PDA

View Full Version : سوال در مورد کتاب creative

sa1378
دوشنبه 03 شهریور 1393, 13:42 عصر
سلام
یه سوالی داشتم من
من دارم کتاب Creative رو میخونم
ولی فصل سومش که درمورد تحلیل الگوریتم بود رو اصلا نفهمیدم
منظورم مثلا(( O( f ( n و اینجور چیزاست
اینا برای المپیاد کامپیوتر بدرد میخوره؟
اگه نه پس کجا بدرد میخوره؟فقط برای امتحانات دانشگاه؟

مسعود اقدسی فام
دوشنبه 03 شهریور 1393, 13:53 عصر
یعنی فکر می‌کنید کتاب به اون مهمی که مرجع المپیاد و مسابقات برنامه‌نویسی هست یه فصل چرت رو همینجوری برای امتحانات گذاشته اونجا؟ اونم امتحانات اروپا و آمریکا؟

اولین چیزی که از الگوریتم و تحلیل الگوریتم باید بلد بود همیچن مسائل مرتبه‌های اجرایی هستن که بتونی در مورد کارایی الگوریتم قضاوت کنی. لازم نیست اثبات مرتبه‌ها رو بلد باشی که چرا مثلا 3n+5 عضو مرتبه‌ی n هست. ولی حتما باید بدونی که هست! فهمیدن این هم که چی عضو چه مرتبه‌ای هست خیلی سخت نیست. مهمتر اینه که بتونی همون 3n+5 رو درست حساب کنی. یعنی وقتی الگوریتم رو بررسی می‌کنی تعداد اعمال اصلی رو درست به دست بیاری که 3n+5 می‌شه. مخصوصا زمانی که توابع بازگشتی به کار گرفته می‌شه.

مسعود اقدسی فام
دوشنبه 03 شهریور 1393, 13:57 عصر
متاسفانه این ادبیات خیلی داره رایج می‌شه که وقتی از چیزی خوشمون نمی‌یاد یا خوب متوجه نمی‌شیم، خیلی سریع زیر سوالش می‌بریم که اصلا به چه دردی می‌خوره و غیره. یکی می‌یاد شی‌گرایی رو زیر سوال می‌بره و اونیکی مفهوم قالب‌ها و کاربردش در شی‌گرایی و شما هم که کلا مفهوم مرتبه‌های زمانی رو. مطمئن باشید اگه همه‌ی این مواردی که مثال زدم به درد نخور بودن خیلی وقت قبل از همه‌ی کتابا حذف شده بودن. همونطور که الان مثلا goto‌ منسوخ شده و اصلا توصیه نمی‌شه.
دقت کنید که می‌گم فقط توصیه نمی‌شه. یعنی حدالامکان باید ازش دوری کرد. بازم نباید زیر سوالش برد که اصلا به چه دردی می‌خوره. یه زمانی خیلی کاربردی بود.

ciavosh
دوشنبه 03 شهریور 1393, 14:55 عصر
متاسفانه این ادبیات خیلی داره رایج می‌شه که وقتی از چیزی خوشمون نمی‌یاد یا خوب متوجه نمی‌شیم، خیلی سریع زیر سوالش می‌بریم که اصلا به چه دردی می‌خوره و غیره. یکی می‌یاد شی‌گرایی رو زیر سوال می‌بره و اونیکی مفهوم قالب‌ها و کاربردش در شی‌گرایی و شما هم که کلا مفهوم مرتبه‌های زمانی رو. مطمئن باشید اگه همه‌ی این مواردی که مثال زدم به درد نخور بودن خیلی وقت قبل از همه‌ی کتابا حذف شده بودن. همونطور که الان مثلا goto‌ منسوخ شده و اصلا توصیه نمی‌شه.
دقت کنید که می‌گم فقط توصیه نمی‌شه. یعنی حدالامکان باید ازش دوری کرد. بازم نباید زیر سوالش برد که اصلا به چه دردی می‌خوره. یه زمانی خیلی کاربردی بود.
http://barnamenevis.org/showthread.php?465886-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%85%D9%86-template-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA!!!

