PDA

View Full Version : سوال: شما هم با درآمد php مشکل دارید؟

sara.saba90
یک شنبه 18 آبان 1393, 23:24 عصر
من میخوام یه ایده پیاده کنم همون ایده هست یا اگرم نباشه پیاده سازیش خیلی سخت و زمان بر و هزینه بره(پول آگهی و...).اگرم برم استخدام شم با دانشجو بودنم مشکل دارن و اینکه راهم دوره نمیتونم هر روز هفته برم سرکار.شما چجوری پول در میارید؟واسه شما سخت نیست؟یعنی جوری پول در اوردن از php واسم سخت شده که میخوام php بیخیال بشم.شما چه پیشنهادی دارین؟:لبخندساده:

رضا قربانی
یک شنبه 18 آبان 1393, 23:37 عصر
ببین شغلش یه جورایی باحاله . یک ماه پول در نمیاری از جیب می خوری ، سه ماه کار نمی کنی ، یهویی یه پروژه می خوره 10 تومن کاسب میشی ، یه سال پشتیبانی یه شرکت می گیری و یه سالت تضمین میشه ، یه پروژه دانشجویی می خوره 300 تومن می گیری ، رئییست خودتی ، به کسی باج نمیدی ، وقت آزاد همیشه می تونی برای خودت ایجاد کنی ، پلیس فتا می گیرنت ، ساعت کاری نداری ، روز و شبت معلوم نیست ، همیشه در حال یادگیری هستی ، اصلا معلوم نیست چی کار می کنی ... برای یه آدم مجرد خوبه .
من که شغل دومم شده . سایتامو میدم به بچه ها برام انجام بدن . الآن ماشین خرید و فروش می کنم . بیا بونگاه کار کن یه جورایی مثل php هست :کف::لبخند:

sara.saba90
یک شنبه 18 آبان 1393, 23:47 عصر
یه جورایی درست میگید.اینجور که میبینم آینده کاریش مبهمه و درآینده نمیشه به عنوان یک شغل روش حساب کرد(یه ماه سرکار میریم یه ماه نمیریم و ...).پیشنهاد شما چیه؟چه راهکاری میدید؟شما هم همین شرایطو دارید؟

H:Shojaei
دوشنبه 19 آبان 1393, 00:14 صبح
ای برنامه نویس : به دنبال تبلیغ برای کار نگردید ، قوی شو چو دنبالت بگردند
اینو من میخواستم یه جایی مطرح کنم که از آقای قربانیه...
100% قسمت دوم این جمله رو قبول دارم قوی شو چو دنبالت بگردند... ولی این که تبلیغ نکن اشتباهه مثل کسی که بشینه دعا کنه و انتظار داشته باشه خدا براش روزی برسونه!! نمیشه دیگه...
شما خودتو قوی کن جوش هم نزن و البته تو هر جایی که میدونی ازین بحثای کاری یا دوستانی که در این زمینه کار میکنن یا هرجایی که کار باشه و فعالیت تو این زمینه شرکت کن و خودتو مطرح کن ببین نتیجه میگیری یه نه...
البته در کنار این قوی شدن باید یه کار دوم هم حداقل واسه دست خرجی خودت داشته باشی ولی وارد بازار کار که بشی حله...

sara.saba90
دوشنبه 19 آبان 1393, 00:34 صبح
مشکل قوی شدنو و قوی کردن نیست.اگه یه پروژه ای کاری باشه در کنارش خودمو قوی میکنم.آخه تو پروژه برنامه نویس قوی میشه.مشکل همون درآمد اولیه هست:ناراحت:.یه کاری استخدامی چیزی باشه.اینجور که من میبینم آینده php خوب نیست:افسرده:

Unique
دوشنبه 19 آبان 1393, 03:18 صبح
از این بحث ها خیلی توی این انجمن مطرح شده ! ولی جالبه باز هم یکسری دم از ماشین فروشی و سبزی فروشی و ... میزنند.
منظورتون چیه آینده PHP خوب نیست ؟
شما دنبال چه کاری هستین ؟ چقدر حقوق میخواین ؟ چجور آدمی هستین ؟ توی زندگی دنبال چی هستین ؟

ببینین من میخوام کمی از موضوع برنامه نویسی فاصله بگیرم. خیلی از ما ها اصلا تکلیفمون با خودمون مشخص نیست. این خیلی بده. مشکل ما اینه که لیسانس و فوق لیسانس گرفتن مثل نقل و نبات شده و هر کسی رشته نرم افزار میره انتظار حقوق یا درآمد آنچنانی داره !

دوست عزیز اصلا مهم نیست شما چه شغلی دارین. هر شغلی قابلیت پیشرفت داره ! باور کنین کسانی هستند با فروختن گوجه جعبه ای یا حتی جارو زدن و ... شروع کردند اما میلیاردر شدند. اول از همه باید ببینید اصلا شما از خودتون چه انتظاری دارین و یکسری سوالات اساسی از خودتون بپرسین. رشته نرم افزار یک رشته بسیار وسیعی هستش. کسانی هستند با کپی نرم افزار کرک و فروش مقاله و چیز هایی که فکرش را نمیکنید پول در میارن. اما زشته برای یک برنامه نویس وب که اینطوری در مورد شغلش صحبت کنه.

شما از هر کاری شروع کنید اول باید خاکش را بخوری. اگه دنبال استخدام شدن و حقوق ماهانه هستین باید از حقوق پایین شروع کنین اما با افزایش معلومات و درگیر پروژه شدن به مرور زمان حقوقتون را افزایش بدین یا برین شرکت بهتری کار کنین. اگه آدم خلاق و کار آفرینی هستین و در خودتون میبینین که آقای خودتون باشین و چند نفر دیگه را هم مشغول کنید خوب باید کار آفرینی کنین. چیزی که زیاده ایده خوب و جدید هست ! اصلا نیاز نیست کار خارق العاده ای بکنین ! خیلی خدمات اینترنتی هستند که میشه همون ها را پیاده کرد اما بهتر و رقابتی ! وقتی میگیم کارآفرینی و خلاقیت معنیش این نیست شما فیسبوک جدیدی خلق کنین ! (اگه ایده واقعا توپی دارین بکنین البته اشکال نداره ;)).

