PDA

View Full Version : چند تا اشکال در دلفی

goldengirl2006
سه شنبه 09 خرداد 1385, 12:22 عصر
سلام من تازه کارم تو دلفی.یه جورایی هم ازش خوشم نیومده اما برای پروژه ام مجبورم تحملش کنم.چند تا اشکال دارم اگه می شه کمکم کنید دوشنبه آینده باید پروژه ام رو تحویل بدم.
1- جدول رو با BDE ساختم از نوعdbaseIV نمی دونم چطوری بر اساس اندیس مرتبش کنم.اندیسم هم شماره تلفن است.
2- برای اینکه روی کامپیوتری که دلفی نصب نیست چه DLL هایی همراه برنامه باید بریزم تا کار کنه؟
3- resolution فرمهامو چطور با ویندوز set کنم؟

ممنون می شم جوابمو زودتر بدین.

kheyri
سه شنبه 09 خرداد 1385, 14:51 عصر
اولاً اگه از دلفی خوشت نیومده دلیلش اینه که باهاش آشنا نیستی ولی فکر نکنم با این لحن سوال کردن ، اونم توی انجمن تخصصی دلفی درست باشه.
دوماً اگه میخوای با دلفی پروژه بنویسی بهتره که از Paradox بجای dbase استفاده کنی.
سوماً برای اندیس میتونی از داخل برنامه کارتو انجام بدی.
چهارماً برای پروژه شما هیچ DLL نیاز نیست و دلفی تمام برنامه رو تبدیل به یک فایل EXE میکنه ولی جدولهای پارادوکس هم در کنار برنامه خواهد بود.
پنجماً شما اینکارها رو که گفتم انجام بده ، برای تغییر رزولوشن هم توی انجمن راهنمایی به حد کافی هست . یه کم بگردی پیدا میکنی. فقط نگو که برای موارد بالا هم راهنمایی میخوای که انتظار میره حد اقل یه کتاب در مورد دلفی خونده باشی.

با عرض پوزش از اساتید انجمن.

vcldeveloper
سه شنبه 09 خرداد 1385, 17:18 عصر
جدول رو با BDE ساختم ....چه DLL هایی همراه برنامه باید بریزم تا کار کنه؟
وقتی از BDE استفاده می کنید، باید BDE را هم روی سیستم کاربر نصب کنید. این کار رو هم می تونید از طریق یک برنامه Setup ساز انجام بدید (مثل InstallShield Express که به همراه دلفی ارائه میشه) یا اینکه خودتون بصورت دستی BDE را نصب کنید. درباره نصب BDE قبلا در سایت توضیح داده شده.

جدول رو با BDE ساختم از نوعdbaseIV نمی دونم

برای راحتی کار بهتر از یک جدول Access و کامپوننت های ADO استفاده کنید، اینطوری هم ایجاد جدول براتون راحتتر هست و هم اینکه نیاز به نصب چیزی (به جزء فایل EXE برنامه) ندارید. تنظیمات ADO هم راحتتر از BDE هست.

resolution فرمهامو چطور با ویندوز set کنم؟

در داخل بخش دلفی کلمات Anchor و ScaleBy را جستجو کنید.

goldengirl2006
چهارشنبه 10 خرداد 1385, 08:02 صبح
آقای خیری سلام.
از راهنمائی شما ممنونم گرچه اصلإ کمکی به من نکرد.من مودبانه پرسیدم اما مثل اینکه شما نمی تونید مودبانه جواب بدین.
اولا: من یه NET. کارم و بانکهم رو هم با SQL می سازم .شما اگه یه ذره از دریای NET. چشیده بودین با من هم عقیده می شدین.NET. کلی منبع کمکی و source code داره که در مقابل تنها کمک دلفی help اونه.
دومإ جنبه انتقاد چیزیه که لازمه کار هر برنامه نویسیه.
سومآ من که گفتم مجبورم با دلفی و dbaseIV کار کنم.
چهارمإ DLL برای پروژه خودم نمی خوام.برای حالت کلی که دلفی نصب نیست می خوام.
پنجمإ برای اندیس هم از داخل برنامه کار کردم هم از پایگاه داده اما جواب نداد.
ششما من به شما پیشنهاد میکنم اگه مثل من مجبور نیستی از paradox استفاده نکن چون خیلی مشکل داره. با پایگاه داده هایی که از Ado استفاده میکنن کار کنی بهتره.

mehranFX
چهارشنبه 10 خرداد 1385, 08:50 صبح
شما اگه یه ذره از دریای NET. چشیده بودین با من هم عقیده می شدین.NET. کلی منبع کمکی و source code داره که در مقابل تنها کمک دلفی help اونه. 1- نه بابا دیگه چی ؟!!!
2- حالا چه اصراری داری با پارادکس کار کنی ؟ نکنه فکر کردی واسه دلفی کارا هنوز SQL اختراع نشده ؟!!!
خوش باشی ای چشیده از دریای دات نت !!!

vcldeveloper
پنج شنبه 11 خرداد 1385, 07:39 صبح
من یه NET. کارم و بانکهم رو هم با SQL می سازم .شما اگه یه ذره از دریای NET. چشیده بودین با من هم عقیده می شدین.NET. کلی منبع کمکی و source code داره که در مقابل تنها کمک دلفی help اونه.

