PDA

View Full Version : سوال: از PHP به JAVA یا ++C بریم؟

i-php-i
جمعه 09 آبان 1393, 20:57 عصر
خیلی وقت هست که اپ های موبایل دارن توسط کاربرها استفاده می شن و بنظرم برنامه نویس های PHP باید بتونن برنامه موبایل هم بنویسن تا سایتها رو روی موبایل در دسترس کاربرها قرار بدن. مسئله دیگه هم که هست اینه که PHP یه زبان اسکریپتیه و نمی شه با زبانهایی مثل ++C و جاوا مقایسه کرد. دنبال این هستم که یه زبان همه فن حریف یاد بگیرم. بنظر شما چه زبانی رو یاد بگیرم که هم بشه باهاش برای موبایل (اندروید) برنامه نوشت و هم اگر بعدا شرکت نرم افزاری درست و حسابی راه انداختم بتونم اتوماسیون اداری بنویسم؟

peymang
جمعه 09 آبان 1393, 21:08 عصر
فکر می کنم نظر خودت روی جاوا هست :لبخند:
آخه برنامه هایی که برای آندروید با C++‎‎ نوشته می شن خیلی خاص و کم هستند

اگه می خوای فقط آندروید کار کنی جاوا، ولی اگه می خوای روی بیشتر سیستم عامل های موبایل کار کنه فون گپ یا شبیه به اون

پایتون و کیوی هم خوبه ولی هیچی قدرت جاوا رو روی اندروید نداره

i-php-i
جمعه 09 آبان 1393, 21:33 عصر
برای اندروید باید جاوا رو یاد گرفت. اما برای کارهایی مثل نوشتن اتوماسیون اداری نیاز هست که ++C رو مسلط باشیم. با توجه به اینکه چند ساله PHP کار می کنم اگر بخوام اول جاوا رو یاد بگیرم بنظرتون (حدودا) چقدر طول می کشه تا یادش گرفت؟

arash691
جمعه 09 آبان 1393, 21:50 عصر
خیلی وقت هست که اپ های موبایل دارن توسط کاربرها استفاده می شن و بنظرم برنامه نویس های PHP باید بتونن برنامه موبایل هم بنویسن تا سایتها رو روی موبایل در دسترس کاربرها قرار بدن.

لزومی نداره هر برنامه نویس وب چون حالا یه چیز جدید مد شده بره طرفش ! فقط کافیه شما یه خروجی jason از داده های خودتون بدید توسط وب سرویسی که برای سایت خودتون می نویسین و برنامه نویس موبایل خودش میاد با این خروجی روی اپ موبایل سایت شما کار میکنه.
این تفکر که بیایم یه چیز یادبگیریم جوابگوی همه چیز باشه هم غلطه هر ابزاری جایگاه خودش رو داره

Mohammadsgh
جمعه 09 آبان 1393, 21:59 عصر
اگه میخواید از php برید سمت جاوا یه بحثه و اگه میخواید کنار php جاوا کار کنید بحث دیگه؟
اگه میخواید از php برید از دید من اینکار رو نکنید.شما الان به گفته خودتون چند ساله php کار میکنید و خیلی از راهو رفتید تازه syntax که php داره(انعطاف پذیری و رون و ساده بودن و...) به جرعت میگم کمتر زبانی داره.جاوا از php سخت تره(چون کار کردم میگم)
ولی اگه کنار php میخواید جاوا کار کنید بازم اینکارو نکنید.چون باید یه زبانی رو مسلط بشید و به یه جایی برسونید و سپس یه زبان دیگه ای رو یاد بگیرید.اینجوری از اینور مونده و از اونور رونده میشید اگه درست گفته باشم؟:لبخند:یه برنامه نویسی مانند آقای شهرکی میتونه بره سراغ یه زبان دیگه چون قول php رو کشته:لبخند:ولی من و شما نه.تازه بازار کار php از اندروید که بهتره:چشمک:

abolfazl-z
جمعه 09 آبان 1393, 22:40 عصر
خیلی وقت هست که اپ های موبایل دارن توسط کاربرها استفاده می شن و بنظرم برنامه نویس های PHP باید بتونن برنامه موبایل هم بنویسن تا سایتها رو روی موبایل در دسترس کاربرها قرار بدن

با این اوصاف باید همه زبان های مورد نیاز را یاد بگیریم.

مسئله دیگه هم که هست اینه که PHP یه زبان اسکریپتیه و نمی شه با زبانهایی مثل ++C و جاوا مقایسه کرد.

مگر قابل قیاس اند !