motherboard
دوشنبه 03 شهریور 1393, 15:33 عصر
ببینیدبچه ها سوال کردن عیب نیست.البته سوال کردن ادابی هم داره.مثلا دیگه برای درخواست کتاب با یک سرچ کردن جواب سوال گرفته میشه!!! اما اقا سیاوش اومد در تاکید سخنان اقای اقدسی فام از از تاپیکی که من ساختم به عنوان مصداق استفاده کرد.شما که اقا سیاوش تاکید دارید که تاپیکی که ساختم بر اساس اداب نبوده ایا خودتون در همون تاپیکی که ایجاد کردم استفاده علمی نبردید؟؟!!! نمونش در همون تاپیک (http://barnamenevis.org/showthread.php?465886-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%85%D9%86-template-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA!!!&p=2086946&viewfull=1#post2086946)
اگه واقعا تاپیک ساخته شده بر اساس اداب نبوده اشکال نداره با اجازه تک تک همه ی پست دهندگان در اون تاپیک تاپیک رو از دسترس خارج می کنم!!!! ایا اگه من اون تاپیک رو نمی زدم اقا سیاوش جواب سوالش رو در رابطه با اون ارگومان ها از اقا امید می گرفت؟؟؟؟ پس یک مقدار با انصاف باشید.

ciavosh
دوشنبه 03 شهریور 1393, 16:25 عصر
ببینیدبچه ها سوال کردن عیب نیست.البته سوال کردن ادابی هم داره.مثلا دیگه برای درخواست کتاب با یک سرچ کردن جواب سوال گرفته میشه!!! اما اقا سیاوش اومد در تاکید سخنان اقای اقدسی فام از از تاپیکی که من ساختم به عنوان مصداق استفاده کرد.شما که اقا سیاوش تاکید دارید که تاپیکی که ساختم بر اساس اداب نبوده ایا خودتون در همون تاپیکی که ایجاد کردم استفاده علمی نبردید؟؟!!! نمونش در همون تاپیک (http://barnamenevis.org/showthread.php?465886-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%85%D9%86-template-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA!!!&p=2086946&viewfull=1#post2086946)
اگه واقعا تاپیک ساخته شده بر اساس اداب نبوده اشکال نداره با اجازه تک تک همه ی پست دهندگان در اون تاپیک تاپیک رو از دسترس خارج می کنم!!!! ایا اگه من اون تاپیک رو نمی زدم اقا سیاوش جواب سوالش رو در رابطه با اون ارگومان ها از اقا امید می گرفت؟؟؟؟ پس یک مقدار با انصاف باشید.

بحث سر نامگذاری تاپیکه و البته اینکه بدون اینکه مطالعه ای در مورد کاربرد امکانات بشه فورا نفی بشن. این روش خوبی برای یادگیری نیست. بنده هنوز به مبحث تمپلیت نرسیدم و اگرنه لازم نبود وقت دیگران رو بگیرم که برام توضیح بدن (البته اطلاعات من هم مربوط به دو استاندارد قبله). با تشکر از آقا امید که من واقعاً خوشحالم که ایشون تا این حد تسلط دارن.

{ویرایش}
بنده خاطر نشان میشوم تاپیک اشاره شده تنها به عنوان نمونه ارائه شد و نبایستی قصد سوئی برداشت شود. و همچنین از آقا رضا عذر میخوام چون نیت، بحث روی این تاپیک خاص نبوده وبنده خود نیز در گذشته مباحثی به این شکل مطرح نموده ام. به این شکل که خوب، من میدونم فرضا تابع حتماً یک کاربردی داره ولی به ظاهر به نظرم بی استفاده میاد. برای اینکه دیگران را برای جواب دادن تحریک نمایم و به چالش بکشم بحث رو با این عنوان که تابع هیچ استفاده ای نداره آغاز میکنم. این روش درست نیست چون همه یکجور نوشته را برداشت نمیکنن. مثلاً بنده میدانم آقا رضا به شوخی میگن اسپم میدم، ولی خیلی از خوانندگان به شکل دیگری برداشت میکنن و آن را جدی میگیرند.
مساله دیگر اینکه فرضاً من اگر بیام بگم C زبان به درد نخوری است، آیا این موضوع باید به یک جنگ تبدیل شود؟ آیا همه باید به این موضوع پاسخ دهند و بنده را سر جای خود بنشانند؟ قطعاً اینطور نیست بلکه کاملاً مشخص است من که تا به حال یک برنامه کاربردی با هیچ زبانی ننوشته ام صلاحیت اظهار نظر در این رابطه را ندارم. پر واضح است که بدون پشتوانه علمی و فنی تفکرات خود را برای سرگرمی عنوان می نمایم. اینگونه تاپیکها باید دون جواب بمانند.

sa1378
دوشنبه 03 شهریور 1393, 16:37 عصر
یعنی فکر می‌کنید کتاب به اون مهمی که مرجع المپیاد و مسابقات برنامه‌نویسی هست یه فصل چرت رو همینجوری برای امتحانات گذاشته اونجا؟ اونم امتحانات اروپا و آمریکا؟