من خیلی ناراحت میشم میبینم شما ها نمیدونین توی چه فیلدی کار میکنید. الان برنامه نویس خوب وب توی شرکت های متوسط هم حقوق کمی نسبت به سطح درآمد جامعه نمیگیره. کلا حد و مرز کشیدن اشتباه هست. شما میتونید با راه پیدا کردن به یک شرکت خوب و نشون دادن خودتون حقوقتون را افزایش بدین و اگه برای اون شرکت مهره کلیدی بشین حتی میتونین سهامدار بشین. من قصه نمیگم این ها واقعیت هست که اگه تحقیق کنید بهش میرسین.

رشته نرم افزار حد و مرز نداره ! کسی اگه بتونه ازش پول در بیاره واقعا میتونه خوب در بیاره. کلا برنامه نویسا به طور معمول چهار دسته اند از نظر من :

۱ - توی شرکتی استخدام هستند و بر اساس سابقه و تجربه و مدت زمانی که مشغول هستند حقوق میگیرند
۲ - به صورت Freelance پروژّ میگیرن و درآمدزایی دارند
۳ - به صورت دسته جمعی یک یا چند پروژه را کار میکنند و از اون ها در آمد زایی میکنند ! شرکت های بزرگ ایران و جهان از همین گروه ها شروع شده اند حتی apple و microsoft
۴ - توی حوزه آموزش کار میکنند و گه گاهی توی ۳ بخش بالا هم مشغولند.

پول خوب را دسته سوم و دسته دوم (البته نه به اندازه دسته سوم) به دست میارن.
اگه دنبال این هستین که از اون بالا پول بریزه روی سرتون یا الکی دولکی به مال و منالی برسین که خوب اصلا بی خیال برنامه نویسی !

شرمنده کمی رک بود اما گفتنی را باید گفت.

beh3000
دوشنبه 19 آبان 1393, 08:59 صبح
همه گفته های استاد Uinque رو قبول دارم ولی من درک میکنم Sara.saba90 چی میگه بعضی وقتا آدم به جاهایی میرسه که اصلا نمیدونه چیکار کنه ... باید اول یه دست خرجی حتی در حد ماهی 200 تومن داشته باشه که فکرش آزاد باشه بتونه روی یک پروژه خوب چند ماه کار کنه قوی بشه برا خودش رزومه درست کنه و ... من تجربه کردم این حالت ها رو سال آخر دانشگاه بودم کامپیوترم کلا سوخت نابود شد وضع مالی هم اصلا خوب نبود و نمیشد کامپیوتر بخرم اصلا نمیدونستم چیکار کنم یک سال دانشگام اینجوری گذشت بعدش رفتم تهران کارگری تا برم خدمت , بعد خدوت دوباره دو ماه کارگری بعد با 450 تومن یک کیس جور کردم و بعد یکی دو ماه هم اینترنت adsl جور کردم ... حالا بگذریم , پیشنهاد من به sara.saba90 : اگه به برنامه نویسی واقعا علاقه داری و واقعا میخوای کار کنی باید یخورده زحمت بکشی به نظرم یه مدتی نمیتونی کلا فقط برنامه نویسی کنی باید یه جا کار کنی و مواقع بیکار مثلا شب ها روی پروژه کار کنی تا برا خودت نمونه کار داشته باشی و یا اینکه ایده داشته باشی و روش بشینی راه بندازیش ( منظورم ایده های خیلی پول لازم نیست ایده ای باید باشه که پول زیادی نخواد برای راه اندازی ) ... به نظرم 6 ماه اینجوری کار کنی حله بعدش خودت میتونی گلیم خودت رو از آب بکشی ... ولی همین 6 ماه رو باید تحمل کنی که شب ها با اینکه خسته کوفته از سرکار میای قید استراحت رو بزنی و کارکنی

یک نکته رو فراموش کردم بگم : اونم اینکه برای برنامه نویس های آماتور پیشرفت کردن توی تهران خیلی راحت تر از کسایی هست که توی شهرستان زندگی میکنن .. تو تهران پروژه های دانشجویی بیشتره قیمت ها بالاتره و پروژه ای پیدا میشه که یه آماتور هم بتونه انجام بده ( آماتور نه اینکه اسگول باشه ها در یک حد معقول باشه ) اینجوری آروم آروم پیشرفت میکنی و پول هم کم کم در میاد ولی باید تحمل کرد .. ما که تو شهرستانیم

ravand
دوشنبه 19 آبان 1393, 09:03 صبح
توی این مدت که من توی کاربرنامه نویسی بودم. فهمیدم که اگه بخوای در این زمینه کار کنی باید یا شرکت داشته باشی یا باید برای یه شرکت کار کنی. یا باید آشنا داشته باشی. وگرنه واقعاً سخته بخوای پول در بیاری. برخی مواقع مجبور میشی یه سیستم مدیریت محتوا رو با یک دهم قیمت برای کسی بنویسی. برای اینکه مشتری گیرت نمیاد. اینم فهمیدم که نمیتونی یه سایت بزنی بعد منتظر باشی مشتری خودش بیاد سراغت خیلی کم پیش میاد بیان سراغت پس باید خودت بری سراغشون. و طرح و نظر برای پیشرفت سایتشون بدی. تا مشتریت بشن.

