PDA

View Full Version : ترجمه ی کلمه به کلمه ی قرآن

حميدسي شارپ
شنبه 18 مرداد 1393, 05:01 صبح
سلام دوستان.
من در حال نوشتن یه برنامه ی قرآنی هستم.برنامم طوریه که آیات عربی و ترجمه هاشو دارم.ولی میخوام ترجمه ی لغت به لغت رو هم به پروژم اضاف کنم.به این شکل که وقتی موس روی لغت عربی میره،معنی همون کلمه رو نشون بده.اینو توی یه نرم افزار دیگه دیده بودم.ولی هرچی گشتم نتونستم فایل متنی یا دیتابیس این شکلی گیر بیارم.کسی از دستان میتونه کمک کنه؟؟

حميدسي شارپ
شنبه 18 مرداد 1393, 16:07 عصر
کسی هیچ موردی ندیده تا حالا شبیه این؟ که بتونه کمک کنه؟؟

plus
شنبه 18 مرداد 1393, 17:14 عصر
یعنی اگه از یک دیتابیس دیکشنری عربی به فارسی استفاده کنید جور در نمیاد؟ یعنی صرفا معنی کلمه رو (بدون توجه به متن) از دیکشنری دریافت کنید و نمایش بدین؟
و البته همین "ترجمه-ی-کلمه-به-کلمه-ی-قرآن" رو جستجو کردین ببینید دیتابیس یا چیز مشابهی برای موجود هست یا نه؟

حميدسي شارپ
شنبه 18 مرداد 1393, 18:39 عصر
خب دیتابیس اون دیکشنری که شما میگین رو نیاز دارم که بتونم ازش استفاده کنم.شما همچین دیکشنری رو دارین؟میتونین دیتابیسشو بفرستین؟

plus
شنبه 18 مرداد 1393, 18:44 عصر
نه، جستجو کردین؟ https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%D8%AF%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D8%B3%20% D8%AF%DB%8C%DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%B1%DB%8C%20%D8%B9 %D8%B1%D8%A8%DB%8C%20%D8%A8%D9%87%20%D9%81%D8%A7%D 8%B1%D8%B3%DB%8C

حميدسي شارپ
شنبه 18 مرداد 1393, 18:51 عصر
خب آره.پشتم.ولی دیکشنری قرآنی پیدا نکردم.فقط عربی به فارسی و یا فارسی به عربی و...

حميدسي شارپ
شنبه 18 مرداد 1393, 19:00 عصر
دوست عزیز plus خیلی ممنون از راهنماییتون.خب اگه اون دیکشنری رو دانلود کنم و کلمه ای از قرآن در اون نباشه چی؟
ولی با فرض اینکه تمام کلمات قرآن در اون باشه ، می تونم تک تک لغات قرآن رو در اون سرچ کنم و معنی اونا رو کپی کنم و اون کلمه همراه معنیشو بریزم تو یه جدول جدید.خیلی ممنون بابت کمکتون.فقط اگهبازم تونستین دیکشنری قرآنی پیدا کنین که خیلی بهتره.

plus
شنبه 18 مرداد 1393, 19:50 عصر
میتونید بررسی کنید. شما دیکشنری قرآن رو که داری اگه امکانش باشه (با نحوه کار با متون عربی آشنا نیستم)، اول یک بررسی ای بکنید. برای این کار باید برنامه ای بنویسید که کلمات قرآن رو -به صورت غیر تکراری- استخراج کنه و بعد بررسی کنه که تک تک کلمات آیا در دیکشنری عربی به فارسی شما هستن یا نه...

حميدسي شارپ
یک شنبه 19 مرداد 1393, 00:04 صبح
خیلی ممنون.فعلا تنها روش عملی همینه.
بازم اگه کسی از دوستان راه دیگه ای بلده بگه.ممنون

حميدسي شارپ
سه شنبه 11 شهریور 1393, 07:37 صبح
کسی نظر دیگه ای نداره؟

دلتنگ اسمان
سه شنبه 11 شهریور 1393, 07:57 صبح
کسی نظر دیگه ای نداره؟

میتونین از مراکزی که برنامه های قرانی مینویسن کمک بگیرین. توی قم فراوونه (اگه براتون مقدور باشه).مطمئنن مرکزی هستش که چنین دیکشنری رو داشته باشه.

حميدسي شارپ
سه شنبه 11 شهریور 1393, 08:07 صبح
تا حالا به چندتا از سایتایی که قرآن رو ترجمه میکنه سر زدم و کمک خواستم.بازم ممنون میشم کسی کمک کنه

حميدسي شارپ
سه شنبه 11 شهریور 1393, 22:15 عصر
سلام.من بعد از کلی گشتن تونستم ترجمه ی کلمه به کلمه ی قرآن کریم رو پیدا کنم.از سایت زیر:
http://www.mobin110.blogfa.com/9009.aspx
تنها خواهشی که از دوستان دارم اینه که بگید وقتی یه آیه رو نشون دادم و ترجمش رو هم نشون دادم،چطوری وقتی موس رفت روی کلمه معنیش رو نشون بدم؟اص
لا باید آیه رو توی تکس باکس بزاریم یا لیست باکس یا گرید ویو؟

aminmousavi
سه شنبه 11 شهریور 1393, 22:21 عصر
سلام دوست عزیز، به نظر بنده هیچکدام
فکر میکنم برای هر کلمه یک Label جنریت کنی و خود اونهارو کنار هم بچینی ، بهتره .
برای نمایش معنی هم یک Panel میتونی داشته باشی که توش معنی رو نشون بدی ، به این صورت که اگر رو هر کلمه (label) کلید کرد ، اون Panel رو ویزیبلش رو True کنی .

حميدسي شارپ
سه شنبه 11 شهریور 1393, 22:32 عصر
میبخشین ولی مفهوم جنریت کردن یعنی این که اون لیبل رو با کد نویسی ایجاد کنم؟
فرضا یه آیه داریم که از بیست کلمه تشکیل شده.من باید 20 تا لیبل براش بسازم(البته تعداد لیبل ها به تعداد کلمات بستگی داره) و کنار هم بچینم...
میشه یه نمونه بزارین لطفا؟مثلا یه متن دو خطی رو از کاربر بگیرین و به تعداد کلماتش لیبل بسازین و کنار هم بچینین.نمیدونم منظورتون همین بود یا نه.اگه میشه یه نمونه بزارین.ممنون

aminmousavi
سه شنبه 11 شهریور 1393, 23:07 عصر
بله دقیقا . براتون یک نمونه نوشتم ، از لینک زیر میتونین دانلود کنین :
http://greendeveloper.ir/files/GD_Label.zip

aminmousavi
سه شنبه 11 شهریور 1393, 23:12 عصر
فقط یادم رفته بود کنترل ها رو بعد از کلیک پاک کنم این رو جایگزین کنین :

private void btnGenrate_Click(object sender, EventArgs e)
{
if (txtString.Text.Length > 0)
{
panel1.Controls.Clear();
GenerateLabel();
}
}

حميدسي شارپ
چهارشنبه 12 شهریور 1393, 06:44 صبح
این قصه سر دراز دارد...بازم ببخشید ولی تازه متوجه شدم این دیکشنری کلمه به کلمه که من پیدا کردم،فقط تا حرف "ص" رو داره.دوستان ترجمه ی لغت به لغت کلمات قرآن رو ندارند؟ندیدن جایی؟

ghaem-soft
شنبه 13 دی 1393, 14:35 عصر
با سلام اون وبلاگه این کار را تا حرف غ پیش برده است
لطفا کارتان را ادامه دهید آقا حمید
خیلی ارزشمند است