PDA

View Full Version : سوال در مورد جلوگیری از کپی رایت

usb.mini
پنج شنبه 23 مرداد 1393, 14:34 عصر
باسلام دوستان
سیستم مدیریت همایشی رو طراحی نموده ام . برخی از مشتریان تقاضا نصب سیستم در سرور خودشان را دارند و اینکار باعث میشه سورس کد در اختیار مشتری قرار بگیره و شاید برخی از مشتریان قصد کپی و سو استفاده از سیستم را داشته باشند. به همین جهت تقاضا دارم بهترین و ایمن ترین روش هایی رو که برای جلوگیری از این امر وجود دارند. همچون ایجاد لایسنس، کدگذاری هایی همانند MD5 و... را معرفی نمایید . همچنین برای به کارگیری این روش ها آموزش و یا مقالاتی اگر وجود دارند معرفی کنید. مقالات فارسی باشند بهتره در غیر این صورت انگلیسی
با تشکر از تمامی دوستان

prans.info
پنج شنبه 23 مرداد 1393, 15:05 عصر
باید رویه اسکریپتت لایسنس بزاری یعنی چک کنی دامنه ای که الان سایت داره روش اجرا میشه فلان دامنه هست یا نه .
بعد از گذاشتن لایسنس حتما باید اسکریپت رو اینکد کنی برای اینکار هم از ioncube یا zend استفاده کن md5 برای هش کردن هست ...

us1234
پنج شنبه 23 مرداد 1393, 18:30 عصر
عنوان تاپیک اشتباه است .
باید بنویسد : « سوال در مورد جلوگیری از کپی » یا « سوال در مورد جلوگیری از حذف کپی رایت »

جواب :
باید کد محدود شود مثلا به آی پی خاص یا دامین و بعد هم کد شود که قابل تغییر نباشد .

Unique
پنج شنبه 23 مرداد 1393, 19:42 عصر
دوست عزیز ! من هم چنین نرم افزاری را تولید کردم.
اگه بخوای سورس بدی مطمئن باش یک آدم که کلمه آدم براش زیادیه پیدا میشه و کار شما را کپی میکنه ! این بحث چک کردن دامنه و اینها الکیه و سه سوته سورس در میاد ! encode هم به درد نمیخوره.

راه حل :

اصلا لازم نیست سورس را بفروشی ! همایش را براشون برگزار کن و مثلا یک دهم هزینه را بگیر. هاست هم مجانی بهشون بده. غیر ممکنه بگن نه. اگه هم گفتن نه بهتره بگی خوش اومدی.

esteftaats
پنج شنبه 23 مرداد 1393, 19:43 عصر
جواب :
باید کد محدود شود مثلا به آی پی خاص یا دامین و بعد هم کد شود که قابل تغییر نباشد .
میشه شرطش رو بفرمایین؟

shahriyar3
پنج شنبه 23 مرداد 1393, 20:31 عصر
میتونی یه وب سرویس بنویسی و یک بخش هائی از سایت و از روی وب سرویس بار گزاری کنی
توی وب سرویس هم چک کن که درخواست از ip یا دامنه ای که شما تائید میکنید ارسال شده باشه
ضمن اینکه میتونی کلید هم براش در نظر بگیری .
با وب سرویس میتونی بخش هائی از echo برنامه حتی کلید اتصال دیتابیس و ... (پارامتر های اساسی برنامه ) رو بخونی که بدون وب سرویس کار نکنه
احتیاجی به کد کردن هم نیست .
هر موقع هم باهاشون به مشکل خوردی کلید اتصال به سرویس و عوض کن دیگه سایتشون بالا نمیاد

فرزند کوروش
پنج شنبه 23 مرداد 1393, 20:40 عصر
توی وب سرویس هم چک کن که درخواست از ip یا دامنه ای که شما تائید میکنید ارسال شده باشه
با وب سرویس میتونی بخش هائی از echo برنامه حتی کلید اتصال دیتابیس و ... (پارامتر های اساسی برنامه ) رو بخونی که بدون وب سرویس کار نکنه
هر موقع هم باهاشون به مشکل خوردی کلید اتصال به سرویس و عوض کن دیگه سایتشون بالا نمیاد

