PDA

View Full Version : سوال: مسائل حقوقی طراحی سایت

.fatemeh
دوشنبه 31 شهریور 1393, 12:14 عصر
سلام
برای شخصی سایتی رو تقریبا 6 ، 7 ماه پیش طراحی کردم
یه شمای کلی از سایت داد منم طراحی رو شروع کردم در طول مدت طراحی همش می رفت سایتهای مختلف رو میدید زنگ میزد
اونجاش رو اینطوری کن اینجاش رو اونطوری کن طوری که وقتی سایت تموم شد با اون شمای کلیش فاصله داشت.
من بابت این تغییراتی که اضافه میکرد به هزینه سایت چیزی اضافه نکردم (اینجا اشتباه ازمن بود)
ولی کار نهایی رو تایید کرد و پسندش شد
حالا بعد از چند ماه میگه جمله " پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب امکان پذیر هست " با یه سری تغییرات ظاهری
که بازم توی اون شمای اولیه نیست رو انجام بدم
بهش گفتم هزینه پشتیبانی باید بدی داد و بیداد راه انداخته من چند بار باید پول سایت بدم
اینکار رو باید قبلا انجام میدادی کارت ناقص بوده و من الان متوجه شدم.در حالی که من ازش تاییدیه گرفتم که سایت کامله.البته شفاهی
میگه این جمله حتما باید باشه دعواش سراین جمله هست و میخواد با داد و بیداد بقیه رو هم نده.
تازه پرداخت آنلاینش مثل ساعت کار میکنه.
الان حسابی از دستش اعصبانی ام .میخام سایتش رو دیگه پشتیبانی نکنم.
اولا : می تونم اینکار رو بکنم؟؟؟هیچ قراردادی در خصوص پشتیبانی ندارم.
فقط به صورت شفاهی قراربوده هربار که کاری انجام میشه هزینه بده بجز مواردی که مشکل از کد نویسی باشه.
دوما : یوزر و پسورد هاست فقط در اختیار منه خودم براش خریدم ، اگر بخوام پشتیبانی رو رد کنم باید اطلاعات رو بهش بدم در اون زمان کدها چی میشه؟
اجازه دارم کدها رو بهش ندم اگر از کدهای من جای دیگه استفاده کرد چی؟
کلا اطلاعاتم در خصوص مسائل پشتیبانی خیلی کمه یه بار شرایط پشتیبانی رو توی همین سایت پرسیدم ولی جوابی نبود.
لطفا راهنمایی کنید.

white tower
دوشنبه 31 شهریور 1393, 15:02 عصر
قراردادی رسمی ننوشتید حرف هم که باد هواست. عصبانیت هم نداره.بهتر بود از اول در مورد پشتیبانیش صحبت ها تو می کردی.اینکاری که کردی یارو با داد و بیداد همیشه ازت پشتیبانی می خواد.یه پولی بابت سرور و کد و اینا ازش بگیر اگر هم نداد یه راهی واسه خودت بذار که بعدا بتونی سایتش رو از کار بندازی انگار مثلا هک شده.یوزر و پسورد رو هم بهش بده بره حالشو ببره.خیال خودت هم راحت.بعد از x روز خودش با کله میاد پا بوست.

numberone1
دوشنبه 31 شهریور 1393, 15:28 عصر
به نظر من اگر قرار داد ننوشتید دیگه جوابشو ندید
نه کار براش انجام بدید نه پولی بگیرید ازش
فقط بهش با ایمیل اعلام کنید تنها در صورت پرداخت هزینه امکان ارائه خدمات بیشتر ممکن خواهد بود
یوزر پسورد هاست هم تا وقتی که خودش درخواست (کتبی) نکرده که بگیره ندید بهش
درباره یوزر پسورد هاست هم حرفی بهش نزنید

arash691
دوشنبه 31 شهریور 1393, 16:03 عصر
پشتیبانی خودش شامل : پشتیبانی سایت ، پشتیبانی سرور که معمولا" پشتیبانی منظور همون پشتیبانی سایت هستش البته باید قید بشه که منظور چیه همینطور باید قید بشه پشتیبانی به چه صورتی باید انجام بشه ( رفع باگ و ... ) یا (اضافه کردن ماژول و تغییر ظاهر سایت ... ) باید ذکر بشه ایا برای هر کدومش مبلغی دریافت میشه ( مثلا" ماهیانه یا درصورت درخواست مشتری ) و موارد دیگه .
حالا شما کدوم موارد رو ذکر کردین ؟ اگه همه چیز در حد حرف بوده سند رسمی بحساب نمیاد میتونید بعد از عقد قرار داد رسمی به همکاریتون ادامه بدید در غیر اینصورت دیگه مشکلی نخواهد بود .

saeed-71
دوشنبه 31 شهریور 1393, 16:09 عصر
شما الان هاستی که خریدید به نام خوتونه؟خوب الان تخلفی صورت بگیره چی؟به این چیزا هم توجه کنید.

