PDA

View Full Version : آموزش b4a از ابتدا تا ...

mohammad jamalian
شنبه 01 شهریور 1393, 11:31 صبح
به نام خدا
من می خواستم آموزش برنامه نویسی اندروید با زبان Basic4android که زبان بسیار آسان و راحتی رو هست رو شروع کنم اما ابتدا خواستم ببینم آیا حمایت کننده داره یا نه؟
اگه نظرتون مثبت هست بگید تا زودتر شروع کنیم.
با تشکر.

peymanf11
شنبه 01 شهریور 1393, 13:06 عصر
عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

من یه تابع به زبان B4a دارم میتونم براوتن آپلود کنم و کدهای جاوا از شما تحویل بگیرم؟

ممنون

mohammad jamalian
شنبه 01 شهریور 1393, 14:59 عصر
خب پس من شروع می کنم اگه طرفدار داشت ادامه می دهم.
بخش(1)
به نام خدا
ما در این جا قصد دارید نحوه کار با Basic4android رو آموزش بدهیم.
من دیگه درباره sdk و java حرف نمی زنم چون به اندازه کافی قبلا بحث شده.
می ریم سراغ کد ها:
شما در بالای Activity خودتون این کد ها رو می بینید:

#Region Project Attributes
#ApplicationLabel: B4A Example
#VersionCode: 1
#VersionName:
'SupportedOrientations possible values: unspecified, landscape or portrait.
#SupportedOrientations: unspecified
#CanInstallToExternalStorage: False
#End Region

من از بالا به پایین کد ها رو توضیح می دم:
ApplicationLabel جایی هست که شما اسم برنامه خودتون رو می نویسید یعنی اسمی که کاربر اون رو می بینه.
VersionCode جایی هست که شما ورژن برنامه خودتون رو وارد می کنید که می تونید اعداد 1,2,3,4,5,... در اون قرار بدید.
VersionName این جا جایی هست که شما اسم ورژن خودتون رو وارد می کنید حتما دیدید که در بازار یا جاهای دیگر نوشته ورژن 1.0.6 این همونه که البته می تونید در آن از حروف هم استفاده کنید.
SupportedOrientations شما در این جا می تونید از سه کلمه portrait یا landscape یا unspecified استفاده کنید اگر از کلمه unspecified استفاده کنید برنامه هم در حالت افقی و هم در حالت عمودی اجرا می شه ولی اگر از کلمه landscape استفاده کنید فقط در حالت افقی و اگر از portrait استفاده کنید فقط در حالت عمودی اجرا می شه.
CanInstallToExternalStorage اگر این کلمه مساوی False باشه برنامه داخل حافضه جانبی گوشی ذخیره نمی شه اما اگر مسای true باشه برنامه بر روی حافضه جانبی ذخیره می شه.
نکته :اون خطی که اولش ' هست یعنی به صورت کامنت هست.

mahmood75
شنبه 01 شهریور 1393, 15:10 عصر
سلام
آقا محمد امیدوارم تا آخر توضیحات همین جوری کامل و جامع باشه و به آموزش ادامه بدی:تشویق::تشویق::تشویق:

seyed.mehdi
شنبه 01 شهریور 1393, 15:33 عصر
دوست عزیز ادامه بده
عالیه

mohammad jamalian
شنبه 01 شهریور 1393, 17:22 عصر
با سلام
بخش(2)
در این قسمت سراغ ادامه برسی کد ها می ریم.
بعد از کدهایی که در بخش 1 توضیح دادیم شما این کد ها رو می بینید(البته باید این رو هم بگم که Activity های دیگری رو اگر بسازید دیگه اون کد های بخش1 رو نمی بینید و اول چیزی که می بینید این کد ها هست.):

