PDA

View Full Version : درخواست مشاوره برای شروع یادگیری یک زبان

boika97
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 00:50 صبح
سلام
یه سوال داشتم که آقایون لطف کنن جواب بدن

این همه زبان برنامه نویسی چرا بوجود اومده و فرقشون در چیه !؟ مثلا c شارپ و C++‎‎‎
من vb6 رو تا حدودی بلدم ... اصلا چرا هنوز بیشتریا vb6 کار میکنن سراغ نسخه جدید تر نمیرن !؟

میخواستم برنامه نویسی رو اصولی یاد بگیرم ولی یه ذره سردرگم شدم از این همه منابع و زبان های مختلف و نمیدونم باید از کجا شروع کنم
یه مشاوره کلی اگه بمن بدید بی نهایت ممنونتون میشم

:*

xxvcdd
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:49 عصر
بگو این همه مارک و مدل ماشین واسه چیه فرقشون در چیه؟
ماشین سنگین داریم، سبک داریم، شهری داریم، جاده ای داریم، بیابانی داریم، باربری داریم، عمرانی داریم، ... و در هرکدام از این نوع ها هم باز تقسیم بندی و مارک و مدل های مختلف هستن که ساختمان و امکانات و قدرت و تجهیزات و قیمت اونا متفاوته.

ضمنا اگر میخوای بیای توی برنامه نویسی از همین اول بفهم که رشتهء گسترده و پیچیده ایه و تغییرات زیاد و سریعی داره. ببین از پسش برمیای یا نه و چه انتظاری ازش داری. اگر انتظار داری که یکی دو سال برنامه نویسی رو یاد بگیری و بعدش هم ازش درآمد راحت و خوبی کسب کنی، بنظرم اشتباه بزرگی مرتکب شدی!

بقول یارو میگه کار هر کس نیست خرمن کوفتن، گاو نر میخواهد و مرد کهن :چشمک:

خیلی ها توی برنامه نویسی هستن ولی اکثرا علاف و سر کارن و جنگولک بازی میکنن.

xxvcdd
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 18:01 عصر
ولی یه ذره سردرگم شدم از این همه منابع و زبان های مختلف و نمیدونم باید از کجا شروع کنم

آهان همین! :چشمک:
این تازه اولشه.
بعدا خیلی بیشتر هم داستان داری. ولی باید همش رو بفهمی و حل کنی. به مرور. زمان میبره. کار میبره. و انحرافات اخلاقی و دامها و دره های زیادی سر راهته :چشمک:
مثلا خیلی ها بعد از سالها هنوز هم درک نمیکنن که هر زبانی (از زبانهای معروف و اصلی البته) علت وجودی داره و کاربرد و مزایای خودش رو. مثلا طرف میاد اصرار میکنه روی سی شارپ یا سی++ میگه فقط همین و همین. یا میگه مثلا زبانی که به زبان ماشین Native کامپایل میشه بهتره.
اینا همش نشون میده که طرف بعد از سالها تجربه و کار و مطالعه هنوز نتونسته بقدر کافی توی این رشته گستردگی و عمق همزمان پیدا کنه تا یک دید کلی منطبق با واقعیت و صحیح و دقیق بتونه داشته باشه راجع بهش.
حالا شما تازه میخوای وارد این مسیر طولانی و دشوار و پر پیچ و خم بشی. خطرات زیادی سر راهته :متعجب:
بقول یارو میگه: طی این مرحله بی همرهی خضر مکن :لبخند:
اما خضر کجا بود حالا و چطور میشه کاری کرد که ما رو دنبال خودش یدک بکشه؟! :متعجب:

توی این رشته برای شروع سردرگمی و تحقیق و درخواست کمک و درنگ اولیه تا یک حدی طبیعی و عاقلانه است، اما اگر بیشتر به این بهانه متوقف بمونی و منتظر روشن شدن کامل و مطمئن و قطعی بشی، هیچوقت به مقصد نمیرسی و این امر هیچوقت اتفاق نمی افته، چون اصولا نمیشه. یعنی تا خودت خیلی راههای طولانی و سخت رو در طول زمان طی نکنی، نمیتونی، نمیشه، که یک دید کلی کامل و دقیق و مطمئن، تاجاییکه شدنی هست، یعنی تاحدی که میشه بهش نزدیک شد، بدست بیاری.
بهرحال شما باوجود تمام تردید و عدم قطعیت و امکان اشتباه، باید از یک حدی بیشتر وقت رو تلف نکنی و استارت رو بزنی و بری جلو ببینی در مسیر چی پیش میاد و چی میشه. ولو مجبور بشی از بعضی مسیرها حتی برگردی و مسیر جدیدی رو شروع کنی.
همت میخواد. تضمینی در کار نیست. فقط باید شروع کرد و تلاش کرد. هیچکس نمیتونه تمام چیزهایی رو که انتظار داری بهت بده. فقط خودت میتونی این کار رو بکنی با گذشت زمان و زحمت کشیدن. منتظر نباش با امثال همین سوالات و تاپیک ها کسی بیاد جواب روشن و دقیق و مطمئنی بهت بده که آرومت کنه، و لقمه رو جویده بذاره دهنت!
اگر هم یکی میاد یه چیزی میگه که خوشت میاد، پشت سرش معمولا افراد دیگری میان و چیزهایی دیگری میگن که دوباره تردید و سردرگمی میاد سراغت! بهرحال افراد نظرات و تجربه های متفاوتی دارن و هرکدوم هم دلایل و اسناد خودشون رو میارن. نه؟

