PDA

View Full Version : آموزش: آموزش ASP.Net MVC 5 (شروع کار)

farjadp
یک شنبه 27 مهر 1393, 15:27 عصر
»» سخن نویسنده
بعد از دو پروژه ی نا موفق و ادامه پیدا نکردن دو کتاب پیشین تصمیم گرفتم تا این کتاب حاضر را به نگارش درآورم و پس از اتمام کامل منتشر نمایم. وقتی شروع به نگارش MVC3 کردم اصلاً خبر نداشتم که یک دوست و همکار عزیز در حال ترجمه ی کتابی است که بنده به عنوان ریفرنس استفاده می کردم. وقتی کتاب ایشان منتشر شد با کم لطفی دوستان مواجه شدم در صورتیکه تاریخ های شروع پست های بنده خیلی قبل تر از شروع ترجمه ی آقای مهندس بهروز راد بود. البته دوستان زیادی هم به بنده لطف داشتند و پیگیر ادامه ی آن نوشته ها بودند. اما بسیار متاثر از اتفاقات رخ داده بودم و همچنین درگیری های زندگی بسیار راه را برای بنده سخت و دشوار نمود. تا اینکه توفیق اجباری دست داد تا دوباره شروع به آموزش کنم. پروژه ای پیچیده تحت MVC پیشنهاد شد. وقتی پروژه را قبول کردم نگاهی به MVC انداختم و شاهد تغییرات زیادی در نسخه ی 5 این تکنولوژی محبوب شدم. تغییرات مانند ساختمانی است که پایه هایش تغییر چندانی نکرده ( و مطمئناً قویتر شده ) اما در طبقاتش بسیار تغییرات اتفاق افتاده. به خصوص که فریمورک Entity یک آپدیت جدید به همراه تغییرات بزرگ داشت و از طرفی مایکروسافت در نسخه ی جدید MVC تکنولوژی Scaffold را که در نسخه ی 3 معرفی کوتاه داشت در این نسخه بسیار بزرگ و قویتر نمود به نوعی که ادعا می کند شما اگر ساختار را درست بنویسید بقیه ی کدها را ما برایتان می نویسیم. و کلی مطلب دیگر که همه و همه دست به دست هم داد تا دوباره به این عرصه بازگردم و البته کمی محتاط تر. در ابتدا نیز توضیح دادم تا اتمام کتاب آنرا منتشر نخواهم کرد! و پس از انتشار این کتاب به فاصله ی کمتر از یک ماه کتابی دیگر در ادامه ی این کتاب منتشر خواهم کرد که به مباحث پیچیده تر MVC پرداخته می شود. هنگامی که این مطالب را می نویسم کتاب دیگری که توضیح دادم تقریباً به انتهای خود رسیده است. اگر عمری باقی ماند فصل آخر آن کتاب را نیز می نویسم و سپس این کتاب را منتشر می کنم. مثل همیشه از اینکه در این مدت کنارم بودید و با تماس هایتان دلگرمی به من میدادید بسیار سپاسگذارم. شیرین ترین لحظات زندگی حرفه ای کاری را شما عزیزان با ابراز محبتتان برایم ساختید. همین که پیگیر کتاب بودید و یا پیام تبریک و تشکر میفرستادید برایم از هزاران درامد مالی با ارزش تر بود. نگارش این کتاب ها تنها با نیت پیشرفت جامعه ی علمی کشور است و نه حتی شهرت! به پیشنهاد دوستان این کتاب را نیز مانند دیگر کتاب هایم با زبان محاوره به نگارش در می آورم و در اینترنت به صورت کاملاً رایگان به همراه سورس کدها، منتشر می کنم.
همیشه گفتم دانش بنده بسیار محدود است. لطفاً اگر جایی از کار مشکل دارد حتماً متذکر شوید تا اصلاح کنم. انتقادات شما باعث پیشرفت بنده ی حقیر می شود. راه های دسترسی به من بسیار راحت است. یا می توانید از طریق پست الکترونیک farjadp@live.com و یا تماس با شماره تلفن 09122830795 بنده پاسخگوی شما بزرگواران خواهم بود.
صفحات شبکه های اجتماعی بنده نیز
http://ir.linkedin.com/pub/farjad-pourmohammad/45/257/8a2/
https://www.facebook.com/farjadp
https://twitter.com/farjadp»» مقدمه
شما در این کتاب پیش رو با مباحث MVC5 در قالب یک پروژه ی فروشگاهی آشنا می شوید. در کل این کتاب سعی می شود تا مباحث به زبان بسیار ساده عنوان شود تا عزیزان و علاقه مندانی که حتی آشنایی کوچکی با دات نت ندارد بتوانند در روند انجام پروژه با قدرت باقی بمانند! البته حالت پیشرفته ی فروشگاه را در کتاب بعدی که در خصوص EF می باشد به سرانجام خواهم رساند.
پروژه ی فروشگاهی حاضر به صورت برنامه وبسایتی ( Web App ) توسط زبان برنامه نویسی C# و MVC نسخه ی 5 که جدیدترین و آخرین نسخه ی این زبان برنامه نویسی تحت وب می باشد، پایه ریزی و انجام می شود. همچنین برای انجام این پروژه به Visual Studio 2013 و SQL Server 2014 نیاز است و ما نیز توسط این دو نرم افزار پروژه را انجام می دهیم. همچنین در پایان این آموزش کل کدهای نوشته شده به صورت کاملاً رایگان و کدباز در اختیار دوستان قرار داده می شود. در طول پروژه به علت رابطه ی تنگاتنگ MVC5 و EF6 به صورت خیلی کوتاه به این فریمورک توسعه یافته و بسیار قدرتمند مایکروسافت نیز خواهیم پرداخت.
مطمئناً اولین سوالی که برایتان پیش میاید این است که چرا باید MVC را برای اجرایی کردن پروژه ی خود انتخاب کنید؟!! چون یک محصول تجاری بسیار خوب است که کمپانی بزرگ مایکروسافت به شدت از این پروژه حمایت می کند! کافی نیست؟! چون معماری به شدت کاربر پسند دارد و برنامه در پاسخ به هر سوال یا درخواست کاربر بهترین و مناسب ترین پاسخ را می دهد! هنوز کافی نیست؟ چون برنامه نویسان از سردرگمی کدنویسی در لایه های مختلف N-Layer رها می شوند! باز هم کافی نیست؟ چون در نسخه ی جدید بسیاری از کدها توسط Scaffold نوشته میشه! فکر کنم دارید قانع میشید. مطمئن باشید اگر با نحوه ی کار MVC آشنا بشید به شدت عاشق این کدنویسی و تکنولوژی میشید.
یکی از مهمترین نکته هایی که در خصوص این تکنولوژی میتونم اشاره کنم اینه که ASP.Net MVC مبتنی بر پلت فرم .Net هست پس قابلیت نوشتن کد در هر زبان مبتنی بر پلت فرم .Net وجود داره. یعنی شما میتونید یه قسمت از برنامه رو بر فرض با F# بنویسید بدون اینکه مشکلی وجود داشته باشه! و یا اینکه از موتور Razor استفاده می کنه. و یا حتی پشتیبانی قویتر و موثرتر از قابلیت تزریق وابستگی یا همون Dependency Injection . پشتیبانی به شدت قوی از JavaScript و فرمت تبادل داده ای JSON بر مبنای JQuery از مزیت های دیگه ی این تکنولوژی بسیار محبوب هست . و هزاران نکته ی دیگه که کافیه توی اینترنت سرچ کنید تا با خصوصیات این تکنولوژی آشنا بشید.
در نهایت به دوستان و علاقه مندان پیشنهاد می شود با پیشنیاز های زیر به سراغ این کتاب آموزشی بیایند
• HTML
• CSS
• JQuery
• آشنایی با اینترنت! :دی
فهرست مطالب

