PDA

View Full Version : سوال: اتصال از Vb به SQL و دیتابیس ها و برنامه نویسی با آن

ghasvari313
شنبه 29 شهریور 1393, 22:03 عصر
**بسم الله الرحمن الرحیم**
سلام دوستان از آن جایی که من در زمینه ی وب کار می کنم ( هنوز دز زمینه ی ASP.NET بصورت حرفه ای کار نکردم ) می خواستم اطلاعاتی درباره اپلیکیشن های تحت ویندوز و ..... کسب کنم ( البته مقداری هم بلد هستم )!!!!
اگر بخواهی در یک برنامه به SQL SERVER وصل بشوی و با دیتابیس ارتباط برقرار کنی بابد چه کنی؟؟؟
فرق Windows Authentication و SQL SERVER Authentication چیست؟؟؟
فرق وصل شدن با Windows Authentication و SQL SERVER Authentication چیست؟؟؟
چطوری با Windows Authentication وصل میشن؟؟؟؟
چطوری با SQL SERVER Authentication وصل میشن؟؟؟؟
امیدوارم به طور ساده و جامع و کامل جواب بدهید.
فرض کنید:
در حالت SQL SERVER Authentication
SERVER : GHASVARI313
USERNAME : AMIN
PASSWORD : 12345
MYDATABASE : Personal
در حالت SQL Windows Authentication
SERVER : GHASVARI313
MYDATABASE : Personal
:متفکر::متفکر::متفکر::متفکر:

mohammad reza beizavi
شنبه 29 شهریور 1393, 23:38 عصر
درود بر شما
در مورد SQL Server و نحوه ورود و دسترسی به محتویات داده ای و مدیریتی درون این نرم افزار دو نوع روش login وجود دارد: Windows authentication و Mixed mode.
در روش Windows Authentication کاربری که به یک ویندوز دسترسی داشته باشد (با یا بدون نام کاربری و رمز عبور ویندوز) به نسخه SQL Server روی اون ویندوز دسترسی داره.
در روش Mixed Mode برای دسترسی به Instance روی یک ویندوز هم به مجوزهای خود ویندوز نیاز دارد و هم به مشخصاتی که برای یک کاربر SQL Server تعیین شده.
البته نباید اشتباه کنید که ما از راه دور دیگه به ویندوز دسترسی نداریم، پس چطور از مجوز ویندوز استفاده میکنیم چون کاربر مورد نظر تحت لیسانس یک کاربر که معمولا owner در بانک اطلاعاتی هست شناخته میشه و این یعنی از مجوز ویندوز استفاده شده.

حالا برای دسترسی یه بانک اطلاعاتی معمولا یه مسیر اتصال یا همون Connection string لازم دارید تا یک ارتباط برقرار کنید، دستور یا دستورات لازم رو انجام بدید و ارتباط رو قطع کنید.
یک Connectio string شامل چند پارامتره که به ترتیب به شرخ زیر هست:
Data source: آدرس ماشین و بک اسلش و بعدش نام Instance مورد نظر
User id: نام کاربری در حالت Mixed mode
Password: رمز عبور در حالت Mixed Mode
Initial catalog: نام بانک اطلاعاتی

server=10.165.21.32\sqlexpress;User Id=root;Password=pass123;Initial catalog=TestDB;

این حداقل مشخصاتیه که داخل یه Connection string می تونید قرار بدید. البته اگر از حالت Windows authentication استفاده کنید، Connection string به شکل زیر میشه:

Data source=.;Initial catalog=ShahrdariDb; Integrated security=true

نکته: اگر از نقطه در Data source استفاده کنید به معنای LocalHost هست. یعنی بانک اطلاعاتی روی همین ماشینی هست که برنامه روش هست.

ghasvari313
یک شنبه 30 شهریور 1393, 11:16 صبح
دستت درد نکنه ولی میشه دقیقا تو ضیح بدید که این کد ها را کجا و چطوری باید در بین کد ها قرار بدیم واز دستورات SELECT و ... استفاده کنیم ؟؟!؟؟!؟!؟!!؟؟!؟!:کف::گریه:

ایلیا آخوندزاده
یک شنبه 30 شهریور 1393, 11:33 صبح
سلام و درود
خب بستگی داره از کدام کد استفاده کنید مثلا برای دستور select from معمولا در فرم لود نوشته میشه
حتی در خود شئ هم می تونید بدون کد نویسی بخش های موردنظرتون رو انتخاب کنید.

ghasvari313
دوشنبه 31 شهریور 1393, 11:36 صبح
کسی جواب نداد ؟؟؟؟

ایلیا آخوندزاده
دوشنبه 31 شهریور 1393, 12:44 عصر
عمده کدها درهمه جا استفاده میشن مثلا در فرم لود باتون تایمر لیبل و ... منتها مونده که شما چی مد نظرتون باشه.

ghasvari313
دوشنبه 31 شهریور 1393, 13:56 عصر
عزیز من ،
من سوالم اینه که اگر بخواهی مثلا اطلاعاتی را از طریق برنامه(به زبان بیسیک)به بانک اطلاعاتی اضافه کنی یا در آن ها جستوجو کنی با چه کد هایی باید این کارو انجام دهیم؟!؟:افسرده::افسرده:

mohammad reza beizavi
دوشنبه 31 شهریور 1393, 15:21 عصر
دوستان می تونند از مستندات بسیار ساده و کاربردی این دو لینک استفاده کنند:
برای سی شارپ:
http://www.codeproject.com/Articles/361579/A-Beginners-Tutorial-for-Understanding-ADO-NET
برای وی بی:
http://www.codeguru.com/vb/gen/vb_database/adonet/article.php/c15033/A-Basic-VBNET-ADONET-Tutorial-Adding-Deleting-and-Updating.htm