PDA

View Full Version : انتظارات شما از یک کتاب آموزش برنامه نویسی

JaVa
سه شنبه 30 دی 1393, 18:14 عصر
سلام و درود بر شما.

شما(مبتدی یا حرفه ای) وقتی یک کتاب آموزش برنامه نویسی می خرید چه انتظاری از این کتاب دارید؟ چه مولفه هایی رو مد نظر قرار می دید برای خرید یک کتاب؟

با تشکر

بیتا حکمت
سه شنبه 30 دی 1393, 18:24 عصر
سلام
اولین انتظارم اینکه هر موضوعی رو که یاد گرفتم ، بتونم کدهاشو به راحتی کپی کنم و تو آرشیوم نگه دارم !
آدم قانعی هستم ، بیشتر از این انتظاری ندارم ولی زبان ساده هم برام ملاکه و اینکه مثلا" کتابهایی که
کلمات تخصصی رو فارسی سازی می کنند اعصابمو خرد می کنه !
مچکرم
بای بای
قیمت نجومی هم داشته باشه بهتره
و اینکه کاغذش از این کاغذ کاهی ها نباشه

JaVa
سه شنبه 30 دی 1393, 18:31 عصر
سلام
اولین انتظارم اینکه هر موضوعی رو که یاد گرفتم ، بتونم کدهاشو به راحتی کپی کنم و تو آرشیوم نگه دارم !
آدم قانعی هستم ، بیشتر از این انتظاری ندارم ولی زبان ساده هم برام ملاکه و اینکه مثلا" کتابهایی که
کلمات تخصصی رو فارسی سازی می کنند اعصابمو خرد می کنه !
مچکرم
بای بای
قیمت نجومی هم داشته باشه بهتره
و اینکه کاغذش از این کاغذ کاهی ها نباشه

در مورد سر فصل هاش چی؟

بیتا حکمت
سه شنبه 30 دی 1393, 18:39 عصر
در مورد سر فصل هاش چی؟

من اونایی که تو عرصه کامپیوتر فعالیت می کنند به دو دسته تقسیم می کنم : اونایی که مث خودم اول پروژه رو انجام می دند در مسیر پروژه مواردی رو که نیاز دارند یاد می گیرند ، اونایی که دوست دارند پله پله یاد بگیرند و جلو برند ، نمی دونم این شدنیه یا نه اما به نظرم اگر سرفصل ها طوری چیده بشن که هر دو قشر راضی رو نگه داره . بهتره .
من صرفا" به این خاطر که سلقیه امو بگم جواب دادم و خودمم منتظر جواب استادان گرامی هستم !

JaVa
سه شنبه 30 دی 1393, 18:47 عصر
من اونایی که تو عرصه کامپیوتر فعالیت می کنند به دو دسته تقسیم می کنم : اونایی که مث خودم اول پروژه رو انجام می دند در مسیر پروژه مواردی رو که نیاز دارند یاد می گیرند ، اونایی که دوست دارند پله پله یاد بگیرند و جلو برند ، نمی دونم این شدنیه یا نه اما به نظرم اگر سرفصل ها طوری چیده بشن که هر دو قشر راضی رو نگه داره . بهتره .
من صرفا" به این خاطر که سلقیه امو بگم جواب دادم و خودمم منتظر جواب استادان گرامی هستم !

سپاس.

شما ترجیه می دید که یه کتاب 1000 (قطور) صفحه ای که مطالب عمده و کاربردی و یک پروژه عملی رو هم اومده باشه توضیح داده باشه رو بخرید یا یک کتاب که مثلا در سطح مبتدی متوسط تنظیم شده باشه بخرید و برای مطالب دیگه مثلا ارتباط با دیتا بیس و مخلفات دیگش هم کتاب های مجزا استفاده کنید.

از دوستان دیگه هم خواهش می کنم که در بحث شرکت کنند.