Mohammadsgh
دوشنبه 31 شهریور 1393, 17:17 عصر
سلام
برای شخصی سایتی رو تقریبا 6 ، 7 ماه پیش طراحی کردم
یه شمای کلی از سایت داد منم طراحی رو شروع کردم در طول مدت طراحی همش می رفت سایتهای مختلف رو میدید زنگ میزد
اونجاش رو اینطوری کن اینجاش رو اونطوری کن طوری که وقتی سایت تموم شد با اون شمای کلیش فاصله داشت.
من بابت این تغییراتی که اضافه میکرد به هزینه سایت چیزی اضافه نکردم (اینجا اشتباه ازمن بود)
ولی کار نهایی رو تایید کرد و پسندش شد
حالا بعد از چند ماه میگه جمله " پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب امکان پذیر هست " با یه سری تغییرات ظاهری
بهش گفتم هزینه پشتیبانی باید بدی داد و بیداد راه انداخته من چند بار باید پول سایت بدم
اینکار رو باید قبلا انجام میدادی کارت ناقص بوده و من الان متوجه شدم.در حالی که من ازش تاییدیه گرفتم که سایت کامله.البته شفاهی
میگه این جمله حتما باید باشه دعواش سراین جمله هست و میخواد با داد و بیداد بقیه رو هم نده.
الان حسابی از دستش اعصبانی ام .میخام سایتش رو دیگه پشتیبانی نکنم.
اولا : می تونم اینکار رو بکنم؟؟؟هیچ قراردادی در خصوص پشتیبانی ندارم.
فقط به صورت شفاهی قراربوده هربار که کاری انجام میشه هزینه بده بجز مواردی که مشکل از کد نویسی باشه.
دوما : یوزر و پسورد هاست فقط در اختیار منه خودم براش خریدم ، اگر بخوام پشتیبانی رو رد کنم باید اطلاعات رو بهش بدم در اون زمان کدها چی میشه؟
اجازه دارم کدها رو بهش ندم اگر از کدهای من جای دیگه استفاده کرد چی؟
کلا اطلاعاتم در خصوص مسائل پشتیبانی خیلی کمه یه بار شرایط پشتیبانی رو توی همین سایت پرسیدم ولی جوابی نبود.
لطفا راهنمایی کنید.
اینکه هاست رو خودتون گرفتید و دسته خودتونه بهترین گزینه برای گرفتن پولتونه:چشمک:مشکل از خودتونه که سفت و محکم نرفتید جلو.
سایتو ببندید و پولی که می خواید رو بگیرید.سپس قرارداد بنویسید که نتونه از زیرش در بره.اگه محکم و قاطع بر خورد نکنید به پولتون نمیرسید و ارزش کارتون رو پایین نیارید.دارم به حرف های آقای شهرکی میرسم که میگه مشتری رو پر رو نکنید:لبخندساده:

.fatemeh
دوشنبه 31 شهریور 1393, 18:32 عصر
از همه دوستان ممنون

سایتو ببندید
سایت رو بستم.6 ماه هست تحویلش دادم
هاست به نام خودم هست.
حالا اگه کار بیخ پیدا کرد میتونم سایتش رو برای مدتی قطع کنم؟
یا هزینه ای که برای طراحی ازش گرفتم پسش بدم و کلا سایت رو حذف کنم؟
بره جای دیگه براش طراحی کنن.

Mohammadsgh
دوشنبه 31 شهریور 1393, 19:16 عصر
تا پولتون رو نگرفتید سایتو باز نکنید.شما که قراردادی ننوشتید که بخواید پولشو بدید.

vistacali
دوشنبه 31 شهریور 1393, 20:31 عصر
ماها قرارداد مینویسیم مشتری نميتونه ادعا کنه این که بی قرارداد است ، شما خیلی ساده هستید ، این مشتری رو بفرست سمت من که بهش بگم با کی طرف هست،هیچ اطلاعاتی از نام کاربری ها را ... بهش نده ، شما هم که پولتون رو دریافت کردید هر کار اضافه خواست اول مبلغ رو چهار برابر باهاش حساب کنید بعد بلند روز معطل کنید و تحویل بدید خیلی هم حرف زد بگید بره دادگاه شکایت کنه چون هرچه تلاش کنه سند رسمی نداره پس بیخود تلاش کرده .... خدایی چند برابر باهاش حساب کن دهنش سرویس بشه

ahmad156
دوشنبه 31 شهریور 1393, 20:41 عصر
دوست عزیز
بنده تجربه یک سال کار تو شعبه جرایم رایانه ای دادگستری رو دارم.
درسته شما قراردادی ندارین ولی اوشون مدرک(پرینت حساب) داره که پول به حساب شما واریز شده پس باید شما دلیلی بابت این پرداخت بیارین که این مسئله حقوقی میشه به طور کلی یعنی هیچی دستش نمیگیره.البته اگر خیلی پیگیر باشه در بدترین حالت که حداقل 6 ماه میشه شما موطف به بازگشت هزینه میشین که خیلی بعیده
در مورد تخلف سایت هم باید بگم پاسخگو صاحب دامین هست نه صاحب هاست.
به نظر بنده شما سایتش رو نبندین ولی تا هزینه پشتیبانی و تغییرات رو نگرفتین هیچ کاری رو انجام ندین و کاری کنین که سایتش با مشکل کار کنه(به جوری سرعتش رو بیارین پایین یا در روز سایت رو دو سه ساعت قطع کنین یا ...) طوری که طرف قانع بشه که سایتش مشکل داره و نیاز به پشتیبانی داره

Unique
سه شنبه 01 مهر 1393, 02:00 صبح
بسی جای نگرانی هستش !!!!

شرمنده پا برهنه میدوم وسط بحث شما ولی با همه مخالفم !

