PDA

View Full Version : پرفورمنس جاوا 70 برابر asp هست و php هم که ضعیفه!!!

desatir7316
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 13:39 عصر
سلام
دیروز جلسه ای با یکی از بچه های شرکت آریانیک ( www.aryanic.com) داشتیم
توی شرکتشون روی asp و جاوا برنامه نویسی می کنن و البته خودشون پیشنهادشون برای ایجاد اپلیکشن ها، استفاده از جاوا بود که می گت 70 درصد بیشتر از asp پرفورمنس داره
من از روی کنجکاوی در مورد php سوال پرسیدم که اول گفت زیاد آشنایی ندارن و بعد گفت که php که هیچی !!!

می خواستم نظر دوستان رو بپرسم در این ضمینه که واقعا آیا جاوا همچین جایگاهی داره؟

hamedarian2009
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 14:08 عصر
با سلام ایشون چجوری اندازه گرفته یعنی برده تو آزمایشگاه که فهمیده جاوا 70 برابر ASP هست! :قهقهه: کسی که چنین آماری اونم با این قطعیت میده حتما در دانششون شک کنید
جا داره یک حدیث از یکی از دانشمندان برنامه نویسی رو اینجا بیان کنم "همه چیز با دستان خودتان انجام می شود و تکنولوژی کاری براتون نمیکنه"
شما اگه ماشین و لباس مایکل شوماخر رو بگیرین و برین مسابقات فرمول یک بازم نمیتونید قهرمان بشین برنامه نویس خوبی باشی با هر زبانی میتونی بهترین برنامه رو تولید کنی

Veteran
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 14:17 عصر
یک روز با یک شخصی برخورد کردم در دانشگاه.صحبت از فریمورک هاو... غیر شد. دراومد گفت که اقا جان فریمورک زند همه بهتره.
منم تعصب خاصی روی این موارد ندارم.در اومدم گفتم اقا میشه با زند یک اپلیکیشن بنویسید ؟ یکم مکث کرد و گفت نه متاسفانه، الان وقتش نیست
خلاصه از من اصرار، از اون انکار.تا اینکه مجبورش کردم انجام بده.بعد رفت فریمورک رو دانلود کرد که شروع کنه بکار.اما بعد از دانلود هیچ کاری نتونست بکنه، چون بلد نبود.
حتی ساخت پروژه !
گفتم مهم نیست، حالا میشه با یک فریمورک مثه یی یا لاراول و... یک مروژه انجام بدید ؟ بازم گفت نه!
دیگه اصرار نکردم ولی بهش گفتم اخه تویی که هیچی بارت نیست و با هیجی کار نکردی، چطور میای میگی زند از همه بهتره ؟ چرا مثه بچه ها هر چیزی میشنوی میای میگی ؟
بنده خدا دیگه هیچی نگفت و رفت!

desatir7316
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 14:23 عصر
قهرمان بشین برنامه نویس خوبی باشی با هر زبانی میتونی بهترین برنامه رو تولید کنی

اخه تویی که هیچی بارت نیست و با هیجی کار نکردی، چطور میای میگی

می دونم شما چی می گید ولی بهتر نیست به رزومه اون شرکتی که اشاره کردم هم یه نگاهی بندازید

جا داره یک حدیث از یکی از دانشمندان برنامه نویسی رو اینجا بیان کنم
اینو قبلا شنیده بودم ولی نمی دونستم مال یه دانشمنده، مال کدومه حالا؟

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 14:56 عصر
اینجور حرفها رو زیاد جدی نگیرین. اگه پرفورمنس جاوا 70 برابر ASP بود الان دنیا پر شده بود از برنامه های جاوا. البته یک مسئله ای هست و اونم اینکه جاوا نسبت به NET. خیلی پرفورمنس بهتری داره ولی در کل برای وب مناسب نیست. آمار بیش از 80 درصدی سایتهای دنیا که با PHP ساخته شده و سایتهای بزرگی مثل Facebook و Wikipedia و... هم تو این فهرست هستن، نشون میده که اون کسی که این حرف رو زده سواد خوبی نداشته. دقت کنید که تو ایران متأسفانه بین حرفه ایها، اظهارنظر با تعصب بیشتر دیده میشه. ضمناً آخر نفهمیدم گفته 70 درصد بیشتر از ASP یا 70 برابر ؟ ازطرفی اگه منظورشون اپلیکیشن Desktop بوده درست میگن و PHP هیچ حرف خاصی برای گفتن نداره چون برای اون کارها ساخته نشده ولی توی وب انصافاً چیزی از بقیه کم نداره و حتی خیلی جاها سرتر از بقیه است.

desatir7316
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 15:00 عصر
نه توی وب منظورشون بود
70 برابر، اگه جایی نوشتم 70% هواسم نبوده
ولی خوب خیلی از سایت های بزرگ رو هم دیده میشه ( مخصوصا دولتی و ..) که جاوا هستن
من یه کم هم گوگل کردم توی سایت های انگلیسی ، تقریبا به این شکل بود که جاوا از php خیلی بالاتره (در مورد asp تحقیق نکردم)، البته من خودم php کار هستم و فکر نمی کنم بخوام زبان برنامه نویسیم رو عوض کنم ولی در کل برام جالب بود که این تاپیک رو استارت زدم

cpuram
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 15:21 عصر
سلام
توی شرکتشون روی asp و جاوا برنامه نویسی می کنن و البته خودشون پیشنهادشون برای ایجاد اپلیکشن ها، استفاده از جاوا بود که می گت 70 درصد بیشتر از asp پرفورمنس داره
من از روی کنجکاوی در مورد php سوال پرسیدم که اول گفت زیاد آشنایی ندارن و بعد گفت که php که هیچی !!!