mohammad reza beizavi
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 18:13 عصر
درود،
شاید این مطلب بتونه برای انتخاب زبان کمکتون کنه.
ASP، JSP یا PHP؟ (http://barnamenevis.org/showthread.php?466189-PHP%D8%8C-ASP-%DB%8C%D8%A7-JSP%D8%9F&p=2088214#post2088214)
برای یادگیری هم اگر مقداری با زبان انگلیسی آشنا هستید بهترین سایتی که به صورت سلسله مراتبی و ساختار یافته کار آموزش در کلیه زبانها و تکنولوژی ها رو داره w3schools (http://www.w3schools.com) هست.
پیروز باشید

boika97
جمعه 21 شهریور 1393, 01:51 صبح
داداش توضیح کاملی بود ... ممنون
ولی بازم بلخره بخوام استارت بزنم یکی از این زبان ها که زمینه ای برای یادگیری بقیه میشه رو باید بدونم
خیلیا میگن vb
خیلیا میگن برو سراغ جاوا
در حال حاضرم دارم برنامه نویسی آندروید مطالع میکنم

mohammad reza beizavi
جمعه 21 شهریور 1393, 08:06 صبح
ولی بازم بلخره بخوام استارت بزنم یکی از این زبان ها که زمینه ای برای یادگیری بقیه میشه رو باید بدونم
خیلیا میگن vb
خیلیا میگن برو سراغ جاوا
در حال حاضرم دارم برنامه نویسی آندروید مطالع میکنم

من با C++،VB، PHP و C# به صورت حرفه ای کار کردم، از جاوا هم اطلاعات خوبی دارم.
بهتره زبانی رو انتخاب کنید که هم اصول برنامه نویسی رو به صورت کامل Object Oriented پیاده سازی کنه و هم اینکه نیاز بازار باشه.
رو این حساب C++ به خاطر کاربرد خاصش و VB به خاطر ساختارش که یه سری قوانین به خاطر ساده بودن پشت پرده خودش انجام میده کنار بزار (البته به نظر من)
حالا میمونه PHP و JAVA و CSHARP؛
به کل کل بین طرفداران CSHARP و JAVA توجه نکن، این دوتا ساختارش خیلی خیلی شبیه همه برای برنامه نویسی. یعنی تقریبا هر کاری که با JAVA انجام بشه رو میتونی با CSHARP هم انجام بدی و بر عکس.
اگه CHARP رو انتخاب کنی می تونی از مجموعه امکانات قدرتمند .NET Framework بهره لازم رو ببری.
شاید JAVA کارها سابقا توی بعضی از شهرهای ایران کاری نداشتن اما الان خیلی خیلی سریع می تونن برن سراغ android و کار برنامه نویسی موبایل.
PHP هم بیشتر به جنبه برنامه نویسی برای وب این زبان فکر کن، قدرت و سرعت بسیار بالایی داره و پر کاربرد هم هست. اما برای Application استفاده نمی کنند ازش.
حالا ببین کدومش به کارت میاد
درکل هم اگر اصول برنامه نویسی رو خوب یاد بگیری از یه زبان به زبان دیگه رفتن (به هر دلیلی) خیلی راحته. پس سعی خوب زبان رو یاد بگیر نه اینکه زبان خوبی رو انتخاب کنی که شاید هیچوقت درست استفاده نمیکنی.
پیروز باشید

xxvcdd
جمعه 21 شهریور 1393, 12:05 عصر
بنظرم شروع برنامه نویسی با اندروید کار درستی نمیاد چون یک سیستم و محیط خاص و محدود شده است. برای یادگیری کامل و اصولی برنامه نویسی باید روی pc کار کرد.