PDA

View Full Version : json چیه و به چه درد میخوره

Golsha
چهارشنبه 05 شهریور 1393, 13:37 عصر
سلام دوستان ببخشید میخواستم بدونم json چیه و به چه دردی میخوره و معمولا برای چه کارایی ازش استفاده میشه ؟ خواهشا راهنمایی بفرمایید

Mori Bone
چهارشنبه 05 شهریور 1393, 13:41 عصر
برای مدیریت مقادیر زیر نظر یه قوانین خاص استفاده میشه. یه جستجو بزن دستگیرت میشه

مهرداد سیف زاده
چهارشنبه 05 شهریور 1393, 14:36 عصر
json یا xml نوعی از سندهای portable هستن و هدف ساخت و توسعه اینها بر روی قابلیت تبادل اطلاعات بین زبانها و سرویسها، ابزارهای مختلف، حمل داده از یک محیط به محیط دیگر که این دو محیط هیچ شباهتی به هم ندارن و .... در هدفش رو انتقال اطلاعات بوده.
مثلا شما یک لیست رکوردهای جداول استخراج شده توسط php بر روی یک سایت رو میخواید در یک نرم افزار آندروید داشته باشید. خب یک طرف زبان php هست با کلی داده و رکورد و در طرف دیگر زبان جاوا هست. و از اون طرف هم قصد ندارید ارتباط سوکت و چیزهای دیگر بزنید و صرفا میخواد اطلاعات بیاد روی صفحه موبایل. خب برای این کار شما به کمک php در دیتابیس mysql داده ها رو استخراج کرده و اونها رو بصورت json در میارید(json_encode) و در آندروید لینک(url) مسیر داده json‌ رو بهش میدید و داده های json‌رو دریافت میکنید و داده json خارج کرده و بصورت آرایه در میارید. انگار نه انگار که انتقال داده صورت گرفته در واقع عین همون آرایه ای که قرار بود در php‌حلقه foreach زده بشه میاد و در جاوا حلقه foreach میزنید.
البته این به همینجا ختم نمیشه مثلا وب سرویسها روی xml کار میکنن. همچنین اگر قراره یک نرم افزار تحت وب بسازید که بر روی ajax باشه باید از json برای تبادل داده استفاده کنید.
json‌در تمام زبانهای برنامه نویسی و برای انتقال داده در هر زبانی به زبان دیگر محدودیتی ندارید
چند رو پیش قرار بود با اطلاعات یک دستگاه cisco کار کنم. مونده بودم دیتابیسش کجاست و حالا باید از چه کانالی اطلاعات رو برداشت. بعد رفتم سراغ document دستگاه. وقتی دیدم یک بخش استخراج داده از طریق json گذاشتن چنان از خوشحال شدم که وصفش خیلی دشواره. یعنی با فراخوانی یک سرویس مجزا قادر بودم تمام اطلاعات و وضعیت فعلی دستگاه رو بگیرم و برای پردازش وارد زبان c کنم.
در آخر به لینکهای زیر نگاهی بندازید
http://www.json.org/json-fa.html
http://en.wikipedia.org/wiki/JSON

saeedvir
پنج شنبه 06 شهریور 1393, 10:55 صبح
من وقتی از json استفاده کردم دیدم که خیلی کارا راحت میشه و تسلط رو برنامه توسط شما بیشتر میشه.

ajax-json-php سه تا عضو جدا نشدنی از برنامه های من شدن.

Golsha
پنج شنبه 06 شهریور 1393, 16:39 عصر
میشه لطف کنید و منبعی برای یادگیری کامل این زبان بهم معرفی کنید. فیلمی ، فایل پی دی افی .... هر چیزی که بتونم با خوندنش json رو کامل یاد بگیرم

Golsha
پنج شنبه 06 شهریور 1393, 16:40 عصر
یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینکه تو تابع header در زبان php بعضی وقتا دیدم که از json استفاد میکنن ، میشه بگید اون چیه و واسه چی اینکارو باهاش میکنن.
مثالی الان ندارم واستون بگم ولی دیدم که اولش با json شروع میشه

Mori Bone
پنج شنبه 06 شهریور 1393, 16:55 عصر
Become a Web Developer from Scratch! رو گوگل کن. یه پک آموزشیه. عالیه. توش json , ajax , php و خیلی چیزای دگ هم هس. به زبون انگلیسیه. ولی روونه

Mohammadsgh
پنج شنبه 06 شهریور 1393, 19:55 عصر
میشه لطف کنید و منبعی برای یادگیری کامل این زبان بهم معرفی کنید. فیلمی ، فایل پی دی افی .... هر چیزی که بتونم با خوندنش json رو کامل یاد بگیرم
سایت خود php:لبخندساده:

مهرداد سیف زاده
پنج شنبه 06 شهریور 1393, 20:36 عصر
آموزش ajax با jquery در php همراه با آموزش استخراج داده از mysql به کمک pdo و رد و بدل داده توسط json
http://www.aparat.com/v/aC4IG

البته به صورت سری آموزشی هست که جلسه سوم رو به json اختصاص داده