اول از همه اینکه شما همیشه باید یک قرارداد کامل و دقیق همراه با پیوست مشخصات فنی ببندی که به این مشکلات نخورین. اما :

طراحی و شماتیک سایت که اصلش همون template هست و صفحه اصلی با مجموعه قالب و منو ها و ... نامیده میشه تنها قسمتی هست که کارفرما ها به شدت سلیقه ای عمل میکنند. باید حتما توی قرارداد کارفرما را متعهد کنین که طرح و شماتیک را یکبار طراحی و با سلیقه وی تطبیق میدین و نمیتونه دم به ساعت یا هر روز یک نظری براش بده ! این ها فکر میکنند نقاشیه که مثلا اینجاش را پاک کنی و تغییرش بدی.

آیا وقتی که کد اصلی داره به خوبی کار میکنه شما باید برای تغییر یک جمله و چند تغییر جزئی دیگه دعوا راه بندازین ؟ ۳ تا نکته :

۱ - این را مد نظر داشته باشین که باید سایت را برای مدتی پس از تسویه حساب یا حالا هر جور صلاح میدونین پشتیبانی کنین ! شش ماه کمتر یا بیشتر
۲ - توی قرارداد بگین که این مدت زمان پشتیباین شامل اضافه شدن موارد متعدد یا اعمال تغییرات ظاهری و سلیقه ای خارج از توافق اولیه نیست و در صورت تشخیص مجری ، کارفرما باید هزینه جدا پرداخت کنه.
۳ - سعی کنید در مدت زمان پشتیبانی با مشتری مدارا کنین و تغییراتی که زمان زیادی از شما نمیگیره را رایگان انجام بدین تا هم کفه ترازو سمت شما در جهت تعامل سنگین تر بشه و هم اعتماد مشتری جذب بشه.

راه حل من برای شما :

شما خیلی منطقی و آروم بیا قبل از انجام کار ها از طرف بخواه آخرین تغییرات مورد نظرش را بده و بعدش کتبا تایید کنه که کار را تحویل گرفته و برای تغییرات بعدی باید هزینش را پرداخت کنه یا قرارداد پشتیبانی ببنده. با دعوا با مشتری و بستن هاست و ندادن سورس شما مشتری که در آینده میتونه پولساز بشه را الکی از دست میدی ! تعامل بهترین روش هست. آخرین تغییرات هم براش انجام بده و کتبا تایید تکمیل کار و رضایت را بگیر. با این تعامل هم مشتری را راضی کردی ،‌هم سود سالانه از هاست و دامنه و غیره را داری و سورس هم دست خودته و هم در آینده برای امکانات جدید پولسازی میکنی و خیلی موراد دیگه.

شما نباید به خاطر اشتباهی که در عدم گرفتن تایید و رضایت کتبی داشتی با مشتری دعوا و جر و بحث راه بندازی ! توی قرارداد ها بنویس که تسویه حساب به معنی تکمیل همه موارد و مشخصات فنی سایت و تایید کارفرما هست و کارفرما حق مطالبه هیچ پشتیبانی خارج از مفاد قرارداد و اضافه کردن موارد متعدد و تغییرات جزئی و کلی در ظاهر سایت را نداره.

یکبار متضرر شو و اذیت شو تا دفعه بعد تجربه بشه و بدونی باید چیکار کنی. این حرفا که مشتری پر رو میشه و این ها چرت و پرته و مشتری که پر رو بازی بخواد در بیاره زیر بار قرارداد نمیره. وقتی هم قرارداد کتبی و بند های مشخص باشه کارفرما حساب کار دستش میاد.

موفق و پیروز باشین

.fatemeh
سه شنبه 01 مهر 1393, 08:42 صبح
آخه حرف زور مبزنه دیگه از منطق و آروم بودن گذشته.
اگه داد و بیداد نمی کرد میشد آروم بود ولی توهین و تهمتی نبوده که توی این یه روز نگفته باشه از حروم بودن پول تا صدقه دادن.
چون من قراردادی نداشتم که بخواد زیر بار قرارداد بره پرو شده دیگه.
بحث یه جمله نیست بحث اینه که همیشه کارش همینه برای پول دادن این بازی ها رو در میاره با شرکت قبلی هم همین برخورد رو داشته (دیروز متوجه شدم)
بهش گفتم تا 12 شب پول ندی سایت قطع میشه (مواردی که برای پشتیبانی گفته بود هفته پیش انجام داده بودم و روی سایتش بود)
گفت میرم شکایت می کنم می کشمت دادسرا (فکر کرده بود من دخترم از دادسرا می ترسم)
گفتم برو منم میام بیش از چهار دفعه گفت شکایت می کنم منم گفتم برو.
آخرش 11:50 پرداخت کرد ایمیل داده صدقه بچم چه طوری با این آدم باید آروم بود.
الان دارم یه قرارداد تنظیم می کنم تا امضا نکنه هیچ خدماتی بهش نمیدم.

درباره یوزر پسورد هاست هم حرفی بهش نزنید
خیلی ممنون می خواستم یوزر و پسورد رو بهش بدم.
از همه دوستان ممنون.

ravand
سه شنبه 01 مهر 1393, 08:58 صبح
شما آقای
Unique (http://barnamenevis.org/member.php?11933-Unique) از قرار داد حرف زدید. شما چطوری با کسی قرار داد می بندید؟ آیا از این شهر بلند میشید میرید اون شهر؟ یا روش دیگه ای هست؟ من پروژه های بزرگ نمیگیرم و پروژه های کوچک رو انجام میدم. چون به مشکل برنخورم. ریسک میکنم و اول کار رو انجام میدم و بعد روی سایتم میذارم مشتری ببینه بعد پول رو به حسابم واریز کرد. حالا برنامه رو بهش میدم. نهایت یه هفته کارم بیشتر طول نمیکشه.

