PDA

View Full Version : مبتدی: توضیح درباره sqlcommand و sqlconnection

shobeyr63
جمعه 17 مرداد 1393, 17:26 عصر
با سلام خدمت اساتید گرامی؛
من مبندی هستم و دارم ویدیوهای آموزشی نمونه ساخت یک پروژه که در اعلان تالار سی شارپ قرار گرفته است را دنبال می کنم.
می خواستم درباره sqlcommand و sqlconnection برایم توضیح دهید که چه کار می کند؟ درباره ساخت soterd procedure در محیط sql server شیرفهم می شوم ولی درباره لزوم ساخت sqlcommand و sqlconnection در محیط visual studio شیرفهم نمی شوم. لطفا کمکم کنید.
ممنون

mrprestige
جمعه 17 مرداد 1393, 19:03 عصر
با سلام خدمت اساتید گرامی؛
من مبندی هستم و دارم ویدیوهای آموزشی نمونه ساخت یک پروژه که در اعلان تالار سی شارپ قرار گرفته است را دنبال می کنم.
می خواستم درباره sqlcommand و sqlconnection برایم توضیح دهید که چه کار می کند؟ درباره ساخت soterd procedure در محیط sql server شیرفهم می شوم ولی درباره لزوم ساخت sqlcommand و sqlconnection در محیط visual studio شیرفهم نمی شوم. لطفا کمکم کنید.
ممنون

سلام خدمت شما ، ما برای اینکه دیتابیس خودمون (فرقی نمی کنه Access یا SQL ) در طول ساخت برنامه به Visual Studio معرفی کنیم ، نیاز به یکسری دستورات داریم اولین دستوری که فرمودید sqlconnection ، این دستور برای اینه که پایگاه داده ای که با SQL درست کردی رو به برنامه معرفی کنین که به اون مسیر اصطلاحاً connection string میگن
دستور بعدی sqlcommand ، برای اینکه ما بتونیم از طریق خودبرناممون رو جداول پایگاه داده ی SQLمون دستوراتی رو ایجاد کنیم استفاده میشه مثلا دستوری داریم به این شکل

sqlconnection a=new sqlconnection("(connection string)");
sqlcommand b=new sqlcommand("select * From Table1 where name='ali' ",a)

اینجا من یه مثال کلی برات زدم تا با مفهوم اصلی قضیه آشنا بشی اول این که ببین من اول برای اینکه پایگاه دادمو به برنامم معرفی کنم یک sqlconnection از نوع a ساختم تو این قسمت connection string پایگاه دادتو یا همون مسیر پایگاه دادتو معرفی میکنی بین دوتا دابل کوتیشن ، قسمت بعد اومدم یه sqlcommand تعریف کردم از نوع b دستوری که توش نوشتم رو دقت کن تعریف کردم انتخاب (Select) کن هرچیزی که ( * ) از (From) ، جدول1 (اسم جدولی که توپایگاه دادت ساختی) (Table1) به شرطی که (where) فیلد name اون برابر با ali باشه دقت کن که اگه می خوای حروف داخل پایگاه دادت رو معرفی کنی باید بین سینگل کوتیشن بزاری (' ' ) باید دستورات SQL هم بلد باشی تا به مشکل بر نخوری حالا
باز من چند تا از دستوراتی که توی Sqlcommand استفاده میشن رو برات میارم تا بیشتر آشنا بشی با این دستور و اینکه این چیزایی که من الان گفتم خیلی کلی بود مبحث database تو Visual Studio خیلی گسترده و پیچیده هست من اینارو گفتم تا شما یه پیش زمینه ای داشته باشی تا بیشتر بری دنبالش ، خب دستورایی که تو sqlcommand کاربردی هستند اول Inset Into: برای اضافه کردن داده داخل پایگاه ، دستور دوم Delete : برای حذف داده از پایگاه ، دستور سوم Update : برای بروزرسانی داده در پایگاه ، دستور بعدی Select : انتخاب رکورد مورد نظر یا کل اون ها از پایگاه داده ، امیدوارم اطلاعاتی که دادم بتونه کمکت کرده باشه . موفق باشی .

uniqueboy_ara
جمعه 17 مرداد 1393, 21:50 عصر
اینها 2تا از پایه ای ترین کلاسهای کار با دیتابیس هستن

کلاس XConnection برای مدیریت ارتباط با دیتابیس و کلاس XCommand برای مدیریت اجرای دستورات روی پایگاه داده به کار میره

(با توجه به نوع دیتابیس مقدار X تغییر می کند )