PDA

View Full Version : گفتگو: دیگر همه چیز در رشته کامپیوتر بی فایدست

پیام حیاتی
پنج شنبه 01 آبان 1393, 14:44 عصر
سلام
احساس می کنم این همه مراحل تحصیلی،دانشگاهی ، دوره طراحی وب و برنامه نویسی،زمانی که صرف شده، هزینه ها ، همه و همه پوچ بودن .:ناراحت::ناراحت::ناراحت:
اگر تمام انرژیمو در رشته ای مثل پزشکی یا داروشناسی تحصیل کرده بودم حداقل یک پزشک عمومی میشدم یا دندانپزشک ، این همه مشقت برای درآوردن چندرغاز در بازار کامپیوتر نمی کشیدم.
کاش میشد زمان رو به عقب برگردوند.
لطفا" نفرمایید بازاریابی هنر هست و تو نتونستی.... آدم بیسوادی در این زمینه نیستم تقریبا تمامی سمینارهای مربوطه رو در شهر خودم رفتم ، کتاب های مختلفی هم در این مورد خوندم ، نمیگم نتیجه ای نداره اما اگر بخوایم با زحمت های موارد فوق مقایسشون کنیم میشه گفت بی نتیجست.
یک معلم روزمزد هستم دو تایم درس میدم روزانه و شبانه ، به صورت پروژه ای هم در دو شرکت خصوصی فعالیت می کنم اما در نهایت میانگین دریافتی زیر 1.200 میلیون هست.
هیچکدام از دانش آموزان علاقه ای به هیچ کدام از گرایش های کامپیوتر ندارن ، فقط مدرک بگیرن و برن ، مدارس شده مهدکودک وظیفه ما هم نگهداری از بچه ها ، درس بهانست.
ارشد مجاز شدم اما دیدم همکارانم که ارشد دارند همانند من یا در حال تدریس هستند و درصد زیادی که تنها علم دانشگاهی دارند نیز بیکار.

تصمیم دارم ارشد رو بخونم و برای دکترا هر چی دارمو بدم برم اونطرف ادامه بدم اما خواستم با دیگران هم مشورتی داشته باشم و نظرشون رو بدونم.

ممنون از نگاه هاتون.

forodo
پنج شنبه 01 آبان 1393, 15:49 عصر
سلام
اینها نظرات بنده هستش:
بعضی از شغلها قابل مقایسه با برنامه نویسی نیستند. دکتری و وکالت و ... خود به خود درآمدزاست و البته واقعاً تلاش زیادی هم می خواد.
بعضی از شغل ها هم مثل بساز بفروشی و کار با املاک اصلاً مرگ توش نیست ولی سرمایه اولیه می خواد.
مدیریت هم که اونا هیچ تخصصی ندارن به جز حرف زدن اونوقت ماهی 5 میلیون و حتی بیشتر درمیارن. و 80 درصدشون هم با پارتیه.
تو این مملکت اگر پارتی نداری باید خیلی خیلی تلاش کنی.
بعضی مواقع شده پیش خودم گفتم برنامه نویسی که تقریباً دیگه همه بلدن. همه شدن برنامه نویس. چون هیچی نمی خواد به جز اینترنت و کامپیوتر که دیگه الان همه جا هستش. واسه همین طرف توی خونش نشسته و یاد می گیره.
ولی وقتی می رم جلوتر می بینم که هرکسی نمی تونه ادامش بده چون واقعاً بعضی مواقع می خوام با کله به تو مانیتور که چرا اینجا جواب نمی گیرم و یا کد این قسمت چیه و هرچی هم می گردم جوابش رو توی اینترنت پیدا نمی کنم. این یعنی باید صبر و حوصله ات خیلی زیاد باشه و کم نیاری داشته باشی. اگه کسی انجام داده پس حتماً راه حلی داره پس منم پیدا می کنم.
بعضی ها هم که شانس، قسمت، خدا خواسته نمی دونم اسمش رو چی می ذارن. کارشون می گیره با این که چیزه خاصی بلد نیستند. یه برنامه می نویسن و جاش رو دارن و شانسشون می گیره می تونن جای خاصی اونو ارائه بدن و از همون یه برنامه کوچیک پول زیادی درمیارن. مخصوصاً توی وب با این cmsها که هرکی از خانوادش قهر می کنه می یاد سایت می سازه. خیلی راحت و سریع. ولی من الان 3 هفته ست دارم سایت می سازم و هنوز تموم نشده. ولی اگه همینو می خواستم با جوملا درست کنم بهتر و قشنگ تر و سرعت و امنیت بهتر. بوت استرپ هم که اومده دیگه asp و php هم راحتتر شده.
شما هم که می گی اطلاعاتت خوبه با اینکه سرکاری رزومه بفرست که جای بهتری بری با حقوق بیشتر. یکجا نمون.
تا اونجایی که من می دونم یه برنامه نویس خوب ( نه خیلی حرفه ای ) می تونه حداقل 2 میلیون رو دربیاره.
اگر من به عقب برمی گشتم مثلاً 10 سال پیش، همین برنامه نویسی رو باز ادامه می دادم چون 10 سال تجربه برنامه نویسی یعنی اضافه شدن به تخصص نه 10 سال سابقه شغلی که هیچی به معلومات طرف اضافه نشده.

