PDA

View Full Version : یادگیری فریمورک PHP و الگوی MVC

HOSSEINONLINE7
دوشنبه 27 مرداد 1393, 09:06 صبح
سلام دوستان من در حال حاظر برنامه نویسی با ASP.Net MVC را درحد خیلی خوب بلدم و پروژه ی کامل میتونم پیاده سازی کنم و به دلیل اینکه به لینوکس علاقه دارم دلم میخواد PHP هم بلد باشم .
در گذشته بصورت مبتدی PHP کار کردم در حد استفاده از دیتابیس نوشتن یک پروژه ی کوچک و مبتدیانه و علاقه داشتم ادامه بدم ولی ناخواسته از طرف دانشگاه و یکی از اساتید به سمت دات نت کشیده شدم و چون #C یادگرفته بودم دیگه رفتم سراغ MVC با تکنولوژی ASP .

سوالم اینه حالا با این پیش زمینه ایی که دارم چقدر طول میکشه کار با فریمورک های PHP را بتونم خوب یادبگیرم ؟ کدوم فریمورک بهتره ؟

اصلا کاری به مقایسه ی این 2 زبان ندارم چون مقایسه اشتباهه و هر2 عالی هستن .

Mohammadsgh
دوشنبه 27 مرداد 1393, 09:57 صبح
همه چی بستگی به شما داره.مزیتی که شما دارید نسبت به تازه کارا پیشینه برنامه نویسی دارید این خودش شما رو جلو میندازه
شما باید برای فریم ورک باید mvc و شی گرایی بلد باشید که با asp فرق داره:لبخندساده:

joker
دوشنبه 27 مرداد 1393, 10:07 صبح
سوالم اینه حالا با این پیش زمینه ایی که دارم چقدر طول میکشه کار با فریمورک های PHP را بتونم خوب یادبگیرم ؟ کدوم فریمورک بهتره ؟
فریمورکهای جالبی برای php هست ( همین تالار php را مطالعه کنی با همه شون آشنا میشی ) هر کدوم هم مزایا و خواصی دارند هرکسی هم با یکی از این فریمورکها به دلخواه خودش و کارایی که لازم داره کار میکنه
من خودم با CodeIgniter کار میکنم علتش هم در درجه اول سادگی و سرعت یادگیری و وجود راهنمای بسیار کاملش هست

HOSSEINONLINE7
دوشنبه 27 مرداد 1393, 11:27 صبح
همه چی بستگی به شما داره.مزیتی که شما دارید نسبت به تازه کارا پیشینه برنامه نویسی دارید این خودش شما رو جلو میندازه
شما باید برای فریم ورک باید mvc و شی گرایی بلد باشید که با asp فرق داره:لبخندساده:

1 - MVC در PHP چه فرقی با MVC در ASP داره ؟
ساختار کنترلر - ویوو - مدل که یکیه درسته ؟ با یکی از دوستان PHP کارم دیروز صحبت میکردم تمام کارها و امکاناتی که ما داریم وانجام میدیم شما هم دارید مثل همین Entity Framework CodeFirst که اول کلاس طراحی میکنیم و بعد اونها تبدیل به جداول میشه .

اصلا فکرشا نمیکردم این تو PHP هم باشه برام جالب بود .

2 - شی گرایی زیاد فرق داره ؟

3 - توی PHP بهترین IDE چیه ؟ چون ما دات نت کارها خیلی به vs عادت داریم کدوم بهش نزدیک تره و امکانات کاربردی و دیباگ قدرتمند و پشتیبانی خوبی داره ؟

من اراده و تلاشم برای یادگیری خیلی عالیه و وقتی شروع به کار و یادگیری کنم تمام وقت های خالیم را براش میزارم . همین ASP.Net MVC را با تلاش شبانه روزی در مدت کم در سطح خوبی یادگرفتم .

3 - اینطور که من سرچ کردم مطالب مختلف را خوندم PHP آسونتر هست و گفته شده بود راحت میشه یادش گرفت درسته ؟ حالا به نظرتون چه مدت طول میکشه یاد بگیرم ؟

4 - پس تمام فریمورک های PHP برپایه ی MVC هست و اول باید PHP MVC را خوب یادبگیرم بعد برم سراغ یک فریمورک درسته ؟

تمام دلیلم برای PHP کار شدن اینه که تو لینوکس کدنویسی کنم که تجربه ی عالی هست .

MRmoon
دوشنبه 27 مرداد 1393, 12:23 عصر
درود.