می خواستم نظر دوستان رو بپرسم در این ضمینه که واقعا آیا جاوا همچین جایگاهی داره؟

مگه با ASP اپلیکیشن هم مینویسن که انتخابشون جاوا بود؟ مگه انتخاب دیگه ای هم هست؟ جلسه گذاشته بودن که روی این موضوع کلی تمرکز کنن که برای تولید اپلیکیشن از جاوا استفاده کنیم یا نه؟
در ضمن طبق کدوم پردازشی و کدوم پردازنده ای 70 برابر یک زبان از زبان دیگه میتونه قدرتمندتر باشه؟ یعنی اونایی که جاوا رو میساختن انیشتین بودن و بقیه کسانی که تولید زبان میکردند چیزی بارشون نبوده؟
جدی نگیر داداش کار خودتو با قدرت جلو ببر.

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 15:23 عصر
درمورد سایتهای دولتی که میگین نمیدونم کدوما منظورتونه ولی در کل نگاهتون به ایران نباشه چون فکر میکنن Open Source بودن PHP باعث کاهش امنیته!!! نگاهی به بزرگترین سایتهای دنیا که با PHP ساخته شدن بندازین بد نیست (قطعاً اگه PHP ضعیفتر بود انتخابش نمیکردن چون با سرمایه ای که دارن، گردآوردن یک تعداد جاوا کار براشون سخت نیست:

فیسبوک - توئیتر - ویکیپدیا - کاخ سفید (دروپال) - یاهو - وردپرس - ویبالتین - سورس فورج - فلیکر - IGN - علی بابا - جوملا - دیسکاز - مدیاویکی - Digg - بخشهای زیادی از الکسا - Friendster و...

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 15:29 عصر
سایتهای ایرانی در رؤیا پردازانه ترین حالت اگه هرروز تمام ایرانیها بهشون سر بزنن میشه روزی ۷۰ میلیون ویزیتور درحالی که فیسبوک روزانه ۱.۵ میلیارد بازدیدکننده داره. بخش عمده ای از عدم کارایی سایتهای ایرانی بخاطر کانفیگ نشدن مناسب سروره که کسانی که اطلاعات کافی ندارن، میندازن گردن PHP و میگن پرفورمنسش کمتره درحالیکه سرور رو مناسب انتخاب نکردن. وقتی اسم جاوا یا دات نت میاد سرور قدرتمند میگیرن و وقتی میان سراغ PHP با هاستهای اشتراکی کنار میان و انتظار دارن مثل سرورهای Xeon کار کنه براشون.

desatir7316
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 15:51 عصر
مگه با ASP اپلیکیشن هم مینویسن که انتخابشون جاوا بود؟ مگه انتخاب دیگه ای هم هست؟ جلسه گذاشته بودن که روی این موضوع کلی تمرکز کنن که برای تولید اپلیکیشن از جاوا استفاده کنیم یا نه؟
یعنی با asp می خوان چیز دیگه ای بنویسن ؟ نه جلسه هم در مورد این نبود
ولی بحث تاپیک هم این نیست که با asp چی بنویسن

نگاهی به بزرگترین سایتهای دنیا که با PHP ساخته شدن بندازین بد نیست
راستی تازگیا شنیدم که خیلی از سایت ها مثل کاخ سفید و گوگل و ... دارن می رن سراغ جانگو که بر پایه پایتون هست
این درسته یا نه

cjNet
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 16:19 عصر
سلام به همه ...
خیلی از کمپانی های بزرگ برای این سراغ دات نت و Asp.net نمی رند چون نمیخوان وابسته به شرکت رقیب بشن ( حتی اگه کارایی ASP.net چندین برابر بهتر باشه ) و تو خیلی از موارد دیگه هم تکنولوژی های دیگه برای اون شرکتها مناسب تره ... .

توی شرکتشون روی asp و جاوا برنامه نویسی می کنن و البته خودشون پیشنهادشون برای ایجاد اپلیکشن ها، استفاده از جاوا بود که می گت 70 برابر بیشتر از asp پرفورمنس داره

من فکر کنم باهاتون شوخی کردند اما اگه جدی گفته باشند خیلی از واقعیت دور هستند :متفکر: @

omidabedi
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 16:20 عصر
حالا همه ی مثال های اقای شهرکی به کنار برای php یه عالمه CMS و نمیدونم social engine و فریم ورک وجود داره که نشون میده حتما یچیزی هست که این همه دارن روش وقت میزارن

asp چی؟ یه فریم ورک .net داره و یه CMS

.net nuke

desatir7316
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 16:31 عصر
خیلی از کمپانی های بزرگ برای این سراغ دات نت و Asp.net نمی رند چون نمیخوان وابسته به شرکت رقیب بشن
منظورتون توی ایرانه؟
زیاد متوجه منظورتون نشدم

desatir7316
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 16:32 عصر
یه فریم ورک .net داره و یه CMS