ravand
سه شنبه 01 مهر 1393, 09:07 صبح
راستی اگه ما بخوایم قرار داد ببندیم. دولت میفهمه ما یه شغلی داریم و مالیات هم ازمون میگیره؟ :متفکر:

aliphp1
سه شنبه 01 مهر 1393, 09:49 صبح
متاسفانه مشتری ها بعضی وقتا تو فضا هستن و اول کار خوب به حرف آدم گوش نمی کنن بعد آخر کار چیزهایی می خوان که اول اصلا حرفش نبوده
یه مشتری زنگ زد به من گفت یه اسکریپت ساده برای یه کاری می خواد منم گفتم دو مدل میشه یکی بدون دیتابیس و خیلی ساده که 50 تومن میشه و یکی هم با دیتابیس و یکسری امکانات که با ارفاق و اینکه شاید بتونم به کس دیگه هم از این بفروشم 200 تومن میشه
گفت همین دومی رو بنویس منم چون میخ واستم بعدا نسخه هایی به کسان دیگه ای بفروشم خیلی بیشتر از اون حدی که صحبت شده بود کار کردم و کار خیلی خوبی شد
بعد طرف 50 تومن زده به حسابم میگه بزارید روی هاستم
شاخ درآوردم تماس گرفت میگه خودت گفتی 50 تومن !
اصلا معلوم نیست این آقا وقتی با من حرف میزده حواسش کجا بوده
حالا بماند که قالب این رو کسی با 50 تومن حتی psd ش رو هم نمیزنه

ahmad156
سه شنبه 01 مهر 1393, 10:42 صبح
گفت میرم شکایت می کنم می کشمت دادسرا

:قهقهه::قهقهه::قهقهه::قهقهه:: هقهه::قهقهه::قهقهه::قهقهه::ق قهه:
توی دادسرا تره هم واسه این آدما خورد نمیکنن.توی دادسرا اول از همه میگن مدرکت بابت ادعات کو؟؟؟؟قراردادت کو؟
چه بسا بابت نداشتن مدرک و شکایت از شما میتونین فورا اعاده حیثیت کنین و حالش رو بگیرین(دقیقاً همین مورد رو داشتیم در آخر شاکی رو بازداشت کردیم:لبخند:)

MMSHFE
سه شنبه 01 مهر 1393, 11:46 صبح
دوستان عزیز بهتره به این نکته هم نگاه کنید که درهرحال این کار شغل شماست و داشتن اخلاق خوب و انسانی و بعضی وقتها گذشت، باعث میشه مشتری موردنظر شما رو به بقیه هم سفارش کنه. عصبانیت استارتر رو کاملاً درک میکنم چون قبلاً بخاطر کم تجربگی در عقد قرارداد، سرم اومده اما بهتره جدا از مسائل حقوقی و قانونی، کمی هم به شرایط اخلاقی و انسانی نگاه کنیم. توی پروژه های برنامه نویسی، عرف کار اینه که شما تا یک سال پشتیبانی رایگان باید ارائه بدین (مگه اینکه توی قرارداد زمان دیگری قید بشه) و بعد از اون، سالانه قرارداد رو تمدید کنید. اما درمورد این مشکل خاص، توصیه های زیر به ذهنم میرسه:

1- قبل از هر چیزی قرارداد بنویسید و بگین تا وقتی قرارداد امضا نشده، هیچ مبلغی قبول نمیکنید و حتی اگه زیر بار نرفت، مبلغی که واریز کرده و اسم صدقه گذاشته رو برگردونید به حسابش و بگین که شما صدقه نمیگیرین بلکه پول زحمت و علمتون رو میخواین.

2- من خودم توی قراردادهایی که مینویسم، در قسمت طراحی روال کارم اینطوریه که تا سه طرح اتود برای مشتری آماده میکنم (یکی یکی) و هرکدوم که Wireframe مورد تأیید قرار گرفت، وارد مرحله بعد میشم و Blueprint و... تنظیم میشه و در هر مرحله، مشتری میتونه نظر قاطع خودشو بگه و اگه در نهایت به توافق رسیدیم، در بقیه فازهای پروژه (مثل پشتیبانی و...) حداکثر حق داره تا 30٪ طرح رو درخواست تغییر بده و اگه بیشتر شد، باید هزینه طراحی رو دوباره بده. شاید بنظر خیلیها 30٪ تغییر زیاد باشه - بله میدونم حدود یک سوم قالب میشه - ولی اگه MVC کار کنید، اذیت نمیشین.

3- من 30٪ قرارداد رو همون اول که میخواد امضا بشه میگیرم، 50٪ وقتی کارها کامل و روی هاست آزمایشی خودم آپلود شد و مشتری تست کرد و اوکی بود و درنهایت 20٪ آخر رو وقتی روی هاست خود مشتری آپلود کردم و DNSها و... ست شد، میگیرم و اطلاعات کنترل پانل هاست و مستندات سورس کد و... رو درصورتی که در قرارداد ذکر شده باشه که باید در اختیار کارفرما قرار بگیره، تحویلش میدم.

4- قبول کنید که در عقد قرارداد کم تجربگی بخرج دادین و بقول جناب Unique باید تاوانش رو بدین تا یادتون نره.

5- منظور از پشتیبانی فقط اصلاح اشکالات موجوده و اضافه کردن امکانات جدید یا حذف امکانات موجود (درصورتی که به سایر بخشها متصل باشه و نیاز به تغییر اونها پیدا بشه) مستلزم عقد قرارداد جداگانه یا الحاق پیوست به قرارداد فعلی و درهرحال پرداخت هزینه جداگانه توسط مشتریه.

