PDA

View Full Version : حضور و غیاب رو چطوری تو جاوا پیاده سازی کنم؟

aliahmadgol
شنبه 01 آذر 1393, 18:42 عصر
یکی بگه من چطوری اینو پیاده سازیش کنم؟

محمد فدوی
شنبه 01 آذر 1393, 19:18 عصر
خب آخه توضیح یه پروژه که تو چند خط امکان پذیر نیست. باشه من الان برات توضیح میدم ولی مطمین باش با توضیحاتی که ما میدیم پروژه ت انجام نمیشه!!

شما یه دیتابیس نیاز داری که یه سری جدول توش داره. اگه با MySQL آشنایی با اون طراحیش کن وگرنه خودتو اذیت نکن و با Access طراحیش کن:

یه جدول برای نگهداری اساتید و نام کاربریشون و رمز عبورشون
یه جدول برای کلاس ها. هر کلاس یه ID باید داشته باشه که در زیر میگم به چه دردی میخوره و احتمالا یه نام هم میتونه داشته باشه.
یه جدول برای دانشجوها. هر دانشجو یه سری مشخصات فردی داره, یه نمره داره که میتونه تعیین بشه و یه کلید خارجی از جدول کلاس که کلاسیو تعیین میکنه که یه دانشجو در اون حضور داره. چون توی متن پروژه تعداد جلسات 5تا درنظر گرفته شده کارت راحت میشه اینجا. میتونی 5تا فیلد بولی دیگه هم به جدول دانشجوها اضافه کنی که هرکدوم تعیین میکنن فلان دانشجو در جلسه دلخواه حضور داشته (TRUE) یا نداشته (FALSE).

بخش اصلی برنامه ت همینه. حالا واسه طراحی رابط کاربری و غیره دیگه نمیشه توضیح داد! میتونی فریم هاتو با WindowsBuilder موجود در Netbeans یا Eclipse طراحی کنی و برای ارتباط با دیتابیس هم از JDBC/ODBC استفاده کنی.

دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه که بخوام توضیح بدم. پروژه رو شروع کن هرجاش مشکل داشتی بیا بپرس من و دوستان بت کمک میکنیم. فقط اگه میخوای خوب به پاسخ برسی سوالات رو تا حد امکان جزیی و ریز بپرس. اینجوری هم ما بهتر میتونیم پاسخ بدیم هم احتمال اینکه سوالت بعدا به درد یکی دیگه هم بخوره زیادتر میشه.

ویرایش:
توی تاپیک قبلیت هم گفتم درخواست انجام تمرین غیر قانونیه و از اون مهمتر غیر مفیده... سعی کن به جای اینکه بیای و متن تمرین رو به ما نشون بدی دقیقا سوالاتی که برات پیش میاد رو بپرسی.

aliahmadgol
شنبه 01 آذر 1393, 19:28 عصر
مچکر از توضیحاتت
من با My sql آشنایی دارم و اینکه دارم با netbeans کار میکنم یکسری عکس از طراحیم گرفتم یه نگاه بنداز ؟!

اگه طراحیم مشکل داره بگو؟

و اینکه هنوز من نفهمیدم واسه حضور و غیاب چیکار کنم؟؟!!!
جداول رو باید چطوری تعریف کنم!

محمد فدوی
شنبه 01 آذر 1393, 19:35 عصر
نه طراحی رابط کاربریت در حد یه تمرین کلاسی خوبه. تنها نکته ای که هست که اونم در پایان پروژه ت اصلاحش کن, اینه که بهتره از دادن فواصل بی دلیل در اطراف کامپوننت هات پرهیز کنی. مثلا پیش خودت قرارداد کن که هر کامپوننت از همسایه ش یا از اطراف پنجره 15px فاصله داشته باشه و به این قراردادت پایبند باش. در مرحله آخرم چندتا آیکون به برنامه ت اضافه کن. همین!

اصلا الان نمیخواد به زیبا بودن یا نبودن UI فکر کنی. اول بخش دیتابیس رو تکمیل کن و کد برنامه ت رو بنویس.

موفق باشی.

aliahmadgol
شنبه 01 آذر 1393, 21:25 عصر
آقا یه سوال اگر هر دانشجو مثلا 10 تا درس بردارن و واسه هر درس یه نمره بخواد جدولاش چطوری طراحی میشن؟؟

محمد فدوی
شنبه 01 آذر 1393, 21:39 عصر
جوابتون رو توی خصوصی دادم. از توضیحات استادتون بر میومد که چنین انتظاری نداره. اما اگه داشته باشه, ارتباط اینجا از نوع چند به چند میشه (Many to Many). توجه داشته باش که هر دانشجو میتونه تو چندین کلاس ثبت نام بکنه و هر کلاس میتونه چندین دانشجو داشته باشه! در اینصورت باید از یه جدول واسط استفاده کنید. و برای حضور و غیاب و نمره هم همین مسایل پیش میاد...

بهرحال این مسیله دیگه مربوط به بخش جاوا نیست. باید توی بخش مربوطه, مثلا بخش MySQL مطرحش کنید.