.net nuke

اینایی رو که می گید یه دلیلشم انحصاری بودن asp هست ولی open source نه

arash691
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 16:45 عصر
فکر کنم این شرکته عوضه این کارا بره یکم به Performance سایت خودش برسه بهتره باشه :متفکر: لینک آنالیز سایت : http://gtmetrix.com/reports/www.aryanic.com/RW5j2pq6 که نشون میده همه چیش زیر استاندارد هستش ...
قصدم تخریب کسی نیست ولی وقتی طرف میگه " PHP ؟ این که خیلی ضعیفه " آدم میفهمه طرف مقابلش کجای کاره :چشمک:

peymang
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 16:54 عصر
asp , java فک کنم سرعتشون بیشتر از php باشه به خاطر نحوه ی اجراشون

* فیسبوک با php هست ولی الان دیگه از hhvm استفاده می کنه( یعنی مثل php معمولی اجرا نمی شه!)
به علاوه زبون های دیگه مثل جاوا (درسته ؟)
* توئیتر فک کنم از java , ruby استفاده می کرده و الان کم کم داره به scala سوئیچ می کنه! ( scala هم که روی jvm اجرا می شه و می تونه از کد های java استفاده کنه)

سایت هایی که با جاوا هست هم
خارج: gmail ebay
داخل: 2030.tce.ir
و با asp سایت گلستان ، stackoverflow ، سرویس های مایکروسافت

و اگه سایت های بزرگ زیادی با php نوشته شدن غول اینترنتی هم استفاده وسیعی از جاوا (و پایتون) داره

و تعداد cms ها و نرم افزار ها که برای php وجود داره فک کنم به خاطر آسونی استفاده و open source بودنش هست
و گرنه قدرت و تعداد cms های جاوا هم بد نیست

arash691
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:00 عصر
همه میدونیم جاوا قدرتش خوبه ، منهتا شاید برای هر شرکتی نصرفه که متخصص جاوا استخدام بکنه ... بیشتر برای کارهای خاص بکار میره

desatir7316
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:00 عصر
قطعاً اگه PHP ضعیفتر بود انتخابش نمیکردن چون با سرمایه ای که دارن، گردآوردن یک تعداد جاوا کار براشون سخت نیست:
فیسبوک - توئیتر - ویکیپدیا - کاخ سفید (دروپال) - یاهو - وردپرس - ویبالتین - سورس فورج - فلیکر - IGN - علی بابا - جوملا - دیسکاز - مدیاویکی - Digg - بخشهای زیادی از الکسا - Friendster و...

* فیسبوک با php هست ولی الان دیگه از hhvm استفاده می کنه( یعنی مثل php معمولی اجرا نمی شه!)
به علاوه زبون های دیگه مثل جاوا (درسته ؟)
* توئیتر فک کنم از java , ruby استفاده می کرده و الان کم کم داره به scala سوئیچ می کنه! ( scala هم که روی jvm اجرا می شه و می تونه از کد های java استفاده کنه)

سایت هایی که با جاوا هست هم
خارج: gmail ebay
داخل: 2030.tce.ir
و با asp سایت گلستان ، stackoverflow ، سرویس های مایکروسافت

و اگه سایت های بزرگ زیادی با php نوشته شدن غول اینترنتی هم استفاده وسیعی از جاوا (و پایتون) داره

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:متفک ر:

و اگه سایت های بزرگ زیادی با php نوشته شدن غول اینترنتی هم استفاده وسیعی از جاوا (و
پایتون
) داره
این که می گن فریم ورک جانگو بر پایه پایتون همه رقیب های خودشو کنار داره می زنه به شکلی که خیلی از شرکت های بزرگ دنیا و سایت های مهم دارن میرم این سمتی درسته؟

Mori Bone
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:09 عصر
ایشون جاوا تحت وب رو با asp مقایسه کرده اند:بوس:

peymang
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:11 عصر
نه

اگه شرکتش مهم باشه فریم ورک خودش رو می نویسه و یا یه فریم ورک رو به دلخواه خودش تغییر می ده

بعد کسی هم که یه سایت رو پیاده سازی می کنه مهمه
فک کن من یه هواپیما آخرین مدل رو می خوام بنشونم هر جا فرود می یام به غیر از فرودگاه ولی یه کسی با یه هواپیمای آدمکش بدون چرخ جلو سالم فرود میاد!