6- برای اون دسته از مشتریها که دور هستن، قرارداد رو در سربرگ خودتون بصورت PDF ایمیل کنید تا مطالعه کنن و درصورت توافق، در دو نسخه چاپ بشه و مشتری هر دو نسخه رو امضا کنه و براتون با پست بفرسته. شما هم هر دو نسخه رو امضا کنید و یک نسخه رو براش پس بفرستین.

eshpilen
سه شنبه 01 مهر 1393, 13:35 عصر
6- برای اون دسته از مشتریها که دور هستن، قرارداد رو در سربرگ خودتون بصورت PDF ایمیل کنید تا مطالعه کنن و درصورت توافق، در دو نسخه چاپ بشه و مشتری هر دو نسخه رو امضا کنه و براتون با پست بفرسته. شما هم هر دو نسخه رو امضا کنید و یک نسخه رو براش پس بفرستین.
خب از کجا معلوم امضاء خودش باشه؟
البته حتی حضوری هم که باشه معمولا نمیشه مطمئن شد که طرف امضاء واقعی/اصلی خودش رو میزنه، بنابراین فکر میکنم باید اثر انگشت هم گرفت (اونم حضوری).
حداقل باید یه مدارک و تضمین دیگری غیر از فقط یک امضاء هم باشه. شاهد و اینا هم خوبه البته (ولی از نظر قانونی شاهد از همکاران خودتون قبول میکنن؟).

MMSHFE
سه شنبه 01 مهر 1393, 13:39 عصر
خوب شد برگشتی تالار بدون تو صفا نداشت :چشمک:
ببینید، اگه امضای خودش نباشه که نمیتونه از شما بابت قراردادی که خودش طرف حساب شما نیست شکایت کنه! قراردادهای حضوری معمولاً محضری میشه ولی غیرحضوری دیگه یک مقدار باید ریسک کرد. معمولاً هم مشتری بیشتر میترسه تا برنامه نویس.

Tarragon
سه شنبه 01 مهر 1393, 14:16 عصر
آقای شهرکی می شه یه نمونه قرارداد خودتون رو با فرمت ورد بهمون بدید که ازش استفاده کنیم؟
تشکر.

MMSHFE
سه شنبه 01 مهر 1393, 14:18 عصر
فایل PDF اون رو قبلاً گذاشته بودم. یک نمونه مثل همون تایپ کنید و تغییرات دلخواه رو هم اعمال کنید.

Radikal.z
سه شنبه 01 مهر 1393, 14:52 عصر
شما سایت رو نبندید اما کارهای اضافی که میخواد رو انجام ندید و بگید هر کار اضافی نیاز به قرارداد جدید و پول داره . بستن سایت مثل باج گیری هست که درست نیست و میتونه از شما شکایت بکنه ،از این مشتری ها هم زیاد هست که هر روز یک طرح میخوان آدم رو از انجام کار پشیمون میکنند.

.fatemeh
سه شنبه 01 مهر 1393, 16:50 عصر
درهرحال این کار شغل شماست و داشتن اخلاق خوب و انسانی و بعضی وقتها گذشت، باعث میشه مشتری موردنظر شما رو به بقیه هم سفارش کنه. عصبانیت استارتر رو کاملاً درک میکنم چون قبلاً بخاطر کم تجربگی در عقد قرارداد، سرم اومده اما بهتره جدا از مسائل حقوقی و قانونی، کمی هم به شرایط اخلاقی و انسانی نگاه کنیم
دقیقا به همین دلیل بود که اول کار تغییراتی که می گفت رو بدون قید و شرط براش انجام دادم.گفتم بالاخره مشتریه.
گفتم بعضی از تغییراتش که زمان زیادی نبرده که بخوام بهش بگم
بزرگترین اشتباه من نداشتن قرارداد پشتیبانی بود.
من تقریبا دوساله که به صورت تجاری وارد دنیای وب شدم قبلش هر چی بوده از روی علاقه شخصیم به برنامه نویسی بوده.
توی این دوسال 5 تا سایت کار کردم با هیچ کدوم به مشکل برنخوردم یه بی احترامی کوچیک هم نبوده این آقا انسانیت و اخلاق رو از یاد برده

فایل PDF اون رو قبلاً گذاشته بودم. یک نمونه مثل همون تایپ کنید و تغییرات دلخواه رو هم اعمال کنید.
میشه لینکش رو بزارید

Radikal.z
سه شنبه 01 مهر 1393, 17:33 عصر
قرارداد پشتیبانی رو معمولا نمیبندن چون مشتری نمیدونه سایت پشتیبانی میخواد. شما هم بقول خودتون تازه کار و گاهی آدم باید برای کسب تجربه مجانی هم کار بکنه تا تجربه کسب کنه 5 تا سایت هم تعداد کمی هست.ولی بیشتر این موارد توافق دو طرف هست و گاهی هم مشتری ها سو استفاده میکنند و هر روز یک خواسته دارن و جزییاتی میخوان به سایت اضافه کنند.:چشمک:

eshpilen
سه شنبه 01 مهر 1393, 18:12 عصر
ببینید، اگه امضای خودش نباشه که نمیتونه از شما بابت قراردادی که خودش طرف حساب شما نیست شکایت کنه! قراردادهای حضوری معمولاً محضری میشه ولی غیرحضوری دیگه یک مقدار باید ریسک کرد. معمولاً هم مشتری بیشتر میترسه تا برنامه نویس.
میگم یه حالت یکم تخیلی این میشه که طرف بده یکی که ازش وکالت داره امضاء کنه!
اینطور اگر خودش بخواد شکایت کنه وکالتنامه رو روو میکنه و میگه نمایندم امضاء کرده، ولی شما بخوای شکایت کنی میگه امضاء من نیست (شما هم که خبر نداری به کسی وکالت داده و اون شخص کیه).