اولین چیزی که از الگوریتم و تحلیل الگوریتم باید بلد بود همیچن مسائل مرتبه‌های اجرایی هستن که بتونی در مورد کارایی الگوریتم قضاوت کنی. لازم نیست اثبات مرتبه‌ها رو بلد باشی که چرا مثلا 3n+5 عضو مرتبه‌ی n هست. ولی حتما باید بدونی که هست! فهمیدن این هم که چی عضو چه مرتبه‌ای هست خیلی سخت نیست. مهمتر اینه که بتونی همون 3n+5 رو درست حساب کنی. یعنی وقتی الگوریتم رو بررسی می‌کنی تعداد اعمال اصلی رو درست به دست بیاری که 3n+5 می‌شه. مخصوصا زمانی که توابع بازگشتی به کار گرفته می‌شه.
اون رو که مشکلی ندارم ترتیب اجرا هارو هم میدونم
فقط این توابع و اثبات هاشون و فرق O , o و ... رو نمیفهمم

sa1378
دوشنبه 03 شهریور 1393, 16:41 عصر

ببینین الان مثلا این:
122664
کجای برنامه نویسی بدرد میخوره؟
من منظورم اون چیزای مهمش نیست و اونا رو میفهمم

مسعود اقدسی فام
دوشنبه 03 شهریور 1393, 17:38 عصر
ببینین الان مثلا این:
122664
کجای برنامه نویسی بدرد میخوره؟
من منظورم اون چیزای مهمش نیست و اونا رو میفهمم

شماره اول می‌گه که اگه دو قسمت برنامه مستقل از هم کار می‌کردن، برای پیدا کردن مرتبه‌ی کل اجرا مرتبه‌ی مجموعشون رو حساب کن. مثل:

for( int i = 0 ; i < 2 * n ; i++ )
// do something

for( int j = 0 ; j < 5 * m - 10 ; j++ )
// do something

که مرتبه‌ی کل اجرا می‌شه n + m که n از مرتبه‌ی اولی به دست اومده و m از دومی.

برای دومی هم این مثال بهتر مشخص می‌کنه:

for( i = 0 ; i < 7 n - 4 ; i++ )
for( j = 0 ; j < 2 m + 5 ; j++ )
// do something

حلقه‌ی داخلی وابسته به حلقه‌ی بیرونیه. مرتبه‌ی کل می‌شه nm که از همین حالت دوم به دست می‌یاد.

شاید بگید خب اینا رو که می‌دونستم. بله ممکنه قبلا از یکی شنیدید یا یه چیزایی رو خودتون تجربه کردید. اما این فصل همین چیزا رو به صورت علمی توضیح می‌ده و راه اثباتشون رو هم می‌گه.

مسعود اقدسی فام
دوشنبه 03 شهریور 1393, 17:47 عصر

بله کاملا مشخصه که شما با رعایت آداب (؟!) صرفا یه سوال (؟!) کردید که آگاه بشید. :)

سلام.من دارم tamplate
رو یاد می گیرم.از نظر من که به درد نخورترین ویژگی در C++‎‎‎‎ است.مثلا کد زیر رو در نظر بگیرید.که چی اخه:

یکی باید به من بگه این tamplate به چه دردی می خوره!! والا همین طوری اسپم می دهم.!!

اولی سوالش کو، دومی آدابش کو؟

motherboard
دوشنبه 03 شهریور 1393, 18:35 عصر
بله کاملا مشخصه که شما با رعایت آداب (؟!) صرفا یه سوال (؟!) کردید که آگاه بشید. :)
در مورد این نقل قولتون که اصلا متوجه نشدم چی رو مورد انتقاد قرار دادید.!!!!! و من فکر می کنم صرفا برای اینکه پاسخی رو داده باشید این رو نوشتید!!!!!!!