مهرداد سیف زاده
جمعه 09 آبان 1393, 23:23 عصر
زبان برنامه نویسی به اسم همه فن حریم نداریم.
یعنی زبانهای برنامه نویسی با این در بیشتر جاها به هم شبیه هستن ولی در جایگاه استفاده کمی با هم فرق دارن.
برات مثال میزنم:
با جاوا میشه ابزارهای موبایل و دستکتاپ درست کرد و با jsp میشه راه اندازی وب سایت انجام داد. آیا کسی با وجود ابزارها و فریم ورکهای راحت php یا asp میاد با jsp کد بزنه؟ شما به عنوان مدیر شرکت برنامه نویسی چه تعداد برنامه نویس jsp دارید یا میتونید استخدام کنید؟
با cpp میشه ابزارهای دستکتاپ توسعه و با webtoolkit میشه توسعه وب انجام داد. ولی بازم سوال قبلی بوجود میاد.
php برای دستکتاپ هم داره توسعه پیدا میکنه ولی آیا میتونه به راهی که c# در طی چندین سال و با تجربه های زیاد پیموده برسه. تازه هدف php وب بوده و مطمعنا بیشتر تلاششون در راه وب خواهد بود و این قسمت دستکتاپ یک پروژه در کنار php‌هست.
در کل در شکرتها و همچنین توسعه ابزارها زبانهای مختلف دخیل هست. هر چند زبانهایی مثل پایتون و روبی میگن ما همه فن حریفیم و از وب گرفته تا دستکتاپ و موبایل رو پوشش میدیم ولی بازم باید هدف نهایی رو در زبان مختص یک کار دید. بازم چند تا مثال برات میزن:
ابزرهای تحت سیستم عامل ویندوز بهتره با #c یا vb نوشته بشه. چون ثابت شده هزینه طراحی و نگهداری رو کم میکنه. هر چند من با پایتون و wxpython تونستم یک برنامه بنویسم ولی بازم میگم #c
سایتها بسته به ماهیت بهتره با php یا cms ها نوسته بشه. مثلا ماهیت سایت محتوایی هست با تغییرات در cms ها زودتر به نتیجه میرسید و اگر وقت و دانشش رو دراید خودتون یک فریم ورک یا cms مینویید.
ابزارهای موبایل که الان بازار در دست آندروید و ios هست هم که خودش معلومه. آندورید با جاوا و ios هم objective-c.
در آخر میرسه به کارهای خاص که اونم مثل حالتی که قراره شما روی پرت سریال(یا usb) در یک ابزار دستکتاپی به یک دستگاه وصل بشید که اون رابط میانی میتونه زبانهایی مثل c یا cpp باشن و خیلی حالت های دیگه که در اونجا باید بسته به موقعیت و نیاز زبانی رو انتخاب کنید.

Unique
جمعه 09 آبان 1393, 23:27 عصر
به نظر من هم استدلال شما غلطه ! کلا برنامه نویسی وب ، desktop و موبایل مقوله های متفاوتی هستند. اینها هیچ ربطی به هم ندارند ! وب خوبیش اینه که هر نرم افزاری را میتونی توی بستر اینترنت راه اندزای کنی و کار یکنی که هم روی desktop و هم روی موبایل UI و تجربه خوبی به کاربر بده ! من اصلا متوجه نمیشم چرا یک برنامه نویس وب میخواد بره برای موبایل برنامه بنویسه ! به نظر من وب پتانسیل بیشتری نسبت به موبایل داره !

اقا مهرداد هم که کلا توضیح دادند زبان همه فن حریف نداریم.
مثلا در زمینه desktop هیچ زبانی وجود نداره که بتونه با #C یا vb در Visual Studio یا دلفی در توسعه نرم افزار به صورت RAD رقابت کنه ! اما همین ها هم نمیتونند برای لینوکس برنامه دسکتاپ تولید کنند ! حالا شاید با mono و Lazarus بشه اما اصلا قابل قیاس نیستند !

هر چیزی را بهر کاری ساختند ! از این شاخه به اون شاخه نپرید.

i-php-i
شنبه 10 آبان 1393, 00:20 صبح
منظورم کنار گذاشتن PHP نبود بلکه منظورم یادگیری زبان جدید هست که مفید باشه.

فرض کنید من که کارم برنامه نویسی PHP هست یه شرکت نرم افزاری راه انداختم و در کنار طراحی سایت، اپ موبایل هم طراحی کردیم اگر منکه مدیر یا رئیس شرکت هستم ندونم زیر دستام چه چیزی نوشتن باید چیکار کرد؟

من دو سه سال پیش با یکی دوتا شرکت طراحی سایت فقط صحبت کردم که باهاشون کار کنم ولی اونها با اینکه خودشون برنامه نویس PHP بودن انقدر از پرسنل جدید می ترسیدن که خودم هم تعجب می کردم! به عنوان مثال این موارد رو از من می خواستن که انجام ندم:

1- توی سورس وب سایت کد مخرب قرار ندم
2- سورس سایت رو جایی کپی و منتشر نکنم
3- توی سایت باگی قرار ندم که اگر بعد از 3-4 سال از شرکت جدا شدم بتونم خودم سایت رو از کار بندازم

با توجه به این مسائل اگر برنامه نویسی موبایل رو یاد نگیرم و یکی از پرسنل شرکت بخواد همچین کاری با نرم افزارها بکنه چطور باید متوجه بشم یا جلوش رو بگیرم؟

Unique
شنبه 10 آبان 1393, 02:33 صبح
با توجه به این مسائل اگر برنامه نویسی موبایل رو یاد نگیرم و یکی از پرسنل شرکت بخواد همچین کاری با نرم افزارها بکنه چطور باید متوجه بشم یا جلوش رو بگیرم؟