saeed-71
دوشنبه 19 آبان 1393, 09:29 صبح
ببنید سایتای خدماتی خیلی خوبن.
شما در کنار اینکه برای دیگران پروزه میگیری انجام میدی یه سایت خدماتی بزن تا هم از راه تبلیغاتش بتونی یه پولی در بیاری.چون به قوب دیگر دوستان ممکنه چند وقت کار گیرت نیاد اینجوری حداقل از اون سایتت یه مقدار پول در میاری.
خدا هم روزی رسونه جوش اینکه کی پول میرسه رو نزنید.
اما از فکرتون و همین نعمتی که خدا بهتون داده و میتونید ازش استفاده کنید,استفاده کنید.از همون وردپرسم میشه پول در اورد چون الان اکثرا از وردپرس استفاده میکنن.میتونید با فروش پلاگین یا ... کسب در امد کنید.
در کل اینو میخوام بگم که در کنار برنامه نویسی برای دیگران یه سایت خدماتیم بزنید چون خیلی به دردتون میخوره.

mahmod2000
دوشنبه 19 آبان 1393, 10:05 صبح
من خودم الان برای یک شرکتی برنامه نویسی میکنم که ماهیانه حقوق میده، ولی همیشه تو این فکرم که یک ایده ای پیاده سازی کنم که بتونم واسه خودم باشم و به قول معروف نوکر خودم و آقای خودم باشم.
باید همیشه به فکر پیشرفت باشیم، به قول دوستان، حرفه ای که یاد گرفتیم به سختی رو دست کم نگیریم، اینجوری ظلم میکنیم به خودمون، وقتی خودمون، خودمون رو باور نداریم، نباید توقع داشته باشیم که کسی دیگه باورمون داشته باشه.
به هر حال میشه به آینده کارمون امیدوار باشم

موفق باشید

sara.saba90
دوشنبه 19 آبان 1393, 11:20 صبح
ممنون از همگی تون.آقای beh3000 یه جورایی حرف دل منو زد الان تو حالت مبهم هستم و نمیدونم باید چیکار کنم؟اگه بخوام یه جا استخدام شم دوری راه و مشکلات خاص خودشه.اگه بخوام ایده بدم پول زیادی برای آگهی و اینجور چیزا میخواد:ناراحت:.شما واقعا به آینده php خوش بین هستید؟با این بازار خراب کن ها؟رقابت توی وب خیلی زیاد شدید شده:افسرده:

arash691
دوشنبه 19 آبان 1393, 11:43 صبح
شما واقعا به آینده php خوش بین هستید؟با این بازار خراب کن ها؟رقابت توی وب خیلی زیاد شدید شده:افسرده:

اینده php که مشخصه ... اون چیزی که مشخص نیست اینده ماست ...

hamedarian2009
دوشنبه 19 آبان 1393, 11:56 صبح
اگر نمیتونید استخدام بشین به خاطر مشکلاتی که گفتین مشکل از PHP نیست اتفاقا با برنامه نویسی می تونید تو خونه و اوقات بیکاری هم کار کنید اما مشاغل دیگه حتما باید توی محل کار حاضر باشین و مشکل استخدامتون با مشاغل دیگه حل نمیشه
بحث درآمد هم توهمین انجمن زیاد در موردش بحث شده کلا تو هر شغلی بحث پول درآوردن اولش سخته مثلا شما بنایی ساختمان هم یاد بگیری بشینی تو خونه کسی بهت کار نمیده بلکه باید اول بری کارگری بعد خودتو اونجا نشون بدی یه بار بنایی کنی و بعد صاحب کار ازت خوشش اومد کارای دیگش رو هم بهت میده بعد به یکی دیگه معرفیت میکنه و میشه زنجیره ای از مشتری
بحث وب هم همینطوره اول باید یه چنتا کار حتی رایگان انجام بدین خودتونو نشون بدین فقط همانطور که دوستان گفتن باید اول مسلط باشین پس میتونید تا قبل تسلط توی جای دیگری مشغول به کار بشین برای خانم ها هم که کار زیاده هرجا بری خانم استخدام میکنن مخصوصا اگه تهران هستین

sara.saba90
دوشنبه 19 آبان 1393, 12:41 عصر
احساس میکنم در آینده وضعیت از الان بدتر میشه.انقدر برنامه نویس ریخته که نگو.من از استخدام شدن زیاد خوشم نمیاد.دوست دارم یه ایده بدم که الان چیزی به ذهنم نمیرسه:ناراحت:

hamedarian2009
دوشنبه 19 آبان 1393, 13:10 عصر
احساس میکنم در آینده وضعیت از الان بدتر میشه.انقدر برنامه نویس ریخته که نگو.من از استخدام شدن زیاد خوشم نمیاد.دوست دارم یه ایده بدم که الان چیزی به ذهنم نمیرسه:ناراحت:
اتفاقا دنیا از تجارت سنتی داره میره به سمت تجارت الکترونیکی و ابزارهای این تجارت هم نرم افزارها هستن که برنامه نویس ها در این صورت آینده بهتر ازین در انتطارشون هست در این شکی نیست
تو ی برنامه نویسی وب فیلد خودتون رو مشخص کنید مثلا میخواین web designer یا web developer و یا web programmer بشین بعد توهمون زمینه باید متخصص بشین اتفاقا من با چند مدیر شرکت موفق توی وب صحبت میکردم میگفتن شرکت ما نیرو میخواد ولی نیروی کار متخصص خیلی کمه پس این جمله شما که میگین برنامه نویس ریخته نقض میشه اونا کدزن هستن و کدهارو حفظ کردن اگه فردا نیان میتونید منشی شرکت رو هم بهش کارشونو یاد بدی
ایده هم حتما نمیخاد به ذهن خودتون برسه ما یه استاد کارآفرینی داشتیم میگفت ایده ای که پیاده سازی نشده رو میتونید بدزدید مشکلی نداره

arta.nasiri
دوشنبه 19 آبان 1393, 14:45 عصر

باز کار واسه php هست. کافیه بخش برنامه نویسی آگهی نامه همشهری رو نگاه کنید. این خود شما هستید که مشخص میکنید آيا این حرفه واسه شما خوبه یا نه! اگه واقعا علاقه ای به این رشته و تخصص دارید باید شب و روز تلاش کنید. خیلی از شرکتها هستن که در صورت اعتماد به برنامه نویس اجازه دور کاری بهش میدن چون میدونن دور کاری باعث افت کیفیت کار آن شخص نخواهد شد و اگه شما روزی به این مرحله برسید بدون شک میتونید همزمان تو چندتا شرکت کار کنید.