اولی سوالش کو، دومی آدابش کو؟
اگر تاپیک مورد داشت حتما حذف می شد!!! هم اولی سواله و هم دومی مودبانه.!!!! ممتها تو پست دومی به حالت شوخی به دوستان دارم میگم که دوستان لطف بفرمایند من رو در رابطه با این تمپلیت راهنمایی کنند.چون که من چیزی متوجه نشدم و چون چیزی متوجه نشدم فکر می کنم که به درد نمی خوره.!!!! اما متاسفانه شما یک انتقادی کردید و اقا سیاوش هم فرصت رو غنیمت دونستند و با دلایل نامعتبر یک لینکی رو معرفی کردند و مثلا یک مصداقی رو معرفی کردند.!!!! اقای اقسدی فام هم اولی به صورت سوالی است وهم دومی به صورت مودبانه وشما دارید این بیان های بنده رو تحریف می کنید و از روی ان جوسازی می کنید. به نظرم این بحث همراه با دلایل واهی رو که شما و اقا سیاوش شروع کردید رو کنار بگذاریم.الاناست که یک مدیری میاد تاپیک رو قفل می کنه.!!!!

ciavosh
دوشنبه 03 شهریور 1393, 23:13 عصر
... دوستان لطف بفرمایند من رو در رابطه با این تمپلیت راهنمایی کنند.چون که من چیزی متوجه نشدم و چون چیزی متوجه نشدم فکر می کنم که به درد نمی خوره.!!!! اما متاسفانه شما یک انتقادی کردید و اقا سیاوش هم فرصت رو غنیمت دونستند و با دلایل نامعتبر یک لینکی رو معرفی کردند و مثلا یک مصداقی رو معرفی کردند.!!!!

متاسفانه این ادبیات خیلی داره رایج می‌شه که وقتی از چیزی خوشمون نمی‌یاد یا خوب متوجه نمی‌شیم، خیلی سریع زیر سوالش می‌بریم که اصلا به چه دردی می‌خوره و غیره.

فکر نمیکنید واقعاً مصداق داشت؟

motherboard
دوشنبه 03 شهریور 1393, 23:31 عصر
فکر نمیکنید واقعاً مصداق داشت؟
شما چرا اون قسمت از حرف های من رو که با جمله اقای اقسدی فام تطابق داره رو بولد می کنید؟؟؟؟!!!! من در پایین همون جمله ذکر کردم که دلایلتون واهی و نامعتبر هست.!!!!! انتقادی که می کنید وارد نیست!!!!! چیزی که من در تاپیک گفتم در اثر ندانستن موضوع تمپلیت بود و به دنبال همین ندانستن و قضاوت کردن سوال رو به همراه داره که دوستان محبت کردند و جواب دادند.اینکه شما متوجه نمی شوی تقصیر من نیست!!!!! حالا اقای اقسدی فام کوتاه اومدند شما دست بردار نیستید!!!! از پست های اخیرتون کاملا مشخصه که دنبال تخریب و جوسازی علیه من هستید!!!!!

کامبیز اسدزاده
سه شنبه 04 شهریور 1393, 00:04 صبح
سلام ؛

جناب ciavosh (http://barnamenevis.org/member.php?339838-ciavosh) من فکر میکنم شما زیادی مطالب رو به موارد غیر فنی ارتباط میدین.
جناب رضاس1000 (http://barnamenevis.org/member.php?320555-%D8%B1%D8%B6%D8%A7%D8%B31000) شماهم در بعضی از موارد رعایت نمیکنید رعایت قوانین برای شما و دیگر کاربران و حتی بنده یکسان هستش مثلا این تاپیکی که زدین : http://barnamenevis.org/showthread.php?465886-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%85%D9%86-template-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA انتظار چنین عنوان با محتویات همینجوری اسپم خواهم داد رو نداشتم.

در این تاپیک و چند تاپیک دیگه دیدم که جناب مسعود اقدسی فام (http://barnamenevis.org/member.php?87209-%D9%85%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D9%85) به صورت کاملا فنی وارد بحث شده و اصرار بر پاسخ دادن و حل سوال دارند و این خیلی عالیه و از همینجا متشکرم از ایشون ولی شما جناب سیاوش و رضا خان به جای مچ گیری از هم و رقابت با روش نادرست کمی با آرامش و هدف روشن پاسخ ارسال کنید طوری نشه که عنوان تاپیک یه چیزی و محتویات تاپیک یه چیزی دیگه از آب در بیاد در این صورت تاپیک حذف خواهد شد.