اگه بخوای اینجوری فکر کنی کلا به بیراهه میرین ! اولا بهتره روی یک موضوع خاص مثلا وب یا desktop یا موبایل تمرکز کنید تا چند تا شاخه جدا از هم ! در ضمن اون کسانی که چنین درخواست هایی کردند معلومه خودشونم چیزی زا php سر در نمیاوردند ! از این جور تعهد ها که همیشه میگیرن و حتی سفته و ... اما سورس که در اختیار شما هست ! خوب هر مشکلی پیش اومد با یک برنامه نویس مسلط بهش رفع میکنید. نیاز نیست شما اونها را بلد باشین. مثلا من اسمبلی نمیدونم ولی خیلی پروژه ها بوده ک هبا اسمبلی کار کردیم و تا حال هم با بیش از ۱۰ نفر اسمبلی کار همکاری داشتم که باگ ها و نرم افزار های هم را ارتقا دادند ! اصلا هم چیزی ازش سر رد نمیارم ! سورس نهایی در اختیار خودمه و اگه نیاز به پرداخت ضرر و زیانی هم بابت دوباره نویسی باشه از زمان و وقت و انرژی که یادگیری اسمبلی در حد متوسط هم میگیره کمتره.

امیدوارم متوجه شده باشین منظورم چیه.

i-php-i
شنبه 10 آبان 1393, 10:38 صبح
یعنی شما حاضر نیستید بغیر از PHP یه زبان دیگه یاد بگیرید؟

MMSHFE
شنبه 10 آبان 1393, 11:02 صبح
وقتی همین زبان هم ازنظر درآمد و هم ازنظر راحتی کدنویسی جوابگو هست دلیل خاصی داره سوئیچ کنید روی یک زبان دیگه؟ بجای تنوع طلبی در بستر برنامه نویسی بهتر نیست روی محصولاتی که میتونید توی همین بستر وب تولید کنید تنوع ایجاد کنید؟ مثلاً چرا تا حالا هیچکس نیومده یک فاروم فارسی تولید کنه و لایسنس بده و بابت پلاگیناش پول گیرش بیاد؟ چرا همه باید دنبال فارسی سازی یک فاروم خارجی باشیم؟ اینکه vBulletin نسخه 5 هنوز تو ایران استفاده نمیشه فقط بخاطر اینکه نسخه RTL نداره، زشت نیست برای کشوری که اینهمه پتانسیل برنامه نویسی بالایی داره و خارج از کشور، ایرانیا تو حوزه IT دارن دنیا رو روی انگشتاشون میچرخونن؟ اونوقت دربدر باید دنبال نسخه Null شده vB باشیم که معلوم نیست چه Backdoorهایی توش عمداً تعبیه شده یا بخاطر ترس از حذف فایلهامون بخاطر نقض کپی رایت و استفاده از نسخه نال شده، بجای vB با اینهمه امکانات بیایم MyBB یا phpBB بدقیافه رو نصب کنیم؟ مشکل خیلیها که درآمد تو حوزه وب ندارن همینه که منتظر نشستن مشتری بیاد سراغشون درحالی که امروزه یکی از مهمترین اصول بازاریابی اینه که نیاز عمده بازار رو بسنجیم و محصولمون رو تولید کنیم و روی فروش عمده اون حساب کنیم نه اینکه تک فروشی کنیم. چرا خیلیها میرن سمت برنامه نویسی موبایل؟ چون دیدن یک برنامه درست میکنن قیمت میزنن 1000 تومان بعد 5 هزار نسخه میفروشه و 5 میلیون تومان گیرشون میاد. خوب چرا اینکار رو توی وب انجام نمیدیم؟ مشتریش کمه واقعاً؟ یک وب اپلیکیشن عمومی و واقعاً موردنیاز مثل همون Appهای موبایل درست کنید و بجای 1 میلیون تومان، 100 هزار تومان بفروشین تا 100 نفر بخرن و 10 میلیون تومان گیرتون بیاد. بهتون قول میدم اپلیکیشن 1 میلیون تومانی رو نمیتونید 10 نسخه بفروشین (حداقل توی بازه ای که اپلیکیشن 100 هزار تومانی شما رو 100 نفر خریدن). همه دربدر دنبال یادگیری زبانی مثل PHP هستن که بیش از 80 درصد سایتهای دنیا باهاش نوشته شده و اونوقت شما اون رو نسبتاً بلدین و میخواین یه چیز دیگه یاد بگیرین. آدمی که با یک دست چند هندونه بر میداره مطمئن باشین آخرش همه رو میندازه و میشکنه. دوره و زمونه آچار فرانسه بودن سر اومده. این روزها همه حتی بخاطر یک سرماخوردگی ساده میرن سراغ متخصص گوش و حلق و بینی نه یه پزشک عمومی.

arta.nasiri
شنبه 10 آبان 1393, 13:45 عصر
جناب شهرکی این پروژه فاروم که میگید واقعا زمانبره و در قالب یک تیم باید کار کرد. حالا اگه تو شرکت نرم افزاری هم اگه این پروژه استارت بخوره باز واسه برنامه نویس هیچ سودی نداره. در مورد تیم هم همینطور، یعنی باید افراد تیم تا آخر پروژه کنار همدیگه باشن تا بتونن به نتیجه ای برسن. حالا به غیر اون مسئله مهاجرت پیش میاد! الان خود همین سایت رو در نظر بگیرید آیا حاضر میشن بیان اونو با vBulletin جایگزین کنن؟ اگه آره بحث تبدیل دیتا خودش یه مشکل بزرگیه که باید حل بشه. این همه پلاگین رو همین سیستم سایت نصب هست که باید همشون رو سیستم فاروم ایرانی باید ساپورت کنه!!! و کلی دغدغه دیگه. ولی درمورد app موبایل کاملا باهاتون موافقم.

