من نون و آب نمیشه :-)
سوالاتی که توی ذهن من هستند و باعث مقاومت من در برابر یادگیری PHP میشه این ها هستند:
اگر هدف ات از برنامه نویسی کسب درآمد باشه.
آیا در بازار تک قطبی ایران(به خاطر عدم درک جنبش نرم افزارهای آزاد و رایگان و عدم پرداخت لایسنس نرم افزارهای تجاری) استفاده از PHP میتواند درآمد زا باشد.
آیا درآمد برنامه نویس PHP در ایران به اندازه برنامه نویس ASP.NET است؟
آیا فقط کسانی در PHP موفق هستند که ایده دارند و برای خودشان کار میکنند یا پیدا کردن شغل در این زمینه ممکن است؟
من بازار برنامه نویسی ایران(تهران) را نمیشناسم .ولی حدس میزنم یک ASP.NET کار خیلی زودتر استخدام میشود و به کارگیری میشود.آیا همین طور است؟
انقدر مقایسه این دو زبان رو خوندم که گیج شدم.ولی آخرش به همین نتیجه ای رسیدم که در حرف های شما هم بود.هر دو خوب هستند.و نمیتوان گفت یکی برتر از دیگری است.اما برای کسب درآمد و استخدام شدن در شرکت ها هر دو سبک در بازار تک قطبی(بهتره بگم مایکروسافتی) ایران شرایط یکسانی دارند؟؟؟

Milad_Fashi
سه شنبه 14 مرداد 1393, 19:11 عصر
توضیحاتم رو کامل تر میکنم و میخوام بگم که ۶ ماهه عمیق دارم روی لینوکس-اوبونتو کار میکنم.از فضای جامعه Open Source هم خوشم میاد.ولی باز از انتخاب PHP برای کار و انتخاب بسته LAMP میترسم.ترس از یادگیری اون رو ندارم.چون خواستن توانستنه.
ولی ترسم بیشتر از این جهت هستش که متاسفانه در ایران بحث توسعه نرم افزار بیشتر تک قطبی و به سمت جامعه تجاری مایکروسافت هستش.

و من فکر میکنم در ایران(باز هم تاکید میکنم در ایران) ۲ دسته از آدما به سمت جامعه متن باز گرایش پیدا میکنند :

دسته اول : اونایی که خیلی (خیییییییییییییییلی) عاشقند(منظورم عشق به جنبش نرم افزارهای آزاد و متن باز و لینوکس و امثالهم هستش).که من جز این دسته نیستم.چون عاشق هستم ولی نه خیییییییییییییییییییییییل ی

دسته دوم: اونایی که خیلی (خیییییییییییییییلی) پول دار هستند.و باز من جز این دسته نیستم

با خودم میگم وقتی قانون کپی رایت رعایت نمیشه(و اگر هم بشه یه کاریش میشه کرد.استفاده از نسخه های express و رایگان مایکروسافت و یا از Mono-Project.یا وام گرفتن برای خرید لایسنس :-) ) و من میتنونم با Microsoft Visual Studio نسخه Ultimate کار کنم.و در کشوری که بیشترین استخدامی ها به سمت محصولات مایکروسافته چرا باید به سمت متن باز بروم و مثلا از جاوای متن باز و یا PHP متن باز و رایگان استفاده کنم؟
اگه مطمین باشم که میتونم با php جاهای خوبی در ایران به کارگیری بشم و درآمد خوبی داشته باشم بدون شک انتخابم php هستش

Mohammadsgh
سه شنبه 14 مرداد 1393, 20:32 عصر
الان 70% آگی استخدام برای مایکروسافته و فقط تو ایران اینجوریه(ایران با کشورهای دیگه فرق داره).ولی دلیل نمیشه که شما php کار نکنید شما میتونید php یاد بگیرید و مشکلی از لحاظ استخدام ندارید.یه چیز یادتون باشه برنامه نویس حرفه ای رو زمین نمیمونه.اگر برنامه نویس خوبی نباشید با asp هم استخدام نمیشید

Milad_Fashi
پنج شنبه 16 مرداد 1393, 23:24 عصر
یعنی اگه من یک سال freelancer‌باشم و php‌کار کنم.میتونم بعد از یک سال در کرج(استان البرز) کار برنامه نویسی تحت وب php‌پیدا کنم؟
متاسفانه اکثر کارهای برنامه نویسی در تهران هستند .ولی من دوست ندارم تهران سر کار برم.میخوام شهرستان کار کنم یا به جای پایتخت در البرز کار کنم که مسکن ارزون تری داره.البته freelancer رو به کار شرکت ترجیح میدم.ولی به خاطر کسب تجربه و بیمه میخوام شغل شرکتی داشته باشم.
ببخشید که خیلی سوال پرسیدم

numberone1
جمعه 17 مرداد 1393, 02:09 صبح
به همون نسبت که کار برای .net بیشتره به همون نسبت هم برنامه نویس براش بیشتره
برنامه نویس واقعا جرفه ای برای php کمه حداقل برنامه نویس حرفه ای آزاد خیلی کمه
ولی دات نت همه بلدن mvc بزنن پروژه رو . همه oop مینویسن کامل همه خیلی راحت میتونن با ایجکس تو پروژه کار کنن همه از فریم ورک استفاده میکنن تو پروژه و ....
تو php اگر کسی مثلا مسلط باشه به فریم ورک زند واقعا , رو هوا میزننش
ولی خوب اگر میخواید سریع تر به درآمد برسید همون دات نت بهترین گزینه برای شماست تو کوتاه مدت

Mohammadsgh
جمعه 17 مرداد 1393, 10:28 صبح
دقیقا حرفهای دوستمون رو میپذیرم:لبخندساده:شما میتونی چند ماهی تو شرکت کار کنی و تجربه به دست بیاری و اون زمان برو freelancer به گمانم الان زوده:لبخندساده:

Milad_Fashi
جمعه 17 مرداد 1393, 14:35 عصر
تصمیم گرفتم از مایکروسافت جدا بشم.و این خیلی بده که دانشگاه مارو مایکروسافتی بار آورد.چون دوست دارم از خواص باشم میخوام لینوکس رو بیشتر و بهتر بشناسم و بعد php رو به صورت MVC در Laravel‌شروع میکنم.و سعی میکنم اصولی و استاندارد کد بنویسم.از قبل هم با jQuery و java script کار کردم.و HTML5,css3 و jQuery UI هم در پروژه ای متوسط کار کردم.یک سال مداوم کار میکنم و ایشالا که توی بازار کار هم جایگاه خودم رو پیدا مکنم.