دلیل اینک این تاپیک رو هم حذف نمیکنم به خاطر زحمات جناب اقدسی فام هستش.
مطمئنم تالار های C++‎‎‎‎‎‎ رفته رفته بهتر خواهد شد و این به خاطر هماهنگی کاربران با یکدیگر خواهد بود در غیر اینصورت اگه به همین روش با جدال با یکدیگه ادامه بدین هیچ تالاری به اندازه این تالار ها هرجو مرج و بی نظم نخواهد بود.

alireza es
سه شنبه 04 شهریور 1393, 00:18 صبح
سلام ؛

جناب ciavosh (http://barnamenevis.org/member.php?339838-ciavosh) من فکر میکنم شما زیادی مطالب رو به موارد غیر فنی ارتباط میدین.
جناب رضاس1000 (http://barnamenevis.org/member.php?320555-%D8%B1%D8%B6%D8%A7%D8%B31000) شماهم در بعضی از موارد رعایت نمیکنید رعایت قوانین برای شما و دیگر کاربران و حتی بنده یکسان هستش مثلا این تاپیکی که زدین : http://barnamenevis.org/showthread.php?465886-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%85%D9%86-template-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA انتظار چنین عنوان با محتویات همینجوری اسپم خواهم داد رو نداشتم.

در این تاپیک و چند تاپیک دیگه دیدم که جناب مسعود اقدسی فام (http://barnamenevis.org/member.php?87209-%D9%85%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D9%85) به صورت کاملا فنی وارد بحث شده و اصرار بر پاسخ دادن و حل سوال دارند و این خیلی عالیه و از همینجا متشکرم از ایشون ولی شما جناب سیاوش و رضا خان به جای مچ گیری از هم و رقابت با روش نادرست کمی با آرامش و هدف روشن پاسخ ارسال کنید طوری نشه که عنوان تاپیک یه چیزی و محتویات تاپیک یه چیزی دیگه از آب در بیاد در این صورت تاپیک حذف خواهد شد.

مطمئنم تالار های C++‎‎‎‎‎‎‎ رفته رفته بهتر خواهد شد و این به خاطر هماهنگی کاربران با یکدیگر خواهد بود در غیر اینصورت اگه به همین روش با جدال با یکدیگه ادامه بدین هیچ تالاری به اندازه این تالار ها هرجو مرج و بی نظم نخواهد بود.

ببخشید ولی میخوام یه انتقادی بهتون بکنم.
باید بگم شما در مقام یه مدیر خیلی نرم و مهربانانه عمل میکنین
خیلی اوقات دیدم طرف پستی که هزاران مایل دورتر از موضوع بود زده و بعد یکی دیگه اومده جوابشو داده و بعد همین جوری تا اخر
بعد یه مدت شما اومدین بجای اینکه پستای بی ربطو حذف کنین فقط تحدید کردین که اگه همین جوری ادامه بدین تایپکو قفل میکنم :(
مثلا همین پستی که من دادم!یه اسپم تمام عیار محسوب میشه:لبخند: تا وقتی شما با اسپم ها مقابله نکنین این مضوعات حاشیه ای وجود خواهن داشت
و تالار از حالت علمی خارج خواهد شد.همین الانشم وضعیت تالار c++ و مشتقاتش خیلی بده(الان #coder پیدا میشه میگه C از مشتقات C++ نیست)
امیدوارم از انتقاد تند من ناراحت نشین .ولی ازتون خواهش میکنم
خواهشا نذارین این تالار به وضع تالار C# دچار شه

کامبیز اسدزاده
سه شنبه 04 شهریور 1393, 00:26 صبح
ببخشید ولی میخوام یه انتقادی بهتون بکنم.
باید بگم شما در مقام یه مدیر خیلی نرم و مهربانانه عمل میکنین
خیلی اوقات دیدم طرف پستی که هزاران مایل دورتر از موضوع بود زده و بعد یکی دیگه اومده جوابشو داده و بعد همین جوری تا اخر
بعد یه مدت شما اومدین بجای اینکه پستای بی ربطو حذف کنین فقط تحدید کردین که اگه همین جوری ادامه بدین تایپکو قفل میکنم :(
مثلا همین پستی که من دادم!یه اسپم تمام عیار محسوب میشه:لبخند: تا وقتی شما با اسپم ها مقابله نکنین این مضوعات حاشیه ای وجود خواهن داشت
و تالار از حالت علمی خارج خواهد شد.همین الانشم وضعیت تالار C++‎ و مشتقاتش خیلی بده(الان #coder پیدا میشه میگه C از مشتقات C++‎ نیست)
امیدوارم از انتقاد تند من ناراحت نشین .ولی ازتون خواهش میکنم
خواهشا نذارین این تالار به وضع تالار C#‎ دچار شه

قضیه اینه من برای کاربر ارزش قائل میشم نمیخوام با حذف کردن های پشت سر هم کاربر رو سرکوب کنم مثلا در تاپیک های دیگه از عنوان تاپیک بگیر برو تا محتویاتش طوری بودن که واقعا باید حذف میشدند و شده اند ولی تاپیک هایی مثل این به خاطر زحمات کاربرانی که به صورت فنی بحث میکنند نمیشه حذفش کرد یعنی من این تاپیک رو اگه حذف میکردم زحمات جناب اقدسی فام رو دور ریختم و این یک بی احترامیه.

