PDA

View Full Version : سوال: کلمه کلیدی چیه و چجوری پیاده سازی میشه؟ ( منظورم سئو نیست )

peyman_abdollahy
جمعه 16 آبان 1393, 10:45 صبح
سلام
تو بعضی سایتا مثلا , varzesh3.com وقتی ی خبریو باز می کنید ، ته خبر ی سری کلمه کلیدی میاد که وقتی روش کلیک می کنی میره خبرای مربوط به اون کلمه که انگار ی جور category باشرو میاره.
می خوام بدونم نحوه پیاده سازیش چه جوریه ، آیا وقتی ی خبر تولید میشه اونو جزو دسته های از قبل تشکیل شده قرار میدن که همچین اتفاقی میوفته؟

arta.nasiri
جمعه 16 آبان 1393, 12:08 عصر
لزوما نمیشه گفت دسته بندی، ولی معمولا فیلدی واسه کلمات کلیدی در نظر میگیرن که هنگام نمایش یا با فاصله جدا میکنن یا با کاما، سپس روی هر کدوم که کلیک شد تو دیتابیس تو فیلد کلمات کلیدی اونایی که حاوی مقدار شرط هست رو واکشی میکنن.

nsco_nsco
جمعه 16 آبان 1393, 13:19 عصر
سلام می تونید از جستجو سایتتون برای این موضوع بهره ببرید البته تعداد جستجو را کم بگذارید تا زیاد فشاری وارد نشه موفق باشید

peyman_abdollahy
جمعه 16 آبان 1393, 19:13 عصر
لزوما نمیشه گفت دسته بندی، ولی معمولا فیلدی واسه کلمات کلیدی در نظر میگیرن که هنگام نمایش یا با فاصله جدا میکنن یا با کاما، سپس روی هر کدوم که کلیک شد تو دیتابیس تو فیلد کلمات کلیدی اونایی که حاوی مقدار شرط هست رو واکشی میکنن.

خودم هم همین فکرو میکردم اما به نظرم روش درستی نیومد ، با این روش ی لیست کامل از کلمات کلیدی یا تگ هامون نداریم.
ضمن اینکه سرعت واکشی هم پایین تر میاد وقتی بخوایم رو فیلد متنی با like واکشی کنیم

peyman_abdollahy
جمعه 16 آبان 1393, 19:14 عصر
سلام می تونید از جستجو سایتتون برای این موضوع بهره ببرید البته تعداد جستجو را کم بگذارید تا زیاد فشاری وارد نشه موفق باشید

فکر کنم متوجه منظور من از سوال نشدید

arta.nasiri
جمعه 16 آبان 1393, 19:39 عصر
خودم هم همین فکرو میکردم اما به نظرم روش درستی نیومد ، با این روش ی لیست کامل از کلمات کلیدی یا تگ هامون نداریم.
ضمن اینکه سرعت واکشی هم پایین تر میاد وقتی بخوایم رو فیلد متنی با like واکشی کنیم

اینکه بخوایید از یک جدول جدا واسه کلمات کلیدی استفاده کنید بستگی به ساختار پروژه داره به نظرم. در اینصورت ممکنه رکوردهای تکراری زیادی با FK های متفاوت داشته باشید. و از طرفی باعث افزایش حجم دیتابیس میشه. خودتون باید تحلیل کنید ببینید کدوم روش بهینه تره واسه سیستمتون.

اگه میخوای performance خوبی از نظر جستجو و واکشی داشته باشی در مورد MATCH, AGAINST مطالعه کنید. تو یکی از پروژه ها از این روش استفاده کردم که تعداد رکوردها بالای 50 هزار بود و تو هر جستجو حداقل 3 فیلد طولانی (متن) رو مورد جستجو قرار میدادم که سرعت فوق العاده بالایی داشت.