مثلا گوگل که فریم ورک های خودش را داره
اینستاگرام که از دی جانگو استفاده می کنه ولی با این همه کاربر احتمالا یه تغیراتی داده بهش

mohammad reza beizavi
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:13 عصر
درود به همه دوستان
چقدر هنوز توی سایت بحث این چیزا رو پیش می کشید؟!!!
هر زبان و تکنولوژی که برای برنامه نویسی وجود داره مسلما معایب و مزایایی دراه که با توجه به شرایط انتخاب می کنیم.
اعداد و ارقام رو هم خود شرکتها نسبت به طرفدارانشون خیلی خیلی با انصافتر هستند و میشه از سایتشون کسب اطلاعات کرد.
اما خلاصه بگم که ما برنامه نویسیم نه C# کار یا JAVA کار. شاید تخصصمون در یک زمینه باید بیشتر باشه اما نباید دنیامون به اون زمینه محدود بشه.
فکر کنم این مطلب به درد دوستان بخوره:
ASP، JSP یا PHP؟ (http://barnamenevis.org/showthread.php?466189-PHP%D8%8C-ASP-%DB%8C%D8%A7-JSP%D8%9F&p=2088214#post2088214)

arash691
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:33 عصر
نه

اگه شرکتش مهم باشه فریم ورک خودش رو می نویسه و یا یه فریم ورک رو به دلخواه خودش تغییر می ده

بعد کسی هم که یه سایت رو پیاده سازی می کنه مهمه
فک کن من یه هواپیما آخرین مدل رو می خوام بنشونم هر جا فرود می یام به غیر از فرودگاه ولی یه کسی با یه هواپیمای آدمکش بدون چرخ جلو سالم فرود میاد!

مثلا گوگل که فریم ورک های خودش را داره
اینستاگرام که از دی جانگو استفاده می کنه ولی با این همه کاربر احتمالا یه تغیراتی داده بهش

من میگم " برای هر شرکتی نمی صرفه " شما میگی گوگل :لبخند: ؟ منظورم شرکت های نچندان بزرگ داخل ایرانه

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:38 عصر
asp , java فک کنم سرعتشون بیشتر از php باشه به خاطر نحوه ی اجراشون
البته اینکه سرعت اجرای جاوا و NET. هم بخاطر کامپایل دو مرحله ای و نیاز به کامپایلر JIT در هر مرحله اجرا، تفاوت زیادی با اسکریپتهای PHP نداره (اگه از OPCache و APC و... استفاده کنیم). درموردش قبلاً خیلی بحث شده تو همین تالار.

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 17:43 عصر
و تعداد cms ها و نرم افزار ها که برای php وجود داره فک کنم به خاطر آسونی استفاده و open source بودنش هست
و گرنه قدرت و تعداد cms های جاوا هم بد نیست
سادگی استفاده اگه منجر به کاهش قدرت و امکانات نشه که بد نیست، تازه خیلی هم خوبه. ازطرفی تعدد CMS های PHP هیچ ارتباطی به Open Source بودنش نداره چون هیچ کدوم نیومدن سورس PHP رو دستکاری کنن و درواقع بازبودن سورسش کمکی بهشون نکرده. این ویژگی PHP بیشتر به درد شرکتهای بزرگی مثل فیسبوک میخوره که تونستن سر از کار داخلی این زبان در بیارن و HipHop رو بنویسن که کدهای PHP رو به نسخه های معادل و بهینه سازی شده CPP کامپایل میکنه.

باز هم تأکید میکنم توی ایران خیلی از شرکتها و ارگانها (بخصوص دولتی) بجای اینکه به نیاز خودشون توجه کنن، دنبال اینن که اسم کدوم برنامه بزرگتر و دهن پرکن تره و میرن سراغ اون تا هرکی گفت سایتتون رو با چی نوشتین، فرضاً بگن جاوا درحالی که وقتی میری بررسی میکنی میبینی 1٪ از امکانات اون زبان رو هم به کار نگرفتن. زیاد به این حرف و حدیثها توجه نکنید. سعی کنید هر زبان برنامه نویسی که بهش علاقه دارین رو با جدیت و بطور کامل دنبال کنید و اونوقت خواهید دید که هیچ وب اپلیکیشنی نیست که با زبان موردعلاقه خودتون نتونید به راحتی تولیدش کنید.

peymang
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 18:05 عصر
من میگم " برای هر شرکتی نمی صرفه " شما میگی گوگل :لبخند: ؟ منظورم شرکت های نچندان بزرگ داخل ایرانه

حالا لازم نیست که مثل گوگل فریم ورک بسازن :لبخند:

یکی در حد نیاز خودشون. اگه هم کارشون با نرم افزار های آماده راه میوفته و در آینده هم مشکل براشون پیش نمیاد که ننویسن بهتره

qartalonline
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 18:18 عصر
بانک ملت مثل اینکه با جاوا نوشته شده.
https://ebanking.bankmellat.ir/ebanking/
https://club.bankmellat.ir/home

peymang
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 18:23 عصر
سادگی استفاده اگه منجر به کاهش قدرت و امکانات نشه که بد نیست، تازه خیلی هم خوبه. ازطرفی تعدد CMS های PHP هیچ ارتباطی به Open Source بودنش نداره چون هیچ کدوم نیومدن سورس PHP رو دستکاری کنن و درواقع بازبودن سورسش کمکی بهشون نکرده. این ویژگی PHP بیشتر به درد شرکتهای بزرگی مثل فیسبوک میخوره که تونستن سر از کار داخلی این زبان در بیارن و HipHop رو بنویسن که کدهای PHP رو به نسخه های معادل و بهینه سازی شده CPP کامپایل میکنه.

......