ahmad156
پنج شنبه 01 آبان 1393, 17:28 عصر
چقدر جالب.دقیقاً همین دیروز داشتم به همین موارد فکر میکردم.اطرافیانم میگفتن تو که باهوش بودی،تو که دبیرستان نمونه دولتی بودی،تو که معدلت همیشه بالا بود و ...(از خودم تعریف کردم:بامزه:) حالا یه عمر داری برنامه نویسی میکنی ،شبانه روز پای کامپیوتری،این قدر وقت میذاری آیا پولی که بدست میاری به اندازه خودت و تلاشت ارزش داره؟دقیقاً مثال پزشک و وکیل رو به من گفتن!!!!!!!!!:لبخندساده:
ولی ...
دوست عزیز من هیچ وقت برنامه نویسی رو با مقیاس پول و رشته های دیگه توی مملکت مون مقایسه نمیکنم .لذتی که تو برنامه نویسی هست تو هیچ کار دیگه ای نیست مطمئناً!!!
مطمئناً نمیشه کشور ما رو با دنیا مقایسه کرد بخصوص تو زمینه IT ولی بیشترین درآمد در دنیا نه مربوط به پزشکی هست نه وکالت نه فوتبال بلکه مربوط به برنامه نویسی هست.
من با هر دو تا قشر از جامعه که مثال زدین یعنی پزشک و وکیل برخورد داشتم و آشنایی کامل با کارشون دارم.اول پزشک شدن کار هر کس نیست .شاید دوستانی که برنامه نویس هستند مطمئناً درصد اندکی از اونا میتونستن پزشک بشن پس این از این.وقتی من نوعی توانایی پزشک شدن نداشتم پس جای مقایسه اصلاً وجود نداره.
مورد دوم هم وکیل که شاید بیشتر دوستان برنامه نویس توانایی وکیل شدن داشتن.بنده آشنایی کامل با این قشر از جامعه دارم و با تمام احترامی که به تعدادی از این عزیزان دارم به هیچ عنوان حسرت وکیل نبودن رو حتی با درآمد چندین برابر هم نمیخورم(بعضی هاشون متوسط درآمدشون بیش از 100 میلیون در ماه هست).
از قدیم گفتم آواز دهل شنیدن از دور خوش است ...
ولی کلاً توی مملکت ما به غیر از رشته پزشکی بقیه رشته های به صورت معمول و قانونی و حلال، درآمدی بیش از برنامه نویس نداره بدون شک.
البته شما تعریف برنامه نویس رو همین چند خط کد HTML و CSS و ... کلاً یه وب سایت ساده و ... نباید بدونین.
وقتی کسی دو تا سایت جوملا راه میندازه و ادعای برنامه نویس بودن داره یا کسی که هنوز اصول اولیه طراحی نرم افزار رو نمیدونه یا کسی که هنوز تو دو تا خط کدنویسی اولیه میمونه یا کسی که دو تا مقاله تو زمینه های مختلف برنامه نویسی نخونده و ... نباید ادعا داشته باشه که درآمد ندارم.برنامه نویسی رشته ای هست که اگر سواد کافی نداشته باشین بدترین و کم درآمد ترین رشته و اگر باسواد و کاربلد باشین مطمئناً بهترین رشته و پردرآمد ترین رشته حتی تو کشور خودمون هست.بحثی که فقط میمونه اینه که برای درآمد مناسب توی رشته برنامه نویسی باید یه خرده صبر و حوصله و پشتکار به خرج بدین.

پیام حیاتی
پنج شنبه 01 آبان 1393, 20:57 عصر
لدت و علاقه آب و نون و برنامه زندگی برای آینده نمیشه ، برنامه نویس وب در نهایت به درجه ای می رسه که تقریبا" تمامیه موارد رو میتونه برای راه اندازی و گسترش سایت انجام بده در آخر بحث ساخت CMS میمونه که شاید در طول عمر کاری اصلا نیاز به تولیدش نداشته باشید،گذشته از این با CMS های قدرتمد موجود هم همه کاری میشه کرد اونجایی هم که نشه یه قطعه برنامه مینویسی لینکش میکنی تمام.
(در هر کاری تلاش و پشتکار داشته باشی موفق میشی) ، درسته ، اما چرا این ها رو برای کار و علمی انجام ندیم که بشه با درآمدش حداقل علاقه هات و آرزوهاتو دنبال کنی.6 ساال 8 سال 10 سال درس بخونی دوره بری که مابقی عمرت رو راحت زندگی کنی نه با حداقل ها بسازی و بسوزی.
سواد کافی یعنی چقدر؟بر اساس آگهی استخدامی شرکت ها؟نیاز به یک طراح وب مسلط به html,css,php,asp.net,sql,responsive,parallax,jQuer y,JS,....تمام اینها هم گیرم بلد باشید بعد با حقوق اداره کار و بیمه ارزش داره ؟!!
حالا می گید خوب خودتون کار بزنید باشه بسم اله ، رهن و کرایه حداقل 10 تا جلو ماهی 500 آب و برق و اینترنت و هزینه شارژ ساختمانم در نظر بگیریم ! وقتی در سازمانی پارتی نداشته باشی یا با شخصی مرتبط و بانفوذ زدو بندی نباشه چندتا پروژه می خوای انجام بدی که هزینه هاتو جبران کنه یه چیزی هم برای خودت بمونه؟!
ملک بخریم یا علی متری 2.400 حداقل هست در اهواز ، 60متر کمترم نداریم مگه چقدر سرمایه داریم ما.
مشتری اصول اولیه و مهندسی نرم افزار نمیدونه 24 ساعت روز هم براش صحبت کنی آخر سر یکی 50تومن کمتر بهش قیمت بده ، خدانگهدار!
پتروشیمی ماهشهر دو ماه پیش نیرو فنی برای قسمت شبکه می خواست مسلط به دوره های :
Network+,MCSE,MCITP,MCSA,CCNA,CCNP,CCIE,Mikrotik ؟!!!!
حقوق 1 ممیلیون با بیمه!! فاجعه ست دیگه.

ahmad156
جمعه 02 آبان 1393, 11:49 صبح
اتفاقاً به نظرم توی برنامه نویس علاقه و لذت از برنامه نویسی، هم نون هست برای آدم هم آب.سایتهایی که توی دنیا یا حتی توی مملکت خودمون داره کار میکنه و ماهانه چند ده یا چند صد میلیون درآمد داره از کجا اومده؟سایت پی سی دانلود ماهانه 60 میلیون پول تبلیغات میگیره!!!سایت دی جی کالا ماهانه فروش میلیاردی داره یا App اندروید حدود یک میلیارد فروش داشت.... فکر میکنی از زاکربرگ باهوش تر و پول دارتر نبود که بخواد فیسبوک رو راه بندازه؟فکر میکنی زاکربرگ اولش فیسبوک رو به خاطر پول و درآمد راه انداخت؟مطمئناً نه. بیشترشون از روی علاقه و لذت از برنامه نویسی به اینجاها رسیدن.

برنامه نویس وب در نهایت به درجه ای می رسه که تقریبا" تمامیه موارد رو میتونه برای راه اندازی و گسترش سایت انجام بده در آخر بحث ساخت CMS میمونه که شاید در طول عمر کاری اصلا نیاز به تولیدش نداشته باشید،گذشته از این با CMS های قدرتمد موجود هم همه کاری میشه کرد اونجایی هم که نشه یه قطعه برنامه مینویسی لینکش میکنی تمام.

اگر این ایده رو برنامه نویس ها داشتن که نه فیسبوکی،نه آپارت،نه دی جی کالا،نه پی سی دانلود،نه ......... به وجود نمیومدند.
برنامه نویسی این نیست که چند زبان و تکنولوژی یاد گرفتی منتظر باشی بیان بهت بگن :شما که اینها رو بلدین بفرمایین اینجا کار کنین و حقوق 10 میلیونی هم بگیرین!!!!!!

6 ساال 8 سال 10 سال درس بخونی دوره بری که مابقی عمرت رو راحت زندگی کنی نه با حداقل ها بسازی و بسوزی.

