PDA

View Full Version : سوال: اگه خوشمون به یه مشتری نیاد باید چیکار کنیم؟!

i-php-i
سه شنبه 13 آبان 1393, 02:05 صبح
حدود 2-3 سال قبل چندتا سایت راه انداختم که مدیرای همه این وب سایتها می خوان با این وب سایتها از اینترنت درآمد داشته باشن

به همین دلیل هم هر ماه یبار برای اضافه کردن امکانات جدید توی سیستم یا تغییر رنگ و فونت قالب و... تماس می گیرن یا سوال می پرسن و...

مشکلی که هست اینه که خوشم نمی یاد یه نفر انقدر وقت منو بگیره حتی اگر بخواد 10 میلیون تومن بابت تغییرات سایت بهم بده!

شما یه سایت رو تا چند سال پشتیبانی می کنید؟

arash691
سه شنبه 13 آبان 1393, 09:53 صبح
حداکثر 1 سال

i-php-i
سه شنبه 13 آبان 1393, 10:45 صبح
بعد از یک سال اگه بخوان سیستم رو تغییر بدن چیکار می کنید؟

arash691
سه شنبه 13 آبان 1393, 11:10 صبح
یه قرار داد پشتیبانی جدید ... تازه پشتیبانی رو هم باید تعریف کنید که منظورتون دقیقا" چیه و مشتری فکر نکنه هر کاری رو دلش بخواد برنامه نویس باید براش انجام بده

csharpprogramer88
سه شنبه 13 آبان 1393, 11:35 صبح
بنظرم بهتره برای خرید یک نسخه از نرم افزار ی مبلغ را مشخص کنی و بگی فلان محصول فلان قیمت داره . حالا یک مشتری که خریدش بسته به توافق طرفین ی مدتی نرم افزار گارانتی بشه بعدش با توجه به نیازهای مشتریان یا ایده های توسعه ای خودت نرم افزار را ی سری امکانات بهش کم و زیاد میکنی ب این زیاد کم کردن میتونه یک ورژن جدید از محصول بشه . حالا میتونی به مشتریان قبلی آپدیت نرم افزارتو بدی ، میتونی شرط بزاری هرکسی که آپدیت میخاد مثلا ماهیانه باید فلان مبلغ بده یا سالیانه فلان مبلغ ، هرکسی این مبلغ را بده میتونه از آپدیت نرم افزار و پشتیبانی استفاده کنه و میتونی نسخه جدید را به ی مشتری جدید با قیمت خرید محصول بفروشی و ....

Mohammadsgh
سه شنبه 13 آبان 1393, 13:19 عصر
بستگی به قرارداد داره یکی یک سال پشتیبانی میکنه یکی شیش ماه.بستگی داره

i-php-i
سه شنبه 13 آبان 1393, 14:45 عصر
بنظر خودم هم تنها راه حل اینه که یه نرم افزار طراحی کنیم و برای هر مشتری یه نسخه از همون بفروشیم و هر چند وقت یبار امکاناتی به نرم فازار اضافه کنیم و به مشتری ها بگیم نسخه جدید رو بخرید

کلا کار کردن با مشتری هایی که گاه و بیگاه برای تغییرات توی قالب و سایت تماس بگیرن فقط اتلاف وقت هست

Unique
سه شنبه 13 آبان 1393, 15:07 عصر
این تماس ها شاید به این دلیل ناراحت کننده هست که پول ازش در نمیاد ! ولی اگه پول در بیاد ازش که مشکلی نداره. شما باید قرارداد پشتیبانی ببندین و ازشون پول بگیرین یا برای هر سری تغییراتی فاکتور جداگانه بدین. در ضمن پشتیبانی قرارداد یعنی اینکه شما اگه کارتون ایراد داشت یا سایت به مشکلی خورد که مسببش شما بودین رفعش کنید وگرنه این جمله را من توی همه قرارداد هام مینویسم "پشتیبانی شامل اعمال تغییرات ظاهری و سلیقه ای و کم و اضافه شدن موارد و خدمات درخواستی نیم گردد". اگه اینطوری که شما بگین باشه که میشه بیگاری ! مشتری که این ها را نمیفهمه بگین خوش اومدی !