ردیف

موضوع

صفحه

1

سخن نویسنده

3

2

مقدمه

4

3

معماری MVC
---------- Domain Model چیست؟
---------- مفهوم Aggregate
---------- مفهوم Simplification
---------- مفهوم Repository

5
6
6
7
7

4

شروع پروژه و استفاده از Controller
---------- قدم صفر – آماده سازی
---------- قدم اول – اضافه کردن Controller

8
8
10

5

استفاده از Views
---------- قدم دوم – ایجاد اولین View
---------- شاید از خودتون بپرسید Razorچیه؟
---------- تغییرات ظاهری
---------- ارسال اطلاعات از Controller به View
---------- ViewBag چیست؟

20
20
20
25
28
31

6

کار با Model
---------- Model چیست؟
---------- Entity Framework چیست؟
---------- قدم سوم : اضافه کردن کلاس Model
---------- ایجاد Connection String و کار با Sql Server
---------- SQL Server Express LocalDB
---------- دسترسی به Model’s Data از طریق Controller

33
33
33
35
38
39
40

7

سخن پایانی

47

دانلود کتاب با فرمت پی دی اف (http://www.farjadp.com/wp-content/uploads/2014/10/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-mvc5.pdf) با حجم 2.8 مگابایت
دانلود فایل سورس با حجم 22 مگابایت (http://www.farjadp.com/wp-content/uploads/2014/10/MvcMovie.zip)

r4hgozar
یک شنبه 27 مهر 1393, 16:56 عصر
سلام.
اینا که 1000 بار دربارش تو همین تالار ویا سایت های دیگه بحث شده.
اگه درباره identity2.0 و نحوه کاستوم کردش مطلبی بود خیلی بهتر بود.
موفق باشید

farjadp
جمعه 14 فروردین 1394, 21:18 عصر
با سلام و تبریک سال نو
اموزش های Entity Framework 6 رو شروع کردم. دو قسمت کامل شده است. امروز جمعه 14 فروردین 1394 قسمت مقدمه در سایت و در این آدرس (http://www.vaniait.com/entity-framework-6-code-first-aid-training-mvc-net-introduction/) قابل دسترس است. بخش اول نیز کامل شد که زمان انتشار آن فردا 15 فروردین می باشد. در حال حاضر نیز بر روی فصل سوم دارم کار می کنم که امیدوارم طی همین دو سه روزه آماده بشه
منتظر نظراتتون هستم
با آرزوی موفقیت
مرتضی پورمحمد

mehregan
جمعه 15 آبان 1394, 15:15 عصر
سلام
ادامه فایل کتاب را از کجا میتونم بگیرم؟