Radikal.z
سه شنبه 01 مهر 1393, 18:33 عصر
میگم یه حالت یکم تخیلی این میشه که طرف بده یکی که ازش وکالت داره امضاء کنه!
اینطور اگر خودش بخواد شکایت کنه وکالتنامه رو روو میکنه و میگه نمایندم امضاء کرده، ولی شما بخوای شکایت کنی میگه امضاء من نیست (شما هم که خبر نداری به کسی وکالت داده و اون شخص کیه).

نه برادر کسی که امضا میکنه خودش که مسئول هست هیچ وراثش هم مسئول هستند اینجور که میگی دیگه نیست :لبخندساده:

Unique
چهارشنبه 02 مهر 1393, 02:26 صبح
سری که درد نمیکنه دستمال نبندید.
بهتره زود از شر مشتری های پر حاشیه و پر دردسر خلاص شد تا اینکه باهاشون سر و کله زد. اگه تعامل شد ادامه بدین ولی اگه نشد که هیچ. توی مورد شما طرف ت این حد زبون نفهم و بی ادب . من قطعا همکاری را ادامه نمیدادم ولی قبل از cut شدن یک تعهد تکمیل و رضایت میگرفتم.

MMSHFE
چهارشنبه 02 مهر 1393, 08:53 صبح
میشه لینکش رو بزارید

http://www.ncis.ir/XoogleContract.pdf

البته این قرارداد مال دو سال قبل هست و الان یکم کاملترش کردم ولی بهرحال موارد کلی و اصلی داخلش درنظر گرفته شده.

ravand
چهارشنبه 02 مهر 1393, 10:51 صبح
اینطوری که من فهمیدم برای بستن قرار داد باید به یه دفتری یه مکان مراجعه کرد. یعنی هر دو طرف باید برن و با حضور یک شاهد که کارش این هست قرار داد امضا بکنند و این طور قرار داد بستن ها ارزش نداره و طرف نمیتونه از حقوق خودش دفاع کنه.

MMSHFE
چهارشنبه 02 مهر 1393, 11:03 صبح
نه اینطور نیست. شما قرارداد شخصی هم میتونید ببندین و همین که امضا پای برگه بخوره معتبره ازنظر حقوقی ولی برای اطمینان بیشتر بهتره توی محضر ثبتش کنید. برای همینه که میگن هیچوقت کاغذ سفید رو امضا نکنید چون معلوم نیست بعداً توش چی بنویسن!

ravand
چهارشنبه 02 مهر 1393, 11:23 صبح
حتما برای پروژه های بالای دو میلیون تومن ارزش داره ادم قرار داد ببنده. چون زیر دو میلیون ارزش نداره. چون اگه کسی نداد ارزش نداره آدم دوندگی کنه براش. من چکم اگه قبول کنم زیر دو میلیون قبول نمیکنم. چون پولی نیست .

Radikal.z
چهارشنبه 02 مهر 1393, 11:32 صبح
حتما برای پروژه های بالای دو میلیون تومن ارزش داره ادم قرار داد ببنده. چون زیر دو میلیون ارزش نداره. چون اگه کسی نداد ارزش نداره آدم دوندگی کنه براش. من چکم اگه قبول کنم زیر دو میلیون قبول نمیکنم. چون پولی نیست .

زدی به هدف ولی معمولا قراردادهای میلیونی رو با شرکت ها میبندن تا یک شخص حقیقی

Unique
چهارشنبه 02 مهر 1393, 15:23 عصر
این قرارداد ها بیشتر برای تامین رضایت مشتری هست تا فکر کنه یه چیزی دستش هست ولی اونقدر که برای برنامه نویس ارزشمند هست تا بتونه خط بسته دور امکانات بکشه و پشتیباین و غیره را مشخص کنه برای مشتری فقط میتونه جنبه حقوقی داشته باشه. حر ف دوستمون هم در مورد مبلغ قرارداد ها مهمه. مثلا من برای طراحی وب سایت معمولی که برنامه نویسی سفارشی نداره و همون یک و نیم دو در میاد فقط پیش فاکتور و فاکتور میدم. ممکنه با توافق یک درصدی را بگیرم اولش ولی معمولا آخر کار میگیرم. اگه آد مببینه مشتری را مته به خشخاش میگذاره اونوقت باید حواسش را جمع کنه وگرنه خیلی ها آدم حسابی هستند و به راحتی میشه باهاشون تعامل کرد.

