PDA

View Full Version : سیستم امتیاز دهی به نظرات

hadi2016
دوشنبه 27 بهمن 1393, 19:47 عصر
سلام
من میخوام برای نظرات سایتم سیستم لایک و دیسلایک بزارم
چطور میتونم یه کار کنم که بازدید کننده برای هر نظر فقط بتونه یک بار یلایک با دیسلایک بکنه
البته اگه لایک کرد فقط یک بار اضافه بشه و بعد از اون دیگه اضافه نشه و اگه نظرش عوض شد و دیسلایک کرد
یکی از لایک کم بشه و به دیسلایک اضافه بشه
سئوال اصلی اینجاست که ip رای دهنده رو ذخیره کنم تا نتونه بیش از یک بار رای بده
یا مثلا یه چیز مرورگرو؟
نظر خودم مرورگره اما با چه کدی و چه چیز مرورگر بازدید کننده رو ذخیره کرد؟

ravand
دوشنبه 27 بهمن 1393, 22:47 عصر
اگه کسی بخواد زیاد رای بده هر کاری ام بکنی فایده ای نداره.

golbafan
دوشنبه 27 بهمن 1393, 22:52 عصر
سلام
من میخوام برای نظرات سایتم سیستم لایک و دیسلایک بزارم
چطور میتونم یه کار کنم که بازدید کننده برای هر نظر فقط بتونه یک بار یلایک با دیسلایک بکنه
البته اگه لایک کرد فقط یک بار اضافه بشه و بعد از اون دیگه اضافه نشه و اگه نظرش عوض شد و دیسلایک کرد
یکی از لایک کم بشه و به دیسلایک اضافه بشه
سئوال اصلی اینجاست که ip رای دهنده رو ذخیره کنم تا نتونه بیش از یک بار رای بده
یا مثلا یه چیز مرورگرو؟
نظر خودم مرورگره اما با چه کدی و چه چیز مرورگر بازدید کننده رو ذخیره کرد؟

آی پی ایران که ولید نیست پس نمیشه با اون کار کرد
بروزر هم میتونه کوکی هاشو پاک کنه

بهترین راه اینه که کاربران ثبت نام کنند بعد رای بدن

hadi2016
سه شنبه 28 بهمن 1393, 16:31 عصر
یعنی چی ولید نیست؟
میشه بیشتر توضیح بدی؟

golbafan
سه شنبه 28 بهمن 1393, 20:37 عصر
یعنی چی ولید نیست؟
میشه بیشتر توضیح بدی؟

Static IP آی پی استاتیک چیست ؟

از اسمش پیداست. IP شما ثابت است و هیچ وقت تغییر نمی کند. معمولا هنگام خرید سرویس های گرانقیمت اینترنت به همراه Bandwidth داده می شود. Static IP را شخصا هم می توانید بخرید.

اگر آی پی به صورت استاتیک باشد هر وقت که کامپیوتر شما به شبکه وصل گردد همیشه دارای یک آی پی مشخص و ثابتی خواهد بود. گفتم که برای خرید سرویس های اینترنتی گرانقیمت آی پی ثابت می توان همراه سرویس خرید.

Dynamic IP آی پی دینامیک یا پویا چیست؟

آی پی متغیر است. با هر بار اتصال به شبکه آی پی شما تغییر می کند. مثلا اگر با Dial up به شبکه اینترنت وصل شوید می بینید که در هر بار اتصال به اینترنت IP تغییر می کند. دلیلش هم ساده است. ISP که از آن سرویس اینترنت دارید یک تعداد محدودی IP دارد و لازم نیست برای هر User یک IP ثابت داشته باشد چون آن User همیشه به اینترنت متصل نیست و بنابراین وقتی اتصال خود را از اینترنت قطع می کند می تواند آن آی پی را به فرد دیگری بدهد. برای همین IP های خریداری شده را داخل یک IP Pool قرار می دهند تا در هر بار اتصال User ها ، بشود از آنها استفاده کرد.

