PDA

View Full Version : آموزش: ساخت توزیع لینوکس برپایه اوبونتو

tanzadeh7
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 11:26 صبح
سلام من یه مدت بود دنبال ساخت توزیع لینوکس بودم که آخر پیداش کردم و میخوام اینجا به بقیه دوستان ها آموزش بدم
اگه ما بخواهیم از پایه و صفر توزیع لینوکس بسازیم کار خیلی سخت میشه و باید گروهی کار کرد تا این توزیع ساخته بشه
البته یکسری اموزش هایی مثل LFS است که میتونیم با خوندن اونا این کار رو انجام بدید. آسون ترین راه استفاده از هسته اوبونتو است

اول از آدرس زیر هسته اوبونتو رو دانلود کنید.

http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-core/releases/14.04/release/

هسته اوبونتو برای ماشین های x86 و ARM موجود است هر کدوم رو خواستید دانلود کنید.

به عنوان کاربر روت وارد میشیم.

sudo su

شروع میکنیم اول یک پارتیشین روت حداقل 30GiB میسازیم با ابزار گرافیکی Gparted یا خط فرمان cfdisk فرقی نداره بعد اون پارتشین که ساختیم فرمت میکنیم .

mkfs.ext4 /dev/sda3

من اینجا پارتشین sda3 رو انتخاب کردم شما پارتشین روت که ساختید رو جاگزین sda3 کنید بعد پارتشین را مانت میکنیم و هسته اوبونتو رو اونجا اکسترات می کنیم.

mkdir /mnt/tmp

mount /dev/sda3 /mnt/tmp

tar -zxvf <archiveName>.tar.gz -C /mnt/tmp

بعد اکسترات شروع به شخصی سازی هسته میکنیم مثلا لیست مخازن رو ویرایش میکنیم و میحیط گرافیکی و نرم افزار های که خودمون میخوایم رو روی اون نصب میکنیم و کانفیگ های توزیع فعلی رو روی اون کپی میکنیم.

cp /etc/resolv.conf /mnt/tmp/etc/resolv.conf

حالا گراب را روی دیسک نصب میکنیم.

grub-install --root-directory=/mnt/tmp /dev/sda

حالا ووقت نصب هسته لینوکس است که از سایت kernel.org میتونید دانلود کنید و نصب کنید .

هسته لینوکس رو وقتی دانلود کردیم در در پارتشین گنو/لینوکس جدید کپی میکنیم .

cp linux-3.16.2.tar.xz /mnt/tmp

حالا که من مینویسم هسته لینوکس 3.16.2 اومده خب هسته لینوکس رو اکسترات میکنیم و وارد گنو/لینوکس جدید میشیم.

for f in /sys /proc /dev ; do mount --rbind $f /mnt/tmp/$f ; done ; chroot /mnt/tmp

حالا هسته لینوکس رو کامپایل و نصب میکنیم .

cd /linux-3.16.2

make allyesconfig

make -j4

سی پی یو سیستم من 4 هسته ای است برای و این -j4 هم برای اینه که تمام قدرت چهار هسته مترکز بشه به کامپایل هسته لینوکس و حالا هسته لینوکس رو نصب میکنیم .

sudo make modules_install install

تموم شد. حالا وقت اپدیت گراب و آزاد کردن پارتشین ها است ساخت توزیع لینوکس هم اونقدر که فکر میکردید سخت نبود. :قهقهه: اگه دوست داشتید میتونید سایت مخازن خودتون رو راه بندازید و دسکتاپی که میخواید نصب کنید رو شخصی سازی کنید. و یه نصاب واسش بسازید که کار نصب آسون بشه بریم خب سراغ اپدیت گراب و آزاد کردن پارتشین

update-grub

exit
cd ..
umount -v /mnt/tmp/proc
umount -v /mnt/tmp/sys
umount -v /mnt/tmp/dev
umount -v /mnt/tmp/
exit

تبریک میگم توزیع گنو/لینوکس شما ساختید خیلی آسون بود. :قهقهه: فکر نکید که ساخت توزیع لینوکس همش همین هست باید کلی نرم افزار واسش بنویسید. توزیع گنو/لینوکس خودم هنوز کامل نشده و دارم واسش نصاب میسازم و نرم افزار های دیگه. اگه سوال و مشکلی داشتید در همین پست بیان کنید

tanzadeh7
جمعه 21 شهریور 1393, 23:49 عصر
تو این پست میخوام شخصی سازی توزیع گنو/لینوکسی رو که ساختیم بدم مثل تغیر لوگو بوت و .......

ساخت نصاب رو هم در پست های بعدی آموزش میدم.

