PDA

View Full Version : سوال: کلید مکانیکی

gh_khajehzade
پنج شنبه 27 آذر 1393, 01:02 صبح
سلام
چطور میتونیم یک روی پورت سریال ولتاژ بذاریم تا مثلا باعث جذب یک رله بشه؟ یا دوتا از پین های پورت سریال اتصال کوتاه بشه و یک مدار رو ببنده؟

meys34
پنج شنبه 27 آذر 1393, 09:50 صبح
شما میتونید از پورت LPT استفاده کنید...

در واقع پورت سریال اطلاعات رو پشت سر هم میفرسته و اگر میخوایید ازش استفاده کنید باید میکرو داشته باشید...

و نکته آخر اینکه: تا اونجایی که من بلدم از 6 تا پین سریال فقط 1 دونه ای که مربوط به دیتا هست رو میشه با وی بی کنترل کرد...
باید بگردید ببینید میشه کلا دسترسی بیشتری روی پین ها پیدا کرد یا نه... که احتمالش کمه....

vbhamed
چهارشنبه 03 دی 1393, 07:38 صبح
سلام

شما بايد با الكترونيك هم آشنا باشيد و يك مدار با ميكرو درست كنيد كه به پورت سريال متصل بشه و دستورات رو از اون بگيره، اتصال به پورت سريال هم كه با وي بي و MSComm به راحتي انجام ميشه

البته از پورت موازي يا LPT هم ميشه استفاده كرد ولي تو وي بي استفادش مشكله و بهتره از زبانهاي ديگه مخصوصا زبانهاي كنسولي مثل basic يا c استفاده بشه يا بگرديد كامپوننتي براش پيدا كنيد

براي پورت LPT سخت افزار كمتري نياز داريد

سید حمید حق پرست
پنج شنبه 04 دی 1393, 16:09 عصر
سلام
شما باید از میکرو استفاده کنید حالا اگر میخواید فقط یک رله رو فعال کنید از میکرو attiny13 استفاده کنید
خواستید قسمت مربوط به برنامه نویسی سیستمش رو پیدا کنید بعد من براتون برنامه میکرو رو آماده میکنم
من با وی بی کار ولتاژ دادن به یک پورت سریال انجام ندادم اگر کسی میتونه کد قرار بده، بخش الکترونیک با من
موفق باشید.

یا علی (ع)

vbhamed
یک شنبه 07 دی 1393, 01:13 صبح
سلام
به پورت سريال ولتاژ نميدن بلكه با پورت ارتباط برقرار كرده و ديتا ارسال مي‌كنند و ميكرو بعد از تجزيه تحليل ديتا خروجي خاصي رو روشن و خاموش مي‌كنه

سید حمید حق پرست
دوشنبه 08 دی 1393, 13:05 عصر
سلام
به پورت سريال ولتاژ نميدن بلكه با پورت ارتباط برقرار كرده و ديتا ارسال مي‌كنند و ميكرو بعد از تجزيه تحليل ديتا خروجي خاصي رو روشن و خاموش مي‌كنه

بله ارسال دیتا انجام میشه، این عزیز نوشته بود ولتاژ بدیم و من ندیده بودم و نشنیده بود گفتم شاید بشه اما من نمیدونم
حالا اگر اینکارو میخوان انجام بدن، میشه انجامش داد، من روش کار میکنم اگر با vb تونستم میزارمش اینجا، اگر هم نتونستم با c# راحتتر هست و تو قسمت c# میزار براشون

یا علی (ع)

vbhamed
دوشنبه 08 دی 1393, 14:45 عصر
سلام

البته پورت سريال يك پين داره براي سيگنال Handshaking كه براي هماهنگي فرستنده و گيرنده استفاده ميشه ولي نهايتا يك يا دو پين اينطوري داشته باشيد و نميشه به اين روش خروجي رو گسترش داد و بهتره با همون ميكرو كار كنيد

سید حمید حق پرست
دوشنبه 08 دی 1393, 15:24 عصر
من شنیدم پورتهای کام در منطق 1 -12 تا -35 ولت میده، و در منطق 0 هم +12 تا +35 ولت