در شبکه داخلی شرکتها :

با توجه به اینکه در شرکتهای بزرگ که تعداد کلاینت ها بیشتر از اندازه ای است که بتوان به راحتی آدرس آنها را به خاطر سپرد و برنامه ریزی کرد از آدرس آی پی دینامیک استفاده می شود که سرور به صورت خودکار یک آدرس را به کامپیوتر کلاینت اختصاص می دهد و تمام مدیریت به عهده کامپیوتر سرور است و باعث راحتی کار می شود. برای استفاده از این قابلیت لازم است DHCP فعال باشد.

آی پی استاتیک باید به صورت دستی روی کلاینت ها تنطیم و set شود و بنابراین تعداد IPها باید با تعداد کلاینت ها برابر باشد. ولی در جاهایی که نیاز است IP و سایر تنظیمات بصورت اتوماتیک روی کلاینت ها ست شود و نیزتعداد IP ها نسبت به کلاینت ها کمتر است از سرویس DHCP استفاده می شود .

ip valid و آی پی invalid چیست ؟

شاید بهتر بود از ابتدا به جای اصطلاحات valid و invalid از public و private استفاده کنیم. یعنی فرقی بین Valid و Public وجود ندارد. مثل IP های اینترنتی که Valid و Unique (یکتا) هستند و بایستی بابت آنها پول پرداخت کنید. حالا یا پول را نقدا پرداخته اید و یا بابت دریافت پهنای باند Bandwidth از شما گرفته اند. برای اتصال به اینترنت حتما باید Valid IP داشته باشید . Ipهای معتبر (ولید) یا public در شبکه اینترنت route می شوند، یعنی از همه جا قابل دسترسی هستند

IP های Private یا خصوصی یا Invalid که در RFC1918 تعریف شده اند IP هایی هستند که در اینترنت کار نمی کنند و روی هاست ( host ) هم نمی توان آنها را set کرد. اینها معمولا برای استفاده در شبکه های داخلی تعریف شده اند.

leaping
سه شنبه 28 بهمن 1393, 20:43 عصر
دوست عزیز امکانش هست شما میتونید با ترکیب چند یک اطلاعات که از کاربر میگیرید کاربر رو تشخیص بدین
یکی ip
یکی نوع مرورگر و ورژنش
یکی نوع سیستم عامل و ورژنش
حالا دیگه خودت باید از طریق اینا مسیر درست رو برای غربال کاربرهات در نظر بگیری
البته نمیشه روی شخص خیلی تاکید داشت توی این موارد همینکه بتونید برای چند ساعت از رای دوباره کاربر جلوگیری کنید(بدون ثبت نام) خودش میتونه در بهینه سازی نتیجه نهایی تاثیر داشته باشه

golbafan
سه شنبه 28 بهمن 1393, 20:56 عصر
دوست عزیز امکانش هست شما میتونید با ترکیب چند یک اطلاعات که از کاربر میگیرید کاربر رو تشخیص بدین
یکی ip
یکی نوع مرورگر و ورژنش
یکی نوع سیستم عامل و ورژنش
حالا دیگه خودت باید از طریق اینا مسیر درست رو برای غربال کاربرهات در نظر بگیری
البته نمیشه روی شخص خیلی تاکید داشت توی این موارد همینکه بتونید برای چند ساعت از رای دوباره کاربر جلوگیری کنید(بدون ثبت نام) خودش میتونه در بهینه سازی نتیجه نهایی تاثیر داشته باشه