به نظرم این تفکر رو که از استخدام خوشتون نمیاد رو بذارید کنار. چون یا باید ایده داشته باشید با سرمایه کافی که بتونید پیاده اش کنید یا باید تو شرکتهایی که قراردادی کار میکنن، قرارداد ببندید و چندماهی کار کنید تا هم تجربه کاریتون بره بالا هم کمی سرمایه واسه خودتون جفت و جور کنید. قبلا تو شرکتی که کار میکردم تا عصر تو بخش طراحی وب کار میکردم و شبا هم رو پروژه ای که به صورت freelancer از همون شرکت ولی از بخش طراحی بازی گرفته بودم کار میکردم. پس میبینید که با کمی تلاش میشه درآمد رو افزایش داد. البته اینکار من هم عواقبی مثل ترک تحصیل از دانشگاه و دور شدن از دوستان و تفریحاتم داشت ولی بازم اصلا پشیمون نیستم چون تونستم تو این مدت یه رزومه خیلی خوب واسه خودم درست کنم و الانم که این پست رو دارم مینویسم تو خونه نشستم دارم رو ایده ها و پروژه های خودم کار میکنم. پس واسه موفقیت باید یه مدتی تفریحات و کارهایی که باعث اتلاف وقت میشه رو کنار گذاشت و رو هدفی که داری تمرکز کنی تا به چیزی که میخوایی برسی.

در ضمن این مهم نیست که روز به روز تعداد افراد برنامه نویس تو بازار دارن زیاد میشن، مهم اینه که چند درصد از اونا واقعا برنامه نویسی میکنن و میتونن جلب اعتماد کنن

poriab
دوشنبه 19 آبان 1393, 14:57 عصر
با جناب Unique موافق هستم .
اما در بخش Freelancer دو حالت باید باشه تا موفق باشی :
1- آشنا و پارتی برای گرفتن کار
2- بازاریایی قوی

صرفا برنامه نویس قوی بودن در این حوزه به درد نمی خوره ، چرا که شما هر چقدر هم بلد باشید پروژه و درآمد نداشته باشید فایده نداره !
یکی از شرکت های طراحی سایت و از این ها که همه کار می کنند ، رفته بودم برای یک سایت جوملا با قالب های آماده 2-3 میلیون از طرف میگرفت با زبون و روابط عمومی قوی خودش ! ( بازاریاب بود )
می خوام اینو بگم که باید بازاریابی خوبی داشته باشیم ، یا اگر استعداد تو این زمینه نداریم مثل من ، یا آشنا باید داشته باشید یا یک بازاریاب خوب باهاش کار کنید به صورت درصدی ( تجربه نکردم هنوز ! ولی فکر می کنم خوب باشه )

pary_daryayi
دوشنبه 19 آبان 1393, 17:07 عصر
ببنید سایتای خدماتی خیلی خوبن.شما در کنار اینکه برای دیگران پروزه میگیری انجام میدی یه سایت خدماتی بزن تا هم از راه تبلیغاتش بتونی یه پولی در بیاری.چون به قوب دیگر دوستان ممکنه چند وقت کار گیرت نیاد اینجوری حداقل از اون سایتت یه مقدار پول در میاری.خدا هم روزی رسونه جوش اینکه کی پول میرسه رو نزنید.اما از فکرتون و همین نعمتی که خدا بهتون داده و میتونید ازش استفاده کنید,استفاده کنید.از همون وردپرسم میشه پول در اورد چون الان اکثرا از وردپرس استفاده میکنن.میتونید با فروش پلاگین یا ... کسب در امد کنید.در کل اینو میخوام بگم که در کنار برنامه نویسی برای دیگران یه سایت خدماتیم بزنید چون خیلی به دردتون میخوره.در مورد سایتهای خدماتی توضیح میدید؟!

saeed-71
دوشنبه 19 آبان 1393, 19:45 عصر
در مورد سایتهای خدماتی توضیح میدید؟!
مثلا سایتایی مثلا باما که اگهی خرید و فروش خودرو میذارن یا دیوار که باز اگهی فروش میذارن داخلش یا ...

sara.saba90
دوشنبه 19 آبان 1393, 22:47 عصر
ممنون از پاسختون:لبخندساده:پس یعنی الان دنبال درآمد زیاد نباشم و خودمو قوی کنم؟چند سال دیگه دنبال درآمد خوب باشم؟درسته؟:لبخندساده:

beh3000
دوشنبه 19 آبان 1393, 22:58 عصر
به نظر مناگه خوب کار کنین از صفر تومن هم شرو کنید یک سال دیگه ماهی 1 تومن در میاد

Hamed Beyranvand
سه شنبه 20 آبان 1393, 13:25 عصر
منم به عنوان یه برنامه نویس که تا چند وقت پیش مشکل sara.saba90 (http://barnamenevis.org/member.php?323524-sara-saba90) رو داشتم می گم:
اگه علاقه داری ادامه بده و بیکار نشین.چه با حقوق چه بی حقوق،چه تو شرکت چه تو خونه.فقط سعی کن هر روزت رو با پیشرفت طی کنی.بالاخره به حدی میرسی که بری سراغ مصاحبه ها و خودی نشون بدی!!!باید از یه جایی شروع کنی و اهدافی مشخص کنی.
به قول یه بزرگی برای کشتی های که مقصدشون مشخص نیست هیچ باد موافقی نمیوزد

css-man
سه شنبه 20 آبان 1393, 19:01 عصر
کار خاصیه واسه آدمهای خاص
در امد هم داره بشرطی که نخوای رو هوا کار کنی
برنامه ریزی
کن
آموزش ببین
بنویس
اونوقت میبینی درآمد خیلی خوبی داری و لذت می بری

css-man
سه شنبه 20 آبان 1393, 19:09 عصر
من جربه خودمو میگم
زما نی که شروع کردم به این کار هیچی بلدنبودم هزینه کلاس هم نداشتم بدم
نشستم پای کامپیوتر 100 تا تو سر خودم زدم یکی تو سر کامپیور تا htmlوcss یادگرفتم
شروع کردم پروژه های استاتیک زدن اون موقع خیلی سایت داینامیک مد نبود
بعد که مد شد باز شروع کردم پی اچ پی خوندن
در حد کار راه اندازی یاد گرفتم
مدتی کارکردم و بعد استخدام یه شرکت شدم تقریبا ماهی 1300 میگرفتم
اوایل پیشرفت بسیار خوبی داشتم و مدیر اون بخش شدم همین باعث شد از کد نویسی دور بشم
و به لحاظ فنی افت شدیدی کردم ولی بشدت با بازار این کار اشنا شدم و تونستم برای خودم کار بگیرم در سطح قابل قبول
بعد از مدتی هم استفا دادم و یه شرکت ثبت کردم
هم زمان با انجام پروژه های خودم آموزش میبینم
می خونم می نویسم و....
راضی هم هستم خدا رو شکر و طبق برنامه ریزی که دارم دارم پیش میرم
مسیر سختیه اما شیرین و درآمدش هم خوبه

id1385
جمعه 23 آبان 1393, 02:46 صبح
البته هر کسی تجربیات خودشو داره
بنده به شخصه بعده خدمتم کافی نت زدم بعد توی یه شرکت استخدام شدم، اونجا بود که وقت آزاد داشتم چون مدیر فروش بودم، شروع کردم برنامه انبارداری رو نوشتم با اکسس (تو انجمن هست) بعد که از اونجا اومدم بیرون حسابداری کردم البته کنارش php رو یاد گرفتم و تک و توک سایت می گرفتم با وضع پیش اومده به هر دری زدم و از فکر کارخانه دمپایی تا پرورش بلدرچین پیش رفتم ولی الان نمیشه تو هیچ کاری غیر خدماتی حساب باز کرد فردا بلند میشی می بینی همه چیزتو از دست دادی یا شایدم میلیاردر شدی مثل اون بنده خدا که می گفت ماهی 40 میلیون هزینمه ولی من هنوز کاپیشن 3 سال پیشو دارم، نمیخوام گلایه کنم ولی متاسفانه کار وضعیتش خوب نیست و توی برنامه نویسی هم که میایی به طرف میگی 800-900 میگه آوووووووووو چه خبره مگه چکار میکنی؟
پروژه های خوب رو هم که میدن نظر کرده ها
در کل به قول دوستمون یه سریا راضین یه سریا ناراضین و این شکلی میشه که ممکنه یه برنامه نویس بره سبزی فروش بشه و یا یه قهرمان کشور بره دست فروش بشه.
یه بنده خدایی میگفت دهه 60تیا رو عمیق تر دفن کنید چون اینا آرزوهای زیادی رو با خودشون به گور می برن

ان شاالله که روزهای آرمانی ماها نیز برسه

Mohammadsgh
جمعه 23 آبان 1393, 12:15 عصر
برنامه نویسی تو ایران هنوز 100% جا نیفتاده و کم کم ایران داره تو تجارت الکترونیک به روز میشه.و درآینده کار واسه ما بیشتر میشه