دوست عزیز واقعاً چه درسی؟واقعاً توی دانشگاه درس یاد میگیره آدم؟اگر واقع بین باشین مطمئناً عمرمون توی دانشگاه تلف شده نه درسی یاد گرفته باشیم

سواد کافی یعنی چقدر؟بر اساس آگهی استخدامی شرکت ها؟نیاز به یک طراح وب مسلط به html,css,php,asp.net,sql,responsive,parallax,jQuer y,JS,....تمام اینها هم گیرم بلد باشید بعد با حقوق اداره کار و بیمه ارزش داره ؟!!

آدم باسواد رو هیچ وقت توی آگهی دنبالش نمیگردن بلکه میرن التماسش میکنن(به زبان بی زبانی) که بیاد کار کنه.این مواردی را که گفتین توی یه سال میشه همشون رو یاد گرفت.اینها که نشونه باسواد بودن آدم نیست.بستگی داره ایده هات رورو چه جوری با اینها پیاده سازی کنی؟آدم سراغ دارم فقط JQuery رو بلده(البته خوب) ماهی 2 میلیون توی شهرستان بهش میدن با التماس!!

حالا می گید خوب خودتون کار بزنید باشه بسم اله ، رهن و کرایه حداقل 10 تا جلو ماهی 500 آب و برق و اینترنت و هزینه شارژ ساختمانم در نظر بگیریم ! وقتی در سازمانی پارتی نداشته باشی یا با شخصی مرتبط و بانفوذ زدو بندی نباشه چندتا پروژه می خوای انجام بدی که هزینه هاتو جبران کنه یه چیزی هم برای خودت بمونه؟!
ملک بخریم یا علی متری 2.400 حداقل هست در اهواز ، 60متر کمترم نداریم مگه چقدر سرمایه داریم ما.
مشتری اصول اولیه و مهندسی نرم افزار نمیدونه 24 ساعت روز هم براش صحبت کنی آخر سر یکی 50تومن کمتر بهش قیمت بده ، خدانگهدار!

برای پیاده سازی ایده تون نه نیاز به شرکت نه نیاز به دفتر و نه نیاز به شرکت و نه نیاز به پارتی هست.شما اگر کارتون خوب باشه خود مشتری میاد طرفتون.

پتروشیمی ماهشهر دو ماه پیش نیرو فنی برای قسمت شبکه می خواست مسلط به دوره های :
Network+,MCSE,MCITP,MCSA,CCNA,CCNP,CCIE,Mikrotik ؟!!!!
حقوق 1 ممیلیون با بیمه!! فاجعه ست دیگه.

توی ادرات دولتی در بیشتر مواقع بیش از این حقوق رو ، نمیدن چون اونها بیشتر کارمند میخوان تا متخصص.شک نکن کار اصلی همین شخصی که استخدام میشه نصب ویندوز هست:لبخند:

mehrzad_ali
جمعه 02 آبان 1393, 16:24 عصر
با مشاهده سایتهایی که دوستان گفتن و سایتهایی نظیر bama.ir که در آمدهای میلیونی در ماه دارن , میشه نتیجه گرفت که راحت بودن کار با سایت یا نرم افزار و سادگی اون حرف اول رو میزنه

alireza_s_84
جمعه 02 آبان 1393, 17:35 عصر
متاسفانه من برنامه نویسای زیادی رو دیدم که نمیخوان از هنرشون پول دربیارن یا در واقع بلد نیستن پول دربیارن. سال 85 من تازه ASP کلاسیک یاد گرفته بودم. یه بنده خدایی ازم خواست واسه ش یه سایت طراحی کنم که زمینه ی فعالیت اون فرهنگی ادبی بود. من هم اینکار رو براش انجام دادم و اون زمان فقط 30هزار تومن ازش دستمزد گرفتم.
این وبسایت الان داره فعالیت میکنه ، نزدیک 30هزار کاربر داره ، حق عضویت ماهیانه اون هم فقط 6هزارتومنه. البته فعایلت در این وب سایت رایگانه ولی محدودیت هایی برای کاربران رایگان داره مثل عدم ارسال پیام خصوصی ، محدودیت ارسال تعداد مطالب ، محدودیت شرکت در نظرسنجی ها و ...
اگر در بدترین حالت ممکن (خیلی خیلی بدبینانه نگاه کنیم) از این 30هزار کاربر تنها 1000 نفر هزینه پرداخت بکنن (من مطمئنم بیشتر از اینها پرداخت میکنند) در ماه درآمدی بالغ بر 6 میلیون تومن!!! داره.
از نظر فنی بسیار ضعیف ، امکانات در حد صفر ، ایراد و خطا تا دلتون بخواد (بهرحال گفتم تازه یاد گرفته بودم) ولی درآمدی مادام العمر (الان قریب به 9 ساله داره کار میکنه)
بعدها که توی زمینه ی کاری خودم تخصص لازم رو بدست آوردم من هم شروع به خلق ایده های زیادی کردم.
هر شغلی سرمایه ای میخواد ، هرکاری شما بخواین بکنین (من رشته م عمران بود و مهندسی مو سال 86 گرفتم الان دارم نرم افزار میخونم اونهم فقط به این دلیل که برای رتبه بندی شرکتم به مدرکش نیاز دارم.) برنامه نویسی هم مثل شغل های دیگه نیازمند سرمایه ست. ولی سرمایه ی اون مادی نیست بلکه سرمایه ی معنوی هست. شما باید "زمان" بذاری یک برنامه خوب و کاربردی بنویسی و بعد بفروشی.
متاسفانه خیلی ها نمیتونن 2 سال یا بیشتر وقتشون رو بذارن و هیچ چشمداشتی به درآمد نداشته باشن برای همین اکثر برنامه نویسها نمیتونن از توانایی هاشون درآمد زایی کنن.
من این مرحله رو گذر کردم و خون دل زیادی برای موقعیت امروزم خوردم. (کارمند مسکن و شهرسازی بودم بدون دریافت حقوق و مزایا دیگه سر کار نرفتم) و چسبیدم به برنامه نویسی و الان درآمدی که دارم اونقدر هست که راحت بشینم و با فراغ بال کتاب بخونم ، تحقیق کنم ، مباحث تخصصی و پیچیده ی رشته مو دنبال کنم و از همه مهمتر نگران درآمدم هم نباشم.
درسته میگن پول پول میاره ولی اگه برنامه نویس زرنگی باشی بدون پول هم میتونی پول بیاری.