شدیدن موافقم :D

Unique
جمعه 24 مرداد 1393, 10:51 صبح

اما من کاملا مخالفم. وقتی شما داری یک برنامه را به کسی میفروشی باید خریدار از همه چیز آگاه باشه. شما اگه داری مثلا اگه برنامه ۳ میلیون ارزش داره و مشتری داره پولش را میده این نهایت بی انصافی هست که برنامه را به چیزی محدود کنی که اگه نبود دیگه اون برنامه هم نباشه ! برای وب سرویس شما باید خودت یه سایت داشته باشی که وب سرویس روش باشه و چک کنه ! به فرض اینکه سایت شما مشکل قطعی هاست و غیره نداشته باشه که اگه داشت برای مشتری هم مشکل ساز میشه. اومدیم شما یه زمانی دیگه نتونستی این وب سرویس را به مشتری بدی. چه میدونم ممکنه هزار تا اتفاق بیفته ! تقصیر اون بد بخت که پولش را داده و قصد سوء استفاده نداشته چی میشه ؟ اصلا من نمیخوام از واژه هایی مثل حق الناس و اینا صحبت کنم ! (اون را خدوتون میدونین و خدای خودتون) آدم باید شرافتمندانه کار کنه و حقوق افراد را رعایت کنه. وقتی خود برنامه نویس میخواد اینطوری حق کپی رایت بگیره خودش عملا داره خلاف اخلاق عمل میکنه.

من معمولا اگه مشتری خودش هاست بگیره سریع بهش میگم آخه مگه شما میدونی برنامه من به چه هاستی با چه شرایطی احتیاج داره که رفتی هاست گرفتی ؟ مگه شما قبل از اینکه خونه را بخرری میری براش پرده بخری ؟ یا هر چیزی که تا خونه ظرفیتش معلوم نشه نمیشه خرید ؟ زا من نصیحت که مشتری را قانع کنید از خودتون هاست بگیره. چون هم سود میکنید و هم خیالتون از کد راحته. قرارداد پشتیبانی و ارتقاء نرم افزار هم جدا میبندین و هر وقتی لازم بود اطلاعات هاست را با سورس و پایگاه و همه چیز میدین بهش اگه نخواستین ادامه بدین.

فرزند کوروش
جمعه 24 مرداد 1393, 11:49 صبح
اطلاعات هاست را با سورس و پایگاه و همه چیز میدین بهش اگه نخواستین ادامه بدین.
اگه یهو اسکریپتی که چند ماه روش زحمت کشیدی رو اینترنت بصورت رایگان برای دانلود بیاد چکار میکنی؟

پولش را داده و قصد سوء استفاده نداشته چی میشه ؟
اینقدر خوش بینانه؟! اگر سو استفاده شد چی؟

esteftaats
جمعه 24 مرداد 1393, 12:09 عصر
به نظر من برنامه نویس باید به فکر کپی رایتش باشه اما نه به قیمت پایین بردن سرعت لود سایت مشتری و گاهی قطعی سایت.
به قولی :

آدم باید شرافتمندانه کار کنه و حقوق افراد را رعایت کنه. وقتی خود برنامه نویس میخواد اینطوری حق کپی رایت بگیره خودش عملا داره خلاف اخلاق عمل میکنه.

یه راه حلی هم هست.

مثلا بعد از تحویل بگی اگه کپی رایت حذف بشه هیچ پشتیبانی انجام نمیشه. ولی اگه باشه بصورت رایگان پشتیبانی انجام میشه.

البته منظور از پشتیبانی این باشه که اگه مشکل از کدهای برنامه نویس بود زود حلش کنه.

یه موقع طرف درخواست توسعه نده :لبخند:

Mohammadsgh
جمعه 24 مرداد 1393, 12:30 عصر
دوستمون نمیتونه که بدون هیچ اطمینانی کدهاشو بده دست مشتری باید یه حرکت هایی بکنه دیگه:لبخندساده:

usb.mini
جمعه 24 مرداد 1393, 12:34 عصر
از تمامی دوستان متشکرم برای پاسخهاشون
راه حل کم دردسر و ایمن تر راه اندازی هاست توسط خودمون برای مشتری هست.
اما یکی از وب سایتهایی که در زمینه سیستم مدیریت همایش ها فعالیت داره یه سرویس هم ارایه داده که اگر مشتری درخواست اینو کرد که سیستم در هاست خودش راه اندازی بشه البته قیمت این سرویس نسبت به حالت عادی که هاست هم از وبسایت برنامه نویس باشه حدود یک و نیم میلیون تفاوت داره که این اختلاف قیمت باعث انتخاب سرویس عادی توسط مشتری میشه
با تشکر فراوان از همه دوستان