فراموش نکن که دلفی یک زبان برنامه نویسی هست و دات نت یک پلت فرم برنامه نویسی و این دو با هم قابل مقایسه نیستند. در ضمن توجه داشته باش که دلفی بهت این امکان رو میده که همزمان برای دات نت و Win32 برنامه بنویسی. پس مزایای دات نت در دلفی هم وجود دارند.
نکته آخر هم اینه که در دلفی علاوه بر Help می تونید از سورس خود VCL و هزاران مقاله و کامپوننت رایگان و کتاب هم استفاده کنید.
دفعه بعد که محتاج دلفی شدی و خواستی سوالی بپرسی، طوری بپرس که آدم رغبت کنه جوابت رو بده.
موفق باشی.

m-khorsandi
پنج شنبه 11 خرداد 1385, 10:59 صبح
چه جوریا از دلفی خوشت نیومده،
همونطور که نمیدونی NET. چیه و خودت رو اینکاره میدونی!!!

قوانین سایت (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=153613#post153613) رو مطالعه کن « هر تاپیک برای مطرح کردن یک سئوال هست »

اصولا" هم یک امکانی به نام جستجو وجود داره:
About Borland Delphi Programming (delphi.about.com)
Delphi Basics (http://www.delphibasics.co.uk/)
swissdelphicenter.com
Borland Developer Network (bdn.borland.com)
Borland Code Central (http://cc.borland.com/Default.aspx)
پیروز باشی.

ghabil
پنج شنبه 11 خرداد 1385, 15:21 عصر
اولا: من یه NET. کارم و بانکهم رو هم با SQL می سازم .شما اگه یه ذره از دریای NET. چشیده بودین با من هم عقیده می شدین.NET. کلی منبع کمکی و source code داره که در مقابل تنها کمک دلفی help اونه.

اینجوری میشه که آدم یک چیزی رو بلد نیست میگه بعد خنده دار میشه :

1) SQL اسم یک استنادراده نه یک دیتابیس اگر منظورت SQLServer هم هست که خیلی قبل ار دات نت بوده و ربطی نداره با چه محیطی بهش وصل میشی

2) دریای .Net شما رو آندرس هیلسبرگ که معمار VCL هست طراحی کرده که مایکروسافت بزور از برلند دزدیدش ، خیالی برام جالبه قیافه دات نت کارهایی رو میبینم که میان برام با ذوق و شوق میگن دات نت فلان امکان جدید رو داده بعد من بهشون میگم خب اینو که دلفی از وروژن یکش داشت :بامزه: اصولا دریای پلت فرم دات نت به محیطها برنامه نویسی چیزی جز امکاناتی که دلفی و جاوا دارند اضافه نکرده (اصولا مایکروسافت کاری جز دزدین ایده های دیگران و قابل استفاده کردنش برای کسایی که هیچی بلد نیستند نمی کنه )

3) دوست عزیز یکی از شناخته شده ترین مزایای دلفی نسبت به ویژوال استودیو Open Source بودن VCL هستش یعنی شما تقریبا سورس تمام کامپونتهایی که باهشون کار میکنید و در دلفی دارید که در زمان دیباگ یا افزودن امکانات جدید خیلی مفید هست ، اما چی بگم از دات نت که در این ضمینه دیوانه کنندست هرچند که از ظواهر امر معلوم که شما هیچ وقت نیازی به سورس کد پیدا نکردین که بدونید کتابخانه های دات نت سورسشون در اختیار نیست....

4) در مورد منابع کمکی هم سری به BDN بزنید ، بعد حکم صادر بفرمایید ...

دومإ جنبه انتقاد چیزیه که لازمه کار هر برنامه نویسیه.

کاملا درسته اتفاقا بنظر من در نوشته اولیه شما هیچ مطلب بدی نبود...
ولی حالا که اینقدر جنبتون بالاست اجازه بدید بهتون رک بگم که شما که ابتدایی ترین کارهایی که میشه از طریق دلفی انجام داد رو بلد نیستین بهتره در موردش اینطوری صحبت نکنید .

سومآ من که گفتم مجبورم با دلفی و dbaseIV کار کنم.

خیلی هم خوبه ...

چهارمإ DLL برای پروژه خودم نمی خوام.برای حالت کلی که دلفی نصب نیست می خوام.

اگر از BDE یا MIDAS استفاده نکردی نیاز به هیچ DLLی نداری دلفیه مثل VB نیست که مجبور باشهی همیشه DLL دنبال خودت را بندازی یا .NET که واسه اینکه کاربراش ساده ترین کدها رو هم بلد نیستن بنویسن مجبور باشی یک SDK دنبال برنامت باشه :چشمک:

پنجمإ برای اندیس هم از داخل برنامه کار کردم هم از پایگاه داده اما جواب نداد.

خب حتما اشتباه کردی ، بجای این حرفا یا بگو چی کار کردی یا درست بگو میخوای چی کار کنی تا بهت کمک کنیم ...

ششما من به شما پیشنهاد میکنم اگه مثل من مجبور نیستی از paradox استفاده نکن چون خیلی مشکل داره. با پایگاه داده هایی که از Ado استفاده میکنن کار کنی بهتره.

منم موافقم که پارادکس خیلی مشکل داره ولی با ADO و ODBC هم میشه به پارادکس وصل شد، ربطی به درایوری که بهش وصل میشی نداره