PDA

View Full Version : سوال: کمک برای جمع آوری مستندات برنامه

طبیب دل
پنج شنبه 01 آبان 1393, 18:59 عصر
با سلام به دوستان
قراره برای یک شرکت یه نرم افزار طراحی کنم میخوام برای جمع آوری مستندات پروژه با مدیر شرکت صحبت کنم ولی تجربه ای ندارم میشه بگید از کجا باید سوالام شروع کنم و اطلاعات کاملی برای تولید نرم افزار بدست بیارم؟
اگر سوالم جای دیگه باید مطرح می کردم ببخشید.

veniz2008
پنج شنبه 01 آبان 1393, 21:27 عصر
با سلام به دوستان
قراره برای یک شرکت یه نرم افزار طراحی کنم میخوام برای جمع آوری مستندات پروژه با مدیر شرکت صحبت کنم ولی تجربه ای ندارم میشه بگید از کجا باید سوالام شروع کنم و اطلاعات کاملی برای تولید نرم افزار بدست بیارم؟
اگر سوالم جای دیگه باید مطرح می کردم ببخشید.
سلام.
اولین چیزی که بهتون پیشنهاد می کنم اینه که اونجا کاملا خونسرد و البته دوستانه برخورد کنید (چون گفتید تجربه ای ندارید اینو میگم).
اگر امکانش براتون وجود داره یک نفر که مسلط به بحث تجزیه و تحلیل و آنالیز سیستم هست با خودتون ببرید تا هم کمکتون کنه و هم اینکه تجربه بسیار خوبی می تونه براتون باشه (البته اگر تجربه کافی در این زمینه دارید که نیازی به چنین شخصی نخواهید داشت).
در ابتدا ازشون بخواید که در مورد شرکت ، خدمات و امکاناتی که شرکت ارائه میده صحبت کنه. بعد از اینکه یه شناخت و دید کلی نسبت به شرکت پیدا کردید، ازش بخواید که درباره نرم افزاری که قراره شما بنویسید صحبت کنه اینکه این نرم افزار قراره چه کاری انجام بده، چه امکاناتی باید داشته باشه.
سعی کنید توی این مراحل کمتر صحبت کنید و اجازه بدید که مخاطب تخلیه اطلاعاتی بشه. معمولا توی این مرحله طرف مقابل شما بخاطر مسائل مختلفی از جمله نداشتن دید فنی، روحیات اجتماعی و ... احتمالش زیاده که اطلاعات زیاد و کاملی رو در اختیار شما نذاره. پس صبور باشید.
شما باید از تک تک جملاتی که مخاطب برای شما توضیح میده نکته بردارید، یعنی باید ساختار کلی پروژه رو برای شناخت موجودیت ها، روابط و نیازمندی های نرم افزار از دل حرف های مخاطب بیرون بکشید. اصلا عجله نکنید، بذارید طرف کامل حرف بزنه ولی بازم مطمئن باشید که خیلی از موارد رو در بار اول نخواهد گفت و اطلاعات شما به مرور و طی چند جلسه تکمیل خواهد شد. پس اصلا استرس این رو نداشته باشید که همه موارد باید در جلسه اول مشخص بشه. اصلا اینطور نیست و خودتون این موارد رو در اینده کامل متوجه می شید.
هر زمان که احساس کردید طرف حرف خاصی نداره، اون موقع نوبت شماست که از روی نکته هایی که برداشتید شروع به سوال کردن کنید. اینجا لزوم داره که بحث تحلیل و آنالیز رو به خوبی بلد باشید وگرنه نمی تونید جزییات مختلف و بعضا مخفی پروژه رو که از دید کافرما مخفی مونده یا بی اهمیت فرض شده، رو کشف کنید.
در پایان جلسه اول، شما یه دید کلی باید نسبت به پروژه پیدا کرده باشید، اینکه ساختار کلی ، موجودیتها، روابط و نیازمندی های پروژه چیه یعنی بدونید هدف چی هست و قراره این نرم افزار چه کاری رو انجام بده.
