PDA

View Full Version : مراحل تبدیل ایده به محصول

majidbayat
جمعه 07 شهریور 1393, 22:41 عصر
با سلام
آیا برای طراحی یک سایت (تبدیل ایده به محصول ) یک روال علمی و ثابت وجود داره؟
اجازه بدید برای درک بهتر سوالم رو در قالب یک مثال بپرسم
فرض کنید من الان تصمیم به ایجاد یک سایت فروشگاه اینترنتی بگیرم و مهارت کدنویسی لازم رو داشته باشم
اما از کجا بدونم که به چه تعداد جدول پایگاه داده و چه امکاناتی نیاز است؟
خودم فکر میکنم که جواب در درس مهندسی نرم افزار هست که ما متاسفانه این درس رو کامل نخوندیم....منتظر پاسخ شما عزیزان هستم
همچنین لطفا منابع خودآموز و فارسی معرفی کنید
پیشاپیش از پاسختون ممنونم

babakj
سه شنبه 11 شهریور 1393, 11:06 صبح
مرحله اول : شرح ایده - یعنی اون ایده چه مشکلی رو داره حل می کنه
مرحله دوم : تهیه سناریو ها ( سناریو خرید کاربر - سناریو صدور فاکتور)
مرحله سوم : درک موجودیت ها ( فاکتور چیست ؟ کالا چیست ؟ ) باید تحقیق کرد نمونه های سنتی رو دید .
خصوصیت های موجودیت را را تجزیه کرد ( فاکتور : شماره فاکتور - نام مشتری - آدرس مشتری - جدول شرح کالاها ( این جدول رو دوباره تجزیه کرد) )
کشف و درک ارتباط بین موجودیت ها بوسلیه کنترل مجدد سناریو ها و در نظر گرفتن حالتهای مختلف و ارائه سوالات که به مشکل اشاره می کند .

مثلا : اگر کاربر یک محصول را به سبد خرید اضافه کرد آیا این یک عدد از تعداد محصول در جدول محصول کم کند یا خیر ؟ اگر فقط یک محصول بود و بعد از کم شدن تعداد صفر شد و کاربر دوم واقعا قصد خرید داشت اما کاربر اول از خرید منصرف شد تکلیف اون محصولی که توی سبد خرید کاربر اول موجود است ولی فروش نرفته چه می شود ؟

آیا اگر قیمت یک محصول تغییر کرد در تمام فاکتورهایی که قبلا صادر شده و از همین قیمت تبعیت کرده باز هم قیمت تغییر می کند؟ مثلا اینجا میفهمیم که باید یک فیلد قیمت جداگانه برای هر محصول در فاکتور در نظر گرفت .

بررسی مدلهای موجود از اون طرح که توی ذهن دارید .. مثلا فروشگاه اینترنتی .. چند تا مدل رو ببینید . کدها رو دانلود کنید ( منظور مدلهای سورس باز) و حالا یک قسمت کار ایده شما است که میتونید اون ایده رو اضافه کنید .

اگر ایده از ابتدا مال شماست که احتیاجی به بررسی مدل های دیگه نیست چون اصلا مدلی موجود نیست در این حالت باید ایده خودتون رو پخته کنید و اشکالاتش رو بگیرید.

مرحله چهارم : پیاده سازی موجودیت ها با روش های مدل سازی ERD - Table Structure Modeling
مرحله پنجم : درک کامل نیازمندیهای عملیاتی و غیر عملیاتی سیستم و مرور مجدد بر آنها و مستند سازی تمامی انها

مثال : روش ذخیره سازی پسوردها چگونه باشد - روش تصدیق اعتبار کاربران - کپچا - کلیه نیازمندیهای امنیتی
نیازمندیهای بهینه سازی داده ها - که تمامی اینها مربوط به نیازمندیهای غیر عملیاتی هستند .

مرحله ششم : یک پروتوتایپ بسازید .. نمونه اولیه محصول
شامل : مدل سازی ظاهر گرافیکی - MOCKUP یا Sketching
مدل سازی پایگاه داده - نوشتن شبهه کد ها و هدر متد های اصلی

مرحله هفتم به بعد : مربوط به مباحث تولید نرم افزار می شه