سلام
این کاملا اشتباهه چون همونظور که گفتم آی پی ثابت نیست
ملت هم که همه ویندوز دارن (بیشتر از همه هم 7)

leaping
سه شنبه 28 بهمن 1393, 21:12 عصر
سلام
این کاملا اشتباهه چون همونظور که گفتم آی پی ثابت نیست
ملت هم که همه ویندوز دارن (بیشتر از همه هم 7)
دوست عزیز این روزها همه دیگه adsl دارن و ip اون چند ساعت طول میکشه برای تغییرش و من هم نگفتم که فقط از طریق ip این کار رو انجام بدین بعشدم اینکه در HTTP_USER_AGENT فقط نوع ویندوز نمایش داده نمیشه خیلی چیزها داخلش هست که میشه ازش استفاده کرد.
با ترکیب با کوکی ها میشه یه چیز اختصاصی خوب طراحی کرد

golbafan
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 10:41 صبح
دوست عزیز این روزها همه دیگه adsl دارن و ip اون چند ساعت طول میکشه برای تغییرش و من هم نگفتم که فقط از طریق ip این کار رو انجام بدین بعشدم اینکه در HTTP_USER_AGENT فقط نوع ویندوز نمایش داده نمیشه خیلی چیزها داخلش هست که میشه ازش استفاده کرد.
با ترکیب با کوکی ها میشه یه چیز اختصاصی خوب طراحی کرد

دوست عزیز با روش شما هر نفر (اگر بخواد) میتونه روزی هزار بار نظر بده و نتایج آمار رو بی ارزش کنه
حالا فرض کنید کسی بخواد در مورد نام گذاری خلیج فارس اینطوری نظر سنجی کنه...

leaping
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 12:21 عصر
دوست عزیز با روش شما هر نفر (اگر بخواد) میتونه روزی هزار بار نظر بده و نتایج آمار رو بی ارزش کنه
حالا فرض کنید کسی بخواد در مورد نام گذاری خلیج فارس اینطوری نظر سنجی کنه...
آقا چرا با ما دعوا داری :D
بیا اینم نمونش از سایت گل www.goal.com (http://www.goal.com)
برو توش هزاربار نظر در نظر سنجی شرکت کن (کاری با هکرها ندارم) در روز ببینم میتونی :D

golbafan
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 12:29 عصر
سلام نیازی به هک نداشت
فقط کوکی رو چک میکرد
با وارد شدن به سایت بصورت private توسط مرورگر (اصولا من به هر سایتی اینطوری وارد میشم) تونستم با هر بار لود شدن یک نظر بدم :قهقهه:

128628128629128630

leaping
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 12:40 عصر
سلام نیازی به هک نداشت

با وارد شدن به سایت بصورت private توسط مرورگر (اصولا من به هر سایتی اینطوری وارد میشم) تونستم با هر بار لود شدن یک نظر بدم :قهقهه:

128628128629
بله حرف شما در این مورد صحیح بود من اصلاح میکنم.فک نمیکردم که بیاد از طریق مرورگر فقط اعتبار سنجی بکنه
اما سر فرصت چیزیو سعی میکنم طراحی کنم که نتونید در روز هزار بار نظر بدید و به نظرم امکان پذیر هست که از این طریق چندین ساعت از کاربر جلوگیری کرد و رو حرفم هستم اما این بار با نسخه ای که خودم طراحی کرده باشم.
در ضمن وب ساتیهای چت روم هم هستن اما این وب سایتها فک کنم ار پلاگین های flash استفاده میکنن
هرچنند اطلاعات خاصی در اون زمنیه ندارم

ravand
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 12:55 عصر
هر کاری بکنی نمیشه. طرف مرورگرش رو عوض میکنه یا کوکی و کش و ... حذف میکنه. اگه با کوکی فلش هم باشه میتونه با این دستور در cmd پاکشون کنه: ipconfig /flushdns
توی مرورگر اکسپلورر یادمه میشد MAC Address را گرفت. ولی خب فقط میشه توی اکسپلورر ورژن های قدیمی این کار رو کرد. اونم با جاوا اسکریپت.