درسته ولی کسایی که cms هایی به این وسعت استفاده می زنن حتما شناخت کاملی به php دارن
و فکر کنم کسایی که بخوان اپن سورس کار کنه بیشتر از محیط هایی شبیه linux و php و java و python ... خوششون بیاد تا محصولات مایکروسافت که بسته ی بسته ی بستس

احسان!
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 18:38 عصر
سلام
۷۰ برابر میدونن یعنی چی؟یه چیزی بگید بگنجه حداقل!

xxvcdd
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:01 عصر
مطالب این تاپیک خودش پر از بی دقتی و غیرحرفه ایه.
اولا 70 برابر یا 70%؟ این دوتا با هم خیلی فرق داره.
دوما یکی نیامد اول بگه سند/دلیل ارائه بده برای این ادعا.
سوما مثلا طرف میاد میگه فیسبوک رو با PHP نوشتن و این دلیل پرفورمنس مناسب PHP است، اما بعدش بقول خودش فیسبوک PHP رو به سی++ تبدیل و کامپایل میکنه که این نشون میده پرفورمنسش بطور استاندارد و نصب های عادی آنچنان هم خوب نبوده! هروقت هرکس و سازمانی تونست دسترسی راحتی به اون نوع PHP که فیسبوک استفاده میکنه داشته باشه (منظورم از دسترسی راحت اینه که نصب و راه اندازی اون تقریبا همه جا برای همه کس در دسترس و راحت باشه)، اونوقت بیاید و برای این بحث ازش استفاده کنید.

xxvcdd
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:07 عصر
سلام

یادش بخیر یه زمانی از آریانیک هاست داشتم روش وبشل نصب کردم و فرمانها و ساختار لینوکس رو تست میکردم و بصورت تصادفی پسورد اکانت اصلی (مدیریتی) خودشون رو توی یک فایلی توی دایرکتوری tmp پیدا کردم و تا مدتی دسترسی داشتم به اکانت اصلی که در نتیجه به تمام سایت ها دسترسی داشتم.
پسوردش هم aryanic1369 یه چیزی توی این مایه ها بود. الان نتونستم صفحهء ورود به اکانت اصلی خودشون رو پیدا کنم و دیگه آدرس و پورتش مثل سابق سرراست و مثل اکانتهای عادی نیست ظاهرا. اگر کسی بلده تست کنه شاید این پسورد هنوزم جواب بده :لبخند:
فقط همین پسورد اینقدر ضعیف که روی اکانت مدیریت گذاشته بودن خودش نشون میده چقدر ناشی بودن.
ضمنا بعدش هم تا مدتی یک سایت دیگر داشتیم روی سرورهاشون که سرعتش افتضاح بود و چند بار بهشون گوشزد کردم درست نکرد تا مدتهای مدید که بعدا مثل اینکه سرورش رو عوض کردن. نامردا مثل اینکه سایتهایی رو که دیده بودن زیاد فعالیت نداره گذاشته بودن روی یک سرور درپیتی چیزی خلاصه که البته شواهد نشون میداد قبلا توسط کس دیگری هک شده (نمیدونم شایدم از طریق وبشلی که من روش نصب کرده بودم بهش نفوذ کرده بودن :لبخند:) و ویروسی هم بود (یک ویروس PHP داشت - بله ویروس PHP هم داریم!).

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:15 عصر
بانک ملت تو سورس که نگاه میکردم لینکهاش aspx. بود.

احسان!
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:17 عصر
راستی یادم رفت بگم.خداییش سیستم گلستان دیگه مثال زدن نداره.یه فاجعه هستش این سیستم.:|

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:24 عصر
طرف میاد میگه فیسبوک رو با PHP نوشتن و این دلیل پرفورمنس مناسب PHP است، اما بعدش بقول خودش فیسبوک PHP رو به سی++ تبدیل و کامپایل میکنه که این نشون میده پرفورمنسش بطور استاندارد و نصب های عادی آنچنان هم خوب نبوده! هروقت هرکس و سازمانی تونست دسترسی راحتی به اون نوع PHP که فیسبوک استفاده میکنه داشته باشه (منظورم از دسترسی راحت اینه که نصب و راه اندازی اون تقریبا همه جا برای همه کس در دسترس و راحت باشه)، اونوقت بیاید و برای این بحث ازش استفاده کنید.

