PDA

View Full Version : به نظرتون رشته مکاترونیک خوبه ؟

hamid-nic
یک شنبه 25 آبان 1393, 23:44 عصر
سلام دوستان وقتتان بخیر
در مورد رشته مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد می خواستم بدونم کسی از دوستان تحصیل کرده و اطلاعاتی داره ؟ به نظرتون برای ادامه تحصیل خوبه ؟ آینده کاری داره ؟ برای مقاطع بالاتر جای کار داره ؟
ممنون از دوستانی که نظر می دهند .

ASedJavad
دوشنبه 26 آبان 1393, 16:18 عصر
سلام
رشته که رشته خوبیه، تمام مزیت های یه رشته بین رشته ای رو داره. به اضافه اینکه کلا رشته جذابیه!
اما تو ارشد خیلی اون مزیت هایی رو که داره، نمیشه بهش رسید. چون مثلا شما کنترلی ای، بعد میان یه درسی بهتون ارائه میدن که کلا مکانیکیه، لذا شما -یا همکلاسیهاتون- چیزی متوجه نمیشن، بعد استاد برا اینکه شما رو متوجه کنه، میاد کلی مفاهیم پایه رو توضیح میده، بعد ییهو میبینین ترم تموم شد و استادتون هیچی نگفت! یه مشکل دیگه هم اینه که مکاترونیک معمولا استاد مخصوص نداره (البته به استثنای دانشگاه های بزرگ) یعنی دروس برقی شما رو استادای برقی درس میدن و دروس مکانیکی شما رو استادای مکانیکی. و مثلا برا یه دانشجوی برقی، فهم زبون یه استاد مکانیکی سخته و برعکس ...
مشکل بعدیش اینه که چارت درست ودرمونی هم نداره (چه لیسانسش و چه ارشدش)
اگه کسی از لیسانس بره این رشته، خیلی بهتره تا اینکه تو ارشد بیاد رشته عوض کنه. هرچند به نظر من حداقلش اینه که باعث میشه دید آدم وسیع تر شه. که خودش کم مزیتی نیست.

اما اگه بشه مثلا تو پروژه، یه مکانیکی و یه برقی رو یه موضوع با هم کار کنن و با دو تا استاد یکی برقی و یکی مکانیکی خیلی خوب میشه... اما این که بشه موافقت همچین چیزی رو جلب کرد خیلی سخته ظاهرا . حداقلش اینه که ما نتونستیم!!!! چون درغیر اینصورت، بخاطر تخصص استاد یا دانشجو!، ته تهش یا پروژت مکانیکی میشه یا برقی یا هیچکدوم!!! با این روش بعیده پروژه مکاترونیکی بشه! مگه اینکه خودت درست حسابی کار کنی!!!!

در مورد کار هم ... تو این آگهی استخدامی های چند سال اخیر، من فقط وزارت دفاع رو دیدم و وزارت نیرو رو که مکاترونیک استخدام میکردن. بعید میدونم بقیه اصلا بدونن این رشته چیه! خیلی ها که حتی نمیتونن تلفظش کنن :)

برا مقاطع بالاتر هم فقط یکی دو تا دانشگاه دکتراشو دارن که اون هم یکی دوتا از دانشجوهای خودشون رو میگیرن فقط. (شما تو دفتر چه کنکور دکترا همچین رشته ای رو نخواهی دید) تنها رشته ای تو دکترا که یخورده شبیه مکاترونیکه هوش رباته! بخاطر همین دانشجوهای این رشته معمولا دکترا یا کنترل امتحان میدن یا ارتعاشات!!! یعنی عملا دوباره برمیگردن رشته خودشون با این تفاوت که دو سال از عمرشون رو رو مباحث تخصصی رشتشون کار نکردن!!!!
اما اگه بخوای بری خارج تحصیل کنی، قضیش فرق میکنه. وقتی برگردی ایران، دانشگاهها رو هوا میزننت چون که دکتر مکاترونیک خیلی خیلی کم داریم و دانشگاهها هم یکی یکی دارن این رشته رو میارن پس بشدت نیاز دارن.
اطلاعات دیگه ای هم نیاز بود درخدمتم.