برنامه هایی در رابطه با بهتر شدن تالار ها دارم ولی متاسفانه دسترسی درست حسابی ندارم مثلا مایلم یک قانون جامع مربوط به تمامی تالار های C++ قرار بدم ولی دسترسی ندارم !
میتونم کلی مرتب سازی ها و تغییرات جامع در تالار ها بدم ولی دسترسی ندارم !

متاسفانه با این آخرین بحثی که Coder محترم ایجاد کردند میترسم با حذف کردن های پشت سر هم بازم چند نفر برن بدو بیرا بگن و حسابی پشیمون بشم.
ولی مطمئنان اگه دسترسی بالاتری دریافت کنم به قدری سخت خواهم گرفت که خودتون کیف کنید :لبخند:

ciavosh
سه شنبه 04 شهریور 1393, 01:54 صبح
قضیه اینه من برای کاربر ارزش قائل میشم نمیخوام با حذف کردن های پشت سر هم کاربر رو سرکوب کنم مثلا در تاپیک های دیگه از عنوان تاپیک بگیر برو تا محتویاتش طوری بودن که واقعا باید حذف میشدند و شده اند ولی تاپیک هایی مثل این به خاطر زحمات کاربرانی که به صورت فنی بحث میکنند نمیشه حذفش کرد یعنی من این تاپیک رو اگه حذف میکردم زحمات جناب اقدسی فام رو دور ریختم و این یک بی احترامیه.

برنامه هایی در رابطه با بهتر شدن تالار ها دارم ولی متاسفانه دسترسی درست حسابی ندارم مثلا مایلم یک قانون جامع مربوط به تمامی تالار های C++‎ قرار بدم ولی دسترسی ندارم !
میتونم کلی مرتب سازی ها و تغییرات جامع در تالار ها بدم ولی دسترسی ندارم !

متاسفانه با این آخرین بحثی که Coder محترم ایجاد کردند میترسم با حذف کردن های پشت سر هم بازم چند نفر برن بدو بیرا بگن و حسابی پشیمون بشم.
ولی مطمئنان اگه دسترسی بالاتری دریافت کنم به قدری سخت خواهم گرفت که خودتون کیف کنید :لبخند:

با عرض خسته نباشید. یک ویرایش انجام دادم روی پست قبلیم. و اینکه آیا بهتر نیست تاپیکه را به جای حذف قفل نمایید؟

a.r.khoshghalb
سه شنبه 04 شهریور 1393, 04:44 صبح
سلام
یه سوالی داشتم من
من دارم کتاب Creative رو میخونم
ولی فصل سومش که درمورد تحلیل الگوریتم بود رو اصلا نفهمیدم
منظورم مثلا(( O( f ( n و اینجور چیزاست
اینا برای المپیاد کامپیوتر بدرد میخوره؟
اگه نه پس کجا بدرد میخوره؟فقط برای امتحانات دانشگاه؟

سلام
با تشکر از آقای اقدسی فام که فک کنم فقط ایشون تلاش کردن جواب سوالات شما رو بدن.
قطعا بحث محاسبه زمان الگوریتم ها بســیار مبحث مهمی هست و همواره همه تلاش کردن الگوریتم هایی با زمان بهتر برای مسئله ها پیدا کنند.
شاید با این داده های کوچکی که سروکار دارید تا حالا براتون پیش نیومده باشه که مجبور باشید الگوریتمتون سریع کار کنه اما مثالی که بحث زمان الگوریتم توش خیلی براتون ملموس میشه گوگل هست. اینکه چطور گوگل از این همه داده (داریم راجع به میلیون ها یا میلیارد ها گیگابایت صحبت می کنیم) به فاصله چند صدم یا هزارم ثانیه دنبال اون چیزی که شما هستین میگرده و پیداش می کنه. نه من خیلی به الگوریتم هاشون مسلطم نه جمع توضیحش رو می طلبه برای همین در این رابطه صحبت نمی کنیم ولی الگوریتم هاشون جالبن.
در کل، سوالت که سوال جالبی نبود! اینکه آیا مبحث فلان که توی creative نوشته اصلا کاربرد داره؟ شک نکن داره! داریم راجع به Creative صحبت می کنیم :لبخند:
تو یکی دیگه از پست هات سوال کرده بودی مثلا O یعنی چی و این داستان ها...
اگر Creative رو بخونی بسیار جامع توضیح داده ولی از اونجایی که احتمالا نخوندی من یه توضیح کوچولو میدم.
وقتی میگیم تابع (f(n عضو O(g(n)) هست یعنی n0 و آلفا و بتا ای وجود داره که به ازای تمام n های بزرگتر از n0 :

f(n) <= a * g(n) + B
ریاضی تر :

f(n) ϵ O(g(n)) :