یعنی توسط برنامه که در vb6 یا ... مینویسیم کافیه 0 رو بصورت متوالی به پورت کام بفرستیم و اونوقت در خروجی rx میتونیم 12 ولت داشته باشیم که باهاش رله بدون میکرو راه اندازی کنیم
این مطلب رو تو یه انجمن الکترونیک خوندم قبلا

vbhamed
چهارشنبه 10 دی 1393, 19:27 عصر
سلام

حتی اگر اينطور هم باشه شما اصلا نبايد همچين كاري كنيد چون پورت جريان زيادي به شما نميده و ممكنه باعث سوختن پورتتون بشيد، در اين موارد نهايتا با يك ترانزيستور خروجي پورت رو تقويت و استفاده مي‌كنند يا بهتر اينه كه خروجي رو توسط اپتوكوپلر كاملا از پورت مجزا كنيد سپس با ترانزيستور تقويت كنيد

مي‌تونيد از يك LED و يك مقاومت نوري هم استفاده كنيد و LED رو به پورت و مقاومت رو به ترانزيستور وصل كنيد

سید حمید حق پرست
شنبه 13 دی 1393, 02:11 صبح
خب بصورت مستقیم که اره نمیشه رله رو وصل کرد
با استفاده از ترانزیستوری مثل bc547 میتونیم منفی رله رو سویچ کنیم و مثبت رله از یک منبع دیگه استفاده میکنیم، اینجوری از پورت حدود 2 میلی آمپر میکشیم

vbhamed
شنبه 13 دی 1393, 09:37 صبح
سلام
البته ديودي كه براي برگشت ولتاژ از رله هست رو فراموش نكنيد در غير اينصورت ممكنه باعث سوختن ترانزيستور و باز ايجاد مشكل براي پورت بشه، بهترين راه هموت اپتوكوپلره كه كاملا از پورت مجزا است.

meys34
یک شنبه 14 دی 1393, 22:31 عصر
ببخشید یه سوالی، مگه خود اپتوکوپلر هم جداگونه یه منبع تغذیه نمیخواد؟
نمیشه از پین های دیگه ی پورت سریال (البته به کمک دیود) به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد؟ (یه چیزی شبیه به پورت یو اس بی)
در واقع سوال اصلی اینه که چقدر آمپر میشه کشید؟

vbhamed
دوشنبه 15 دی 1393, 11:09 صبح
سلام
بله مدار واسط منبع تغذيه جداگانه مي‌خواد و پورت سريال هم فكر نكنم بيشتر از 20 ميلي آمپر بتونه بده البته خودتون تحقيق كنيد
براي منبع تغذيه اگر براي رله و مدار واسط هستش مي‌تونيد از پورت USB هم استفاده كنيد

سید حمید حق پرست
دوشنبه 22 دی 1393, 17:06 عصر
ببخشید یه سوالی، مگه خود اپتوکوپلر هم جداگونه یه منبع تغذیه نمیخواد؟
نمیشه از پین های دیگه ی پورت سریال (البته به کمک دیود) به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد؟ (یه چیزی شبیه به پورت یو اس بی)
در واقع سوال اصلی اینه که چقدر آمپر میشه کشید؟
خود اپتوکوپلر که نمیخواد به صورت جدا باشه چون باید به پورت سریال وصل بشه
برای مثال اپتوکوپلر PS2501-1 در ظر بگیرید :
127507
باید پایه 1 رو با یک مقاومت حدود 1 کیلو به DRT و پایه 2 رو به GND پین پورت سریال بدید، در اینصورت وقتی به این دو پایه ولتاژ اعمال شد، فتوترانزیستور تسط نور ساطع شده توسط دیود نوری جریان از خودش عبور میده و اینجوری رله وصل میشه (تغذیه رله باید از یک جا دیگه باشه مثلا پورت USB که آقا حامد هم گفتند باشه)
برای برنامه هم از کدهای زیر استفاده کن :
Private Sub Form_Load()
MSComm1.CommPort = 1
MSComm1.PortOpen = True
MSComm1.DTREnable = False
End Sub

Private Sub Command1_Click()
MSComm1.DTREnable = Not MSComm1.DTREnable = True
End Sub

راستی اپتوکوپلر جریان بیشتر از یک ترانزیستور مثل BC547 لازم داره،
کلا به نظر من از این روشها چیز خوبی در نمیاد، بهترین راه استفاده از پورت کام و ارسال اطلاعات توسط سیستم که با VB6 یا ... انجام بشه و دریافت این اطلاعات توسط یک میکرو باشه
فعلا سرم شلوغه، سرم خلوت بشه حتما با AVR تست میکنم و نتیجه رو میزارم براتون
موفق باشید