1 - MVC که کلا یه ساختار هستش. در مورد اون Entity Framework CodeFirst نمی دونم چی هست. ولی مثلا میشه با فریم ورکی مثل yii اول که جدول رو ساختی خودش اون رو به یه کلاس active record تبدیل می کنه.

2 - از نظر شی گرایی مثلا دسترسی نیم اسپیس ها این حوری هست:

ns1/ns2/Class
یا دسترسی به متد یک کلاس:

$classObject->methodName()

3 - چیزی که زیاده IDE !! از zend stuido و sublime و vim و eclipse و notepade++(برا ویندوز) بگیر تا gEdit و حتی میشه با نوت پد ساده ویندوز هم کد نوشت ... !

3 (چر دوتا 3 گذاشتی؟)- هر چیزی هم میشه گفت آسونه هم سخت. و زمان یادگیری بسته به تلاشتون داره.

4 - نه! من اینو قبول ندارم. فریم ورکی مثل Zend رو که Glue Stack هم هست میش از کتابخونه هاش مثل Zend-Config به صورت جدا هم استفاده کرد.

joker
دوشنبه 27 مرداد 1393, 13:48 عصر
چرا لینوکس ؟؟
توی ویندوز هم به راحتی میتونی کار کنی . اصلا نیازی به لینوکس نداری برای کار با php

یکی از ادیتورهای خوب برای php اسمش هست JetBrains PhpStorm ( کمی با زبان فارسی مشکل داره - لود اولیه اش هم کمی زمان بر هست ولی محیط اینتگریتد خوبی در اختیارت میزاره)
البته هیچی جای Notepad++ را نمیگیره :لبخند:

hamedarian2009
دوشنبه 27 مرداد 1393, 16:53 عصر
Entity Framework - در فریمورک سیمفونی که من کار کردم همچین امکانی وجود داره

Mohammadsgh
دوشنبه 27 مرداد 1393, 21:25 عصر
1 - MVC در PHP چه فرقی با MVC در ASP داره ؟
ساختار کنترلر - ویوو - مدل که یکیه درسته ؟ با یکی از دوستان PHP کارم دیروز صحبت میکردم تمام کارها و امکاناتی که ما داریم وانجام میدیم شما هم دارید مثل همین Entity Framework CodeFirst که اول کلاس طراحی میکنیم و بعد اونها تبدیل به جداول میشه .

اصلا فکرشا نمیکردم این تو PHP هم باشه برام جالب بود .

2 - شی گرایی زیاد فرق داره ؟

3 - توی PHP بهترین IDE چیه ؟ چون ما دات نت کارها خیلی به vs عادت داریم کدوم بهش نزدیک تره و امکانات کاربردی و دیباگ قدرتمند و پشتیبانی خوبی داره ؟

من اراده و تلاشم برای یادگیری خیلی عالیه و وقتی شروع به کار و یادگیری کنم تمام وقت های خالیم را براش میزارم . همین ASP.Net MVC را با تلاش شبانه روزی در مدت کم در سطح خوبی یادگرفتم .

3 - اینطور که من سرچ کردم مطالب مختلف را خوندم PHP آسونتر هست و گفته شده بود راحت میشه یادش گرفت درسته ؟ حالا به نظرتون چه مدت طول میکشه یاد بگیرم ؟

4 - پس تمام فریمورک های PHP برپایه ی MVC هست و اول باید PHP MVC را خوب یادبگیرم بعد برم سراغ یک فریمورک درسته ؟

تمام دلیلم برای PHP کار شدن اینه که تو لینوکس کدنویسی کنم که تجربه ی عالی هست .

درود
دوست گرامی mvc یک معماری و پیاده سازی های مختلفی داره(یکی روتر میزاره یکی نمیزاره و ...)
برای یادگیری mvc باید شی گرایی بلد باشید برای فریم ورک هم mvc
من هم صحبت های دوستمون رو تایید میکنم codeigniter گزینه خوبیه
بهترین netbeans ide هست.هم رایگانه هم بهترینه(قانون کپی رایتم رعایت میکنید):لبخندساده:

HOSSEINONLINE7
دوشنبه 27 مرداد 1393, 21:59 عصر
چرا لینوکس ؟؟
توی ویندوز هم به راحتی میتونی کار کنی . اصلا نیازی به لینوکس نداری برای کار با php

بله قبلا مبتدیانه PHP کار کردم و الانم از CMS هاش استفاده میکنم و با وب سرورهای اون کاملا آشنام ولی خودم به لینوکس علاقه دارم و دوست دارم توی اون کدنویسی کنم .

ای کاش روزی بتونم کامل دل از ویندوز بکنم ...:متفکر: