PDA

View Full Version : درست کردن یک فرم به شکل زیر

mrmmnb
شنبه 08 آذر 1393, 19:53 عصر
من تازه برنامه نویسی رو شروع کردم و خیلی وارد نیستم(چند تا برنامه که بیشتر کار با تکست باکس لیبل از این جور چیزا بود نوشتم + یه سری برنامه توی کنسول)
دیروز میخواستم یه فرم درست کنم به شکل زیر اما اسم اون کنترل جدول رو بلد نیستم
http://upload7.ir/imgs/2014-04/13577233601847588410.jpg
خودم فکر میکردم data grid view باشه ولی رفتم سرچ کردم دیدم اون رو باید به بانک وصل کرد در صورتی که من میخوام اطلاعات فیلد ها رو داخل اون نشون بدم
بر من کا تازه شروع کردم سخته نوشتن همچین فرمی؟(اگه این سخت باشه که برنامه پیچ در پیچ دیگه چی میشه؟
ایا کسی نمونه مشابه این فرم سراغ داره من کد نویسیش رو ببینم چطروی اطلاعات وارد این جدول میشه یا حذف میشه یا ویرایش میشه
با تشکر

hsgpro
شنبه 08 آذر 1393, 20:07 عصر
سلام
درسته همون DataGridView هست از DataGridView میشه بدون دیتابیس هم استفاده کرد فقط کافیه خاصیت Columns رو برای ایجاد ستون ها ویرایش کنید و برای سطر ها هم در بخش کد نویسی خاصیت RowCount رو با تعداد سطر ها تعیین کنید بعدش آیتم ها هم دونه دونه مقدار دهی کنید.

مثل کد زیر:

dataGridView1[0,1].RowCount = 3;
dataGridView1[0,1].Value = "سطر 1";
dataGridView1[0,2].Value = "سطر 2";
dataGridView1[0,3].Value = "سطر 3";

mrmmnb
شنبه 08 آذر 1393, 21:05 عصر
خوب این کارا که گفتید چطوری میشه انجام داد؟
من اصلا نمیدونم با این کنترل چطوری کار کنم ممنون میشم یه کوچولو اموزش بدید یا اینکه لینکی بدید که یه راهنمایی ساده گذاشته باشه
با تشکر

hsgpro
شنبه 08 آذر 1393, 21:18 عصر
والا الان اصلاً ویژوال استودیو در دسترس ندارم.
ببینید اول یه کنترل DataGridView بذارید سپس برید به بخش خاصیت هاش (Properties) بعد اسکرول کنید تا آخر و دکمه ... کنار خاصیت Columns رو بزنید سپس در پنجره جدید ستون های جدول رو ایجاد کنید.

وقتی ستون ها ایجاد شد شاید بخواید تغییراتی در کنترل بدید مثلاً اینکه نشه سطر ها رو ویرایش کرد، نوع انتخاب سطر ها چطوری باشه و... که باز تو بخش خاصیت هاش ببینید هست.پس زمینه خاکستری پیش فرضش هم تو همون خاصیت ها می تونید مثل تصویر بالا سفید کنید.

بعد از انجام همه تغییرات دلخواهتون تو بخش خاصیت هاش برید به بخش کد نویسی صفحه و در رویداد OnLoad صفحه از کد هایی که بالا گذاشتم استفاده کنید.
در کد های پست بالایی بنده اون اعداد [0,1] اولیش برای ستون و دومی برای سطر است [0,1] یعنی ستون اول سطر دوم و مثلاً [2,0] یعنی ستون سوم سطر اول.از صفر هم شروع میشه.

تا اون جایی که من بلدم سطر ها اگر با دیتابیس نباشن همینطوری با کد هنگام اجرا ایجاد میشن اما اگر می خواین موقع طراحی صفحه هم سطر ها باشن باید دیتابیس بهش متصل کنید.