eshpilen
جمعه 23 آبان 1393, 13:14 عصر
واقعا بعضیا چقدر اعتمادبنفس خوبی دارن یا شایدم چون مجبور هستن که با سوادی که من جرات نمیکنم اسم برنامه نویس روی خودم بذارم میرن توی بازار کار و ظاهرا کم و بیش و حداقل در حدی که خودشون راضی بشن هم موفق میشن در نهایت.
من عمرا اینقدر اعتمادبنفس نداشتم همیشه فکر میکنم باید همه چیز رو از قبل فول باشم تا بتونم بگم من برنامه نویس هستم و برم پروژه و کار بگیرم یا جایی تحت این عنوان استخدام بشم. بخاطر همین (و البته یکسری علل دیگری) هنوزم که هنوزه با این همه سواد و اسمی که در کردم هنوزم شغلم برنامه نویسی نیست و تاحالا بعنوان یک گزینهء اول و جدی روش حساب نکردم.
نمیدونم شایدم همون روش که دل به دریا بزنی و با کله بری وسط دردسر بهتر باشه :متفکر:
ولی خب بهرحال هرچیزی سختی ها و عوارض خودش رو هم داره معمولا. نه؟ خیلی ها هم ممکنه در این مسیر فشار بیش از حدی به خودشون بیارن و دردسرهایی براشون درست بشه که اصلا پشیمون بشن یا قید این کار رو بزنن. خیلی ها که شاید دیگه اینجا بین ما هم نباشن که داستان خودشون رو روایت کنن (منظورم اینه چون اینطور افراد و تجربه هایی اینجا دیده نمیشن نباید فکر کنیم که وجود نداشتن). چیزی که من شخصا ازش خیلی بدم میاد همین غافلگیر شدن و گیر افتادن و نه راه پس داشتن و نه راه پیشه! یعنی مثلا یه کار بدن دستت و به چه کنم چه کنم بیفتی و احساس عجز کنی و حاضر باشی به دیگران التماس کنی که نجاتت بدن. گاهی پیامهای کمک SOS اینطوری دریافت میکنم که مثلا طرف نوشته «تو رو خدا کمکم کنید وگرنه کارم رو از دست میدم» :لبخند:
منم خیلی دلم میخواد که کارم همیشه مرتبط به رایانه باشه، نه اینکه لزوما برنامه نویسی، ولی مرتبط با رایانه. مثلا الان کارم اینطوریه. خوبیش اینه که آدم میتونه در رشتهء خودش و برنامه نویسی خودش رو آپدیت نگه داره و ارتقا بده. ولی مثلا اگر بری یه شغل دیگه که با کامپیوتر بی ربطه، ممکنه دیگه اینقدر فرصت و آزادی عمل نداشته باشی.
راستش اخیرا به این نتیجه رسیدم که بهتره دیگه مصر نباشم که حتما کاری گیرم بیاد که مرتبط با رایانه باشه، چه برسه به برنامه نویسی!
از کار فعلیم راضی نیستم، چون حقوقش خیلی کمه و بیمه هم ندارم. دنبال کار دیگری هستم. تصمیم گرفتم هرکاری بود حتی اگر کار توی رستوران (چون از اینطور کارها همیشه زیاده) و شرایط کاریش خوب بود برم و دیگه از خیر کامپیوتر و برنامه نویسی بگذرم. البته خب ترجیحا کار مرتبط با کامپیوتر یا برنامه نویسی باشه چه بهتر، ولی کار با شرایط خوب در این زمینه زیاد نیست و منم که تخصص و تجربهء کار بازاری در این زمینه ندارم، مگر اینکه یه جایی بدردبخور باشه که کارآموزی موقتی چیزی هم بگیرن و دوران کارآموزیش کوتاه باشه یا در این مدت هم یه نیمچه حقوقی چیزی هم بدن.
میدونید من آدم کم توقعی هستم و زندگی ساده و کم خرجی دارم. یکی گفت من کاپشن 3 سال پیشو دارم، باید بگم مال من فکر کنم حداقل 5 سال قدمت داشته باشه :لبخندساده:
یه وقتا فکر میکنم آخه چرا باید اینطور باشه چرا بعد از این همه سال و زحمت و یادگیری و کسب سواد زیاد در زمینهء کامپیوتر و برنامه نویسی الان نباید بتونم راحت پول دربیارم و کار مرتبط با رشتهء خودم داشته باشم و آیا من بی عرضه بودم یا شکست خوردم یا تقصیر دولته و این حرفا. اما روش تمرکز که میکنم میبینم این انتخاب آگاهانه خودم بوده و هدف من از اول شغل و کسب درآمد از این راه نبوده و میخواستم در درجهء اول خورگی و علاقه و احساس نیاز درونی خودم رو ارضا کنم و این قدرت رو بدست بیارم، که الانم میشه گفت تقریبا به این هدف رسیدم و بنابراین نباید شکایتی داشته باشم و فکر کنم بی عرضه بودم یا شکست خوردم یا تقصیر دولته و اون باید برای من کار و درآمد جور میکرده و نکرده! به این نتیجه که میرسم دوباره آروم میشم و میگم پس این چیزی بود که خودم میخواستم و کم و بیش بهش هم رسیدم و بنابراین باید راضی باشم و شکایتی از کسی حتی خودم نداشته باشم (چون هنوزم فکر میکنم داشتن اون هدف و تلاش برام اجتناب ناپذیر بوده)، و هرکاری و هدفی که میخوام از الان باید درنظر بگیرم و برم دنبالش، حالا چه مرتبط با کامپیوتر/برنامه نویسی باشه و چه نباشه. بخاطر همینه که الان حاضرم حتی در رستوران هم کار کنم، چون تاحد زیادی به هدف شخصی خودم رسیدم و دیگه اون نگرانی و راه طولانی رو که زمانی در برابر خودم در این زمینه میدیدم نمیبینم. البته چه بهتر که آدم در رشتهء خودش کار کنه و از این همه سال تلاش و این توانایی بهرهء بهینه ببره، ولی همیشه که همه چیز مطابق میل ما نیست، و حداقل بصورت موقتی و برای مدتی هم که شده ممکنه آدم مجبور بشه در کارهای نامرتبط و حتی بعضا به ظاهر دارای شان پایین کار کنه. البته من شخصا زیاد اینطوری نیستم و میگم کار عار نداره و آدم باید در درجهء اول راحتی و آرامش خودش رو درنظر بگیره و مهیا کنه. یه وقت هست میری سر یه کاری که اسم و شان اجتماعی اون ظاهرا بالاست، ولی اینقدر مسئولیت و دردسر و زحمت و نگرانی داره که خودت راحت نیستی، اونوقت چه فایده؟ من ترجیح میدم یه کار سطح پایین بکنم ولی عوضش راحتی و آرامش خیال و آزادی عمل بیشتری داشته باشم در زندگی شخصیم. کار فعلیم از این لحاظ خیلی خوبه (کار سبک، مسئولیت کم، بدون نگرانی و دنباله های بعدی، بدون خدشه دار شدن حیطهء شخصی و اوقات فراقت و خارج از محیط کار)، ولی گفتم که از نظر حقوق و اینها مشکل داره!
خلاصه دنبال کار میگردیم. هرچی شد میریم دیگه! فقط کار منصفانه باشه و شرایط انسانی داشته باشه، چون من از کار کردن تحت هر شرایط و بهایی و مورد استثمار و ظلم و خطر جانی و سلامتی واقع شدن تنفر دارم در حد مرگ! یکی از دلایلی که ازدواج نکردم همین بود که بنظر من کسی که در این جامعه و شرایط ازدواج کنه دیگه کنترل این چیزا دست خودش نیست و حداقل برای چند سال و مدت محدود هم که شده مجبوره به شرایط غیرانسانی تن در بده یا فشار بیش از حد به خودش بیاره و از آرامش و آسایش و سلامتی شخصی خودش مایه بذاره. چیزی که من اصلا توی کتم نمیره و ازش تنفر دارم همینه که آدم بخاطر پول و دو لقمه نون کوفتی و یک اجتماع و عقاید مسخره بیاد و ارزشمندترین سرمایه های وجودی خودش رو به خطر بندازه و هزینه کنه. یعنی میرم توی خیابون سر سگ و گربهء ولگرد رو میبرم همونجا آتیش روشن میکنم کباب میکنم در انظار عمومی میخورم ولی حاضر نیستم تن به شرایط ناعادلانه و زندگی بزدلانه بدم!