neda555
جمعه 02 آبان 1393, 23:18 عصر
جسارتا عرض میکنم در هر کاری خلاقیت حرف اول رو می زنه،
گاهی مهم نیست چه قدر اطلاعاتت بالاست باید بتونی از همون یکمی حداکثر و بهترین استفاده را بکنی

mortezagt
شنبه 03 آبان 1393, 06:56 صبح
این نظر منه
از سایتهایی که معروف هستن ایده بگیر و کنار هم قرار بده و در نهایت اون رو تبلیغ کن . به نظر من توی هر سایتی باید بخشی برای سرگرمی داشته باشه .
کار سایتهای خارجی که توی ایران فعالیت میکنن رو بدزد و اون رو بومی کن یعنی خودت اون رو از پایه طراحی کن.
تبلیغات مهمترین کار در پایان هر پروژه خصوصیه . به قول معروف، تبلیغات هزینه نیست، سرمایه گذاری است.
خود من به شخصه دارم یه بازی انلاین رو که مربوط به یه سایت المانی هستنش رو برنامه نویسی میکنم. کاربر ایرانی زیاد داره . خیلی ارز بخاطر این بازی داره از کشور خارج میشه و من میخوام همه رو توی جیب خودم بریزم.
فقط از گرافیک های خود سایته کپی برداری کردم چون کسی رو نداشتم که گرافیک کار کنه و همینطور سبک بازی رو ...
کد نویسی رو از پایه شروع کردم و در واقع اون سایت از php بود و من دارم توی asp.net پیادش میکنم .
الان 1 ساله دارم روش کار میکنم و بعضی اوقات از این کار پشیمون میشم و میخوام دست بکشم چون خودم تنهایی دارم کار میکنم.... اما در این مواقع فکر آینده میکنم که وقتی این سایت راه اندازی بشه، چقدر پول میتونم در بیارم. همین بهم روحیه میده.
یکم خلاقیت و البته حقه بازی هم توی این دنیا ( کشور ) نیازه که داشته باشیم و بعضی اوقات نقشه های شیطانی ولی از نوع خوب (: باید کشید
پس بهتره که بیای و از تمام سایتهای معروف ، یه ایده پردازی کنی و اونها رو کنار هم بچینی.
فقط یادت باشه که تبلیغات مهمترین قسمت کاره ، پس یادت نره هر چقدر برای تبلیغات خرج کنی ضرر نمیکنی
من به شخصه حاضرم تا 5 میلیون به بالا هم تبلیغات داشته باشم
یه وقت فکر نکنی من بچه پولدارم. منم مثل جنابعالی کم درامد هستم
پس ایده بگیر و خودت بهترین رو بساز و به توصیه آقا احمد156 هم گوش کن

mortezagt
شنبه 03 آبان 1393, 07:05 صبح
بزار یه نقشه شیطانی رو برات مثال بزنم : :شیطان:
اگر خواستی رو دست یه سایت که توی ایران فعالیت نداره بلند بشی، اول یه متن تکان دهنده و در مورد ارزی که بخاطر این سایت داره از کشور خارج میشه رو توش بنویس و بگو که میخوای بومی سازیش کنی تا دیگه ارز خارج نشه و در نهایت سعی کن یه چیز خراب از اون سایت پیدا کنی، مثلا چیزایی که بخاطرش سایت رو فیلتر میکنن، هر چقدر هم کوچیک باشه مهم نیست. در کل این رو هم در نامه اذافه کن و بخواه که بعد از راه اندازی کامل سایت خودت، اون رو به این بهانه فی ل تر کنن . توی پیامت در مورد پرداخت مالیات هم حرف بزن چون رگ خوابشون همینه ...
اینطوری زیر آب اون رو بزن و خودت بیا وسط البته سر هم وطن خودت نیاری این بلاها رو :لبخند:
البته اگر خواستی هم میتونی زیرآب همین سایت برنامه نویس رو بزنی و خودت یکی بسازی . این اشکال نداره :قهقهه:

Amir 2010a
شنبه 03 آبان 1393, 07:11 صبح
جانا درد دل ما رو گفتی
من این واقعیت رو در چند جا به عینه شاهد بودم
تازه من در کنار برنامه نویسی دات نت کانفیگ شبکه های لینوکسی و روترهای سیسکو رو هم بر عهده داشتم

دوست عزیز من هیچ وقت برنامه نویسی رو با مقیاس پول و رشته های دیگه توی مملکت مون مقایسه نمیکنم .لذتی که تو برنامه نویسی هست تو هیچ کار دیگه ای نیست مطمئناً!!!

لذت رو بیخیال دوست عزیز زندگی لذت های بهتر از برنامه نویسی اونو هم داره شما وقتی سنت از 30 زد بالا یه خورده منطقی میش و میفهمی که منظور دوست عزیز از زد این تاپیک انگیزه های مالی است هر کسی دوست داره نسبت به زحمتی که میکشه به همون تناسب پول در بیاره
به نظر من یکی از بدترین رشته های تحصیلی که زحمت زیاد داره و مخاطرات شغلی زیاد داره برنامه نویسیه در حالیکه پولی که به ازای زحمتتون گیرتون میاد برین حساب کنین به خدا از کارگری ساده هم کمتره
شما یک زبان یاد میگیری مجبوری برای اینکه دستوراتش یادت نره هر رزو کد بزنی سر سال نشده زبان دیگه و تکنولوژی های منسوخ شده .....
در کنار اینها باید ضعیف شدن مداوم چشم - آستیگماتسیم کمردردو .... رو هم بهش اضافه کنی
انوقت یک برنامه نوشتی شده مثلا 1 میلیون تومن طرف میاد روی 100 سیستم نصب میکنه
در حالیکه یک پزشک عمومی که به نظر من نصف ما هم زحمت نکشیده روزی 1 میلیون در میاره -کلی هم پرستیژ داره به ریش ما هم میخنده :قهقهه::قهقهه:
گول این تبلیغات بالای این سایت و سایت های مشابه رو هم نخورین که دوره میزان 500 تومن و کلی ادعای واهی
اصلا به تناسب زحمت شما هیچ نونی توش نیست

یک واقعیت تلخ :
چندین شرکت و سازمان دولتی من دیدم که حقوق مهندس کامپیوتر و شبکه اونها با حقوق آبدارچی شون تقریبا یکسان بودش
تازه آبدارچی هیچ دغدغه فکری و شغلی هم نداره اما اگر برای یک ساعت شبکه از کار بیفته یا نرم افزار مشکل پیدا کنه و شما نتونی رفعش کنی و یا برای خوردن ساندویچ یک گوشه کز کرده باشی آنوقت قشفره ای بپا میشه که بیاو ببین

توصیه من به تازه واردها و ترم اولی ها : زیاد خودتونو به رشته مهندسی نرم افزار دلخوش نکنین من اگه جای شما باشم میرم سراغ زمینه کاری دیگه تا در آینده شرمنده همسر و فرزندم نباشم !!!

meisam3322
شنبه 03 آبان 1393, 09:25 صبح
درود

نظرات دوستان رو خودندم. واقعا جای تامل داره. متاسفانه هرکی تونسته الگوریتم فیبوناچی رو برنامه نویسی کنه ، خودشو برنامه نویس میدونه و خیلی راحت وارد بازار کار میشه. متاسفانه صنف کامپیوتر هم که ما شا الله ... یه مشت مفتخور دور هم جمع شدن و فقط حق عضویت شرکت های بدبخت رو میگیرن. نمیدونم این پول واسه چیه ؟ خدمات که نمیدن. پشتیبانی که نمیکنن. کپی رایت که درش تخته است. نظارت تعطیل !!!!