amin1softco
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 13:21 عصر
آخرش تقلب می تونند انجام بدند مگر اینکه مثلاً بیایی با شماره ملی کاربران را ثبت نام کنی بعد از احراز هویت به این شکل بیایی یک جدول در ست کنی که فلان یوزر برای فلان پست لایک یا دیسلاک زد اگر احراز هویت نباشه امکان تقلب وجود داره برای همینه که شبکه های اجتماعی با شماره تلفن الان ثبت نام انجام میدند....

ravand
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 13:24 عصر
مگر اینکه مثلاً بیایی با شماره ملی کاربران را ثبت نام کنی ب
حواستون جمع باشه به این اسکریپت اعتبارسنجی کدملی اعتماد نکنید. من یه بار تست کردم. درست کار نمیکرد.

golbafan
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 13:58 عصر
آخرش تقلب می تونند انجام بدند مگر اینکه مثلاً بیایی با شماره ملی کاربران را ثبت نام کنی بعد از احراز هویت به این شکل بیایی یک جدول در ست کنی که فلان یوزر برای فلان پست لایک یا دیسلاک زد اگر احراز هویت نباشه امکان تقلب وجود داره برای همینه که شبکه های اجتماعی با شماره تلفن الان ثبت نام انجام میدند....

سلام
من هم برای همین گفتم کاربر ثبت نام کنه بعد رای بده (ایمیل کاربر رو هم بگیره)
در ضمن مک آدرس رو هم براحتی میشه عوض کرد...

amin1softco
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 14:11 عصر
حواستون جمع باشه به این اسکریپت اعتبارسنجی کدملی اعتماد نکنید. من یه بار تست کردم. درست کار نمیکرد.

بله صحبت شما متین است شماره ملی را از این لحاظ گفتم که کاربران یکتا باشند البته بازم می توندد با شماره های عمو و دایی و بابابزرگ و اینا ثبت نام و تلقب یا اعمال نظر کنند:چشمک:

سلام
من هم برای همین گفتم کاربر ثبت نام کنه بعد رای بده (ایمیل کاربر رو هم بگیره)
در ضمن مک آدرس رو هم براحتی میشه عوض کرد...

بله نیاز به ثبت نام است در غیر اینصورت تنها چیزی که برای تغییرش دچار دردسر می شه در حال حاضر آی پی است چون در ایران بسیاری از روش های تغییر آی پی مسدود شده و اگر نخواهند ثبت نام کنند با سشن و آی پی و هدر های ارسالی از مرورگر می شه تا حدی جلوی تقلب را گرفت ولی من خودم یکبار می خواستم رای بیارم درخواست + اون سایت را ضبط کردم و گذاشتم داخل وبلاگم که با آجاکس فراخوانی بشه نزدیکه 3000 نفر + دادن به پستم در اون سایت که اصلاً منو نمی شناختند :لبخند:

leaping
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 18:03 عصر
دوستان بحث انقدر تخصصی احراز هویت نیست
در این موارد معمولا بحث ارسال داده های انبوه و غیر واقعی هست وگرنه سیستم های مالی بزرگ مثل paypal هم قادر نیستن به صورت تخصصی افراد ثبت نام شده رو غربال کنن

Ramin-sh-t
یک شنبه 25 بهمن 1394, 19:04 عصر
ببخشید بعد از 3سال به این تاپیک جواب میدم :لبخند:

منم دقیقا همین مشکلو داشتم ... یعنی میخوام کاربران بدون عضویت بتونند رای بدند یا لایک و دیسلایک کنند
1- ابتدا رفتم سراغ آی پی - بعد فهمیدم IP ها ثابت نیستند
2- سپس رفتم سراغ کوکی ها - بعد دیدم کوکی رو میشه پاک کرد و دوباره رای داد! (در حال حاضر خیلی از وبسایت ها از همین روش استفاده میکنند)
3- بعضیا هم که سرور و پروگرامر خوبی دارن میان هم IP هم کوکی و... رو ترکیب میکنند که اینم فایده نداره (به دردسرش هم نمی ارزه :لبخند:)