MMSHFE
شنبه 10 آبان 1393, 13:55 عصر
اولاً اگه شرکت باشه، باید روی سود بلندمدتش حساب کنه (فروش پلاگینها، لایسنس دادن و...) و ثانیاً قرار نیست همه مشتریها تبدیل کنن. میتونن روی فارومهای جدیدی که قراره تأسیس بشن استفاده کنن. شرکت میتونه برای کسانی که دیتا دارن، با دریافت هزینه مبدل بنویسه یا داده ها رو تبدیل کنه. خیلی از کشورهای دیگه هم هستن که مثل ما مشکل RTL رو دارن و این شرکت میتونه به اونها هم بفروشه. حتی چندتا برنامه نویس با حساب کردن روی این پروژه میتونن شرکت راه بندازن. اگه با فریمورک کار بشه (فریمورک خاصی مدنظرم نیست و حتی میتونه فریمورک دست ساز باشه ولی اصولی و با مستندسازی کافی و صحیح و استاندارد) سرعت کار شدیداً بالا میره و باگهای احتمالی کاهش پیدا میکنه. ضمناً vB روز اول اینهمه بزرگ نبود. کم کم پلاگینها بهش اضافه شد. حالا این فقط یک مثال بود. مثالهایی از این دست زیاده. فقط خواستم بگم اگه کسی بخواد کار کنه تو همین بستر وب هم خیلی کارها هست که هنوز (حداقل نسخه ایرانیش) اجرا نشده.

arta.nasiri
شنبه 10 آبان 1393, 14:14 عصر
نه ببینید منظور من از شرکت این بود که منه برنامه نویس که بخوام واسه خودم یه پروژه سود آور شروع کنم یا باید تنها اینکار رو شروع کنم که در صورت موفقیت سودش زیاد باشه واسم یه با چندنفر از دوستان استارت کار بخوره!! ولی وقتی اینجور پروژه ها وارد یه شرکت بشن معمولا بیشترین سودش واسه صاحب شرکت میمونه و واسه برنامه نویس یا گروه که کلی تلاش کرده رو این پروژه سود چندانی باقی نمیمونه واسشون. واسه همین اینجور پروژه های بزرگ واسه یه شخص که تنهایی میخواد واسه خودش یه منبع درآمد دیگه ای جز کارش داشته باشه به نظرم سودآوری نخواهد داشت چون کلی طول میکشه تا پروژه به نتیجه برسه و کلی هزینه. و به نظرم این دوستمون هم که میخواد یه زبان دیگه ای یاد بگیره واسه اینه که بتونه در کنار کار خودش چندتا پروژه بالا بیاره و بشه منبع درآمد واسش.

i-php-i
شنبه 10 آبان 1393, 14:20 عصر
مهندس خودتون چندتا سیستم نوشتید و تنوع محصولاتتون چقدره؟

MMSHFE
شنبه 10 آبان 1393, 14:23 عصر
خوب من هم که گفتم، اولاً اگه بجای حداقل یکسال که بخوان وقت بگذارن یک زبان دیگه رو در حد تسلط یاد بگیرن که بشه باهاش پروژه قابل رقابت ساخت و بعد روی فروشش حساب کنن، اگه منصف باشیم میبینیم که همین فاروم رو هم یکنفره میشه یکساله نوشت! ثانیاً فاروم فقط یکی از هزاران اپلیکیشن تحت وبی هست که میشه ساخت و مشابه ایرانی (یا حتی جهانی) براش وجود نداره. خیلی چیزای دیگه رو میشه مثال زد. فرضاً یک سایت درست کنن بعنوان مرجع دیکشنری و API بدن با REST و SOAP و JSON RPC و XML RPC و... که هر اپلیکیشن موبایل یا وب سایت دیگه بتونه بهش وصل بشه و کلمه بده، معنی بگیره. اونوقت به بقیه اکانت بدن و اعتبار بفروشن و از این راه کسب درآمد کنن. این ایده همین الان به ذهنم رسید و میبینید که اصلاً پیاده سازیش سخت نیست. حالا به بازارش فکر کنید. کم کم دایره لغات رو بالا ببرین و لغات سایر زبانها و واژه نامه های تخصصی رو هم واردش کنید. کم کم با توجه به معانی مشابه میتونید برای مثال وقتی لغتنامه انگلیسی فارسی داشتین و انگلیسی روسی هم بود، با کمک زبان مشترک واسطه، لغتنامه روسی فارسی هم ابداع کنید. حتی میشه از این سایت توی نرم افزارهای آموزش زبان استفاده کرد و کلی کاربردهای دیگه که الان وقت ندارم بشینم فکر کنم. ذهن که خلاق باشه با یه سوزن هم گرفتگی آب پاش برف پاک کن ماشین رو درست میکنه و اگه خلاق نباشه، ماشینو میبره تعمیرگاه یکی دیگه براش با مایع مخصوص جرم گیری همون کار رو انجام بده و پول بگیره ازش!!!