ما باید یه نظام مهندسی منسجمی مثل نطام مهندسی ساختمان داشته باشیم. صنف کامپیوتر فکر کنم سال 91 بود حقوق مهندس کامپیوتر رو طبق ضوابط (خواب و خیال) خودشون ساعتی 20 هزار تومان محاسبه کرده بود. بدون بیمه و غیره. که هرکی از راه رسید نیاد بازار و خراب کنه و آبرو حیثت هر چی برنامه نویس رو ببره. علاقه که توی هر کاری شرط اوله به نظر من و جای بحثی توش نیست.

در مورد آپدیت بودن با دوستان موافقم باید هر روز در حال یادگیری باشید. به نظر من توی اکثر کارها هم همینطوره. اگر نه که نشان از بی علاقه بودن و عقب افتاده بودن اون فرده. ولی در مورد زبان های برنامه نویسی جیدی اگه شما واقعا برنامه نویس باشید و با اصول برنامه نویسی کاملا آشنا باشید نبار براتون فرقی کنه که با چه زبانی برنامه نویسی میکنید.

واسه ارگان ها و سازمان های دولتی هم که پروژه مینویسی ، آسفالت میکنن آدمو تا پول بدن. البته مهم اینه که بتونید از هنر و تجربه و تخصصتون پول دربیارید. که این بر میگرده که آیا شما فردی هستید که این قابلیت رو داشته باشه ؟

موفق باشید

ahmad156
شنبه 03 آبان 1393, 13:03 عصر
مشکل دوستان اینه که میخوان منتظر باشن تا کسی بیاد بهشون پیشنهاد کاری خوب با حقوق و مزایا عالی بده.فرق برنامه نویسی با بقیه کارها دقیقاً توی همین مورد هست.اگر شما منتظر باشین تا موقعیت کاری عالی بهتون پیشنهاد بشه بله حرف دوستان کاملاً درست.بی درآمد ترین و سخت ترین کار برنامه نویسی هست.
شما باید خودتون ایده بدین و ایده تون رو به نحو احسن پیاده کنین.به قول دوستمون alireza_s_84 (http://barnamenevis.org/member.php?35861-alireza_s_84) باید اولش خون دل بخورین ولی بعد میتونین از درآمدتون لذت ببرین اون هم درآمد عالی.در ضمن مقایسه درآمد برنامه نویس و پزشک کاملاً اشتباه هست جون بیشتر برنامه نویس ها توانایی پذیرش توی رشته پزشکی رو نداشتن و ندارن وگرنه کسی پیدا نمیشه که دوست نداشته باشه پزشک بشه.پس خواهشاً این مورد مقایسه رو بزارین کنار!!!
اصلاً کار برنامه نویسی توی ارگانهای دولتی معنی نمیده چون هیچ ارگان دولتی نمیاد برنامه نویس استخدام کنه که نرم افزار براش درست کنه(حداقل تا اونجایی که من اطلاع دارم) نهایت کاری که یه برنامه نویس توی ادرات دولتی یا حتی ارگان های خصوصی انجام میده کار کردن با نرم افزار آماده است.

شما یک زبان یاد میگیری مجبوری برای اینکه دستوراتش یادت نره هر رزو کد بزنی سر سال نشده زبان دیگه و تکنولوژی های منسوخ شده .....

اصلاً با این مورد موافق نیستم.زبان فرترن مربوط به 56 سال پیش هست.یکی از دوستانم حقوق چند میلیونی به خاطر همین زبان دریافت میکرد.مگه برنامه نویس Delphi یا ASP کلاسیک یا C یا .... کم هستند.درسته همراه شدن با تکنولوژی خوبه ولی لازم نیست.

انوقت یک برنامه نوشتی شده مثلا 1 میلیون تومن طرف میاد روی 100 سیستم نصب میکنه

چرا شما یه برنامه 1 میلیونی رو به 100 نفر نفروشین؟؟؟؟؟برنامه نویسی که صرف کد زدن نیست که!!!برنامه نویس واقعی و هنرش اینجاها مشخص میشه.
خلاصه اینکه اگر از برنامه نویسی لذت نمیبرین، اگر حاضر نیستین روی ایده هاتون وقت بذارین، اگر حاضر نیستین مدتی رو بدون درآمد کار کنین و روی ایده هاتون سرمایه گذاری کنین،اگر منتظر پیشنهاد کاری یا استخدام در ارگان های دولتی یا خصوصی هستین پیشنهاد میکنم به خاطر خودتون و بقیه دوستان برنامه نویس، برنامه نویسی رو بذارین کنار.

پیام حیاتی
شنبه 03 آبان 1393, 14:01 عصر
فکر می کنید من نشستم تو خونه منتظره کار؟!
شرکتی نمونده که براش در شهر خودم رزومه نفرستادم ، در دو شرکت کاریابی مدت 2 سال هست ثبت نام کردم و هر هفته تماس میگیرم ، نمونه کارامم کم نبودن ضعیفم نبودن ، میری صحبت می کنی رزومه و نمونه کارها رو میبینن بعد میگن تماس میگیریم ..... .در نهایت متوجه میشی کسی که سفارش شده جذب شده قابلیت ها مهم نیستن!یا طرف می خواد پروژه های میلیونی در طی ماه براش تهیه کنی بعد حقوق اداره کار بده ، الآنم که مدت شده همه 2 هفته آزمایشی می خوان کار اولم باید رایگان انجام بدی خصوصا" در شرکت هایی که فقط طراحی انجام میدن.
تبلیغات جزء در صدا و سیما در نوع های مختلف انجام دادم به نسبت هزینه جوابگو نیست.
تکنولوژی که منتظر ما نمیمونه دوستمون امیر اشاره کردن تا چند سالگی می خواین خودتون رو بروز کنید ؟ تا چه زمان کشش سروکله زدن با کدها رو دارید ؟ چقدر امنیت شغلی از هر لحاظ وجود داره؟
چند وقت باید بدون درآمد یا حداقل درآمد ها زمان بزاریم؟نمودار علمی یا مهندسی مشخصی هست؟
ارگان های دولتی یا خصوصی اگر نشه کار کرد که باید خودت سرمایه داشته باشی ، داستان شروع کار به تنهایی و هزینه ها رو هم که در پست اول تشریح کردم.!
بحث من و صحبت هام کلی هست وگرنه افراد استثناء یا اندک شمار همیشه وجود دارند که به نوبه ای تونستن خودشون رو بالا بکشن.