i-php-i
سه شنبه 13 آبان 1393, 17:49 عصر
این تماس ها شاید به این دلیل ناراحت کننده هست که پول ازش در نمیاد ! ولی اگه پول در بیاد ازش که مشکلی نداره. شما باید قرارداد پشتیبانی ببندین و ازشون پول بگیرین یا برای هر سری تغییراتی فاکتور جداگانه بدین.
اگر مشتری که دو سال پیش سایت راه انداخیتم براش بخواد یه فیلد به یکی از فرمهای سایتش اضافه کنه و بگه این نباشه سایت من بدرد نمی خوره! چقدر باید ازش دستمزد گرفت؟

در ضمن پشتیبانی قرارداد یعنی اینکه شما اگه کارتون ایراد داشت یا سایت به مشکلی خورد که مسببش شما بودین رفعش کنید
سیستمی که چند بار برای چند مشتری نصب شده دیگه مشکلی نداره که بخوایم براش پشتیبانی بذاریم

بیشتر درخواستها افزایش امکانات سایت هست

فرض کنید توی یه روز 4-5 نفر تماس بگیرن و بگن یه صفحه به سایت اضافه بشه، ساید بارها تغییر کنن و... این موارد که باید امکاناتی به سایت اضافه بشه کلافه کنندست.

Unique
چهارشنبه 14 آبان 1393, 01:55 صبح
اگر مشتری که دو سال پیش سایت راه انداخیتم براش بخواد یه فیلد به یکی از فرمهای سایتش اضافه کنه و بگه این نباشه سایت من بدرد نمی خوره! چقدر باید ازش دستمزد گرفت؟

بگه به درد نمیخوره ؟ خوب وقتی شما کار را تموم کردین و تسویه حساب کردین و پشتیبانی تموم شده اون هر چی میخواد بگه ! حالا ۱ ماه از پشتیباین گذشته باشه یا دو سال ! یا ۱۰ سال.
در مورد هزین ههم ببینید چقدر زحمت داره و ازش شیرین دستمزدتون را بگیرین ! یک کاری ممکنه ۲۰ هزار تومن هزینه داشته باشه و یه کرای ه مممکنه ۲ میلیون تومن ! بستگی داره با اون فیلد قراره چیکار بکنه !

سیستمی که چند بار برای چند مشتری نصب شده دیگه مشکلی نداره که بخوایم براش پشتیبانی بذاریم
اولا این را شما میدونی و نه مشتری ! پس برای جلب اطمینانش هم که شده باید این پشتیباین باشه. من شخصا بعد از ۱۰ سال هم اگه ایراد از سورس من باشه به رایگان پشتیبانی میکنم. اینم یادتون باشه بعضی باگ ها در شرایط خاص و محدود خودشون را بعد از مدت زیادی نشون میدن.

بیشتر درخواستها افزایش امکانات سایت هست
فرض کنید توی یه روز 4-5 نفر تماس بگیرن و بگن یه صفحه به سایت اضافه بشه، ساید بارها تغییر کنن و... این موارد که باید امکاناتی به سایت اضافه بشه کلافه کنندست.

این ها بستگی به تعرفه های شما داره ! مثلا من صفحات و منو را میدم دست خودم مشتری و پول ماژولش را میگیرم ! اگه میخواد با طرح و قالب خاصی انجام بشه هم ولش را جدا میگیرم !‌side bar ها و دیگر امکانات هم اگه قبلا نبودن یا امکان ایجاد دینامیکش را نفروختم پولش را میگیرم. خیلی ببخشین (به قول آقای دایی) قرار نیست حمالی بی مزد و منت کنیم که ! کار میکنیم و هزینش را میگیریم. اکثر این مشکلات به دو دلیل پیش میاد :

۱ - مشتری دقیقا نمیدونه چی میخواد و بعد از انجام کار تازه ذهنش باز میشه (مشکل خودشه و یا ما باید از اول بهتر راهنمایییش میکردیم یا خودش میگفت که حالا نشده)
۲ - امکانات مدیریت سایت شما کامل نیست و مشتری در به کار گیری و استفاده از اون ها مشکل داره.

i-php-i
جمعه 16 آبان 1393, 14:27 عصر
اکثر این مشکلات به دو دلیل پیش میاد :