#Region Activity Attributes
#FullScreen: False
#IncludeTitle: True
#End Region

باز من از بالا به پایین کد ها رو توضیح می دهم:
FullScreen
اگر این کلمه مساوی False باشه نوار بالای گوشی(همون جایی که ساعت و باتری و آنتن و ... رو نشون می ده) نشان داده می شود ولی اگر True باشه دیگر در هنگام اجرای برنامه آن نوار دیده نمی شود.
IncludeTitle اگر این گزینه بر روی True باشد نام برنامه یا هر نامی که خودتون می خواهید باشد در بالای صفحه نمایش داده می شود و اگر False باشه اون حذف می شه.
این قسمت ها تموم شد حال دو قسمت به شکل زیر می بینید:

Sub Process_Globals
'These global variables will be declared once when the application starts.
'These variables can be accessed from all modules.

End Sub

Sub Globals
'These global variables will be redeclared each time the activity is created.
'These variables can only be accessed from this module.

End Sub

در قسمت Process_Globals شما می توانید متغیر هایی رو تعریف کنید که در تمام برنامه به آن دست رسی داشته باشید یعنی در Activity های دیگر.(چگونگی آن را در قسمت بعد می گویم.)
اما در قسمت Globals شما می توانید متغیر هایی رو معرفی کنید که فقط در همان Activity به آن دست رسی داشته باشید.
تشکر یادتون نره تا منم امید داشته باشم ادامه رو بگم.:چشمک:

capitan_nemesis
یک شنبه 02 شهریور 1393, 11:39 صبح
خوب بود منتظر بقیه آموزش ها هستم

mohammad jamalian
یک شنبه 02 شهریور 1393, 16:03 عصر
با سلام
بخش(3)
در بخش به برسی کد های دیگر می پردازیم.
بعد آن که شما کد های بخش 1 و 2 رو دید حالا قسمتی با این شکل می بینید:

Sub Activity_Create(FirstTime As Boolean)
'Do not forget to load the layout file created with the visual designer. For example:
'Activity.LoadLayout("Layout1")

End Sub

این کد برای زمانی هست که Activity شما اجرا می شود.هر چیزی که شما در این مکان بنویسید در هنگام اجرا شدن Activity اتفاق می افتد.
خب به صورت حتم زمانی که Activity شما اجرا می شود باید یک لایوت هم اجرا شود برای این که یک لایوت بسازید باید از قسمت منو بالا گزینه Designer رو انتخاب کنید.
حال دو صفحه به صورت زیر می بینید:
122626
حال با استفاه از زدن گزینه File در بالای لایوت خود باید ابتدا آن را ذخیره و یک اسم برای لایوت خود انتخاب کنید.بعد از انجام این کار می توانید با استفاده از گزینه Add View به لایوت خود شئ اضافه کنید.
برای مثال آن را بزنید و یک Label به لایوت خود اضافه کنید.
حال به Activity خود بر گردید و در قسمت Activity_Create لایوت خود را لود کنید به صورت:(به جای your Layout اسم لایوت خودتون رو بنویسید)

Activity.LoadLayout("your Layout")

حال شما لایوت خودتون رو لود کردید حالا باید به آن Label که اضافه کردید یک متن بدهید:
ابتدا به قسمت Designer روید و روی label کلیک راست کنید و در generate اولین گزینه یعنی Dim Label1 as Label رو بزنید.
حال در قسمت Activity_Create بنویسید:

Label1.text="my text"

حال به آن Label یک متن دادید برای انجام کارهای دیگر کد های زیر رو بنویسید:

Label1.TextSize=20
Label1.TextColor=Colors.White
Label1.Gravity=Gravity.CENTER_HORIZONTAL

اولین کد برای سایز متن هست.
دومین کد برای رنگ متن می باشد.
سومین کد برای مکان قرار گیری متن می باشد.