اولاً پروژه HipHop بصورت اوپن سورس قابل دانلوده (خود PHP فیسبوک نه ولی همین PHP عادی رو میشه باهاش کامپایل و بصورت CGI ازش استفاده کرد. ثانیاً من نگفتم نوشتن فیسبوک با PHP دلیل پرفورمنس مناسبه گفتم اگه PHP قدرت نداشت، این شرکتها نمیومدن روش سرمایه گذاری کنن و قطعاً اگه تغییراتی که ایجاد کردن خیلی زیاد بوده، براشون خیلی بصرفه تر بود که بیاد لایسنس جاوا رو بخرن و اون رو Customize کنن. بهرصورت PHP بدون تغییرات توی سورسش داره توی ویکیپدیا و الکسا و مدیاویکی (که اسکریپت والد خیلی از سایتهای ویکی مثل ویکیپدیا است) استفاده شده. SourceForge هم که از همون نسخه استاندارد استفاده میکنه و هیچ کدوم از این سایتها هم تا حالا مشکل خاصی نداشتن. صحبت من چیز دیگه است: میگم وقتی طرف میخواد سایت با جاوا یا دات نت بالا بیاره میره هاست قوی و سرور اختصاصی میگیره (اکثر مشتریهای حرفه ای و تمام ارگانهای دولتی اینکار رو انجام میدن) ولی وقتی میگی PHP میان از هاست اشتراکی استفاده میکنن و پرفورمنس PHP رو روی این سرورها با VPSها و Dedicated Serverهای اونطرف مقایسه میکنن و بعد نتیجه میگیرن PHP ضعیفه! خیلی وقتها هم کسانی که سرور اختصاصی میگیرن به خوبی به تنظیمات سرور و نرم افزار وب سرور آشنا نیستن و حتی فرضاً نمیدونن فرق Apache و Lightspeed و... چیه و با همون تنظیمات پیشفرض و نهایتاً نصب کردن یه فایروال CSF فکر میکنن دیگه کار تمامه و سرور باید به بهترین نحو جوابگو باشه درحالی که اینطور نیست و خیلی جزئیات داره مدیریت سرور که هیچ کدومش ربطی به PHP نداره. ازطرفی چون مایکروسافت توی خیلی از موارد، تنظیمات رو با ویزارد و محیط راحت آماده کرده و ازطرف دیگه خیلی از کسانی که با دات نت کار میکنن، بخاطر تجربه قبلی کار با ویندوز و... بیشتر توی تنظیمات IIS و... سروکله زدن، آشنایی بیشتری به محیط دارن و بهتر از PHPکارها سرورشون رو کانفیگ میکنن. برای مثال حداقل 70٪ PHPکارها تو ایران تا حالا محیط لینوکس رو هم ندیدن چه برسه به کانفیگ کردنش. از اونطرف خیلی از مدیران سرورها هم هستن که PHP کار نکردن و با تنظیمات خاص اینطرف آشنا نیستن و فقط به لینوکس و کانفینگ اون مسلط هستن. نتیجه اش میشه همین که میبینی توی هاست اشتراکی پیام میدی میگی max_upload_filesize رو از 2 مگابایت بیشتر کنین میخوام فایل آپلود کنم، بهت جواب میدن بخاطر مسائل امنیتی! این قابلیت بسته شده و اگه بیشترش کنیم، احتمال داره هک بشین. این چیزا رو که کنار هم بگذاریم میبینیم که خیلی جاها PHP مقصر نیست.

qartalonline
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:35 عصر
بانک ملت تو سورس که نگاه میکردم لینکهاش aspx. بود.
قسمت بانکداری الکترونیکی و قسمت باشگاه مشتریان و فروشگاهش رو منظورم بود.

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:42 عصر
خوب من هم تو همین صفحات رو نگاه کردم چیز خاصی ندیدم. شما رد پای خاصی از جاوا دیدین داخلش یا افزونه ای مثل Wappalyzer نصب کردین و طبق گفته اون میگین؟

qartalonline
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:48 عصر
دقیقا طبق افزونه Wappalyzer میگم دیگه نمیدونم چقدر درست باشه.

xxvcdd
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:53 عصر
اگه PHP قدرت نداشت، این شرکتها نمیومدن روش سرمایه گذاری کنن
قدرت که داره. حداقل بحد کافی برای شروع و مقیاس اولیه قدرت داشته. بعدش هم خب روش کار کردن و قوی ترش کردن. شاید حتی اگر قوی ترش هم نمیکردن بازم براشون میصرفید، ولی دیدن اگر دستکاریش کنن، که میتونستن چون منابع انسانی و مالیش رو داشتن، سود بیشتری عایدشون میشه.

قطعاً اگه تغییراتی که ایجاد کردن خیلی زیاد بوده، براشون خیلی بصرفه تر بود که بیاد لایسنس جاوا رو بخرن و اون رو Customize کنن.
در قطعا گفتن احتیاط کنید. معمولا نمیشه اینقدر مطمئن بود. قطعا گفتن خیلی وقتا بیشتر تعارف و اغراق و از روی هیجان گذراست.
تغییرات ایجاد کردن خب به مرور این نیاز/قصد براشون پیش آمده به مرور هم شاید بیشتر و بیشتر شده و شاید حتی خودشون هم از اول فکرش رو نمیکردن. اونا هم که دیگه خدا نیستن و نمیتونستن همه چیز رو از قبل به شکل درست و مطمئنی پیشبینی کنن.
بعدشم دارید میگید لایسنس و این حرفا. من خودم نمیدونستم برای دستکاری جاوا باید لایسنس خرید! مگه جاوا بازمتن نیست؟ یا شایدم فقط ماشین مجازی خود سان انحصاریه؟ بهرحال حالا پولش به کنار، معمولا لایسنس ها محدودیت های دیگری هم دارن و همینطور نیست که یک بار پول بدی و بعد برای ابد هر کاری که خواستی بتونی باهاش بکنی. فقط نرم افزار آزاد و بازمتن حداقل محدودیت رو داره.

