PDA

View Full Version : آیا تو پروژه های کوچیک از Orm استفاده کنیم یا فقط تو پروژه های بزرگ(سرعت پردازش داده ها مهمه)

olampiad
پنج شنبه 23 بهمن 1393, 20:43 عصر
سلام و خسته نباشید به دوستان عزیز
چند روزی هستش که دنبال مبحث orm هستم ولی هنوز چیز قانع کننده ای دستم رو نگرفته.
تو خود این انجمن و تو سایت های فارسی که مطالعه میکردم orm رو فقط یک رابطه قوی بین زبان برنامه نویسی و پایگاه داده معرفی کردن و گفتن که بعد از کار با اون برنامه نویسی و کار با پایگا داده آسون شده.
آیا orm سرعت لود سایت رو هم بالا میبره یا فقط کار مارو آسون تر میکنه؟
همون طور که میدونید خود orm یه کتابخونست و باعث کاهش لود سایت میشه حالا چ طور بعضی جاها میگن سرعت لود رو بالا میبره؟
تو پروژه های کوچیک که زیاد با پایگاه داده سر و کله ندارم از pdo استفاده میکنم حالا ب نظرتون ت پروژه هایی که یکم بزرگن و توشون زیاد از دستورات پایگاه استفاده شده از orm استفاده کنم یا نه؟
خود شما تو پروژه هاتون از orm استفاده میکنید؟
چند روزیه تو این زمینه گیر کردم میشه تو این زمینه راهنماییم کنید؟
تو این زمینه خیلی سرچ کردم وorm های زیادی رو معرفی کردن شما چ orm رو میپسندید؟

silencer
جمعه 24 بهمن 1393, 12:19 عصر
سلام،من در حال حاضر دارم با propel (http://propelorm.org)کار میکنم و ازش راضیم، propel میاد برای هر جدول یه سری کلاس درست میکنه که از lazy loading برای سربارگذاری استفاده میکنه، خوبی orm ها اینکه که دیگه مستقیم دستور sql نمی نویسی و کار باهاش خیلی راحته مثلا

AdvertiseQuery::Create()->filterByProvinceid(12)->limit(2)->find();

به صورت شی گرایی میتونی ازش استفاده کنی چون از activeRecord استفاده میکنه،تازه میتونی بهش بگی خروجی json,xml,array,... بهت بده،که کارت موقعی که با ajax میخوای کار کنی اسون تر بشه.
در مورد orm ها من از doctrine (http://www.doctrine-project.org)هم تعریف های خوبی شندیم در موردش یه تحقیق بکن،symfony از هردوتای اینا پشتیبانی میکنه.

Arashdn
جمعه 24 بهمن 1393, 12:49 عصر
الان یه سوالی پیش میاد.

مثلا وقتی با RedBean کار میکنیم واسه استفاده کافیه یه فایل rb.php رو اینکلود کنیم.
این فایل ۱۱۰۰۰ خطه.بالاخره interperter باید این ۱۱۰۰۰ خط رو بخونه.
اینکه تو صفحه کل این فایل لود میشه ٬ باعث کاهش کارایی نمیشه؟

rezaonline.net
جمعه 24 بهمن 1393, 14:58 عصر
هر چیزی یه هزینه ای داره و استفاده از orm هم منجر به درگیرشدن سی پی یو و رم میشه

MMSHFE
شنبه 25 بهمن 1393, 08:50 صبح
اگه از APC یا OPCache استفاده کنید، اسکریپتهایی که یکبار خونده و تفسیر شدن توی حافظه کش میشن و نیازی به تفسیر مجدد در هربار فراخوانی نیست.