وقتی هدف و نیازها مشخص بشه، تمرکزتون روی این موضوع شکل می گیره که تحلیل جاری شما چه نقایصی داره، چه موجودیت ها و روابطی نیاز هست اضافه بشه تا نقایص فعلی برطرف بشه.
از گزارش های نرم افزار غافل نشید. گزارش ها در یک پروژه تجاری فوق العاده مهم هستند نه فقط برای شرکت و کاربران سیستم بلکه برای خود برنامه نویس از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند. یکی از مواردی که نقص های تحلیل رو مشخص میکنه توجه به گزارش هایی هست که باید در نرم افزار گنجونده بشه.
یادتون نره که کارفرما معمولا دید فنی نداره و کلیات رو میگه. این شما هستید که باید وارد جزئیات بشید. ازشون بپرسید که اگر در حال حاضر از فرم های آماده (مثل فرم های اکسل و ...) برای انجام کارهاشون استفاده می کنن، یک نسخه از فرم ها رو بهتون بدن تا دید بهتری نسبت به اون بخش از نرم افزار پیدا کنید.
احتمالش زیاده که شخص مدیر به همه مسائل ، امکانات و نیازمندی های مجموعه آشنایی نداشته باشه. اگر قراره این نرم افزار در اختیار کاربران مختلفی قرار بگیره، حتما با اون کاربران هم صحبت کنید تا ببینید نیازهای اونها چیه. این کاربران معمولا سخت کمک می کنن بازم به دلایل مختلفی که یا طرف حوصله نداره، یا دید فنی نداره، یا واسش مهم نیست و ... . صبور بودن رو فراموش نکنید.
شاید در حد 60 درصد از ساختار و شاکله پروژه رو کارفرما بصورت مستقیم در اختیارت بذاره، این وظیفه، هنر و تخصص شماست که این شناخت رو به 100 درصد می رسونه.
بعد از مشخص کردن کلیات (موجودیت ها، روابط، نیازمندیها) وارد جزئیات بشید، اینکه در این سیستم دقیقا و بصورت ریز قراره چه چیزهایی ثبت بشه، کدوم یک از این مقادیر باید اجباری وارد بشن، به چه شکلی وارد میشن (برای تعیین نوع فیلدها)، گزارش ها باید دقیقا به چه شکلی باشن و ... اینجا باز هم به گزارش ها به دقت توجه کنید چون در طراحی جداول خیلی بهتون کمک میکنه.
در نهایت چند توصیه کلی بهتون می کنم :
1. خونسرد و صبور باشید (اینو زیاد تکرار کردم چون کارفرمایانی خواهید دید که استاد مو سفید کردن هستند. بهشون حق بدید چون هر کسی در یک زمینه ای تخصص داره، این تخصص من و شماست که تحلیل گر باشیم و ریزترین امکانات رو بیرون بکشیم (هر چند در اصل در یک سیستم تجاری برنامه نویس و تحلیلگر سیستم کاملا از هم جدا هستند).
2. بعد از اینکه تمام زوایای نرم افزار مشخص شد، باید یه قرارداد تهیه کنید و در اون قرارداد تمام امکاناتی که قراره نرم افزار داشته باشه رو باید در قرارداد بیارید و به امضای طرفین برسه که کارفرما فردا نگه من این امکان رو هم می خواستم چرا داخل نرم افزار نیست. در مورد قرارداد خوب قبلش جست و جو کنید تا سرتون کلاه نره، از نحوه پرداخت هزینه ها بگیر تا شرایط پشتیبانی و قفل نرم افزاری (یا سخت افزاری) و ... . همه موارد باید صراحتا در قرارداد قید بشه.
سعی کردم بصورت کلی مواردی رو ذکر کنم، امیدوارم که تجربه خوبی براتون بشه.
موفق باشید.