با تشکر/

wolf_majid
سه شنبه 30 دی 1393, 18:58 عصر
سلام
کلمات تخصصی رو ترجمه نکنه (یکبار آوردن معنیش کفایت میکنه)
کامل و قابل فهم باشه (هم مرجع باشه و هم مطالب رو به طور قابل فهم کامل توضیح بده)
مثال و تمرین به اندازه کافی داشته باشه (یک کتاب jquery گرفتم مثال هاش توی یه سی دیه , جالب اینکه مثالهاش جواب نمیده :D)
reference خوبی باشه یعنی درصورت نیاز بتونیم مطلب مورد نیازمون رو در سریع ترین زمان ممکن پیدا کنیم
زیاد گرون نباشه :D
تجربه مترجم در صورتی که خودش هم در اون زمینه دستی بر آتش داره توش آورده بشه خوبه

در کل مطالب زیر برام خیلی مهمه
1- مطالب نامفهوم نباشه
2- به مطالب نوک نزده باشه (مطالب رو کامل توضیح بده - در حد مرجع)
3- خود مترجم توی اون زمینه اطلاعات داشته باشه (ترجمه بعضی از متون در صورت نداشتن اطلاعات در اون زمینه مفهوم مطلب را گم میکنه)
4- غیر منصفانه گرون نباشه (جوری که آدم احساس کنه دارند سرش کلاه میگذارند)

دیگه چیزی یادم نمیاد :d

JaVa
سه شنبه 30 دی 1393, 19:02 عصر
سلام
کلمات تخصصی رو ترجمه نکنه (یکبار آوردن معنیش کفایت میکنه)
کامل و قابل فهم باشه (هم مرجع باشه و هم مطالب رو به طور قابل فهم کامل توضیح بده)
مثال و تمرین به اندازه کافی داشته باشه (یک کتاب jquery گرفتم مثال هاش توی یه سی دیه , جالب اینکه مثالهاش جواب نمیده :D)
reference خوبی باشه یعنی درصورت نیاز بتونیم مطلب مورد نیازمون رو در سریع ترین زمان ممکن پیدا کنیم
زیاد گرون نباشه :D
تجربه مترجم در صورتی که خودش هم در اون زمینه دستی بر آتش داره توش آورده بشه خوبه

در کل مطالب زیر برام خیلی مهمه
1- مطالب نامفهوم نباشه
2- به مطالب نوک نزده باشه (مطالب رو کامل توضیح بده - در حد مرجع)
3- خود مترجم توی اون زمینه اطلاعات داشته باشه (ترجمه بعضی از متون در صورت نداشتن اطلاعات در اون زمینه مفهوم مطلب را گم میکنه)
4- غیر منصفانه گرون نباشه (جوری که آدم احساس کنه دارند سرش کلاه میگذارند)

دیگه چیزی یادم نمیاد :d

ب موارد خوبی اشاره کردید.

behnam404
شنبه 04 بهمن 1393, 08:49 صبح
ترتیب سر فصل های درس رعایت بشه.
از زبان ساده و قابل فهم استفاده کنه . اصطلاحات رو هم بهتره به شکل لاتین به کار برده بشه (و مثلا در پایان کتاب به فارسی ترجمه بشه.)
مثال های غنی و پربار و جدید داشته باشه (خیلی از کتاب های آموزشی حتی کتاب های درسی دانشگاه تمرین های کتاب دیتل رو کپی میکنند)
درمورد کد هایی که مثال زده شده به خوبی توضیح داده بشه

prince0fpersia
شنبه 04 بهمن 1393, 11:47 صبح
من به شما چند توصیه اکید میکنم!

اول اینکه به دنبال کتاب کامل نباشید! ولی به دنبال کتاب تخصصی و جزئی باشید! اینکه توقع داشته باشید با خوندن یک کتاب 1000-1500 صفحه ای برنامه نویس میشید تنها یک خیال و آرزو بیش نیست. یادمه خودم اول راه که بودم(هرچند الانم هستم) فکر میکردم اگر بتونم کتاب C++ how to program دیتل رو کامل بخونم دیگه برنامه نویس میشم! (فکر کنم ورژن آخرش نزدیک 1800 صفحه شده باشه(اگر با کتاب دیگه اشتباه نگرفته باشم)). ولی وقتی این کتاب رو خوندم فهمیدم این کتاب بسیار پایه ای هست و شما با خواندن و انجام تمام پروژه های این کتاب تازه میفهمید برنامه نویسی یعنی چی! ولی هنوز خیلی مونده برنامه نویس بشید!!
بعد که این کتاب رو حداقل 3 بار خوندید و کامل همه پروژه هاشو انجام دادید و تونستید همه کدهاش رو کامل درک کنید، و بتونید بدون نگاه کردن به کدها و فقط با خوندن توضیحاتش، خودتون کد مربوطه رو بنویسید، حالا یعنی شما آمادگی ورود به سطح بعد رو دارید. البته اینجا باید گرایش تخصصی تون رو انتخاب کتید که دوست دارید توی کدوم زمینه متخصص بشید (وب؟ دسکتاپ؟ موبایل؟ اتو ماسیون و دیتابیس؟ داده کاوی و وب کاوی؟ سخت افزار و امبدد سیستمز؟ رباتیک و پردازش سیگنال و تصویر و صوت و .......!). بعد که اینو فهمیدید باید شروع به یاد گرفتن اول مفاهیم اون گرایش و سپس کتابخانه ها و API و .... و .... . اونم اولش از یک کتاب سطح متوسط و در حد آشنایی، و بعدش کتاب های تخصصی تر.