Ǝ n0, α , β.
A n > n0 : f(n) <= α * g(n) + β
که n رو برابر با سایز ورودی در نظر میگیرند.
طبق این تعریف الان براتون باید روشن باشه که وقتی مینوسیند :

f(n) ϵ O(n^2)
یعنی چی.
حالا تلاش کنید همون 2 تا لمی که از تو Creative اینجا گذاشته بودید رو اثبات کنید( اولا که اثبات ریاضی مدنظرمونه! نه از شهود استفاده کنید نه از کلمه بدیهی نه کد!! دوما از توی Creative نگاه نکنید و اینجا بنویسید)

از اونجایی که بحث به ریاضی مرتبطه و تو این چند وقت خیلی بحث این بوده که ریاضی کاربرد داره یا نه و سوال شما هم همین بود که اصلا این بدرد می خوره یانه یه نکته رو ای بگم، دنیا داره به سمتی میره که روز به روز برنامه نویسی آسون تر میشه، اوایل با پاسکال برنامه می نوشتیم الان قطعا زبان پایتون رو دیدید چه قدر راحته و تقریبا همه چیز آمادست. یا مثلا توی Rad Studio می تونید بدون حتی یک خط کد زدن با استفاده LiveBindings برنامه بنویسید! خلاصه برنامه نویسی و کد زدن هر روز داره آسون تر میشه و به زودی تنها چیزی که 2 تا برنامه نویس رو از هم جدا می کنه و یکی میره تو گوگل کار می کنه اون یکی تو شرکت داده پرداز نوین کشک فلان و بیثار، علم ریاضیشون و توان الگوریتمیشونه.
مثلا اینکه من برای تشخیص یک چهره از توی 10 میلیون چهره الگوریتم با اوردر (O(nlogn دارم فلانی (O(n2 داره اون یکی هم اصلا نمی دونه اوردر چیه.
و فقط ریاضی و الگوریتم هاست که قدرت و ضعف رو مشخص میکنه، کد زدن رو مامان بزرگ من هم یک روزه یاد میگیره.

منتظر اثبات اون 2 تا لم از شما هستم. اول سعی کنید اولی رو اثبات کنید شاید دومی رو نتونید.

خواهشا مدیران سایت یه دستی به فروم بکشن :|
کار به زیبایی در و دیوارش ندارم که چه قدرررر جای پبشرفت داره الان مشکلم ادیتوره.
علاوه بر مشکل اساسی که ادیتور با پرانتر ها داره که احتمالا به خاطر rtl نبودن هست، یک سری علائم ریاضی پرکاربرد رو هم اضافه کنید به ادیتور. به مراتب پرکاربرد تر از دکمه های آندو و ریدو اون بالا هست :|
در ضمن 2 تا Short Code هم تو هم کار نمی کنند :|
متن هایی رو که به صورت کد نوشتم رو دیگه نمیشد براشون توان یا اندیس گذاشت :|

omid_kma
سه شنبه 04 شهریور 1393, 08:22 صبح
خواهشا مدیران سایت یه دستی به فروم بکشن :|
کار به زیبایی در و دیوارش ندارم که چه قدرررر جای پبشرفت داره الان مشکلم ادیتوره.
علاوه بر مشکل اساسی که ادیتور با پرانتر ها داره که احتمالا به خاطر rtl نبودن هست، یک سری علائم ریاضی پرکاربرد رو هم اضافه کنید به ادیتور. به مراتب پرکاربرد تر از دکمه های آندو و ریدو اون بالا هست :|
در ضمن 2 تا Short Code هم تو هم کار نمی کنند :|
متن هایی رو که به صورت کد نوشتم رو دیگه نمیشد براشون توان یا اندیس گذاشت :|
http://barnamenevis.org/showthread.php?465218-%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%B6%D8%A7%D8%AD-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B9%D9%86%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C-%DA%A9%D9%84%D9%85%D9%87-!