MMSHFE
شنبه 10 آبان 1393, 14:25 عصر
مهندس خودتون چندتا سیستم نوشتید و تنوع محصولاتتون چقدره؟

من زیاد توی کار پیاده سازی و اجرا نیستم چون کلاً سیستم کاریم فرق میکنه. حیطه کاری من آموزش و مشاوره است بیشتر تا اجرا ولی تو همین کارهای عملی که انجام دادم هم سعی کردم کارهام تکراری نباشه. اصولاً با کار تکراری و روتین کنار نمیام. حتی توی همون بحث آموزش هم سعی کردم فیلدهای مختلفی رو تجربه کنم و یاد بگیرم و بعد به بقیه یاد بدم.

arta.nasiri
شنبه 10 آبان 1393, 14:49 عصر
آقای شهرکی نظرتون در مورد سیستم های خبری چیه؟ (البته پوزش از استارتر که ربطی به سوال ایشون نداره)

MMSHFE
شنبه 10 آبان 1393, 14:55 عصر
سیستم خبری که زیاده. چیز جدیدی مدنظرتونه؟

arta.nasiri
شنبه 10 آبان 1393, 15:02 عصر
بله رو سیستمی که دارم کار میکنم تقریبا 30 تا دسته بندی متفاوت هست که روزانه نزدیک به 300 تا مطلب غیر تکراری از سایت های خبری و غیر خبری جمع آوری میکنه، البته هدفم از این پروژه این بود داده های جمع آوری شده رو توی یه سیستم دیگه که کارش تحلیل و خلاصه متون فارسی هستش استفاده کنم که این پروژه هم اولای راهه.

این سیستم جمع آور خبر الان نزدیک به 10 هزار مطلب از دسته های مختلف داره که به قصد دارم به یک وب سرویس وصلش کنم و اخبار رو در اختیار توسعه دهنده گان قرار بدم

MMSHFE
شنبه 10 آبان 1393, 15:08 عصر
سیستم خوبی میتونه از آب در بیاد البته قاعدتاً باید به فکر فضا و فشرده سازی مطالب و عکسها و ثبت منبع خبر و گرفتن عکس از صفحه مربوطه هم باشین چون ممکنه خبر پاک بشه و بعداً مدعی بشن شما خبر جعل کردین!

arta.nasiri
شنبه 10 آبان 1393, 15:15 عصر
سیستم خوبی میتونه از آب در بیاد البته قاعدتاً باید به فکر فضا و فشرده سازی مطالب و عکسها و ثبت منبع خبر و گرفتن عکس از صفحه مربوطه هم باشین چون ممکنه خبر پاک بشه و بعداً مدعی بشن شما خبر جعل کردین!

منبع اخبار تو سیستم ذخیره میشه، بجز اون هم فعلا فقط لینک تصاویر رو برمیدارم به دلیل محدودیت فضا ولی خود مطالب رو تو cassandra ذخیره میکنم که با فعال کردن config ها مطالب رو فشرده میکنه و همچنین سرعت دسترسی بالا به مطالب میده.

البته اینم یه ایده بود که تو ایران همچین پروژه ای کمه (از لحاظ ارائه اخبار به کاربران) و با بالا رفتن تعداد دسته بندی ها به نظرم بشه توسعه دهندگان app موبایل رو جذب کرد.

bagherok
شنبه 10 آبان 1393, 15:51 عصر
اگه بی ربط بود یا وسط حرفتون اومدم عذر میخوام.
جمع آوری از سایتهایی فارسی هستش؟

شاید دیده باشید
همچین پروژه ای رو هم میشه اینجا ببیند.میتونه ایده هایی بتون بده.

http://www.republishan.com/
http://www.banaie.ir/%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87/%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1/%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%B5%D9%81-%D8%AA%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B9-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B9-%D8%B4%D8%AF%D9%87.html

i-php-i
سه شنبه 13 آبان 1393, 00:05 صبح
خوب من هم که گفتم، اولاً اگه بجای حداقل یکسال که بخوان وقت بگذارن یک زبان دیگه رو در حد تسلط یاد بگیرن که بشه باهاش پروژه قابل رقابت ساخت و بعد روی فروشش حساب کنن، اگه منصف باشیم میبینیم که همین فاروم رو هم یکنفره میشه یکساله نوشت!

من زیاد توی کار پیاده سازی و اجرا نیستم چون کلاً سیستم کاریم فرق میکنه. حیطه کاری من آموزش و مشاوره است بیشتر تا اجرا ولی تو همین کارهای عملی که انجام دادم هم سعی کردم کارهام تکراری نباشه.

