PDA

View Full Version : حرفه ای: ساخت دما سنج

teymoorei
چهارشنبه 14 آبان 1393, 13:08 عصر
سلام دوستان

من میخوام یک دماسنج درست کنم که دمای محیط اتاق رو روی مانیتور کامپیوتر داشته باشم .

لطفا اساتید بنده رو راهنمایی کنید .

سایت های مختلفی رو دیدم اما همش گیج کننده بود و اصلا با VB.NET نبود لطفا این مبحث رو کامل تشریح کنید چون مشکل بنده و خیلی هاست .

باتشکر فراوان

Mani_rf
چهارشنبه 14 آبان 1393, 16:08 عصر
دماسنج یک سنسور که باید از طریق پورت ها به کامپیوتر وصل بشه (البته اگر چنین چیزی وجود داشته باشه!) اگر وجود داشته باشه همراه خودش مثال هایی برای کارکردن باهاش هم هست. شما بخش سخت افزاریش رو تهیه کن اگر با مثال هاش به مشکل خوردی ما کمکت میکنیم.

dataking
پنج شنبه 15 آبان 1393, 23:58 عصر
سلام
من شنیدم هست ولی ندیدم مثلا با پورت RS232 کار می کنه و شما می تونید تو VB.NET کنترل SerialPort را به کار ببرید و یه عدد را از دماسنج بگیرد که البته اون عدد ممکن مثلا 6 رقمی باشه و شما باید پردازش کنی و تو یه تکس باکس بریزی و ...

mehran901
جمعه 16 آبان 1393, 13:15 عصر
سلام کار ساده ای هست شما در ابتدا باید مداری طراحی کنید که دیتا رو از سنسورتون بگیره و با Rs232 واسه برنامه ویبیتون بفرسته

مداری ک طراحی میکنید پیشنهاد میشه با avr باشه سنسور هم میتونید از سنسور lm35 ک یک سنسور ارزان قیمت تقریبا خطی هست استفاده کنید خروجی به ازای هر درجه سلسیوس 10 میلی ولت هست که با یک a/d هشت بیتی به راحتی میتونید مقدار دقیق دما رو بدست بیارید
با توجه به اینکه میکرو در سطح منطقی TTL هست با استفاده از تراشه max 232 یا max233 در جهت تبدیل به rs232 استفاده کنید
نکته دیگه هم اینکه rs232 پروتکلی peer to peer هست و کلا تا 15 متر بیشتر نمیشه روش حساب کرد در صورتی که فاصله بردتون از کامپیوتر زیاد هست باید از پروتکل های دیگه مثل rs485 که به صورت آسنکرون هست استفاده کنید یا دامنه خروجی سنسور رو تقویت کنید و بعد از طی فاصله مورد نظر اونو به بردتون برسونید که در نهایت فاصله خط rs232 کمتر از 15 متر بشه

در برنامه ویبی تون هم میتونید اطلاعات رو توسط پورت پارالل بگیرین نمونش زیاده