PDA

View Full Version : جدا کردن صفر و یکها از عکس

ghasemloo
پنج شنبه 02 بهمن 1393, 00:28 صبح
سلام من چندتا صفرویک توی یک عکس دارم با فونت Arial و با رنگ مشکی
جطور میتونم صفرویک هارو تشخیص بدم و به سیستم بفهمونم که اینایی که گرده صفر و اینایی که گرد نیست یکه
و این صفرو یکهارو تبدیل به عدد کرده و وارد richtextboxکنم....

Saman_12
پنج شنبه 02 بهمن 1393, 09:03 صبح
اول تصویرت باید یه سری شرایط داشته باشه :

1.از یک سری حروف یا اعداد غیر مشابه و محدود تشکیل شده باشه(0 ,1).
2.فونت این حروف باید کاملا یکسان باشه(سایز فونت خیلی مهمه).
3.رنگ حروف باید مشخص باشه و از زمینه کاملا متمایز.(اگر نبود باز هم میشه کاریش کرد یکم دقت رو پایین میاره)
4.حروف باید بدون چرخش و به صورت کاملا افقی باشن(یا حداقل درجه چرخش ثابت و معلوم باشه).

خوب اگر تصویر موردنظر این شرایط رو داره کار بسایر ساده است و هیچ مشکلی نخواهی داشت کافیه فقط تصویر فونت اصلی رو با یه دونه که ازقبل داری یا ساختی مقایسه کنی.
-اول باید حروف دونه به دونه جدا بشن یعنی باید تابعی بنویسی که بیاد بر اساس فضای خالی بین حروف اونها رو جدا کنه به صورت مربعی که از هر چهار طرف حداقل در یک نقطه با حروف برخورد داره.
-بعد یکسری تصویر که قبلا به همین شیوه تهیه کردی رو باید با تصویر اولیه مقایسه کنی و درصد مشابهت هاشون رو بدست بدیاری(مشابهت در مکان نقطه های تشکیل دهنده حروف) و حرف با بیشتیرین مشابهت رو انتخاب کنی.

اگر تصویر موردنظر شرایط رو نداشته باشه میره تو بحث هوش مصنوعی و پردازش تصویر در اون زمینه(احتمالا الگوریتم ژنتیک و...) که متاسفانه از حیطه من خارجه! و باید موضوع رو تو تالار هوش مصنوعی مطرح کنی شاید به نتیجه ای برسی.