من چندتا سیستم تحت وب دارم که با پی اچ پی پیاده کردم و الان بنظرم نمی تونم فقط با پی اچ پی همه نیاز کاربرها رو جواب بدم و باید برنامه موبایل هم بنویسم چون اولین سوالی که مشتریها می پرسن اینه که سیستم شما اپ موبایل هم داره؟

اگه بخوای اینجوری فکر کنی کلا به بیراهه میرین ! اولا بهتره روی یک موضوع خاص مثلا وب یا desktop یا موبایل تمرکز کنید تا چند تا شاخه جدا از هم !

برای موندن توی بازار راهی نداریم جز اینکه برنامه نویسی موبایل رو هم بدونیم!

اینطور که ابزارهای موبایل داره جای کامپیوترهای خونگی رو می گیره بنظرم باید منتظر روزی باشیم که کلا مرورگرها هم به سرنوشت سیستم های خونگی دچار بشن و از دور حذف بشن

با این شرایط پا فشاری کردن روی زبانهای تحت وب بی راهه رفتنه چون مرز نرم افزار تحت وب و نرم افزار موبایل داره برداشته می شه

شما رو نمی دونم اما من حتما حداقل یه زبان برنامه نویسی موبایل که احتمالا جاوا باشه رو یاد می گیرم

تنها مشکلی که هست اینه که اول باید فریم ورک زند رو یاد بگیرم ! این فریم ورک زند هم برای خودش داستانیه!

arash691
سه شنبه 13 آبان 1393, 11:24 صبح
من چندتا سیستم تحت وب دارم که با پی اچ پی پیاده کردم و الان بنظرم نمی تونم فقط با پی اچ پی همه نیاز کاربرها رو جواب بدم و باید برنامه موبایل هم بنویسم چون اولین سوالی که مشتریها می پرسن اینه که سیستم شما اپ موبایل هم داره؟

میتونی از phonegap استفاده کنی ... مشتری هم فقط خروجی رو میبینه براش فرقی نداره با جاوا یا ++C و یا HTML5 براش اپ موبایل بزنی

MMSHFE
سه شنبه 13 آبان 1393, 14:43 عصر

برای موندن توی بازار راهی نداریم جز اینکه برنامه نویسی موبایل رو هم بدونیم!

اینطور که ابزارهای موبایل داره جای کامپیوترهای خونگی رو می گیره بنظرم باید منتظر روزی باشیم که کلا مرورگرها هم به سرنوشت سیستم های خونگی دچار بشن و از دور حذف بشن

با این شرایط پا فشاری کردن روی زبانهای تحت وب بی راهه رفتنه چون مرز نرم افزار تحت وب و نرم افزار موبایل داره برداشته می شه

شما رو نمی دونم اما من حتما حداقل یه زبان برنامه نویسی موبایل که احتمالا جاوا باشه رو یاد می گیرم

تنها مشکلی که هست اینه که اول باید فریم ورک زند رو یاد بگیرم ! این فریم ورک زند هم برای خودش داستانیه!

تحلیلتون از بازار کاملاً اشتباهه و بستری که وب داره به این راحتی با موبایل جایگزین نمیشه و مقایسه تفاوت بین بستر وب و موبایل با Desktop و Mobile خیلی فرق میکنه. وب همه جا در دسترسه (حتی روی موبایل) و استانداردهای HTML5 و CSS3 داره به سمتی میره که وب اپلیکیشنها هم به اپلیکیشنهای موبایل داره نزدیک میشه. حالا که تصمیمتون رو گرفتین که یک زبان دیگه یاد بگیرین، مشاوره گرفتن معنا نداره و بهتره تاپیک بسته بشه ولی ربط زند فریمورک رو این وسط به موضوع نفهمیدم. یادگیری جاوا به زند فریمورک ربطی نداره.

Unique
سه شنبه 13 آبان 1393, 16:13 عصر
به نظر من هم تحلیل شما خیلی از اساس مشکل داره و قیاستون اشتباهه ! من اگه میتونستم روی گوشیم Firfox OS یا Ubuntu نصب کنم ! محال بود اندروید نصب کنم ! نمیدونم شما چیزی در مورد Firefox OS میتونید یا نه ولی کاملا بر اساس لسنوکس و HTML5 و Javascript هست. من توی وبلاگم توضیح دادم چه راحت میتونید محیطش را چک کنین (http://www.geekfarsi.com/%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D9%88-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-firefox-os/194). پس فکر اینکه وب و استاندارد های وب از بین میرن از ریشه و بیخ و بن غلطه.

i-php-i
سه شنبه 13 آبان 1393, 16:57 عصر
حالا که تصمیمتون رو گرفتین که یک زبان دیگه یاد بگیرین، مشاوره گرفتن معنا نداره و بهتره تاپیک بسته بشه ولی ربط زند فریمورک رو این وسط به موضوع نفهمیدم. یادگیری جاوا به زند فریمورک ربطی نداره.
دونستن نظر دوستان اشکالی نداره
مسئله فریم ورک زند اینه که اول باید زند رو یاد بگیرم که نیاز کارم هست و بعد از یادگیری زند یا در کنار یادگیری زند زبان جاوا رو هم یاد بگیرم.

نمیدونم شما چیزی در مورد Firefox OS میتونید یا نه ولی کاملا بر اساس لسنوکس و HTML5 و Javascript هست.
شنیدم ولی خودتون هم می دونید این سیستم عامل نسبت به اندروید و ios سهم قابل توجهی توی بازار نداره!