Unique
جمعه 23 آبان 1393, 18:49 عصر
به نظرم ن بزرگترین مشکل اینه که دوستان شناختی از خودشون ندارند ! کسی که برنامه نویسی میکنه و به کار های دیگه ه مفک رمیکنه یعین اینکه در مورد برنامه نویسی جدی نیست ! من در مورد مبتدی ها حرف نمیزنم ! برنامه نویسی باید از سنین پایین که وقت و انرژی و شرایط مالی مناسبتره شروع بشه و وقتی شکوفا شد از کار های سطح پایین و توقعات پایین شروع بشه مثل هر کار دیگه ای ! یکی دیگه از مشکلات شناختی اینه که اصولا برخی مرد عمل نیستند ! بیشتر موضوعات تئوریک و اخبار و خود تکنولوژی براشون جالبه تا استفاده و کسب درآمد از بکار گیری تکنولوژی. این دوستان بهتره توی بحث آموزش و خبر و رسانه فعالیت کنند.

اون دوستی که میگفت کاپشنش یک ساله یا دو ساله شده باید بگم شما سنی نداری که از این حرفا بزنی ! فکر هم نمیکنم متاهل باشی. اگه به برنامه نویسی علاقه مند باشی و تلاش کنی یک زماین میشه برای تبلیغت سالی ۱۰۰ تا کاپشن با آرم شرکتت میدی دست برنامه نویسات ! پس به این چیزا فکر نکن و تلاشت را ۱۰ برابر کن ! یک سال بخور نون و تره / یک عمر بخور نون و کره (البته شاید یک را با دو یا حتی ۴ عوض کنی اما یک عمرش عوض نمیشه)

sara.saba90
جمعه 23 آبان 1393, 21:56 عصر
مشکل من درآمد از php هست وگرنه خیلی دوسش دارم.مشکل من اینه که چجوری ازphp پول در بیارم:ناراحت:اگه دوستان از تجربیاتشون بگمن و راهنمایی کنن خیلی خوب میشه؟:لبخندساده:

hsgpro
جمعه 23 آبان 1393, 22:57 عصر
مشکل من درآمد از php هست وگرنه خیلی دوسش دارم.مشکل من اینه که چجوری ازphp پول در بیارم:ناراحت:اگه دوستان از تجربیاتشون بگمن و راهنمایی کنن خیلی خوب میشه؟:لبخندساده:

آره php خیلی دوست داشتنیه من خودم عاشقم.
درآمد؟ نشنیدم تا حالا اسمش آشناست چی هست؟:لبخند:

sara.saba90
شنبه 24 آبان 1393, 00:17 صبح
الان بخندم؟:لبخند:بحث جدیه و میتونه خیلیا رو تو این سایت راهنمایی کنه که چیکار کنن؟واسه همین هر کی تجربه داره و میتونه راهنمایی کنه؟ممنون

vahid78
شنبه 24 آبان 1393, 08:03 صبح
با سلام خدمت دوستان

دوستانی که تازه شروع کردن این حرفه رو خیلی عجله نداشته باشن.
بنده خودم حدود 2 سال و نیم مجانی یا با پول خیلی خیلی کم پروژه های رو انجام میدادم و به نوعی پا دویی میکردم
کم کم داشتم دلسرد می شدم ولی ادامه دادم
تا اینکه الان دیگه به حدی رسیدم که وقت سر خاروندن هم ندارم پروژهامو رد میکنم یا قول و وعده میدم برای اواسط سال آینده
حتی یکسری ایده ای خیلی توپ هم دارم که بعد از اجرا ایمان دارم بعد از 6 ماه به درامد خوبی میرسه ولی متاسفانه وقت اجرا ندارم
حتی بنده هنوز فرصت نکردم شرکتی به ثبت برسونم و همه این پروژه ها را به صورت فریلنسری انجام میدم
قصد تعریف از خودم ندارم فقط میخوام بگم بازار کار بسیار بسیار مناسبی داره.
اینم بگم که تو برنامه نویسی هیچوقت نباید یادگیری را بذاری کنار وگرنه بازی رو باختی.

فقط کافیه اینقدر کار کنی تا اعتماد به نفست بره بالا و در ادامش یک پروژه را در حد احسن برای کارفرما انجام بدی / به خودتون ایمان داشته باشید

hamedarian2009
شنبه 24 آبان 1393, 09:18 صبح
من فکر میکنم برای افراد مبتدی بهترین کار اینه استخدام یک شرکت بشن تا ابتدا کار یاد بگیرن و تجربه کسب کنن
بعد از اینکه فکر کردین میتونید به صورت freelancer کار کنید بیاید بیرون و یه چیزی که تو ایران زیاد ندیدم کار به صورت تیمی هست که هر کسی به یه قسمت تخصص داره مثلا یکی متخصص پایگاه داده یکی برنامه نویس یکی طراح و گرافیست هست و اگه بتونید باهم همکاری کنید برنامه های قویتر و بهتری می سازید و در آمد خوبی کسب میکنید

eshpilen
شنبه 24 آبان 1393, 09:49 صبح
بنده خودم حدود 2 سال و نیم مجانی یا با پول خیلی خیلی کم پروژه های رو انجام میدادم و به نوعی پا دویی میکردم