shahriyar3
جمعه 24 مرداد 1393, 13:07 عصر
اما من کاملا مخالفم. وقتی شما داری یک برنامه را به کسی میفروشی باید خریدار از همه چیز آگاه باشه. شما اگه داری مثلا اگه برنامه ۳ میلیون ارزش داره و مشتری داره پولش را میده این نهایت بی انصافی هست که برنامه را به چیزی محدود کنی که اگه نبود دیگه اون برنامه هم نباشه ! برای وب سرویس شما باید خودت یه سایت داشته باشی که وب سرویس روش باشه و چک کنه ! به فرض اینکه سایت شما مشکل قطعی هاست و غیره نداشته باشه که اگه داشت برای مشتری هم مشکل ساز میشه. اومدیم شما یه زمانی دیگه نتونستی این وب سرویس را به مشتری بدی. چه میدونم ممکنه هزار تا اتفاق بیفته ! تقصیر اون بد بخت که پولش را داده و قصد سوء استفاده نداشته چی میشه ؟ اصلا من نمیخوام از واژه هایی مثل حق الناس و اینا صحبت کنم ! (اون را خدوتون میدونین و خدای خودتون) آدم باید شرافتمندانه کار کنه و حقوق افراد را رعایت کنه. وقتی خود برنامه نویس میخواد اینطوری حق کپی رایت بگیره خودش عملا داره خلاف اخلاق عمل میکنه.

من معمولا اگه مشتری خودش هاست بگیره سریع بهش میگم آخه مگه شما میدونی برنامه من به چه هاستی با چه شرایطی احتیاج داره که رفتی هاست گرفتی ؟ مگه شما قبل از اینکه خونه را بخرری میری براش پرده بخری ؟ یا هر چیزی که تا خونه ظرفیتش معلوم نشه نمیشه خرید ؟ زا من نصیحت که مشتری را قانع کنید از خودتون هاست بگیره. چون هم سود میکنید و هم خیالتون از کد راحته. قرارداد پشتیبانی و ارتقاء نرم افزار هم جدا میبندین و هر وقتی لازم بود اطلاعات هاست را با سورس و پایگاه و همه چیز میدین بهش اگه نخواستین ادامه بدین.

برنامه همایش در بدترین حالت قیمتش خیلی بیشتر از اینهاست. 2 میلیون پول برنامه برای 1 سال + پشتیبانی هست. (تا اونجائی که من میدونم و دیدم )
اگر من گوشی بخرم با گارانتی طلائی دیجی کالا و دیجی کالا 2 روز بعدش برشکست شد کلا جمع کردن رفتن چی میشه؟
کسی که چیزی رو میفروشه باید تا آخرش پای تعهداتش بمونه . اگر نموند میشه کلاه بردار.
من راه حل برنامه نویسی ارائه کردم اگر کسی با این راه حل شروع به کلاه برداری و اخاذی کرد دیگه مشکل خودشه!
من قبلا برای چند تا از پروژه از همین روش استفاده کردم و هیچ مشکلی هم پیش نیومده.

Unique
جمعه 24 مرداد 1393, 14:39 عصر
اگه یهو اسکریپتی که چند ماه روش زحمت کشیدی رو اینترنت بصورت رایگان برای دانلود بیاد چکار میکنی؟
شما متوجه نشدین من چی میگیم ! اولا گفتم سورس به کسی ندین ! ثانیا گفتم بیاین خودتون هاست را براش تامین کنین تا محکم کاری بشه ! شده یه درصدی تخفیف بدین ولی هاست را بگیرین. اگه هم هر زمانی بر اثر فورس ماژور یا مثلا عدم تواناییتون در پشتیبانی و ادامه دادن به هاست خواستین سورس را بدین دست خودش و از شرش راحت بشین دیگه سورس دادن اهمیتی نداره چون شما کلا وا دادین از قضیه.

اینقدر خوش بینانه؟! اگر سو استفاده شد چی؟
باز هم شما متوجه نشدین. منظورم این بود که اگه شما سورس را بدین و با یک وب سرویس همه چیز را کنترل کنین و به هر دلیلی دیگه نتونستین به دادن وب سرویس ادامه بدین ! حالا فورس ماژور یا هر اتفاقی. اون بدبختی که کل هزینه سورس را داده و قصد سوء استفاده نداشته چه گناهی داره ؟

اگر من گوشی بخرم با گارانتی طلائی دیجی کالا و دیجی کالا 2 روز بعدش برشکست شد کلا جمع کردن رفتن چی میشه؟
گوشی قضیش فرق میکنه ! در ضمن اصل قضیه هم فرق میکنه اینجا شما میگی گارانتی ! توپی کار ما میشه پشتیبانی ! ممکنه توی زمان پشتیباین هر اتفاقی بیفته ، در واقع فورس ماژور همیشه هست اما توی این حالت گوشی دست شماست و داری باهاش کار میکنی ! اما اون بد بخت سایتش اومده پایین !