مسعود اقدسی فام
سه شنبه 04 شهریور 1393, 11:35 صبح
سلام ؛

مطمئنم تالار های C++‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ رفته رفته بهتر خواهد شد و این به خاطر هماهنگی کاربران با یکدیگر خواهد بود در غیر اینصورت اگه به همین روش با جدال با یکدیگه ادامه بدین هیچ تالاری به اندازه این تالار ها هرجو مرج و بی نظم نخواهد بود.

خیلی ممنون از این که هوای تالار و بحث‌ها رو دارید و با مدارا اینطور حاشیه‌ها رو حل و فصل می‌کنید. مطمئنا هدف من از این انتقاد این نبود که بگم چرا می‌پرسن که فلان چیز به چه دردی می‌خوره. من خودمم ممکنه چیزی رو خوب متوجه نشم و برام سوال باشه که به چه دردی می‌خوره. اما مطمئنا نمی‌نویسم "به درد نمی‌خوره.". همین. :)
ولی بازم معذرت می‌خوام از دوستان اگه انتقادم موجب کدورت شده. درستش این هست که در وهله‌ی اول انتقاد به صورت خصوصی انجام بشه. اما وقتی دیدم چندین و چند بار اینطور مسائلی پیش اومده ترجیح دادم منم برای یه بار هم که شده به صورت عمومی اعتراض کنم.

sa1378
سه شنبه 04 شهریور 1393, 12:08 عصر
ممنون از آقایان اقدسی فام و خوش قلب
ببینی الان این اثبات من شاید بهش بخندین ولی همین که اون جملات شما رو فهمیدم خیلیه
من از دوران کودکی اصلا جایی که توش( f( n باشه نمیرم
جبر هم اصلا بلد نیستم چون اگه بلد بودم خب میرفتم المپیاد ریاضی
اصلا بخش تابع دوم دبیرستان رو چندین بار خوندم ولی نمیتونم سوالاشو حل کنم
در انتظار اینم که برم دوم دبیرستان تا دبیرا بهم یاد بدن شاید فرجی حاصل شد
g(n) <= a * r(n) + b
f(n) <= a' * s(n) + b'
g(n) + f(n) <= a * r(n) + b + a' * s(n) + b'
g(n) + f(n) = O(r(n)) + O(s(n))

فک کنم اشتباه باشه

a.r.khoshghalb
سه شنبه 04 شهریور 1393, 15:44 عصر
ممنون از آقایان اقدسی فام و خوش قلب
ببینی الان این اثبات من شاید بهش بخندین ولی همین که اون جملات شما رو فهمیدم خیلیه
من از دوران کودکی اصلا جایی که توش( f( n باشه نمیرم
جبر هم اصلا بلد نیستم چون اگه بلد بودم خب میرفتم المپیاد ریاضی
اصلا بخش تابع دوم دبیرستان رو چندین بار خوندم ولی نمیتونم سوالاشو حل کنم
در انتظار اینم که برم دوم دبیرستان تا دبیرا بهم یاد بدن شاید فرجی حاصل شد
g(n) <= a * r(n) + b
f(n) <= a' * s(n) + b'
g(n) + f(n) <= a * r(n) + b + a' * s(n) + b'
g(n) + f(n) = O(r(n)) + O(s(n))

فک کنم اشتباه باشه

خوشحالم که تلاش می کنی یاد بگیری و اینکه راه اثبات کردنش اومده دستت و اصل موضوع رو گرفتی احتمالا.
توی اثباتت از خط اول و دوم، خط سوم رو نتیجه گرفتی ولی نمی تونی خط چهارم رو نتیجه بگیری.
من یکم از اول راه رو برات میرم بقیشو تو برو.
بیا برای اینکه کارمون راحت تر بشه، به (g(n به علاوه (f(n بگیم (T(n.

T(n) = g(n) + f(n)
و همچنین به (r(n به علاوه (s(n بگیم (H(n.

H(n) = r(n) + s(n)
چیز هایی که داریم این هاست:
n0 و آلفا و بتا (r(n. (همونی که حودت خط اول نوشتی. البته یادت رفت n0 شو بنویسی. n0 هم مهمه اگر برات روشن نیست چرا مهمه، بگو برات مثال بیارم)
'n0 و آلفا' و بتا' (s(n. (همونی که خودت تو خط دوم نوشتی)
حالا باید با استفاده از این 6 تا داده ای که داری، یه "n0 و آلفا" و بتا" معرفی کنی که :
به ازای تمام n های بزرگتر از "n0:

T(n) <= α" * H(n) + β"

حله؟ پس الان باید بگی آلفا" چند باشه؛ بتا" چند باشه و "n0 چند باشه که این شرط برقرار باشه.