یعنی اون موقع سواد و تواناییت در برنامه نویسی خیلی کم بود؟
از نزدیک صفر شروع کردی؟

vahid78
شنبه 24 آبان 1393, 10:56 صبح
یعنی اون موقع سواد و تواناییت در برنامه نویسی خیلی کم بود؟
از نزدیک صفر شروع کردی؟

بله من از صفر شروع کردم
بعد از توانایی و قابلیت برنامه نویسی باید سر و کله زدن با مشتری هم تجربه بشه.

eshpilen
شنبه 24 آبان 1393, 11:02 صبح
من برم چنین جایی واسشون شاخ میشم :لبخند:
باید با هویت پنهان برم :متفکر:
یعنی اصلا اعصاب مصاب ندارم یوقت بخوان بیگاری مفتی بکشن میزنم ساختمون رو سرشون خراب میکنم :متعجب:

mehdi mah
شنبه 24 آبان 1393, 16:40 عصر
حرف همه دوستان متین ولی اگر یه شغل اول (اول چون برنامه نویسی شغل دوم) نداشته باشی وضع بعضی مواقع اسفناک میشه خداییش من نه برنامه نویس حرفه ای هستم نه توانایی پیاده سازی پروژه های بزرگ رو دارم پروژه هم واسم میوفته ولی همیشه سر ماه لنگ جور کردن اجاره ام اونقدر هم تحصیل کرده پارتی داره ریخته که اگه مثلا بری دانشگاه حق تدریس نوبت به امثال ما ها نمیرسه اون چیزی نمیدن اخر ما واسه ساعتی 2500 تازه اینم در شرایطیه که اشنا داشته باشی هیات علمی رو هم که دیگه اصلا حرفی واسه گفتن نیس
وقتی هم که یه پروژه گروهی شروع میکنی تو حرف همه مدعی اند ولی تو عمل فقط خودتی که کار رو جلو میبری در اخر هم همه میخان یه سهمی ببرن واسه هیچ کاری که کردن
یه ایده هم که اداشته باشی و بخوای تجاریش کنی (اگر بتونی به اون صورتی که واقعا دل ادم میخاد در بیاره) تازه بعد از پایان برنامه نویسیش اونقد هزینه تبلیغات و بک لینک و مجوز و هزار جور چیز دیگه هست که ادم نمیدونه چیکار کنه

#Elahe#
شنبه 24 آبان 1393, 21:05 عصر
فکر کنم یه موردی که دوستان توجه نمیکنند (البته من همه کامنتها رو نخوندم) روابط اجتماعی هست
متاسفانه اینترنت امروزه کاربرها رو به سمت منزوی شدن هل میده !
مخصوصا ما ایرانیها که سرگرمی دیگه ای نداریم
و این عامل باعث میشه از اجتماع فاصله بگیریم و روابطمون در جد همون ایمیل و مسیج و اس ام اس و وایبرو تانگو و و وو و خلاصه بشه
و جالبه که همه از این وضعیت راضی هم هستند !

به نظر من برای پیشرفت تو کار روابط اجتماعی قوی لازمه
شما به جز سواد خوب در فیلد کاری خودتون باید سعی در تقویت این روابط هم بکنید
مثلا با حضور فعال در جلسات شهرتون
مثل جلسات لینوکسیها و جلسات گرافیستها و . . .
همه هم رایگان هستند
لازم هم نیست اعلام وجود بکنید
همین که حضور فیزیکی داشته باشید و فقط در حد یه شنونده و بیننده باشید کفایت میکنه
کم کم بقیه هم متوجه میشن که فیلد کاریتون چیه

من خودم وقتی دنبال یه تخصص باشم ، مثل یه برنامه نویس یا طراح یا . . . . ابتدا از دور و اطراف خودم شروع میکنم
اگه خودم سراغ نداشته باشم از دوستان میپرسم که فلان تخصص رو سراغ دارید یا نه

و اتفاقا از افرادی که توی این جلسات میبینم هم استفاده میکنم

چون به هرحال حس اعتماد در یک رابطه فیزیکی بهتر از رابطه مجازی منتقل میشه بین افراد
این بحث سر دراز داره

#Elahe#
شنبه 24 آبان 1393, 21:06 عصر
حرف همه دوستان متین ولی اگر یه شغل اول (اول چون برنامه نویسی شغل دوم) نداشته باشی وضع بعضی مواقع اسفناک میشه خداییش من نه برنامه نویس حرفه ای هستم نه توانایی پیاده سازی پروژه های بزرگ رو دارم پروژه هم واسم میوفته ولی همیشه سر ماه لنگ جور کردن اجاره ام اونقدر هم تحصیل کرده پارتی داره ریخته که اگه مثلا بری دانشگاه حق تدریس نوبت به امثال ما ها نمیرسه اون چیزی نمیدن اخر ما واسه ساعتی 2500 تازه اینم در شرایطیه که اشنا داشته باشی هیات علمی رو هم که دیگه اصلا حرفی واسه گفتن نیس
وقتی هم که یه پروژه گروهی شروع میکنی تو حرف همه مدعی اند ولی تو عمل فقط خودتی که کار رو جلو میبری در اخر هم همه میخان یه سهمی ببرن واسه هیچ کاری که کردن
یه ایده هم که اداشته باشی و بخوای تجاریش کنی (اگر بتونی به اون صورتی که واقعا دل ادم میخاد در بیاره) تازه بعد از پایان برنامه نویسیش اونقد هزینه تبلیغات و بک لینک و مجوز و هزار جور چیز دیگه هست که ادم نمیدونه چیکار کنه

باز هم همون روابطی که عرض کردم :)

Mohammadsgh
یک شنبه 25 آبان 1393, 15:24 عصر
پیشنهاد من اینه که شما یکی دوسالی استخدام شید و کار کنید پول که دستتون اومد روی یه ایده سرمایه گذاری کنید