PDA

View Full Version : سوال در مورد طراحی رابط گرافیکی کاربر

Sina.iRoid
دوشنبه 15 دی 1393, 18:39 عصر
سلام.

دوستان من در برنامه نویسی اندروید تازه کارم. یه چند تا سوال در مورد نحوه طراحی رابط گرافیکی کاربر دارم.
ابتدا اینکه چطور می تونیم یه رابط کاربری خوبی و طراحی کنیم!؟ (منظورم از لحاظ ظاهر هست. یعنی به صورت پیش فرض مولفه های گرافیکی اندروید که با xml می نویسیم، یه طراحی ساده ای داره و خیلی جذاب نیست!!! سوال من اینه که چطور می تونیم مثلا یه دکمه ای و با ظاهری متفاوت طراحی کنیم!؟)

در مورد سوال دوم هم؛ همانطور که می دونید باید رابط کاربری اپلیکیشن ها برای صفحه نمایش های متفاوتی بهینه بشه. از راه فرگمنت ها نمی خوام این کار و انجام بدم (یعنی در حال حاضر بلد نیستم)، اما من با استفاده از ایجاد کردن فولدر های متفاوت مثه: layout-large و ... UI و برای صفحه نمایش های متفاوت بهینه می کنم. اما یه مشکل خیلی اساسی که اعصاب خورد کن و وقت گیز هست اینه که مثلا اندازه دکمه در layout-large با اندازه layout-xlarge متفاوته و خب مسلما دومی باید اندازه های بزرگتری داشته باشه. اما خیلی سخته که بخوایم برای تک تک مولفه های گرافیکی اندازه ها رو تغییر بدیم. مثلا فرض کنید که 20 تا دکمه در یک برنامست!!! برای 20 تا دکمه باید یکی یکی این کار و انجام بدیم یا نه!؟

لطفا دوستانی که در این چند مورد اطلاعاتی دارند من و راهنمایی کنند.

سپاس

lastcoder
دوشنبه 15 دی 1393, 21:12 عصر
در مورد طراحی یک نرم افزار اندرویدی استاندارد خود سایت developer.android.comتوضیحات خوبی داره
برای طراحی دکمه ها و کلا هر View یگه می تونید در پوشه Res یک پوشه به اسم drawable قرار بدید و توش یک فایل Xml جدید از نوع Shape انتخاب کنید اگر این امکانات براتون کافی نبود 2 راه براتون میمونه
1- اینکه یک Custom Controlبسازید (مثلا خودتون برای خودتون یک Button با طراحی اختصاصی خودتون استفاده کنید)
2- روش بالا پردردسر اما حرفه ای تره اما همیشه ترفندی وجود داره اونم اینه که بیاید منابع هنریتون رو با استفاده از فتوشاپ یا هر نرم افزار دیگه ای طراحی کنید و بعد ایمپورتش کنید توی پروژتون و بجای Button از ImageView استفاده کنید اما این مورد محدوده و مثلا برای EditText کاربردی نیست. که اونوقت باید برید دنبال همون Custom Control

در مورد سوال دوم هم فکر نیمکنم راه چاره داشته باشید شاید دوستان دیگه بتونن بهتون کمک کنند اما به قول استاد ما که زیاد وقت خودتون رو صرف اینجور مسائل نکنید

morahimi
دوشنبه 15 دی 1393, 22:30 عصر
ببخشید وقتی فایل xml را ایجاد میکنم هیچ امکاناتی وجود ندارد و فقط یک صفحه کدنویسی xml است چه کنم؟

Sina.iRoid
دوشنبه 15 دی 1393, 23:27 عصر
ممنون از راهنماییتون.

دوست عزیزی که در مورد فایل xml سوال کردین. معمولا فایل xml خالی هست و شما باید داخلش بنویسید. الان شما برای چه قسمتی فایل xml ایجاد کردین؟