بنظرم روزی می یاد مرورگرها حذف بشن!

دیگه خود دانید!

MMSHFE
سه شنبه 13 آبان 1393, 17:21 عصر
بنظرم روزی می یاد مرورگرها حذف بشن!
دیگه خود دانید!

خوب این نظر شما در عین حال که کاملاً قابل احترامه ولی یک نظر شخصیه و نمیشه تعمیم داده بشه. برعکس شما خیلیها منجمله خودم فکر میکنیم که با توجه به قابلیت کاربرد عمومی وب اپلیکیشنها در تمامی بسترها دنیا داره به سمت وب حرکت میکنه. دیگه نیاز نیست برنامه شما برای سیستمهای عامل مختلف نسخه های مختلفی داشته باشه و نه کدنویسی دوباره دارین و نه کامپایل مجدد. کلاً از سیستم کلاینت مستقل میشین. نگاهی به روند رشد نرم افزارها و سایتها و اپلیکیشنهای موبایل این موضوع رو به صراحت روشن میکنه تا جایی که تقریباً همه نرم افزارهای موبایل مبتنی بر شبکه اول وب سایت بودن و بعد بعنوان یک خدمت جانبی اپلیکیشن موبایل هم ارائه دادن و هیچوقت سایتشون تعطیل نشده و همچنان خوراک اصلی از وب سایت داره گرفته میشه. درواقع اپلیکیشن موبایل رو برای غلبه بر مشکل صفحات کوچکت و تولید UI سفارشی شده تولید میکنن نه اینکه تمرکزشون به این سمت بره. بهرحال تصمیم نهایی با خود شماست.

harand1
سه شنبه 13 آبان 1393, 18:08 عصر
سلام بهتر نیست به بجای سوئیچ به یه زبان دیگه طراحی واکنش گرا( ریسپانسیو)رو یاد بگیرید؟

i-php-i
سه شنبه 13 آبان 1393, 18:37 عصر
درواقع اپلیکیشن موبایل رو برای غلبه بر مشکل صفحات کوچکت و تولید UI سفارشی شده تولید میکنن نه اینکه تمرکزشون به این سمت بره. بهرحال تصمیم نهایی با خود شماست.
اتفاقا چون دیدم CSS3 & HTML5 نمی تونن نیازهای کاربرها رو پوشش بدن تصمیم گرفتم یه زبان موبایل هم یادبگیرم.
وب اپلیکیشن ها باید با CSS3 & HTML5 کار کنن و بخشی از کارهای خودشون رو با استفاده از جاوا اسکریپت انجام می دن.

در حال حاضر اگر CSS3 & HTML5 توسط همه مرورگرها بدون مشکل پیاده بشن کارهای ساده ای مثل ذخیره کردن اطلاعات یه فرم توی دیتابیس مرورگر رو می شه از یه وب اپلیکیشن انتظار داشت نه بیشتر!

تا وقتیکه که وب اپلیکشن ها بخوان کارهای یه اپ موبایل رو انجام بدن خیلی زمان هست

کلا CSS & HTML برای نمایش توی صفحه تصاویر بزرگ ایجاد شدن نه برای نمایش توی موبایل!

سلام بهتر نیست به بجای سوئیچ به یه زبان دیگه طراحی واکنش گرا( ریسپانسیو)رو یاد بگیرید؟
من نگفتم از پی اچ پی به یه زبان دیگه سویچ کنیم و دیگه ازش استفاده نکنیم، منظورم اینه که در کنار پی اچ پی یه زبان برنامه نویسی موبایل هم یاد بگیریم که اگر نیاز شد ازش استفاده کنیم.

Unique
چهارشنبه 14 آبان 1393, 01:46 صبح
شنیدم ولی خودتون هم می دونید این سیستم عامل نسبت به اندروید و ios سهم قابل توجهی توی بازار نداره!
Firefox هم یک زمانی هیچ سهمی نداشت ولی الان خیلی خیلی طرفدار داره. Ubuntu و Firefox OS در اول راه هستند و بیشتر ازشون خواهید شنید.

جناب i-php-i (شرمنده اسمتون را نمیدونم) شما دیدتون نسبت به وب مشکل داره ! وب که html و css نیست ! اصل قضیه سمت سرور هست ! من هیچ رابط کاربری را نمیشناسم که اندازه HTML توانایی داشته باشه. نمیدونم شما desktop کار کردین یا نه اما من مدت زیادی Delphi کار کردم و میدونم سرو کله زدن با Control ها و Draw کردنشون و تغییر دادنشون عجب کار مشکلیه ! شما اگه بخواین یک Grid را از صفر طبق نیاز خودتون با مثلا دفلی برای ویندوز یا حتی qt ایجاد کنید پوستتون کنده میشه. در مورد html اصلا مسخرست ! قدرت ساخت رابط کاربری توی html فوق العادست !
متاسفانه از اندروید چیزی نمیدونم (تعجب نکنید ! آخه چه اهمیتی داره یک Web Developer از اندروید بدونه ؟!) اما اگه کنترل های رابط کاربریش مثل ویندوز یا qt و ... باشه قطعا انعطاف و راحتی HTML را نداره ! تا حالا دقت کردین app های موبایل چقدر به هم شبیه هستند ؟ خیلی احتمال میدم که دامنه کنترل های رابط کاربری محدود هست ! مثلا Input ی که توی HTML هست را میشه با css و جاوا اسکریپت هر بلایی بخوای سرش بیاری ! بهش هر ظاهری میخوای بدی و حتی انیمیشن بهش بدی ! توی اندروید به این سادگی نباید قابل اجرا باشه.