اما چیزی که امروز بهش رسیدم و پیشنهاد میکنم > استفاده از مک آدرس هست!!!
مک آدرس همیشه ثابته - بدست آوردنش راحته - فقط الان یکماهه دارم تستش میکنم ببینم آیا میشه یه جوری دورش زد یا نه :لبخند:
دوستان اگه کسی در مورد دور زدن یا تغییر مک آدرس اطلاعاتی داره ، ممنون میشیم مارو همراهی کنند :قلب:

ravand
دوشنبه 26 بهمن 1394, 02:38 صبح
ببخشید بعد از 3سال به این تاپیک جواب میدم :لبخند:

منم دقیقا همین مشکلو داشتم ... یعنی میخوام کاربران بدون عضویت بتونند رای بدند یا لایک و دیسلایک کنند
1- ابتدا رفتم سراغ آی پی - بعد فهمیدم IP ها ثابت نیستند
2- سپس رفتم سراغ کوکی ها - بعد دیدم کوکی رو میشه پاک کرد و دوباره رای داد! (در حال حاضر خیلی از وبسایت ها از همین روش استفاده میکنند)
3- بعضیا هم که سرور و پروگرامر خوبی دارن میان هم IP هم کوکی و... رو ترکیب میکنند که اینم فایده نداره (به دردسرش هم نمی ارزه :لبخند:)

اما چیزی که امروز بهش رسیدم و پیشنهاد میکنم > استفاده از مک آدرس هست!!!
مک آدرس همیشه ثابته - بدست آوردنش راحته - فقط الان یکماهه دارم تستش میکنم ببینم آیا میشه یه جوری دورش زد یا نه :لبخند:
دوستان اگه کسی در مورد دور زدن یا تغییر مک آدرس اطلاعاتی داره ، ممنون میشیم مارو همراهی کنند :قلب:

شما نمیتونم مک آدرس سیستم کسی رو بگیری . این مک آدرسی که بهتون داده میشه از سایت خودتون هست. با جاوا اسکریپت توی مرورگر اکسپلورر نسخه های قدیمیش میشد این کار رو کرد. ولی به دلایل امنیتی دگه توی مرورگر ها نمیشه مک آدرس سیستم کسی رو گرفت.

Ramin-sh-t
دوشنبه 26 بهمن 1394, 05:58 صبح
شما نمیتونم مک آدرس سیستم کسی رو بگیری . این مک آدرسی که بهتون داده میشه از سایت خودتون هست. با جاوا اسکریپت توی مرورگر اکسپلورر نسخه های قدیمیش میشد این کار رو کرد. ولی به دلایل امنیتی دگه توی مرورگر ها نمیشه مک آدرس سیستم کسی رو گرفت.

توی مرورگر اکسپلورر یادمه میشد MAC Address را گرفت. ولی خب فقط میشه توی اکسپلورر ورژن های قدیمی این کار رو کرد. اونم با جاوا اسکریپت.

مرسی از جوابتون
ببخشید من تازه کامنت قبلیتون رو خوندم در مورد همین مک آدرس...

بله حرف شما درسته - منم توی نرم افزار تحت وب اینکارو میکردم که جواب میداد - اما توی وب و مرورگر امتحان کردم و دیدم نمیشه و حرف شما کاملا صحیحه

اما مسئله اینجاست که باید راهی باشه که بتونیم از کاربران یک (شماره سریال ، کد یا هر چیز یکتایی) رو بگیریم و با استفاده از اون ، این سیستم لایک و... رو پیاده کنیم
:متفکر::متفکر::متفکر:

ravand
دوشنبه 26 بهمن 1394, 06:11 صبح
می تونید یه کاری بکنید اونم برای کاربران مبتدی و بی اطلاع. ولی بازم راه دور زدنش هست.
یکی از بچه ها یادمه پیشنهاد استفاده از کوکی فلش رو داد. من تا حالا باهاش کار نکردم.
برای حذفش میان این دستور رو : ipconfig /flushdns توی cmd میزنن.
خب اینا رو هر کسی نمیدونه. در موردش تحقیق کن به ما هم بگو.