خب شروع میکینم اول وارد قلمرو توزیع گنو/لینوکسی که ساختیم میشم و یه کاربر اضافه میکنیم.

sudo mount /dev/sda3 /mnt/tmp

for f in /sys /proc /dev ; do mount --rbind $f /mnt/tmp/$f ; done ; chroot /mnt/tmp

حالا یک کاربر جدید میسازیم.

useradd -m -g users -G root -s /bin/bash <your username> && adduser <your username> sudo

بجای <your username> نام کاربری دل خواه خودتون رو وارد کنید

حالا نام توزیع رو عوض میکینم

apt-get install nano

nano /etc/os-release

خب حالا بوت انیمشین توزیع رو تغییر میدیم که در محل زیر است

lib/plymouth

اگه آموزش ساخت تم plymouth رو خواستید به من یک ایمیل بزنید که یه PDF واستون بفرستم

ما تا اینجا اسم توزیع رو عوض کردیم ولی هیچ نرم افزاری روی این توزیع نصب نیست حتی ترمینال شروع به نصب نرم افزار ها میکنیم
اول باید xterm رو نصب کنیم

apt-get install xterm

محیط گرافیکی اگه این توزیع رو قبل از نصب محیط گرافیکی اجرا کرده باشید می بینید که بعد از گراب بک صفحه سیاه میاد و دیگه بعدش چیزی نمیاد
خب حالا محیط گرافیکی رو نصب میکنیم

apt-get install gnome-shell

من اینجا گنوم رو انتخاب کردم چون از نظر من بهترین و کامل ترین دسکتاپ لینوکس است با نصب گنوم (واسه من ۳۰۰ مگ شد) نرم افزار های دیگه مثل Xwindows و ... نصب میشه. حالا میتونید reboot کنید و از توزیع گنو/لینوکسی که ساختید لذت ببرید
ایمیل:tanzadeh82@gmail.com

tanzadeh7
سه شنبه 13 آبان 1393, 10:57 صبح
سلام در این پست میخوام ساخت نصاب رو آموزش بدم یه مدت بود که درگیر LFS و درس های مدرسه بودم نتوستم پست بزارم.
خب حالا شروع می کنیم نصاب اوبونتو ubiquity است که یکی از زیبا ترین نصاب هاست.

سیستم رو ریست کنید و وارد توزیع لینوکسی که ساختید بشید. بعد سورس این نصاب رو دانلود کنید

apt-get source ubiquity

بعد از دانلود سورس؛ یک پکیج tar.xz و یک فایل dsc به همراه فولدر محتوی سورس مشاهده میشه.
خب دقت کنید اینجا کمی کار مشکل میشه چون در اصل ما باید این نصاب رو از سورس کامپایل کنیم. قبل از هرچیز بسته های dpkg-dev و checkinstall رو نصب میکنیم

sudo apt-get install dpkg-dev checkinstall

خب حالا باید فایل dsc رو توسط dpkg-dev اجرا کنیم:

sudo dpkg-source -x ./ubiquity.dsc

حالا سورس رو کامپایل کنید و با دستور زیر نصبش کنید

sudo checkinstall

آموزش های LFS رو هم تو انجمن اوبونتو گذاشتم اینم لینکش اگه دوست دارید یک توزیع از پایه بسازید

http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,102822.0.html

tanzadeh7
چهارشنبه 14 آبان 1393, 13:15 عصر
تو این پست میخوام درباره میزکارها لینوکس توضیع بدم. واسه کسایی که میخوان یک میزکار جدید بسازند.

تمامی میزکار های لینوکس به این شکل اجرا میشن.

۱ − اجرا ایکس
۲ − اجرای سیستم مدریت پنجره
۳ − اچرای پنل های میز کار

مثال:

compiz # Set windows manager system
docky # Set DE panel

اگه این کدها رو تو یک فایل sh قرار بدیم میشه یک دسکتاپ کامل.

حالا یک فایل desktop هم واسش میسازیم تا در لیست دسکتاپ های GDM نشون داده بشه.

[Desktop Entry]
Name=My own DE
Exec=sh File
Icon=
Type=Applicatio

فایل desktop رو داخل /usr/share/xsessions قرار بدید

خب آموزش ها تموم شد اگه سوالی داشتید بپرسید.
فقط یه چیزی تا یادم نرفته بگم برای توسعه بیشتر این توزیع لینوکسی که ساختید من زبان های برنامه نویسی Go , C++‎‎‎‎‎‎‎‎‎(Qt) , Java , Python(PyQt) , C + GTK پیشنهاد میکنم.