۱ - مشتری دقیقا نمیدونه چی میخواد و بعد از انجام کار تازه ذهنش باز میشه (مشکل خودشه و یا ما باید از اول بهتر راهنمایییش میکردیم یا خودش میگفت که حالا نشده)
۲ - امکانات مدیریت سایت شما کامل نیست و مشتری در به کار گیری و استفاده از اون ها مشکل داره.
مدیران وب سایتها معمولا توی یک سال با سایت آشنا شدن و اگر سایت امکاناتش کامل نباشه هم توی این مدت مشخص می شه

این روش بنظرتون مناسب هست که بعد از یک سال دیگه هیچ کاری برای وب ساینها انجام ندیم؟

Unique
جمعه 16 آبان 1393, 16:56 عصر
این روش بنظرتون مناسب هست که بعد از یک سال دیگه هیچ کاری برای وب ساینها انجام ندیم؟

اگه پشتیباین تموم شده و همه امکاناتی هم که پولش را گرفتیم به خوبی کار میکنه !‌البته که مشکلی نیست. اگه مشتری هزینه کرد برای تغییرات جدید که هیچی اگه هم که نه ! سورس و همه چیز ارزونی خودش. قطعا با بقیه همکار ها هم به مشکل میخوره مگه ینکه کسی واقعا از کار مفتی خوشش بیاد !

i-php-i
جمعه 16 آبان 1393, 18:52 عصر
کلا بعد از یک سال نمی خوام روی سایتها کار کنم، چه پول بده چه پول نده. در این صورت درسته که دیگه کارش رو انجام ندم؟

_mojitaba_
جمعه 16 آبان 1393, 22:32 عصر
خب بهش بگید که من دوست ندارم با شما کار کنم
یا مثلا این کاری که شما میگید از دست من بر نمیاد
یه بهونه بیارید کار سختی نیست که

Unique
شنبه 17 آبان 1393, 01:59 صبح
کلا بعد از یک سال نمی خوام روی سایتها کار کنم، چه پول بده چه پول نده. در این صورت درسته که دیگه کارش رو انجام ندم؟

بله مشکلی نیست.
نظر شخصی : بنده از نظر اخلاقی Source را در اختیارش میگذارم در این شرابط.

رضا قربانی
یک شنبه 18 آبان 1393, 22:00 عصر
حدود 2-3 سال قبل چندتا سایت راه انداختم که مدیرای همه این وب سایتها می خوان با این وب سایتها از اینترنت درآمد داشته باشن

به همین دلیل هم هر ماه یبار برای اضافه کردن امکانات جدید توی سیستم یا تغییر رنگ و فونت قالب و... تماس می گیرن یا سوال می پرسن و...

مشکلی که هست اینه که خوشم نمی یاد یه نفر انقدر وقت منو بگیره حتی اگر بخواد 10 میلیون تومن بابت تغییرات سایت بهم بده!

شما یه سایت رو تا چند سال پشتیبانی می کنید؟

یه چیزی می گم تا آخرش بگیر و برو :
اگه فکر می کنی در هر قسمت از کار اذیت میشید و انصاف بر قرار نیست در قرارداد ذکر کن ، و با شرایطی که خودت تعیین می کنی قیمت بذار .
خودت می تونی زندگیت رو خوب یا بد بسازی .

silverfox
یک شنبه 18 آبان 1393, 22:56 عصر
مجبورت که نکردن! ولی معمولا هر کاری هر چقدر هم حوصله سر بر باشه، رقمش که بره بالا آدم راضی می شه! واسه طرف هم اگر صرف نکنه دیگه دنبالت نمیاد.
اگر هم موارد کاری زیاده و از طرفی خودت راضی نمی شی که کارشون رو لنگ بذاری می تونی به یکی از دوستات یا آشناهات که توی همین زمینه کار می کنه اطلاعات و مثلا سورس رو منتقل کنی، اون این کار ها رو انجام بده.

php_programmer021
دوشنبه 19 آبان 1393, 15:17 عصر
با سلام
معمولا از اینجور مشکلات برای برنامه نویس های کم تجربه پیش میاد.
اما در کل سعی کن توی هر قرار دادی که میبندی مشکلاتی که قرار دادهای قبلی برات ایجاد کردن و حل کنی.
به مرور زمان دیگه از این مشکلات برات پیش نمیاد.