barnamenevisforme
شنبه 03 آبان 1393, 19:27 عصر
سلام به همه دوستان
سعی کردم همه پست های این موضوع رو خوب بخونم.
تمام مطالبی که دوستان اشاره کردن کم و بش به علت ها اشاره کرده ولی به نظر من به اصلی ترین دلیل هیچ اشاره ای نشده.
قانون کپی رایت توی کشور ما
به نظر من این اصلی ترین دلیل عدم رونق برنامه نویسی و حتی بقیه شغل ها در کشور ما هست.
همه ما موقع کرک کردن یه نرم افزار فکر می کنیم خیلی بابت این قضیه سود کردیم،در صورتی که به نظر من با این کار ریشه خلاقیت ها رو
در کشورمون می خشکونیم.
اینطور میشه که توی کشور ما هر کی پولدار بشه فقط باید فکر کنیم از کجا دزدی کرده،دیگه کسی توی کشور ما به عنوان رئیس یک شرکت برنامه نویسی معتبر اسطوره نمیشه.
این موضوع خیلی ذهن من رو مشغول کرده .
چند سال بود برنامه نویسی کار می کردم،الان هم دارم GIS می خونم،متاسفانه این موضوع توی این رشته و رشته های دیگه هم داره آسیب می رسونه،
به همین خاطر قصد دارم به مناسبت روز جهانی GIS پوستری رو با عنوان قانون کپی رایت آماده و در دانشگاه ارائه کنم.
خوشحال میشم از نظرات و پیشنهادات دوستان در این زمینه استفاده کنم.

sadegh.te
شنبه 03 آبان 1393, 21:44 عصر
فکر کپی رات نباشی این چیزیه که تو ایران جا افتاده و هیچ کاریشم نمیشه کرد .
ما باید فکر این باشیم که با ایده نو و با ساخت وب سایتهایی که تازگی داره برای خودمون درآمد زایی کنیم همونطور که یکی از دوستان اشاره کردن با گشتن تو سایتهای خارجی که تو خیلیاشون اتباع ایرانی عضو هستن میتونید ایده های جدید ایجاد کنید و یا یکی از سایتارو نمونه کنید و شما نمونه فارسی انو که تو ایران نیست بسازید مطمعن باشید که پول خوبی هم تو این کار هست.
من خودم دارم رو یه وب سایت حدود سه ماهه که کار میکنم که فکر میکنم درآمد خوبی داره.
فقط همیشه به این فکر کنید که آخر کارتون چه چیزی درست میشه و چه درآمدی داره و هیچوقت امیدتونو از دست ندین.

sun2rise
یک شنبه 04 آبان 1393, 01:24 صبح
به من خیلی میگن که تو این کامپیوتر چی هستش که انقدر خودت رو علاف کردی از نظر دوستان من یک آدم بی پول بدبخت هستم چون اونا از کار من سر در نمیارن و حق بهشون میدم در حالی که درآمد من از این رشته خیلی بیشتر از رشته های دیگه هستش در حالی که هنوز برای فوق دیپلم دارم میخونم
ولی برنامه نویسی ، پردرآمدترین شغل جهان آی تی هستش که برنامه نویسی شاخه اصلی این رشته هستش
نمیدونم شما چطوری پزشکی و وکالت رو با اینا یکی کردین ، شاید در مراحلی پول پزشکی و وکالت بیشتر باشند ولی توی زمینه برنامه نویسی کسی برنده هستش که تخصص داشته باشه و این یکی از مهم ترین شاخص های این رشته هستش
افراد زیادی میگن برنامه نویس یا طراحی سایت هستن ولی در پروژه های بزرگ می لنگن شما برای درآمد بیشتر باید سختی های این رشته رو تحمل کنید تا بتونن تخصص شما رو در یابند
روی بازاریابی خیلی باید تمرکز کرد ، منظور از بازاریابی فقط تبلیغات به شیوه های رایج در این مملکت نیست (به عنوان مثال یه سری خدمات رو رایگان ارائه کنید تا خدمات شما را تبلیغ کنند و یا ...)
این رو هم بگم که فعلا ایران پتانسیل کافی برای درک برنامه نویسی و طراحی سایت نداره زمان می بره تا مردم بدونن یه سایت چقدر در تبلیغات تاثیر گذاره و مورد دوم هم دوستان گفتن قانون کپی رایت

mortezagt
یک شنبه 04 آبان 1393, 08:30 صبح
منم با قانون کپی رایت موافقم ولی وضعیت اقتصادی مردم ایران خیلی ضعیفه و توانایی خرید نرم افزارهای اورجینال رو ندارن. خیلی از کسایی که در کار توضیع و فروش نرم افزار و بازی هستن ممکنه به مشکل برخورد کنن چون کسی اونقدر درامد نداره که برای خرید مثلا یه بازی بیاد 200 تومن هزینه کنه .
مسئولان کشور فهمیدن که مردم به مشکل برخورد میکنن اگر قانون کپی رایت رو رعایت کنن برای همین زیر بار این قانون نرفتن که البته کار خوبی هم کردن وگرنه امسال من که قشر ضعیف و کم درامد هستن ممکن بود با چیزی به نام ویژوال استدیو آشنا نمیشدن....

ولی نرم افزارهای ایرانی رو میشه حق کپی رایت گرفت و با کسایی که نرم افزار شما رو کپی میکنن به صورت قانونی برخورد کرد ضمن اینکه دولت هم در این ضمنیه کاملا با شما همکاری میکنه ...
حق کپی رایت صرفا برای نرم افزارهای خارجیه و همین الانش کپی رایت محصولات ایرانی کاملا ممنوعه و برخورد جدی میشه..
اگر دیدی نرم افزارت رو رایگان توی سایت گذاشتن، میتونی ازش شکایت کنی و کلی خسارت بگیری ازش فکر کنم جریمه این افراد 100 برابر قیمت نرم افزاره ....
ریجستر کردن نرم افزارتون بهتره از طریق اینترنت انجام بشه تا آمار فروش رو داشته باشی
در کل باید سعی کرد که با هر بار اتصال به اینترنت ، نرم افزار شما ای پی سیستم رو به شما ارسال کنه تا در صورتی که دیدی کسی با کد ریجستری ثبت نشده داره فعالیت میکنه، بتونی قانونی پیگیری کنی و کلی خسارت بگیری