.fatemeh
چهارشنبه 02 مهر 1393, 18:02 عصر
از همه دوستان ممنون.
واقعا به مواردی اشاره شده که فکر میکنم چند سال دیگه هم به این تجربه ها نمی رسیدم.
ای کاش همین طور به آموزش css و html و ... هست یه جایی هم برای شفاف کردن این مسائل بود.
تا مثلا من مبتدی یه اطلاعات اولیه ای در این خصوص داشته باشم.
چند تا سوال :

من قطعا همکاری را ادامه نمیدادم
فرض کنید همکاری قطع بشه یا به هر دلیلی بعد از تمام شدن مدت پشتیبانی ، مشتری 5 درصد کل (طبق قرارداد مهندس شهرکی) رو پرداخت نکرد که برای سال بعد هم پشتیبانی بشه.
حالا وظیفه برنامه نویس در قبال اون سایت چیه؟
باید یوزر و پسورد هاست + کدها رو تحویل خود طرف بده؟
اون موقع سرنوشت کدها چی میشه ؟ اومد طرف کدها رو جای دیگه استفاده کرد.
یا اینکه بعد یه مدت مشکلی برای سایت پیش اومد مثلا سرور قطعی داشت ، حالا صاحب سایت باید چه کار کنه و اگر به برنامه نویس مراجعه کرد برخورد درست با صاحب سایت چیه؟

Radikal.z
پنج شنبه 03 مهر 1393, 11:09 صبح
این صحبت ها برای کارهای شرکتی هست شما که شخصی کار میکنید باید کدها و سایت رو نگه دارید چون هر لحظه ممکنه از شما بخواد

Unique
پنج شنبه 03 مهر 1393, 15:39 عصر
فرض کنید همکاری قطع بشه یا به هر دلیلی بعد از تمام شدن مدت پشتیبانی ، مشتری 5 درصد کل (طبق قرارداد مهندس شهرکی) رو پرداخت نکرد که برای سال بعد هم پشتیبانی بشه.

من وقت نکردم قراردادشون را بخونم اما وقتی میگم همکاری و قرارداد قطع منظورم اینه :

۱ - آخرین تغییرات را براش انجام میدم و ازش یک تعهد قولنامه ای یا ثبتی میگیرم که کار شما به طور کامل انجام شده و من هم امکان پشتیبانی برام وجود نداره.
۲ - سورس را به طور کامل به همراه پایگاه داده و غیره روی سی دی میدم دستش (من اعتقاد دارم مشتری پول برنماه را داده و سورس حقشه و بای دداد مگر اینکه خلافش قرارداد بسته باشیم)
۳ - اگهه سایت و دامنه را ار خودم خریده باشه تا پایان زمان قرارداد باهاش راه میام تا تموم بشه.
۴ - ازش خداحافظی میکنم و حلالش میکنم بره پی کارش

اماسوالاتع شما :

حالا وظیفه برنامه نویس در قبال اون سایت چیه؟
شما وقتی قطع همکاری کردین و سورس دادین هیچ وظیفه ای بر اساس تعهدی که گرفتین ندارین.

باید یوزر و پسورد هاست + کدها رو تحویل خود طرف بده؟
اگه شما دوست ندارین سوسرستون خیلی راحت لو بره بهتره یا با net. برنامه بنویسین یا cgi کار کنین یا به مشتری از اول بگین سورس بهت نمیدم و اگه رابطه به هم خورد چیزی دستت را نمیگیره. من با این مخالفم و سورس مال مشتری هست و من بهش میدم. اگه با من نتونه کار کنه با افراد دیگه هم به مشکل میخوره و سورس کلا یکی دو سال ازش بگذره بیات میشه و تکنیک ها و ایده های جدید میاد پس غصش را نمیخورم.

اون موقع سرنوشت کدها چی میشه ؟ اومد طرف کدها رو جای دیگه استفاده کرد.
مگه پولش را بهتون پرداخت نکرده ؟ اگه با Wordpress ییا چیز دیگه نوشتین که خوب شما کار خاصی نکردین اگر هم سفارشی بوده که پولش را گرفتین. حقشه سورس را داشته باشه.

یا اینکه بعد یه مدت مشکلی برای سایت پیش اومد مثلا سرور قطعی داشت ، حالا صاحب سایت باید چه کار کنه و اگر به برنامه نویس مراجعه کرد برخورد درست با صاحب سایت چیه؟

موضوع هاست از برنامه شما جداست :

هاست و دامنه که آبونمان سالانه دارند و باید پشتیباین انجام بشه و ربطی به برنامه شما نداره.
برنامه شما دو حالت داره :
۱ - قرارداد پشتیباین دارین و مشتری با شما تعامل داره که خوب پشتیبانی را انجام میدین.
۲ - قطع همکاری کردین که در این حالت پشت تلفن میگین دوست عزیز ما قطع همکاری کردیم و شما باید دنبال کسی باشی که بتونه باهات کنار بیاد. روز بخیر و گوشی را میگذارین.

موفق باشین.

arashaliz
چهارشنبه 19 آذر 1393, 22:55 عصر
سلام

من این تاپیک رو الان دیدم . احتمالا مشکل دوستمون حل شده ولی جهت اطلاع سایر دوستان مطالبی رو می نویسم...

1- وقتی ما برنامه نویسا مشتری بهمون میگه این کارو بکن اون کارو نکن می گیم تو کار ما دخالت نکن ما برنامه نویسیم یا تو!!!! ، جالبه برام که اینجا همه حقوقدان شدن و نظر کارشناسی می دن و یکی از دوستان هم می گه من تو فلانجا کار کرذم و نظرات جالبی می ده...
2- قرارداد کتبی به هیچ وجه اهمیتی نداره و قرارداد کتبی مال تو فیلماس. البته در عمل شرایط قرارداد باید اثبات بشه که حوب نمیگم اسونه ولی قابل انجامه
3- این که شما ناشی گری کردی و کارو همین طوری بدون برنامه تحویل دادی اشکال کار شماست و ضرر شما در کار و وقتتون، ولی این که کارفرما بتواند شما رو به تعهدی که سندی ندارد اچبار نماید در صورت نداشتن مدارک کافی فاقد وجهه قانونی است و ار این بابت تعهدی برای شما نیست.
4- در خصوص بستن سایت و یا ندادن رمز عبور و ...... قطعا مالک می تواند در صورت اثبات مالکیت از لحاظ حقوقی و کیفری شما رو مورد پیگیری قراردهد
5- در صورتی که شما بخشی از حق الزحمه خود را دریافت ننموده اید می توانید با تنظیم شکایت آن را مطالبه نمایید.

