PDA

View Full Version : آموزش: آموزش wpf (قسمت اول) [ تذکرات در پست اول]

Mori Bone
شنبه 17 آبان 1393, 10:52 صبح
سلام و وقت بخیر خدمت همه ی عزیزان و دوستان، نخ سوزن دوستداران wpf و xaml.
شروع کردم براتون آموزش بگذارم تا این تکنولوژی فراگیر بشه و همه از وجود اون با خبر شوند.

از مفاهیم wpf برای شروع استفاده می کنم.

ابتدا:
1- ارسال پست های اسپم(اعم از تشکر، عالی بود، مضخرف بود و ...) ممنوع.
2- اگه مطلبی می خواهید به این آموزش اضافه بشه، قبلش به من بگید که مطلبتون رو به اسم خودتون توی همین پست اول اضافه کنم(یا جایگزین مطالب خودم کنم)، تا از سر در گمی در تاپیک جلو گیری بشه.
3- آموزش ها از هیچ کجا کپی نشده و همش از خودمه(البته از ویکی پدیا هم کمک گرفتم در بعضی جاها)، برای همینه که منبعی معرفی نکردم. ولی اگه از جایی مطلبی اوردم، حتما منبعش رو ذکر می کنم.
4- اگر هم شما می خواهید آموزشی از قسمت های دیگر wpf قرار دهید. در قالب ورد به من ارسال کنید، تا وقتی که سطح آموزش به سطح آموزش شما رسید، در قالب یه پست جدید و به اسم شما، افزوده بشه به این تاپیک و این آموزش
5- هر گونه نظر، انتقاد و پیشنهاد دارید، یا ایمیل کنید و یا توی یاهو یا همین سایت پ.خ.(پیام خصوصی) کنید. اطلاعاتی که برای ارتباط با من احتیاج دارید توی پروفایلم توی این سایت قابل مشاهده هست. خوش حال میشم گوشزد ها و تذکرات شما رو بشنوم

wpf:
این اختصار(wpf) مخفف کلمات Windows Presentation Foundation، به معنیه بنیان نمایش ویندوز1 است. بنیان گذار این فناوری شرکتی بزرگ و معروف به نام ماکروسافته که همه از هنر های اون با خبریم.
در واقع wpf یه موتوره رندرینگ برداری2 که بیشترین استفادش از کارت گرافیکه. این سیستم گرافیکی همزمان با دات نت فرمورک 3 در سیستم عمل های ویستا و سرور، تعبیه شد، که در آن زمان به نام avalon شهرت داشت که از 3GDI استفاده می کرد. wpf در مقابل، از Direct X استفاده می کند.
یکی از بخش های مهم و اصلیش، xamlــه(zamel یا zaml) که از مشتقات xml است. که عناصر(elements) و پیوندشون در این قسمت قرار می گیره.

یه نکته ی خیلی مهم: چندین بار دیدم که wpf رو دارن با C#‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ ‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ ‎ مقایسه می کنند، نه اصلا این طور نیست، بلکه باید این فناوری رو مقابل وین فرم یا GDI قرار داد. و باید این دو رو با هم مقایسه کرد.

ممکنه بازم این قسمت از آموزش رو بروز کنم ....

1- معنی برگرفته از ویکی پدیا
2- vector graphics یا گرافیک برداری یا نقشه بردار، نوعی ذخیره سازی تصاویره که رسم اونها براساس قواعد و فرمول های ریاضی صورت می گیره، که البته با تغییر سایز یا حرکت، کیفیت اونها تغییرنمی کند(افت کیفیت نداریم). بر عکس گرافیک بیتی یا شطرنجی(raster graphics) ساخته شده از مجموعه ای از پیکسل هاست که رنگ هر پیکسل به طور جدا ذخیره شده و قابل دسترسیست .برای همینه که wpf مستقله از وضوح تصویر
3- از توضیح این فناوری به دلیل نامربوط بودن به این آموزش صرفه نظر می کنم

Mori Bone
شنبه 17 آبان 1393, 15:59 عصر
XAML => Define elements and Initialize their properties
تعریف و مقداردهی به مشخصات عناصر

توجه: تذکرات پست اول خوانده شود.

عنصر(element) چیست؟: حتما با html آشنا هستید. در html تمام کنترل ها و مشخصات در قالب تگ، قابل تعریف و مقدار دهی هستند. به کد زیر توجه کنید:

<html>
<head></head>
<body style="background: black">
<input type="text" name="text1" id="text1" class="texts" />
</body>
</html>

در حال بروز رسانی .... منتظر ادامه ی آموزش باشید....http://barnamenevis.org/images/smilies/yahoo/113.gif

MMR_1234
شنبه 08 آذر 1393, 05:51 صبح
خبری از ادامه کار نیست
سپاسگذار خواهم بود ادر صورت دامه کار