کسی که چیزی رو میفروشه باید تا آخرش پای تعهداتش بمونه . اگر نموند میشه کلاه بردار.
من راه حل برنامه نویسی ارائه کردم اگر کسی با این راه حل شروع به کلاه برداری و اخاذی کرد دیگه مشکل خودشه!

آقا شهریار ، دوست خوب من
من اصلا منظورم کلاهبرداری نبود ! شما میگی وب سرویس و من هم میگم اینطوری طرف پول برنامه را داده ولی به شما بنده و اگه شما به هر دلیلی نه اینکه عمدا بلکه همون فورس ماژور نتونی وب سرویس روی سایتت را ادامه بدی و برنامه را به چند ده یا صد نفر هم فروخته باشی خوب این درست نیست ! خودت را بگذار جای طرف و قضاوت کن. من میگم چرا باید طرف به ما محدود بشه ؟ بهتر نیست از روشی استفاده کنیم که شرافتمندانه تر و درست تر باشه ؟ کعه اگه خدایی نکرده نتونستیم ادامه پشتیبانی بدیم اونها کارشون لنگ نمونه ؟

shahriyar3
جمعه 24 مرداد 1393, 19:06 عصر
گوشی قضیش فرق میکنه ! در ضمن اصل قضیه هم فرق میکنه اینجا شما میگی گارانتی ! توپی کار ما میشه پشتیبانی ! ممکنه توی زمان پشتیباین هر اتفاقی بیفته ، در واقع فورس ماژور همیشه هست اما توی این حالت گوشی دست شماست و داری باهاش کار میکنی ! اما اون بد بخت سایتش اومده پایین !
آقا شهریار ، دوست خوب من
من اصلا منظورم کلاهبرداری نبود ! شما میگی وب سرویس و من هم میگم اینطوری طرف پول برنامه را داده ولی به شما بنده و اگه شما به هر دلیلی نه اینکه عمدا بلکه همون فورس ماژور نتونی وب سرویس روی سایتت را ادامه بدی و برنامه را به چند ده یا صد نفر هم فروخته باشی خوب این درست نیست ! خودت را بگذار جای طرف و قضاوت کن. من میگم چرا باید طرف به ما محدود بشه ؟ بهتر نیست از روشی استفاده کنیم که شرافتمندانه تر و درست تر باشه ؟ کعه اگه خدایی نکرده نتونستیم ادامه پشتیبانی بدیم اونها کارشون لنگ نمونه ؟

متاسفانه استدلالتون اصلا منطقی نیست دوست عزیزم
با پیشرفت علم و تکنولوژِی امکانات به حدی هست که بشه شرایط خاص یا به قول شما فورس رو پیش بینی کرد.
الان آمازون داره برای بیش از 10 نوع سرویس , وب سرویس ارائه میده. فکر کنم اگر شما به جای مدیر آمازون بودید همون اول کار جلوی کار میگرفتید که مبدا یک موقع شرایط فورس پیش بیاید.
دوست من
بحث گوشی و گارانتی مطرح نیست , بحث من تعهد هست. من اگر تعهد به انجام کاری بدم شما شک نکنید که پیش بینی شرایط و هم میکنم.
متاسفانه اصلا حرفتون منطقی نیست چون من ممکنه برای سایت های معمولی هم از سرویس های آمازون یا گوگل استفاده کنم مشتری بابت سرویسی که میگیره پول پرداخت میکنه و در طول مدتی که قراره سرویس بگیره هم وظیفه من هست به هر طریقی که شده خدمات و به بهترین نحو ممکن تحویل مشتری بدم.

usb.mini
جمعه 24 مرداد 1393, 19:48 عصر
متاسفانه استدلالتون اصلا منطقی نیست دوست عزیزم
با پیشرفت علم و تکنولوژِی امکانات به حدی هست که بشه شرایط خاص یا به قول شما فورس رو پیش بینی کرد.
الان آمازون داره برای بیش از 10 نوع سرویس , وب سرویس ارائه میده. فکر کنم اگر شما به جای مدیر آمازون بودید همون اول کار جلوی کار میگرفتید که مبدا یک موقع شرایط فورس پیش بیاید.
دوست من
بحث گوشی و گارانتی مطرح نیست , بحث من تعهد هست. من اگر تعهد به انجام کاری بدم شما شک نکنید که پیش بینی شرایط و هم میکنم.
متاسفانه اصلا حرفتون منطقی نیست چون من ممکنه برای سایت های معمولی هم از سرویس های آمازون یا گوگل استفاده کنم مشتری بابت سرویسی که میگیره پول پرداخت میکنه و در طول مدتی که قراره سرویس بگیره هم وظیفه من هست به هر طریقی که شده خدمات و به بهترین نحو ممکن تحویل مشتری بدم.