Ramin-sh-t
چهارشنبه 28 بهمن 1394, 09:36 صبح
می تونید یه کاری بکنید اونم برای کاربران مبتدی و بی اطلاع. ولی بازم راه دور زدنش هست.
یکی از بچه ها یادمه پیشنهاد استفاده از کوکی فلش رو داد. من تا حالا باهاش کار نکردم.
برای حذفش میان این دستور رو : ipconfig /flushdns توی cmd میزنن.
خب اینا رو هر کسی نمیدونه. در موردش تحقیق کن به ما هم بگو.

ممنون از پاسختون
راستش در مورد این فلش کوکی خیلی گشتم اما اطلاعاتی نتونستم پیدا کنم جز این وبسایت:
http://whatis.techtarget.com/definition/Flash-cookies
که توی همون پاراگراف اولش نوشته فقط در مرورگرایی که از adobe flash ساپورت میکنند ، قابل استفاده هست
متاسفانه هر چه بیشتر درباره این موضع میگردم ، ناامید میشم و باید برم سراغ همون روش های معمولی ...:ناراحت:

ravand
چهارشنبه 28 بهمن 1394, 10:41 صبح
ممنون از پاسختون
راستش در مورد این فلش کوکی خیلی گشتم اما اطلاعاتی نتونستم پیدا کنم جز این وبسایت:
http://whatis.techtarget.com/definition/Flash-cookies
که توی همون پاراگراف اولش نوشته فقط در مرورگرایی که از adobe flash ساپورت میکنند ، قابل استفاده هست
متاسفانه هر چه بیشتر درباره این موضع میگردم ، ناامید میشم و باید برم سراغ همون روش های معمولی ...:ناراحت:

ایتنا - پس ازتاریخ 30 ژوئن 2016 مراکزی که آگهی‌های تبلیغاتی را مبتنی بر Flash منتشر کنند، با پاسخ منفی گوگل مواجه می‌شوند.
http://itna.ir/fa/doc/news/41113/%D8%B5%D8%AF%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D9%85%D8%AD%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D9%88%DA%AF%D9%84-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-html5
میتونی از session_id هم استفاده کنی تا وقتی طرف مرورگرش رو نبسته از بین نمیره. شاید برای ربات هایی که مدام پیام ارسال میکنن خوب باشه. یا ازش بخوای ثبت نام کنه. و ایمیل یا شماره مبایل بده.
همه ی اینا راه دور زدنش هست ولی خب بهتر از هیچیه.

Ramin-sh-t
چهارشنبه 28 بهمن 1394, 14:05 عصر
میتونی از session_id هم استفاده کنی تا وقتی طرف مرورگرش رو نبسته از بین نمیره. شاید برای ربات هایی که مدام پیام ارسال میکنن خوب باشه. یا ازش بخوای ثبت نام کنه. و ایمیل یا شماره مبایل بده.
همه ی اینا راه دور زدنش هست ولی خب بهتر از هیچیه.

دقیقا - فلش کم کم داره منسوخ میشه و استفاده از اون خیلی کم شده...
آره این session_id هم که شما فرمودین خوبه و قبلا استفاده میکردم اما وقتی تعدادش زیاد میشه ، بار سنگینی روی سرور میذاره(حافظه زیادی هم میگیره)
ثبت نام هم این دوره یکم سخت شده :لبخند: هرکسی حوصله ثبت نام نداره ، اونم بخاطر ی نظر یا لایک و...

به هرحال ممنون از همراهیتون:قلب:
منم پیگیر این قضیه هستم و اگه به نتیجه قابل قبولی رسیدم حتما همینجا باهاتون در میون میذارم