barnamenevisforme
یک شنبه 04 آبان 1393, 19:45 عصر
خیلی از کسایی که در کار توضیع و فروش نرم افزار و بازی هستن ممکنه به مشکل برخورد کنن چون کسی اونقدر درامد نداره که برای خرید مثلا یه بازی بیاد 200 تومن هزینه کنه .
مسئولان کشور فهمیدن که مردم به مشکل برخورد میکنن اگر قانون کپی رایت رو رعایت کنن برای همین زیر بار این قانون نرفتن که البته کار خوبی هم کردن وگرنه امسال من که قشر ضعیف و کم درامد هستن ممکن بود با چیزی به نام ویژوال استدیو آشنا نمیشدن....
سلام دوست عزیز
اتفاقا من فکر میکنم مشکل ما همین جاست،پیش خودمون فکر میکنیم که مشکل به وجود میاد،به نظرتون کشور هایی که چنین قانونی درش اجرا میشه مردم ضعیف ندارند؟
اگر یک نرم افزار خارجی وجود داشته باشه که مثلا 200 هزار تومان قیمت گذاری شده،افراد کمتری میل به اون پیدا میکنند،از طرفی اگر نرم افزار مشابه اون رو یکی مثل شما و یا هر برنامه نویس دیگه ای بدونه براش توجیه اقتصادی داره تولید میکنه و با قیمت مناسب تر ارائه میکنه،
اونوقته که هم قیمت نرم افزار تعدیل میشه و هم به برنامه نویس های داخلی فرصت رقابت با نرم افزار های خارجی میده.
بعدش هم تا جایی که من تحقیق کردم به ازای هر نرم افزار خارجی تجاری که قیمت زیادی داره،نرم افزار های ارزون تر و یا open source وجود داره،یعنی همون راهی که کشور ها ی دیگه درد خودشون رو باهاش دوا کردن.
فرمودید visual studio؟
اگر صد درصد بدونی خروجی کار برنامه نویسی شما می تونه از لحاظ اقتصادی شما رو تامین کنه حاضر میشی برنامه تخصصی خودت رو به هر قیمتی هم که شده بخری
با این کار به نظر من تخصص گرایی هم توی کشور بالا میره،نه اینکه هر فرد روی سیستم خودش هزاران نرم افزار نصب داشته باشه و فقط با ورود به منو ، فکر کنه که اون نرم افزار رو بلده و برای خروجی ارزش مناسب قائل نشه

mortezagt
یک شنبه 04 آبان 1393, 22:24 عصر
معلومه که قشر ضعیف هست و مطمعنا اونها هرگز با تکنولوژی همراه نمیشن چون نمیتونن اون رو تهیه کنن
تصور کن کپی رایت توی ایران هم ممنوعه. جنابعالی هم علاقه داری برنامه نویسی یاد بگیری ضمن اینکه اوضاع اقتصادی خوبی هم نداری چطور میتونی کلی پول برای خرید برنامه های مورد نیازت بپردازی؟ اگر هم خیلی خیلی مسمم برای کارت هستی، نهایتا پول از کسی قرض میگیری و شاید چیزی رو بفروشی ووووووو .

barzin144
یک شنبه 04 آبان 1393, 22:44 عصر
دوست عزیز نیاز به این کارا نیست.من خودم به شخصه این کارو انجام دادم هم ویژوال و هم sql رو به صورت express که کاملا رایگان هست و قانونی استفاده میکردم و با همونا روی یه هاست مجانی استارت یه سایت رو زدم، به راحتی میشه اینجوری شروع کرد بعدش اگه به بازدهی رسید سایت میتونید کپی رایت رعایت کنید 15 میلیون ویژوال بخرید.

mortezagt
دوشنبه 05 آبان 1393, 12:34 عصر
یعنی شما فکر میکنی نسخه های رایگان کامل هستن ؟؟
البته باید بگم که اگر قانون کپی رایت رعایت بشه توی ایران ، به نفع برنامه نویس ها هم میشه . ولی خوب معمولا نباید فقط به فکر خودمون باشیم .
هر کی تونست یه متغیر بسازه، میگه من برنامه نویس هستم و میره کار میگیره با 1/5 قیمت و نهایتا گند میزنه به کارش و زمانی که کارفرما میره کار رو بده دست یه برنامه نویس خبره ، میگه فلانی 1/5 قیمت برام انجام میداد.

به نظر من باید کارفرما از پیمانکار یه چک تضمین کار دریافت کنه که اگر موفق به انجام کار نشد، اون چک رو به عنوان خسارت نقد کنه . اینطوری دیگه هر کسی نمیره گند بزنه به کار کسایی که عمرشون رو توی برنامه نویسی گذروندن.

aroshanzamir
دوشنبه 05 آبان 1393, 12:37 عصر
سلام
احساس می کنم این همه مراحل تحصیلی،دانشگاهی ، دوره طراحی وب و برنامه نویسی،زمانی که صرف شده، هزینه ها ، همه و همه پوچ بودن .:ناراحت::ناراحت::ناراحت:
اگر تمام انرژیمو در رشته ای مثل پزشکی یا داروشناسی تحصیل کرده بودم حداقل یک پزشک عمومی میشدم یا دندانپزشک ، این همه مشقت برای درآوردن چندرغاز در بازار کامپیوتر نمی کشیدم.
کاش میشد زمان رو به عقب برگردوند.
لطفا" نفرمایید بازاریابی هنر هست و تو نتونستی.... آدم بیسوادی در این زمینه نیستم تقریبا تمامی سمینارهای مربوطه رو در شهر خودم رفتم ، کتاب های مختلفی هم در این مورد خوندم ، نمیگم نتیجه ای نداره اما اگر بخوایم با زحمت های موارد فوق مقایسشون کنیم میشه گفت بی نتیجست.
یک معلم روزمزد هستم دو تایم درس میدم روزانه و شبانه ، به صورت پروژه ای هم در دو شرکت خصوصی فعالیت می کنم اما در نهایت میانگین دریافتی زیر 1.200 میلیون هست.
هیچکدام از دانش آموزان علاقه ای به هیچ کدام از گرایش های کامپیوتر ندارن ، فقط مدرک بگیرن و برن ، مدارس شده مهدکودک وظیفه ما هم نگهداری از بچه ها ، درس بهانست.
ارشد مجاز شدم اما دیدم همکارانم که ارشد دارند همانند من یا در حال تدریس هستند و درصد زیادی که تنها علم دانشگاهی دارند نیز بیکار.

تصمیم دارم ارشد رو بخونم و برای دکترا هر چی دارمو بدم برم اونطرف ادامه بدم اما خواستم با دیگران هم مشورتی داشته باشم و نظرشون رو بدونم.