بهرصورت PHP بدون تغییرات توی سورسش داره توی ویکیپدیا و الکسا و مدیاویکی (که اسکریپت والد خیلی از سایتهای ویکی مثل ویکیپدیا است) استفاده شده. SourceForge هم که از همون نسخه استاندارد استفاده میکنه و هیچ کدوم از این سایتها هم تا حالا مشکل خاصی نداشتن.
ببینید، ما یه سرعت داریم که میگیم «کافی» که طبیعتا سرعت php براشون کافی بوده حتما. فرض اگر از جاوا هم مقداری کمتر بوده، حتما میتونستن با ترفندها و سیستمهای جانبی دیگر یا حتی از نظر سخت افزاری جبرانش کنن. اینکه جاوا رو انتخاب نکردن یا دات نت رو انتخاب نکردن حتما ثابت نمیکنه که سرعت جاوا یا دات نت بیشتر نبوده، چون سرعت تنها معیار انتخاب نیست (مگر اینکه اختلاف سرعت خیلی زیاد باشه و در عمل پارامترهای دیگر مثل انحصار قانونی و هزینهء لایسنس رو تحت الشعاع قرار بده).
من وقتی میخوام یه اتومبیل بخرم، کلی پارامتر داره که باید بهشون توجه کنم و تعادل بهینه بین اونا رو معیار قرار بدم، نه فقط حجم موتور و سرعتش، نه فقط بزرگی و جاداریش، نه فقط 4wd بودن یا نبودنش، نه فقط هزینهء تعمیر و قیمت لوازم یدکیش، نه فقط مصرف سوختش...
معمولا هم نمیتونم یه ماشین داشته باشم که همهء اینا رو با هم در حد درجه یک و برتر از ماشین های دیگه داشته باشه! میشه؟
پس میام و برای کاربرد و نظر خودم یک ترکیب بهینه از این موارد رو انتخاب میکنم. مثلا شاید برای من جادار بودن ماشینم از حجم موتور و سرعتش خیلی مهمتر باشه، ولی برای یکی دیگه بعکس.

بقیهء صحبتهای شما رو هم نه رد میکنم و نه تایید. اینکه نقل نکردم و جواب ندادم دلیل موافقت یا مخالفت با تمام گفته های شما نیست. اینا هم که گفتم منظورم کوبیدن PHP نبود و نمیخوام بگم که بهتر یا بدتره، فقط خواستم مطالب و دیدگاه و استدلال های ما کامل و دقیق باشه. در دنیای واقعی فقط برتری و جزییات فنی نسبتا کوچک نیست که حرف میزنه و در عمل تاثیر داره. شما بگو یک زبان 25% حتی 50% سریعتر باشه، بنظر من این همیشه دلیل قطعی برای انتخابش بر زبان دیگر نمیشه!

PHP نه دیگه خیلی سریعه و سریعترین زبان موجوده و نه طراحیش بدون اشتباه و کاملا حرفه ای بوده، ولی با این وجود در کل زبان مفیدی و عامه پسندی بوده و برای خیلی کارها میشه ازش استفاده کرد و مزایاش بر معایبش غلبه کرده که حتی از زبانهایی که در بعضی ابعاد فنی برتری هایی بر اون داشتن در عمل جلو زده. یک علتش هم البته همون سادگی و مبتدی پسند بودنشه. این چیز بدی نیست و قصدم از این گفته کوبیدن PHP نیست. بهرحال چه اشکالی داره یه زبانی برای اینکه افراد بیشتر و کمتر حرفه ای هم بتونن باهاش کار بکنن و لذت ببرن وجود داشته باشه؟ این برای بشریت لزوما بد نیست که خوب و مفید هم هست، ولی دیگه نباید فکر کنیم چون کاربرانش اینقدر زیاد هستن و اینقدر سایت و نرم افزار داره پس در تمام ابعاد دیگه زبان بی نقص و برتری نسبت به زبانهای دیگره. نه میشه گفت PHP در کل خوبه و بعضی مزایای بزرگش همون سادگی و راحتیش برای مبتدی هاست و اینکه نیازهای این حیطه رو به خوبی و بصورت بهینه تری نسبت به زبانهای دیگر پوشش داده، و در عین حال حرفه ایها هم میتونن از این مزایا استفاده کنن و معایب و کمبودهاش رو با هزینهء قابل قبولی جبران کنن و بهرحال قابل پرداختن است. حتی حرفه ایها هم خیلی وقتا دنبال سادگی و راحتی هستن و همهء برنامه ها و کارهاشون که کارهای بزرگ و پیچیده و حرفه ای نیست! بنابراین سادگی PHP اون جاها میتونه معایب و هزینه هاش رو در بعضی موارد دیگه براشون جبران کنه.

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 19:54 عصر
این افزونه اگه روش کلیک کنید میبینید که سایتهای جاوا رو براساس دیتابیس خودش ثبت میکنه که درمورد سایتهای ایرانی به ندرت آپدیت میشه.

