PDA

View Full Version : سوال درباره طراحی درست در PHP

Nariman619
چهارشنبه 24 دی 1393, 11:59 صبح
سلام
دوستان من واسه اینکه کد هایی که با PHP می نویسم بهینه باشه رفتم دنبال یادگیری الگو MVC و تونستم یه سری چیزا واسه خودم باهاش پیاده سازی کنم.
اما سوالی که ذهنم رو درگیر کرده اینه که مثلا ما توی کد نویسی های قبلی خودمون مثلا می رفتیم واسه طراحی بخش موضوعات وبسایت یه کلاس در نظر می گرفتیم و کد های خودمون رو می نوشتیم.
الان توی پترن MVC همجین کارایی رو باید توی قسمت Model انجام بدیم ؟ اصلا میتونیم Class های خودمون رو تو پروژه بزاریم و Include کنیم ؟ این روش کد نویسی درسته ؟
می خوام ببینم وبسایت هایی که درست با MVC طراحی میشن چطوریه...
ممنون

hamedarian2009
چهارشنبه 24 دی 1393, 12:30 عصر
سلام.
توی MVC یکسری کلاس ها هستن که اصطلاحا بهشون میگن helper که همون کلاس های خودتون هم میتونه تو این دسته قرار بگیره و کافیه هرجا لازمشون دارین اونارو فراخوانی کنید
مثلا شما یک کلاس دارین برای صفحه بندی مطالب که کافیه اونو داخل مدل فراخوانی کنید
نیازی نیست هربار کلاس ها را include کنید بهتره از autoloader (http://php.net/manual/en/function.autoload.php) استفاده کنید

Nariman619
چهارشنبه 24 دی 1393, 12:36 عصر
خیلی ممنون.من چیزی که تو فکرم هست اینه که سیستم هایی که می نویسم قابلیت استفاده مجدد داشته باشن.واسه همچین کاری MVC خوبه یا باید دنبال چیزای دیگه هم رفت ؟

Mohammadsgh
چهارشنبه 24 دی 1393, 12:43 عصر
بله کلاس های خودتون رو میتونید توmvc استفاده کنید.کارهای خوندن از دیتابیس و وارد کردن داده ها اینجوری کارها مار model هست.کارهای نمایش داده ها و دسته بندیشون و... کار view هست و کنترلر کننده mvc و رد و بدل کردن درخواست ها و اینا کار کنترلر.روش های مختلفی برای پیاده سازی mvc هست

hamedarian2009
چهارشنبه 24 دی 1393, 12:46 عصر
خیلی ممنون.من چیزی که تو فکرم هست اینه که سیستم هایی که می نویسم قابلیت استفاده مجدد داشته باشن.واسه همچین کاری MVC خوبه یا باید دنبال چیزای دیگه هم رفت ؟
شما یک فریم ورک با الگوی طراحی MVC برای خودت پیاده سازی کن دیگه نیازی به دوباره نویسی کدهای تکراری نخواهید داشت و در همه پروژه ها چهارچوبتون یکی هست و کدهاتون قابل استفاده مجدد خواهند بود
فعلا MVC بهترین گزینه هست که بهتره قبل آن به مباحث شی گرایی هم تسلط داشته باشید