توصیه دوم اینکه برنامه نویسی یک کار کاملا عملیست. با کدخوانی شما برنامه نویس نمیشید. یادمه اولین بار که کتاب دیتل رو کامل خوندم(فقط روخوانی میکردم) بعدش که تموم شد حتی کدهای اول کتاب رو هم نمیتونستم از حفظ بنویسم! توی ساده ترین چیزها مشکل داشتم(مثلا موقع تعریف یک کلاس نمیدونستم باید داخل کروشه بنویسم؟ جلوش پرانتز داشت؟ سمی کالن داشت آخرش؟ و ....) چون این چیزها با روخوانی توی ذهن نمیمونه(و اصلا بهش دقت نمیشه) و حتما باید اینقدر کد بزنید که ملکه ذهن بشه. پس حتما دونه دونه پروژه هایی که توی کتاب انجام داده رو خودتون بنویسید(نه اینکه کپی کنید یا از روی سی دی ران کنید!!).
توی همین نوشتن ها، برخی مواقع اشتباهاتی میکنید و پروژه ران نمیشه و کلی فکر میکنید و میگردید تا مشکل رفع بشه و همین یعنی بهترین آموزش و یادگیری مفهومی! همچنین وسط کدنویسی ایده هایی به نظرتون میرسه که اگر مثلا این متغیرهارو ببرم اینجای برنامه، یا یکجور دیگه تعریف کنم و .... چه اتفاقی میفته! و اینم باز یعنی یادگیری مفهومی و کامل.
این روش یادگیری بسیار زمانبر هست ولی درعوض شما یک برنامه نویس کارکشته و واقعی خواهید شد!

توصیه آخر اینکه سعی کنید کتاب رفرنس بخونید. یادمه من ویرایش 5 کتاب دیتل رو از دوستم گرفته بودم و شروع کردم به خوندن.ترجمه آقای قمی هم بود فکر میکنم. اما دیدم متاسفانه فصل های آخر کتاب رو بیخیال شده و ترجمه نکرده! همین باعث شد بگردم و pdf ویرایش 8 رو از روی اینترنت دانلود کنم. اولش فاجعه بود برام که بخوام کتاب انگلیسی بخونم! ولی با هزار و یک سختی شروع کردم و پاراگراف به پاراگراف با چه مشقتی جلو میرفتم! اصلا من زبان انگلیسی رو از روی کتاب برنامه نویسی دیتل یاد گرفتم!! و همین موجب شد زبانم به حدی برسه که میرفتم توی codeproject و stackoverflow سوال میپرسیدم!! به شما هم همین توصیه رو دارم. اگر آشنایی ابتدایی هم با زبان انگلیسی داشته باشید(در حد دونستن زمان ها(ماضی-مضارع-مستقبل)) تعداد لعات مورد استفاده اش محدوده و ادبیاتشم ساده است و 10-15 صفحشو که بخونید دیگه راه میفتید توی خوندنش. و بعد از اینکه توی خواندن کتاب انگلیسی راه افتادید توی درک مفاهیم هم راه میفتید چون واقعا فهمیدن مفاهیم از روی ترجمه کار مشکلیه(به دلایلی که بگم خیلی طولانی میشه).

و در نهایت اگر قصد کار حرفه ای یا ادامه تحصیل رو دارید دونستن انگلیسی از نان شب واجبتره!

امیدوارم حرفهام به دردبخور بوده باشه. موفق باشید!