با گفته شما جناب شهریار موافق هستم. استفاده از وب سرویس میتونه خیلی در پیشرفت کار به ما کمک کنه و نباید پیشرفت رو فدای شایدها و... کنیم.
در مرحله بعدی هم همینطور که جناب شهریار گفتند مطمئنا اگر ما سیستم همایشی رو به وب سرویس وابسته کنیم راه های مقابله با خطرات احتمالی که باعث از بین رفتن اعتبار ما خواهد شد را پیشبینی میکنیم

esteftaats
جمعه 24 مرداد 1393, 21:10 عصر
به نظر من مقایسه یک برنامه نویس با سرویس های گوگل و آمازون درست نیست :متفکر:

گوگل و آمازون n تا پشتیبان دارن ولی برنامه نویس یک نفره!

Unique
شنبه 25 مرداد 1393, 13:52 عصر
فکر کنم اگر شما به جای مدیر آمازون بودید همون اول کار جلوی کار میگرفتید که مبدا یک موقع شرایط فورس پیش بیاید.
شما مقایستون درست نیست ! من که نمیگم وب سرویس بده یا مشکل ساز میشه ! اتفاقا برای دادن خدمات آنلاین بهترین انتخابه. موضوع بحث من و شما چیز دیگست. شما مثال آمازون و گوگل را زدین ! اگه شرایط استفاده (terms and conditions) این سایت ها از این وب سرویسها را بخونین به بندی میخورین که میگه این سرویس به انتخاب خود شما مورد استفاده قرار گرفته و در صورت بروز هر مشکلی یا قطع سرویس یا اصلا ضرر و زیان شما ما هیچ مسئولیتی قبول نمیکنیم. این خیلی هم خوب و قانونی. میبینی ! تعهدی در کار نیست ! اگر هم سرویسی پولی باشه عملا بهتون میگه که توی زمان مشخصی این سرویس را داره میده و پشتیباین میکنه و نه برای همیشه ! ممکنه روزی دیگه پشتیبانی نشه و شما حق اعتراض نداری.

شما آمریکا را با ایران مقایسه نکن ! اونجا شما جلوی خونه یکی که برف جلوی خونش را جمع و جور نکرده بخوری زمین میتونی کلی خسارت بگیری ! پس حسابی حواسشون جمع هست چه شرایط استفاده ای بگذارند.

اما توی ایران اگه شما به مشتری بگی پول نرم افزار را تمام و کمال بده ولی در جریان باش که من برای جلوگیری از سوء استفاده شما وب سرویس گذاشتم و این نرم افزار وابسته به وب سرویس من هست که شما دخل و تصرفی درش نداری ! غیر ممکنه برنامه را ازت بخره ! پس شما مجبوری همون اول کار مخفی کاری کنی و یکسری حقایق را نگی. همینجا شرافتمندانه کار کردن و متعهد بودن زیر سوال میره. ولی خوب اگه اینها را بگی و باز هم بفروشی دیگه غیر شرافتمندانه نیست چون مشتری میدونه داره چی میخره و چه شرایطی داره.

شما اگه جمهوری اسلامی مثلا زد google map را فیلتر کرد (چند بار اتفاق افتاده) یا اصلا همون شیاطین استعماری (حالا یکی منو نشناسه میگه بابا بگیر این بسیجیه را) آمازون و گوگل سرویسشون را روی IP های ایران بستند میخوای به مشتری چه خدماتی بدی ؟

من هر وقت از این سرویس ها استفاده میکنم توی قراردادم مینویسم مشتری گرامی من مسئول حماقت های سیاسی ایران و آمریکا نیستم (البته مودبانه تر از این) هیچ تعدی در قبال این قسمت سایت شما ندارم و اگه زمانی مشکلی پیش اومد عواقبش بر عهده خودتونه.

کلا حرفم اینه که اگه رفع مسئولیت کتی اصلا هیچ حرفی نیست اما نمیشه روی چیزی که دست من و شما نیست و تابع فورس ماژور میشه تعهد بدی !