PDA

View Full Version : جدول استان و شهرستان

mahsa_rezai
دوشنبه 06 بهمن 1393, 11:59 صبح
سلام دوستان
میخوام برای انتخاب استان یه جدول جدا و برای شهرستان هم یک جدول جدا بزارم و اگه کاربر استان و شهرستان رو انتخاب کرد کد اون دوتا جدول رو بریزه تو یه جدول دیگه مثلا جدول os_sh و کدی جدول os_sh را بزارم داخل جدول User به نظر شما کاره درستیه ؟

مهدی نان شکری
دوشنبه 06 بهمن 1393, 12:26 عصر
میشه کمی دقیق تر و کاملتر توضیح بدید؟
در مورد مسئله توضیح بدین نه راه حل آن

mahsa_rezai
دوشنبه 06 بهمن 1393, 12:36 عصر
فزض کنید که ما یه فروشگاه اینترنتی داریم حالا کاربر میخواد ثبت نام کنه میاد مشخصاتشو ثبت میکنه و میرسه به انتخاب استان و شهرستان حالا من میخواستم بدونم که چطور میتونم جداول استان و شهرستان رو طراحی کنم؟ و در جدول کاربر ذخیره کنم؟

مهدی نان شکری
دوشنبه 06 بهمن 1393, 14:49 عصر
با سلام
اگر بازار هدف نرم افزار شما برای کاربران داخل کشور ایران می باشد می توانید 2 جدول با شرایط زیر طراحی کنید
Provice
-----------------
ProviceId
Title

City
-------------
CityId (PK)
ProviceId
Title

و در جدول User کلید اصلی جدول City را CityId را ذخیره نمایید.

ولی اگر هدف شما کاربران کشورهای همسایه می باشند باید توجه نمایید که بعضی مفاهیم تقسیمات کشوری در برخی کشور ها تعریف نشده است. به عنوان مثال ممکن است شهری فاقد استان بوده باشد. برای طراحی چنان حالتی بهتر است از Tree استفاده نمایید.

mahsa_rezai
دوشنبه 06 بهمن 1393, 17:21 عصر
ممنون از شما بله هدف من استان های داخل ایران هست ولی منظور شما رو متوجه نشدم

منظور شما اینه

جدول استان
کد استان
نام استان

جدول شهرستان
کد استان
کد شهرستان
نام شهرستان

اگه اینه من کدوم گزینه رو باید تو جدول user بزارم؟

ham3d1988
دوشنبه 06 بهمن 1393, 19:16 عصر
سلام. زمانی که فیلد کدشهر رو توی جدول یوزر نگهداری کنید . از طریق ارتباطی که بین جدول شهر و استان دارید میتونید به استان کاربر هم دسترسی پیدا کنید. بنابراین ذخیره کردن کدشهر در جدول یوزر کافیه

mahsa_rezai
دوشنبه 06 بهمن 1393, 19:41 عصر
سلام. زمانی که فیلد کدشهر رو توی جدول یوزر نگهداری کنید . از طریق ارتباطی که بین جدول شهر و استان دارید میتونید به استان کاربر هم دسترسی پیدا کنید. بنابراین ذخیره کردن کدشهر در جدول یوزر کافیه
سلام میشه لطف کنید بگید چطور میتونم اینکار رو انجام بدم؟

ham3d1988
سه شنبه 07 بهمن 1393, 13:06 عصر
من یه فایل sql پیوست می کنم ببینید میتونه کمکتون کنه:

1- جدول استان : کد استان - نام استان
2- جدول شهر : کد شهر - نام شهر - کد استان (کلید خارجی از جدول استان) - {اگه شهرا حالت سلسله مراتبی دارن میتونید کد شهر والد هم داشته باشید}
3- جدول کاربر : کد کاربر - نام کاربر .... - کد شهر(کلید خارجی از جدول شهر)
از روی کوئری آخری که توی فایل هست View بسازید