ممنون از نگاه هاتون.

من چندین سال به این نتیجه رسیدم ولی حیف که 26 سال سن دارم و دیگه نمی تونم به عقب برگردم و الان چیزی جز حسرت نیست

barnamenevisforme
دوشنبه 05 آبان 1393, 13:21 عصر
یعنی شما فکر میکنی نسخه های رایگان کامل هستن ؟؟
درباره visual studio نه ولی در مورد زبان هایی مثل java و PHP بله

(:CLONER
چهارشنبه 21 مرداد 1394, 09:30 صبح
سلام دوستان من همه نظرات رو خوندم وبا حرف های آقای ahmad156 کاملا موافقم،
به ظر من همه چیز بستگی به خوده آدم داره،یکی هست که واقعا واسه برنامه نویسی و کار با کامپیوتر ساخته نشده اما میاد توی این کار و بعد از گذشت یه مدت شروع میکنه به گله و شکایت،آخه این که نشد کار.برنامه نویسی در عین حالی که کار آسونی نیست کار هر کسی هم نیست.
من خودم دارم کاردانی نرم افزار می خونم و تا حالا برای پول برنامه نویسی نکردم اما خداروشکر به پول رسیدم!!جدی میگم،یعنی هدفم فقط پول نیست.
وبیشتر خودم ایده های خودمو پیاده سازی میکنم،به نظر من برنامه نویسی برای یه کارفرمایی که بعد از تحویل سفارشش زورش میاد پول بده همون بهتر که واسشون برنامه نویسی نکنی،به قول یکی از دوستان خودت آقای خودت باش.
وقتی که واسه یه کارفرمایی یه نرم افزاری پیاده سازی کنی ودر آخر در بهترین حالتش دو تا سه میلیون بزاره کف دستت وبعد از طریق همون نرم نرم افزار ده ها برابر بیشتر از اون چیزی که به شما داده سود کنه؛خب واسه چی خودت اون سودو نکنی،اینجاست که باید هنرو فکرتو به کارببندازی.
الانم اگه بعضی ها از برنامه نویسی گله میکنند واسه اینه که برای این کار ساخته نشدن و به همین خاطر مدام شکایت دارند.
موفق باشید،یاعلی

alireza.zahani
چهارشنبه 21 مرداد 1394, 11:47 صبح
برای برنامه نویس موفق شدن به نظر من باید چند نکته رعایت بشه
البته نظر بنده هستش و نظرات دوستان قابل احترامه
یک اینکه باید به هیچ چیز دنیا و مشکلاتش فکر نکنی بشینی پشت سیستمت
نگران حقوق ، آینده ، درامد نباشی در کنارشم یه مدت پشتیبان مالی خانواد داشته باشی
بعد اینکه بری تو چند شرکت کارآموزی باشی ببینی چطوری کار میکنن
پروژه هرچی اومد انجام بدی
دانشجویی-کاری-تجاری-شخصی
این تا زمان یادگیری
دوم اینکه به دوروبرت نگاه کنی ببینی از چی میشه پول درآورد و بزنی تو کارش و مستمر ادامه بدی
تو فاز کار کردن برای سازمان و شرکت ها نباید بود
باید مستقل کار کرد
مثلا نرم افزار حسابداری 1000 تا هستش - 1000 تام از این به بعد میاد
پس بهتره یه کار مفید انجام بشه
یه کاری که نیاز ملت باشه
ولی بدیه این خلاقیت و دنبال پیاده سازی و جواب دادنش مجددا به یه جیب پر پول نیاز داره تا غمت دخل و خرج و مسکن و اجاره و .... نباشه

nahidmoh
چهارشنبه 21 مرداد 1394, 12:25 عصر
خیلی خوبه که همچین تاپیکی گذاشته شد .
منم که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شدم دچار این دگرگونی فکری شدم که چی شد این همه درسای به این سختی رو خوندن و به زحمت پاسشون کردم . یه استخدامی بعد از 5 سال گذاشتن اونم یک نفر کامپیوتر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه بری به کی بگی دردتو ،همون یه نفرم که قبلا مشخص شده !!!! الان همش با خودم میگم چی شد اون همه کلاس گذاشتن تو دبیرستان که رشتمون ریاضیه ، چی شد اون همه کلاس گذاشتن که طرف مهندسه دانشگاه دولتی درس می خونه . کاش می رفتم همون تجربی دکتر نخواستیم بشیم اگه همون پرستارم می شدیم الان بالای 3 میلیون حقوق داشتیم نه مثه بدبختا یه حقوق زیر یه تومن بگیریم اونم با بدبختی بدست بیاریم. واقعا چند ماه دچار افسردگی شدم . خدا به دادمون برسه با این مملکت.....

golbafan
چهارشنبه 21 مرداد 1394, 12:54 عصر
متاسفانه هرکی تو مملکت ما دو خط کد مینویسه فکر میکنه برنامه نویس شده و چون استعدادشو نداره و تلاشش هم کافی نیست (در واقع وجودشو نداره) خب طبیعیه که نمیتونه پول زیادی هم در بیاره!
من برای همه افرادی که اینجوری هستند توصیه میکنم برن یه بقالی باز کنن حالشو برن...

برنامه نویس اگر کارشو بلد باشه میتونه خوب پول در بیاره.
اگر ایده خوبی ندارین این کار رو ول کنین....

وقتی میبینین C#‎ نویس و طراح وب زیاد شده برین سراغ بخش های دیگه ای از دنیای بزرگ برنامه نویسی: (قل:سيروا في الأرض فانظروا كيف بدأ الخلق ; ثم الله ينشىء النشأة الآخرة . إن الله على كل شيء قدير)

استخدام شدن در شرکت ها و ادارات بدترین کاریه که یک برنامه نویس میتونه انجام بده

malloc
چهارشنبه 21 مرداد 1394, 19:15 عصر
دوستان عزیز منم به نوبه خودم یه نظر کوچیک میدم ....

برنامه نویسی خیلی خوبه خیلی ..... اما ای کاش بدون تحصیلات دانشگاهی وارد این زمینه میشدم که حداقل 5-6 سال جلوتر بودم چون خدایی دانشگاه توی ایران یعنی الافی محض (البته به نظر من.... شاید خیلیا توی دانشگاهها اوج گرفتن) موضوعی که توی دانشگاه توی سه ماه بهمون یاد میدادن.... تو یه هفته خودمون میتونیم یاد بگیریم....

در کل ایکاش دانشگاه نمیرفتم و بعد دیپلم میومدم توی برنامه نویسی

پیشنهاد منم به برنامه نویسا اینه که همیشه دنبال ایده و مهندسی نرم افزار باشن که همه چیز توی همینه نه دو خط کد که تو اینترنت پره