PDA

View Full Version : مبتدی: بهینه ترین و اصولی ترین راه کار کردن روی دیتابیس sql (درج،ویرایش،اپدیت،حذف، و ....)

1000net
یک شنبه 19 بهمن 1393, 12:22 عصر
سلام بر دوستان
معذرت میخوام حقیقت هرچی جستجو کردم به جواب درستی نرسیدم
سوال: می خواستم بدونم در برنامه نویسی سی شارپ و کار با پایگاه داده اس کیو ال استفاده از linq و استور پروسجر بهینه تر و بهتره یا استفاده از ADO یا فرقی نداره ؟
ممنون

SabaSabouhi
یک شنبه 19 بهمن 1393, 14:31 عصر
سلام
شما می‌تونی از EF به همراه LinQ و Lambda استفاده کنی، یا از SqlCommand استفاده کنی.
در هر دو صورت امکان استفاده از StoreredProcedure وجود داره.

به نظر من Sql Command برای کارهای کوچیک بهتره، البته به شرطی که CodeGenerator داشته باشی.
و EF برای کارهای بزرگتر مناسب‌تره.

امتیاز Sql Command سرعت بیشترشه، امتیاز EF ساده‌تر بودن کدنویسی و تولید نرم‌افزار هست.

امتیاز استفاده از SP اینه که برای برخی تغییرات کوچک نیاز به دست بردن تو کد برنامه نیست.
از نظر من این امتیاز ( خط بالا ) به ندرت استفاده می‌شه و ارزش محاسباتی نداره.

من خودم از EF به همراه Lambda استفاده می‌کنم و بدون SP و حجم زیادی از BL ( همون افزودن، ویرایش، حذف، لیست کردن و ... ) رو
با CodeGenerator تولید می‌کنم.

صبا صبوحی

mrprestige
یک شنبه 19 بهمن 1393, 16:08 عصر
سلام بر دوستان
معذرت میخوام حقیقت هرچی جستجو کردم به جواب درستی نرسیدم
سوال: می خواستم بدونم در برنامه نویسی سی شارپ و کار با پایگاه داده اس کیو ال استفاده از linq و استور پروسجر بهینه تر و بهتره یا استفاده از ADO یا فرقی نداره ؟
ممنون

سلام دوست عزیز ، به نظرم شما در اولین گام خودت دستورات SQL رو خوب یاد بگیرید چون چه بخوای ADO یا LINQ یا Entity Framework کارکنی به قول معروف یه رگه ای از دستورات sql رو توش میبینی پس برای اینکه توی یادگیریت دچار مشکل نشی دستورات Sql رو خوب یادبگیر لااقل چهار عمل اصلیش رو . بعد از اون اگه میخوای روی پروژه های کوچیک و متوسط کار کنی برو دنبال Linq بعدش اگه علاقه مند شدی به Database Programing ( برنامه نویسی پایگاه داده ) دوست داشتی در حد حرفه ای کار رو دنبال کنی پروژه ای سنگین تری بنویسی برو سراغ Entity Framework ( چون مایکروسافت دیگه از Linq پشتیبانی نمیکنه )

پیروز و موفق باشید .

BestLover
جمعه 24 بهمن 1393, 22:04 عصر
به نظر من Sql Command برای کارهای کوچیک بهتره، البته به شرطی که CodeGenerator داشته باشی.
و EF برای کارهای بزرگتر مناسب‌تره.

من خودم از EF به همراه Lambda استفاده می‌کنم و بدون SP و حجم زیادی از BL ( همون افزودن، ویرایش، حذف، لیست کردن و ... ) رو
با CodeGenerator تولید می‌کنم.

سلام و خسته نباشید

شما برای code generator از چه نرم افزارهایی استفاده میکنید؟

SabaSabouhi
شنبه 25 بهمن 1393, 09:26 صبح
سلام و خسته نباشید

شما برای code generator از چه نرم افزارهایی استفاده میکنید؟

سلام
نرم‌افزار عمومی‌ای سراغ ندارم. خودم یه برنامه برای این کار نوشتم. کارم رو راه می‌اندازه.

صبا صبوحی