MMSHFE
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 20:00 عصر
من هم قبول دارم که سرعت PHP مناسبه و اگه سرور رو به خوبی کانفیگ کنیم و سرور مناسبی هم داشته باشیم (ازنظر قدرت سخت افزاری) میتونه حتی سرعت ایده آل داشته باشه. ولی خدایی اون بنده خدا که گفته PHP که دیگه هیچی! خیلی دلم میخواد از نزدیک ببینمش یه گفتمان حسابی داشته باشیم با هم ببینم واقعاً معنای 70 برابر رو میفهمه یا تو ریاضی پایه هم مشکل داره.

ravand
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 21:00 عصر
حرف های آقای شهرکی به آدم امید میده. موندم اگه مهندس نبود ما از کی چیزی یاد می گرفتیم؟ :لبخند:
چند وقت پیش سر اینکه جاوا بهتره یا php داشتم توی تالار جاوا بحث میکردم. چون اطلاعات کافی نداشتم کم اوردم و چیزی نگفتم. :لبخند:
ولی من فکر میکنم هر کدوم از این زبان ها و روش های برنامه نویسی توی یه موضوعی از دیگری بهتره. مثلاً php سوکت داره node.js هم داره ولی سوکت در node.js خیلی بهتر از php هست. ولی من سادگی php رو بهش ترجیح میدم. یا حتی فکر میکنم php ساده تر از جاوا است و حتی سرعتشم بیشتر از اونه. پایتون که خیلی سرعتش بیشتر از ایناست. و خیلی هم ساده تره . ولی اموزش هاش از php کمتره. البته با اینکه خود سایت ارائه دهنده اش اموزش هاش رو هم گذاشته.

desatir7316
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 21:06 عصر
مطالب این تاپیک خودش پر از بی دقتی و غیرحرفه ایه.
اولا 70 برابر یا 70%؟ این دوتا با هم خیلی فرق داره.
دوما یکی نیامد اول بگه سند/دلیل ارائه بده برای این ادعا.

توی پست شماره 6 اصلاح کردم که منظورم 70% یا 70برابر
سند اداعاش هم از آریانیک بخواین

Mohammadsgh
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 21:55 عصر
بانک ملت مثل اینکه با جاوا نوشته شده.
https://ebanking.bankmellat.ir/ebanking/
https://club.bankmellat.ir/home
تا اونجایی که من میدونم بانک ملت با asp نوشته شده:لبخندساده:

arash691
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 22:26 عصر
وب سرویس هایی که بانک ها دارن استفاده میکنن با جاوا نوشته شده اینا با ASP.NET فقط وصل میشن و استفاده میکنن . سایت هایی که میبینین aspx هستش فقط نقش واسط رو داره با سیستم اصلی .حق دارن البته . اگه با PHP میخواستن کار کنن چون نمیتونن امنیتش رو تامین کنن بهترین راه حل فکر کنم از نظر خودشون این بوده که همه چیز رو بسپارن به مایکروسافت

DR.HTML
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 22:58 عصر
وب سرویس هایی که بانک ها دارن استفاده میکنن با جاوا نوشته شده اینا با ASP.NET فقط وصل میشن و استفاده میکنن . سایت هایی که میبینین aspx هستش فقط نقش واسط رو داره با سیستم اصلی .حق دارن البته . اگه با PHP میخواستن کار کنن چون نمیتونن امنیتش رو تامین کنن بهترین راه حل فکر کنم از نظر خودشون این بوده که همه چیز رو بسپارن به مایکروسافت

خوب ارش جان به نظرم چون این یه سیستم مالیه و پول هنگفتی توش هست نباید ریسک کنن عاقلانست به نظرم

arash691
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 23:19 عصر
خوب ارش جان به نظرم چون این یه سیستم مالیه و پول هنگفتی توش هست نباید ریسک کنن عاقلانست به نظرم

اره منم حق میدم ... اینا PHP سرشون و بخوره ، پول ملت به باد نره :لبخند:

hamedarian2009
پنج شنبه 20 شهریور 1393, 23:21 عصر
در کل جاوا قویه و چون جاواکار خوب کم داریم معمولا سایت های کمی با این زبان نوشته میشه و گفتن اینکه فیسبوک با php نوشته شده هم به نظرم غلطه چون همین فیسبوک از خیلی از زبانهای برنامه نویسی حتی مثلا D استفاده کرده
معروفترین سایتی که بخش اعظمش با جاوا نشته شده ebay.com هست که اتفاقا مالکش یه ایرانی هم هست

qartalonline
جمعه 21 شهریور 1393, 11:32 صبح
تا اونجایی که من میدونم بانک ملت با asp نوشته شده:لبخندساده:

خود سایت رو میدونم با asp هستش. منظورم سرویس های زیر مجموعه بود، نظیر فروشگاه، باشگاه مشتریان، اینترنت بانک. که به احتمال زیاد با java نوشته شده.

DR.HTML
جمعه 21 شهریور 1393, 11:35 صبح
در کل جاوا قویه و چون جاواکار خوب کم داریم معمولا سایت های کمی با این زبان نوشته میشه و گفتن اینکه فیسبوک با php نوشته شده هم به نظرم غلطه چون همین فیسبوک از خیلی از زبانهای برنامه نویسی حتی مثلا D استفاده کرده
معروفترین سایتی که بخش اعظمش با جاوا نشته شده ebay.com هست که اتفاقا مالکش یه ایرانی هم هست

به نظر من Amazon معروف تره :D

کلا به نظرم اینجور مباحث به جای خوبی ختم نمیشه کلی سایت خوب هم هست با پایتون نوشته شده ! خوب این وسط اسمی از پایتون برده نشد یعنی ضعیفه ؟ ! کلا بحث اینه کی از چه ابزاری به صورت بهینه استفاده کنه