hamid-nic
دوشنبه 26 آبان 1393, 23:15 عصر
سلام دوست عزیز بسیار سپاسگذارم از توضیحات کاملتون .
شما فارغ التحصیل این رشته اید یا هنوز دانشجویید ؟ جسارتاً از کدوم دانشگاه ؟ رشته کارشناسی تون چی بوده ؟
رشته کارشناسی من مهندسی الکترونیکه و بسیار به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی و شبکه و کارهای تلفیقی علاقمند و زیاد به این مباحث ورود کردم. پروژه های زیادی انجام دادم چه بحث های فقط کامپیوتری چه فقط برق و الکترونیکی و چه تلفیقی از هر دو .
اگر دفترچه ارشد امسال را دیده باشید بر خلاف سال های گذشته که فقط 8 تا گرایش بود الان 16 تا گرایش به قرار زیر داریم :
گرایش های رشته مهندسی برق در آزمون کارشناسی ارشد سال 94:
1- مدارهای مجتمع الکترونیک
2- افزاره های میکرو و نانوالکترونیک
3- سیستم های الکترونیک دیجیتال
4- سیستم های قدرت
5- الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی
6- برنامه ریزی و مدیریت سیستم های انرژی
7- سامانه های برقی حمل و نقل
8- مخابرات میدان و موج
9- مخابرات نوری
10- مخابرات سیستم
11- مخابرات امن و رمزنگاری
12- شبکه های مخابراتی
13- کنترل
14- راه آهن برقی
15- مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)
16- مکاترونیک

خوب من بیشتر به مباحث عملی و صنعتی علاقه دارم به نظرتون کدوم یکی از گرایش های بالا مناسبه ؟
به نظرتون مکاترونیک در مقطع ارشد تو ایران جای کار نداره ؟
برای دکتری کدوم کشور ها توی مکاترونیک حرف اول را میزنه ؟ apply گرفتن تو این کشور ها سخته ؟
ممنون که راهنمایی می کنید .

ASedJavad
سه شنبه 27 آبان 1393, 00:53 صبح
سلام دوست عزیز بسیار سپاسگذارم از توضیحات کاملتون .
رشته کارشناسی من مهندسی الکترونیکه و بسیار به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی و شبکه و کارهای تلفیقی علاقمند و زیاد به این مباحث ورود کردم. پروژه های زیادی انجام دادم چه بحث های فقط کامپیوتری چه فقط برق و الکترونیکی و چه تلفیقی از هر دو .
اگر دفترچه ارشد امسال را دیده باشید بر خلاف سال های گذشته که فقط 8 تا گرایش بود الان 16 تا گرایش به قرار زیر داریم :
گرایش های رشته مهندسی برق در آزمون کارشناسی ارشد سال 94:
1- مدارهای مجتمع الکترونیک
2- افزاره های میکرو و نانوالکترونیک
3- سیستم های الکترونیک دیجیتال
4- سیستم های قدرت
5- الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی
6- برنامه ریزی و مدیریت سیستم های انرژی
7- سامانه های برقی حمل و نقل
8- مخابرات میدان و موج
9- مخابرات نوری
10- مخابرات سیستم
11- مخابرات امن و رمزنگاری
12- شبکه های مخابراتی
13- کنترل
14- راه آهن برقی
15- مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)
16- مکاترونیک

