PDA

View Full Version : آیا کیوت برای ساخت برنامه های اندروید مناسب است؟

gholami.vahid
پنج شنبه 24 مهر 1393, 17:29 عصر
با سلام خدمت دوستان اندروید کار:
به نظر شما فریم ورک کیوت برای نوشتن برنامه برای اندروید مناسب است؟
آیا میتوان برای پروژه های بزرگ از آن استفاده کرد؟
ممنون میشوم اگر پاسخ بدهید

barnamenevisjavan
پنج شنبه 24 مهر 1393, 23:25 عصر
با سلام خدمت دوستان اندروید کار:
به نظر شما فریم ورک کیوت برای نوشتن برنامه برای اندروید مناسب است؟
آیا میتوان برای پروژه های بزرگ از آن استفاده کرد؟
ممنون میشوم اگر پاسخ بدهید
سلام
با کیوت کد بزنی عالیه!
هم کراس پلتفرم هستش یعنی میتونی برای چندتا سیستم عامل مثل iOS و... هم خروجی بگیری هم اینکه کدهاش Native هستش
البته اگه کیوت رو خوب بلدی برو طرفش.

Nevercom
جمعه 25 مهر 1393, 05:14 صبح
من با فریم وورک Qt کار نکردم و نظرم چندان کارشناسانه نیست، توضیحات من ناشی از اطلاعاتی که از سیستم عامل اندروید دارم و جستجویی که در مورد Qt برای اندروید کردم هست.

اول اینکه این تصور که اگر اپلیکیشن رو با Qt پیاده سازی کنید (یا بهتره بگم، ++C، که زبان مورد استفاده در NDK هست) Performance وحشتناکی خواهد داشت اشتباه هست. سیستم عامل اندروید شامل یک JVM هست (Dalvik VM و ART) که خارجی ترین سطح هست و وظیفه ی اجرای اپلیکیشن ها رو داره، پس هر اپلیکیشن اندروید باید در لایه ای از کدهای جاوا محصور بشه، لایه ی زیرین کرنل لینوکس هست، در واقع شما می تونید ماژول هایی به زبان Cpp بنویسید (در حالت کلی با NDK) که در این لایه اجرا میشه و توسط JNI به توابع موجود در این ماژول ها دسترسی داشته باشید.
مسلماً توسعه ی یک اپلیکیشن تماماً با NDK بجز برای به چالش کشیدن اعصاب، در حالت دیگه نه کاربردی داره و نه توصیه میشه. NDK زمانی وارد میدان میشه که نیاز به Performance بالا باشه، مثل بازی ها.

استفاده از Qt یعنی با ابزار و فریم وورکی کار می کنید که در بطنش Cross-Platform بودن لحاظ شده، این نقطه ی قوتش هست. اما این انعطاف بهایی داره، اطمینان ندارم اما با تحقیقی که انجام دادم برای اینکه بتونید اپلیکیشنی با ظاهری کاملاً Native بسازید، کمی دردسر خواهید داشت و هنوز کاملاً ساپورت نمیشه.

درواقع این مسیر چالش برانگیز هست، پس باید خیلی بیشتر حوصله داشته باشید و قطعاً دردسرهای بیشتری خواهید داشت نسبت به حالتی که از جاوا استفاده کنید، از طرفی اگر این مسیر رو طی کنید مهارت با ارزشی کسب خواهید کرد در تولید برنامه های کراس پلتفرم، و البته فراموش نکنیم که سیستم عامل اوبونتو برای گوشی ها هم هر روز به عرضه ی نسخه ی پایدار نزدیکتر میشه، پس آشنایی با Qt و QML اونجا هم کمک بزرگی بهتون می کنه.

درکل اگر هدف اصلی اندروید هست، هیچ ابزار و فریم وورکی رو پیشنهاد نمیکنم و بهترین گزینه جاوا هست. در غیر اینصورت تحقیق کاملی انجام بدید و انتخاب کنید.