برنامه نویس سابق وکیل حاظر

Unique
پنج شنبه 20 آذر 1393, 01:27 صبح
قرارداد کتبی به هیچ وجه اهمیتی نداره و قرارداد کتبی مال تو فیلماس. البته در عمل شرایط قرارداد باید اثبات بشه که حوب نمیگم اسونه ولی قابل انجامه

من متوجه نمیشم ! منظورتون چیه ؟ میشه کامل توضیح بدین ؟

arashaliz
پنج شنبه 20 آذر 1393, 13:24 عصر
سلام توضیح اینکه صرف توافق ارده هاست که تعهد را ایجاد میکند کتبی یا شفاهی بودن هیچ اهمیتی ندارد.
یعنی شما می توانید ثابت نمایید که ما توافق کردیم که کار معینی در قبال دستمرد مشخصی می بایست انجام شود (تعهد) حالا اگه یک طرف انجام نده باید الزامش کرد و برای الزام اول باید ثابت کرد که تعهدی وجود دارد و اون هم می شه با شهادت اقرار سند و .. که ما بهش می گیم ادله اثبات دعوی که قرارداد کتبی هم فقط یکی از ادله هست (ستد).

نتیجه اخلاقی لگه شما جلوی 2 نفر به من بگی خانه ام را هبه کردم به شما من خوته رو از شما می گیرم حتی اگه شما راضی نباشی ....

Unique
پنج شنبه 20 آذر 1393, 23:20 عصر
سلام توضیح اینکه صرف توافق ارده هاست که تعهد را ایجاد میکند کتبی یا شفاهی بودن هیچ اهمیتی ندارد.
جالبه ! قطعا اگه اراده ای نباشه ممکنه یکی از طرفین سوسه بیاد. اما اینکه کتبی بودن یک توافق بی اهمیته من را دچار تردید میکنه !

اون هم می شه با شهادت اقرار سند و .. که ما بهش می گیم ادله اثبات دعوی که قرارداد کتبی هم فقط یکی از ادله هست
پس اینطوریام که شما میگین قرارداد کتبی کشک نیست. من میتونم از طریق قرارداد کتبی ثابت کنم چنین تعهدی بوده و امضا طرف هم که هست ! تازه اگه قرارداد مبلغش زیاده میتونم تیو دفتر خونه رسمیش کنم.

نتیجه اخلاقی لگه شما جلوی 2 نفر به من بگی خانه ام را هبه کردم به شما من خوته رو از شما می گیرم حتی اگه شما راضی نباشی
این قوانین مسخره فقط تیو ایران وجود داره و کلا شفاهیات هیچ جای دنیا ارزشی نداره.

www.cyberlaw.ir
دوشنبه 05 مرداد 1394, 21:08 عصر
مشاوره حقوقی در حوزه فناوری اطلاعات : http://help.ictlaw.ir

tara01
چهارشنبه 14 مرداد 1394, 14:42 عصر
حتما حتما هرکاری میخای بکنی، قبلش مشاوره حقوقی بگیر
وکلایی که تو این حوزه کار میکنن با کم و زیاد کردن یکی دو بند نمیذارن هیچ رقمه سوء استفاده بشه
یه هزینه میکنی یه قرارداد برات مینویسن برا 100 تا کار ازش استفاده میکنی

Farshid120
چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399, 20:30 عصر
دوست عزیز
بنده تجربه یک سال کار تو شعبه جرایم رایانه ای دادگستری رو دارم.
درسته شما قراردادی ندارین ولی اوشون مدرک(پرینت حساب) داره که پول به حساب شما واریز شده پس باید شما دلیلی بابت این پرداخت بیارین که این مسئله حقوقی میشه به طور کلی یعنی هیچی دستش نمیگیره.البته اگر خیلی پیگیر باشه در بدترین حالت که حداقل 6 ماه میشه شما موطف به بازگشت هزینه میشین که خیلی بعیده
در مورد تخلف سایت هم باید بگم پاسخگو صاحب دامین هست نه صاحب هاست.
به نظر بنده شما سایتش رو نبندین ولی تا هزینه پشتیبانی و تغییرات رو نگرفتین هیچ کاری رو انجام ندین و کاری کنین که سایتش با مشکل کار کنه(به جوری سرعتش رو بیارین پایین یا در روز سایت رو دو سه ساعت قطع کنین یا ...) طوری که طرف قانع بشه که سایتش مشکل داره و نیاز به پشتیبانی داره

سلام دوست عزیز
من گاها به صورت شخصی سایت وردپرسی ایجاد میکنم.
میخواستم بدونم از نظر حقوقی باید چیکار انجام بدم، که مسائل حقوقی متوجه صاحب سایت باشه نه من.
۱-با توجه به صحبت های شما، در ثبت دامین به اسم شخص بین .com و .ir تفاوتی دارند؟ و هاست چطور؟
۲-دامین و هاست به اسم چه کسی باشد؟
۳-من ۳ دامین فعال .com برای سه شرکت دارم، و‌ پرداختی های آنها به صورت کارت به کارت بوده و هیچ قراردادی به صورت فیزیکی هم ننوشتیم. به نظرتون اینها مشکلی دارند یا خیر؟
ممنون از شما