خوب من بیشتر به مباحث عملی و صنعتی علاقه دارم به نظرتون کدوم یکی از گرایش های بالا مناسبه ؟
به نظرتون مکاترونیک در مقطع ارشد تو ایران جای کار نداره ؟
برای دکتری کدوم کشور ها توی مکاترونیک حرف اول را میزنه ؟ apply گرفتن تو این کشور ها سخته ؟
ممنون که راهنمایی می کنید .
سلام
من لیسانس مکانیک بودم. اون هم از نوع سیالاتش!
جالبه! مهندسی پزشکی از بعضی نظرات خیلی شبیه مکاترونیکه. چه تو حوزه بیو مکانیک و چه احتمالا بیو الکترونیک! الان پروژه خودم یه جورایی تو حوزه مهندسی پزشکیه! البته فقط از بعضی نظرات شبیهه!!!!
ببینید مکاترونیک کلا هنوز تو ایران شناخته شده نیست. و خب به تبع اون هنوز تو ایران اشباع نشده. بعید نیست طی چند سال آینده بازار کارش خوب بشه اما الان که چندان خبری نیست. یکی از مشکلاتش هم اینه که نه رشته مستقل محسوب میشه، نه یکی از گرایش های برق و نه یکی از گرایش های مکانیک!!!! ولی خب اگه خودت بخوای شرکت خصوصی بزنی، قضیش یخورده فرق میکنه.
درباره دانشگاه های خارج هم چون خودم دنبالش نبودم، اطلاعی در دست ندارم.
ذر ضمن مکاترونیک بیشتر تلفیق برق و مکانیکه تا برق و کامپیوتر و مشکلاتی که توضیح دادم غالبا ناشی از همینه. والا کامپیوتر و برق (خصوصا تو گرایش الکترونیک و مخابرات) فصل مشترک های زیادی با هم دارن.
بذار درمورد تفاوت زبون رشته های مختلف یه مثال براتون بزنم.
احتمالا بدونید که تو مکانیک وقتی بخوان نویز رو نشون بدن، با یه فلش نشون میدن که به یک جسم داره وارد میشه و بیانگر یک نیروی خارحیه! منبع تولیدش هم مثلا یه لگد یا یه ضربه چکش یا امثالهم هست :) !!!!
خب ما رفتیم تو یه کلاس برقی؛ استاد گفت نویز(!) و بعد برا نمایشش یه نمودار کشید با یه نوار قلب کج و معوج :) ! کلی طول کشید تا فهمیدم منظور استاد از این نوار قلب چیه!!
بعد رفتم سر یه کلاس کامپیوتری و استاد گفت نویز (!) و پای تخته نوشت 01001101010 و من ماندم مات و مبهوت که این دیگه چی میگه :)

سایت http://www.iranmechatronics.ir/ روهم یه دور بزنی شاید بد نباشه

hamid-nic
سه شنبه 27 آبان 1393, 12:06 عصر
سلام
ممنون از توضیحاتتون
به نظرتون اگه شخصی از رشته برق و الکترونیک وارد این گرایش بشه این مشکلاتی که گفتید را نداره یا کمتر خواهد داشت ؟ چون اگر حوزه کاری این رشته را به چهار قسمت مکانیک و الکترونیک و کنترل و کامپیوتر تقسیم کنیم از این میان الکترونیک و کنترل و کامپیوتر خیلی بهم نزدیک ترند به نظرتون این طوری نیست ؟
مهندسی پزشکی چی ؟ اون هم مثل مکاترونیکه ؟

ASedJavad
سه شنبه 27 آبان 1393, 16:24 عصر
کاملا بستگی به دانشگاه داره
ممکنه اینطور باشه یا نباشه.
مثلا تو دانشگاه ما مشکل یک برقی بیشتره چوت اقلا ما در لیسانس یک مبانی برق خوندیم اما برقی ها حتی نمیدونن نیرو چی هست!

در مورد مهندسی پزشکی هم میترسم یه چیزایی بگم بعد غلط از آب دربیاد؛ بهتره از متخصصینش بپرسید

hamid-nic
سه شنبه 27 آبان 1393, 21:36 عصر
ممنون و به عنوان سوال آخر شما پشیمونید از اینکه مکاترونیک خواندید ؟ اگه میخاستی دوباره شروع کنی سراغ کدوم گرایش های برق می رفتید ؟

ASedJavad
چهارشنبه 28 آبان 1393, 09:59 صبح
ممنون و به عنوان سوال آخر شما پشیمونید از اینکه مکاترونیک خواندید ؟ اگه میخاستی دوباره شروع کنی سراغ کدوم گرایش های برق می رفتید ؟

به اون صورت پشیمون نیستم ولی احتمالا اگر دوباره میخواستم شروع کنم، یا همون تبدیل انرژی ادامه میدادم یا کلا رشتم رو عوض میکردم یه سمت دیگه. در هر حال سمت برق نمیومدم :)

hamid-nic
چهارشنبه 28 آبان 1393, 10:58 صبح
ممنونم دوست عزیز ان شاء اله که همیشه و هرکجا که هستی موفق باشید ....

ASedJavad
چهارشنبه 28 آبان 1393, 13:05 عصر
ممنونم دوست عزیز ان شاء اله که همیشه و هرکجا که هستی موفق باشید ....

خواهش میکنم
همچنین