شما فیلد کاری app های موبایل را با وب یکی نکنید. خیلی از این app ها کل اطلاعتشون را از وب سرویس ها و Cloud ها دارند Load میکنند ! کلا وب اصلا قابل قیاس با موبایل نیست.
من خییل زبون ها را بلدم و کرا تجرب یو عملی دارم باهاشون اما دست آخر به این نتیجه رسیدم که باید تمرکزم را روی یک تکنولوژی بگذارم ! امیدوارم شما از تجربه بقیه درس بگیرین ! اگه به موبایل علاقه بیشتری دارین برین سمتش و با وب خداحافظی کنید. همه کاره هیچ کارست !

i-php-i
جمعه 16 آبان 1393, 14:32 عصر
با این حساب نظر شما اینه که فقط باید PHP کار کنیم و نباید زبانهای دیگه رو یاد بگیریم. اما می خوام JAVA رو هم یاد بگیرم. البته منظورم از اینکار مهاجرت کامل از PHP به JAVA نیست. می خوام در کنار PHP این زبان رو هم یاد بگیرم.

poriab
جمعه 16 آبان 1393, 15:02 عصر
با این حساب نظر شما اینه که فقط باید PHP کار کنیم و نباید زبانهای دیگه رو یاد بگیریم. اما می خوام JAVA رو هم یاد بگیرم. البته منظورم از اینکار مهاجرت کامل از PHP به JAVA نیست. می خوام در کنار PHP این زبان رو هم یاد بگیرم.

به نظر من مشکلی نداره هر دو رو کار کنید ! من خودم حدود 3 سال طراحی وب و PHP(کم تر) کار کردم و الان هم 1 ماهی میشه اندروید کار می کنم .

فقط باید وقت بیشتری بزارید تا در هر دو موفق باشید . مثلا روزی 5 ساعت برای هر کدوم !

i-php-i
جمعه 16 آبان 1393, 16:05 عصر
به نظر من مشکلی نداره هر دو رو کار کنید ! من خودم حدود 3 سال طراحی وب و PHP(کم تر) کار کردم و الان هم 1 ماهی میشه اندروید کار می کنم .
برای برنامه نویسی اندروید از جاوا استفاده می کنید؟

poriab
جمعه 16 آبان 1393, 18:01 عصر
برای برنامه نویسی اندروید از جاوا استفاده می کنید؟

بله ، از جاوا و IDE اکلیپس

eshpilen
جمعه 16 آبان 1393, 18:15 عصر
واسه یه خوره اینکه بخواد فقط به یک زبان و حیطه اکتفا کنه مثل اینه که در کل عمرت فقط یک نوع شیرینی رو بخوری، فقط یک نوع غذا رو بخوری!
آدم رد میشه این شیرینی های رنگارنگ رو میبینه، این همه غذاهای خوشمزه، دوست داره اگر از همش زیاد نمیخوره ولی حداقل امتحانی بکنه :لبخند:

سخنرانی پروفسور اشپیلن در میان جمعی از اعضای سایت برنامه نویس - 93/8/16

DR.HTML
جمعه 16 آبان 1393, 19:27 عصر
واسه یه خوره اینکه بخواد فقط به یک زبان و حیطه اکتفا کنه مثل اینه که در کل عمرت فقط یک نوع شیرینی رو بخوری، فقط یک نوع غذا رو بخوری!
آدم رد میشه این شیرینی های رنگارنگ رو میبینه، این همه غذاهای خوشمزه، دوست داره اگر از همش زیاد نمیخوره ولی حداقل امتحانی بکنه :لبخند:

سخنرانی پروفسور اشپیلن در میان جمعی از اعضای سایت برنامه نویس - 93/8/16

حرف دل مارو زدی :لبخند:

Mori Bone
جمعه 16 آبان 1393, 20:15 عصر
بدبختی اینه که همه یه عذا رو می خورند و فکر می کنند که فقط همون یه غذاست و همون غذا از همه چیز بهتره

Unique
شنبه 17 آبان 1393, 02:03 صبح
به قدری هر رشته از نرم افزار و حتی هر زبانی و هر تکنولوژیی گسترده و نیزامند تجربه و کسب تسلط و مهارت هست که به صورت حرفه ای و کسب درآمد خوب بهتره در یک فیلد و یک زبان مرتبط کار کنی. من واقعا دوست دارم python یاد بگیرم و میدونم با چند ماه کار کردن خیلی هم حرفه ای میشم اما ای ناشتباه را دیگه تکرار نمیکنم مگه روزی که به صورت حرفه ای نخوام روی وب و تکنولوژی های مربوطش کار کنم یا تغییر رشته بدم !