تشکر یادتون نره:چشمک:

mohammad jamalian
دوشنبه 03 شهریور 1393, 22:55 عصر
با سلام
بخش(4)
من داخل سه بخش قبلی آموزش های مقدماتی رو دادم الان رو میارم به آموزش کد های مهم و جالب سعی می کنم همه جاش رو توضیح بدم اگر مشکلی بود بگید یا راهنمایی کنم.
در این آموزش نحوه انتخاب یک آهنگ به عنوان رینگتون(زنگ گوشی)رو آموزش می دهیم یادتان باشد که فایل صوتی باید در پوشه File کنار پروژه باشد و کتابخانه Phone رو فعال کنید:

اول از همه چندتا متغیر تعریف می کنیم:

Dim r As RingtoneManager
Dim u As String
Dim i As Int

بعد هم از کاربر سوال می کنیم:

i = Msgbox2("آیا می خواهید این سرود رو به عنوان آهنگ گوشی خود انتخاب کنید؟","اخطار","آری","خیر","",Null)

بعد اگر جواب مثبت بود به روش زیر عمل می کنیم:

If i = DialogResponse.POSITIVE Then
ToastMessageShow("آهنگ انتخاب شد",True)
u = r.AddToMediaStore(File.DirRootExternal,"sourodemeli-qadimitsb_113971.lite.mp3","22",True,True,True,True)
r.SetDefault(r.TYPE_RINGTONE,u)
File.Copy(File.DirAssets , "sourodemeli-qadimitsb_113971.lite.mp3" , File.DirRootExternal , "/sourodemeli-qadimitsb_113971.lite.mp3")
End If

تشکر یادتون نره. :چشمک:

mohammad jamalian
جمعه 07 شهریور 1393, 19:04 عصر
با سلام
دوستان چون این آموزش خیلی طرفدار نداشت من هم آموزش رو ول کردم.
حالا در آخر یه سورس می زارم.امید وارم به دردتان بخورد.
دانلود (http://up.daneshjooyar.com/do.php?id=346)
لینک برنامه در بازار:http://cafebazaar.ir/app/National.Anthem.mjp/?l=fa

mohammad jamalian
دوشنبه 17 شهریور 1393, 20:19 عصر
باسلام
برخی مواقع شده مارکت های مختلف از دسترسی های برنامه ایراد می گیرند.من می خواهم بگویم که چگونه می شوند آن ها را حذف کرد:
ابتدا برای این که ببینید برنامه چه دسترسی هایی رو دارد وارد فایل xml واقع در فایل Objects بشید داخل آن در تقریبا در خط 9 تا 12 همچین کد هایی رو می بینید:

<uses-permission android:name="android.permission.WAKE_LOCK"/>
<uses-permission android:name="android.permission.SET_WALLPAPER"/>
<uses-permission android:name="android.permission.READ_PHONE_STATE"/>
<uses-permission android:name="android.permission.INTERNET"/>

این ها دسترسی های برنامه هستند.
برای این که این ها رو حذف کنید باید وارد b4a بشید و برنامه خودتون رو اجرا کنید و بعد از منوی Project گزینه Manifest Editor رو انتخاب کنید و پایین کد:

SetApplicationAttribute(android:icon, "@drawable/icon")
SetApplicationAttribute(android:label, "$LABEL$")

به صورت مثال این کد رو بنویسید:

RemovePermission(android.permission.SET_WALLPAPER)

حال این کد این دسترسی رو از برنامه شما حذف می کنه.

mohammad jamalian
سه شنبه 18 شهریور 1393, 15:14 عصر
با سلام
من امروز می خواهم نحوه ساخت لیست علاقه مندی ها رو در b4a بگم.
به صورت رایگان فکر نکنم جای دیگه ای این آموزش رایگاه باشه!
دانلود (http://www.daneshjooyar.com/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%82%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-basic4android/#more-16316)

raya_6554
سه شنبه 30 دی 1393, 11:50 صبح
با سلام ممنون که آموزش گذاشتین فقط اگر اشکالی نداره من هم تو سایتم آموزش گذاشتم یک سری هم به اونجا بزنید بد نیست
www.akhoshbakht.ir