اینجا هم اطلاعات خوبی داده: http://www.kdab.com/category/blogs/android

storm_saeed
جمعه 25 مهر 1393, 07:05 صبح
در این که کیوت فوق العاده هست شکی نیست ولی در برنامه های عادی به نظرم اصلا نیازی نیست که سوییچ کنید رو کیوت و سختی هاشو تحمل کنید چون با جاوا باراحتی میتونید کدتون رو بزنید درضمن کلی هم رسورس هست تو اینترنت
ولی در خصوص بازی ها چون پرفورمنس بالا نیازه کلا باید با cpp زد حالا میتویند از همین کیوت استفاده کنید یا از انجین هایی مثل cocos 2d

Abbas Naghdi
جمعه 25 مهر 1393, 16:55 عصر
با سلام ...
1 : Qt Quick که باهاش برنامه نویسی میکنند شامل کد های C++ خالص نیست
2 : حجم برنامه ها با این روش بالا هست مثل Xamarin
3 : استاندارد نیست
4 : منابعش کم هست (مثلا کل منابعش در این سایته qt-apps)
5 : اوایل راه هست و خیلی از امکانات رو پشتیبانی نمیکنه
6 : از منابع بیهوده استفاده میکنه اگر مدیریت نشه و این در موبایل خیلی مهمه

gholami.vahid
شنبه 26 مهر 1393, 14:43 عصر
در این که کیوت فوق العاده هست شکی نیست ولی در برنامه های عادی به نظرم اصلا نیازی نیست که سوییچ کنید رو کیوت و سختی هاشو تحمل کنید چون با جاوا باراحتی میتونید کدتون رو بزنید درضمن کلی هم رسورس هست تو اینترنت
ولی در خصوص بازی ها چون پرفورمنس بالا نیازه کلا باید با cpp زد حالا میتویند از همین کیوت استفاده کنید یا از انجین هایی مثل cocos 2d
با جاوا میشه برنامه اندروید نوشت ؟من کمو بیش با جاوا کار کردم اگه شد یه توضیح بدبد

Abbas Naghdi
شنبه 26 مهر 1393, 16:07 عصر
با جاوا میشه برنامه اندروید نوشت ؟من کمو بیش با جاوا کار کردم اگه شد یه توضیح بدبد

اصل برنامه نویسی اندرویید با جاوا هست
developer.android.com

https://www.google.co.uk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%20%D9%86% D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%20%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1 %D9%88%DB%8C%DB%8C%D8%AF%20%D8%A8%D8%A7%20%D8%AC%D 8%A7%D9%88%D8%A7

gholami.vahid
یک شنبه 27 مهر 1393, 10:12 صبح
اصل برنامه نویسی اندرویید با جاوا هست
developer.android.com

https://www.google.co.uk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%20%D9%86% D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%20%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1 %D9%88%DB%8C%DB%8C%D8%AF%20%D8%A8%D8%A7%20%D8%AC%D 8%A7%D9%88%D8%A7

سلام
شرمنده من منظور شما رو بد متوجه شدم و فکر کردم برنامه نوسی در محیط نت بینز است و امثال هم با توابع جدید.
من خودم از این طریق در حال برنامه نویسی اندروید به صورت دست و پا شکسته میباشم و در حال انجام یک پروژه تجاری در سطح دانشگاه هستم اما از آنجا که با کیوت آشنا شدم خواستم ببینم آیا میتوان برنامه هایی قدرتمند تر از جاوا برای آن نوشت.
در حال حاضر با مشکلات خاصی در این زمینه روبرو هستم و منبعی مناسب برای یادگیری پایه و حرفه ای اندروید پیدا نکرده ام.(البته بعضی از وب سایت ها هم یا فیلتر هستند یا تحریم شده اینم و نمیتوانیم استفاده نماییم). و فقط در حال کپی کردن یک سری کد از قبل نوشته شده که حتی نمیتوانیم انها را به دلخواه تغییر بدهیم.
البته در وب سایت های داخلی را و خارجی در جستجو هستم