PDA

View Full Version : MySQL چیست ؟

کم حوصله
چهارشنبه 24 دی 1382, 04:45 صبح
MySQL چیست و چه تفائتی با Microsoft SQL Server دارد؟؟ :?:

مهدی کرامتی
چهارشنبه 24 دی 1382, 05:57 صبح
MySQL یک سرور SQL جمع و جور مناسب برای وب است، در حالی که SQL Server یک سرور SQL بسیار قویتر بوده و برای پیاده‌سازی دیتابیس های سازمانی بکار میرود.
SQL Server‌ فقط بر روی ویندوز کار میکند، در حالی که MySQL بر روی ویندوز، لینوکس و ... کار میکند.

مثلا خود این سایت از MySQL استفاده میکند.

کم حوصله
چهارشنبه 24 دی 1382, 23:32 عصر
هر دو از محصولات یک شرکت ( میکرو سافت ) هستند ؟؟

و علت اینکه این دو محصول هستند فقط به خاطر اینه که sql server بر روی سیستم عامل های دیگه نصب نمیشه است یا نه ؟؟؟

ببخشید این سئوالهی الکی پلکی می کنم آخه یک جا اینا رو ازم پرسیدن چون بلد نبودم خیلی ضایع شدم :cry:
:oops:

مهدی کرامتی
پنج شنبه 25 دی 1382, 00:16 صبح
خیر.

SQL Server محصول Microsft است و MySQL محصول گروه MySQL AB و یک پروژه Open Source است.

در ضمن، پرسیدن یک سوال حتی اگه خیلی ساده هم بنظر برسه شهامت میخواد. بهتره از اینه که آدم نپرسه و شرمنده خودش و دیگران بشه.

بپرس تا بیشتر بدانی.

linux
پنج شنبه 25 دی 1382, 21:02 عصر
سلام
برای اطلاعات بیشتر www.mysql.com
1- mysql برای استفاده شخصی مجانی هست و برای استفاده تجاری خلی ارزان تر از mssql هست.
2- بر خلاف نظر دوستمون mysql تو بعضی از توانایی ها از mssql بهتر هست و در ضمن
سورس باز هم هست.

کم حوصله
پنج شنبه 25 دی 1382, 23:48 عصر
ببخشید ها یک سئوال برام پیش آمده یکم خیلی بی ربط :oops:

کلمه SQL در کل به چه معناست آیا مخفف یک سری کلمات است یا نه خود معنایی خاص دارد به تنهایی ؟؟؟

و چرا هر دو شرکت از این نام برای محصولات خود استفاده کرده اند که شک بر انگیز باشد آیا کلمه خاصی است ؟؟؟ :wink:

مهدی کرامتی
پنج شنبه 25 دی 1382, 23:53 عصر
SQL مخفف Structured Query Language است و زبانی است که از آن برای استخراج داده ها از Database ها استفاده میشود.

کم حوصله
جمعه 26 دی 1382, 00:00 صبح
تشکر آقای کرامتی از جواب های کامل و سریع شما :oops: :oops:

خیلی لطف کردید :oops: :wink: :mrgreen:

hmm
دوشنبه 29 دی 1382, 08:25 صبح
من mysql رو رو دستگاهم نصب کردم ولی نتونستم بانکی بسازم و به اون وصل بشم
میشه یه مقاله آموزشی فارسی جم وجور .... معرفی کنین ممنون میشم
در مورد اوراکل هم یه کم توضیحی مقاله ای چیزی ... معرفی کنین که بیشتر ممنون میشم

Inprise
یک شنبه 05 بهمن 1382, 14:24 عصر
در سی دی شماره یک برنامه نویس ابزار ویژوال مناسبی برای برقراری ارتباط با مای اسکوئل و تولید بانکهای اطلاعاتی و انجام سایر وظایف موجوده که میتونی تهیه و استفاده کنی .

بعد التحریر : برادر کرامتی ، در باب مقایسه بین بانکهای اطلاعاتی ، نوع کاربردهای مناسب برای هر کدام ، بستر سخت افزاری مناسب ، کلاسترینگ ، دیس استر ریکاوری و ... بطور مفصل مطالعه و تحقیق کرده ام ( بخاطر همون شغل مشاوره ای خاص که در جریانش هستی ) لذا بطور قطعی خدمتت عرض میکنم :

الف. بین مای اسکوئل و ام اس اسکوئل مایکروسافت تفاوت از زمین تا آسمان است ، از کاربردهای تک کاربره گرفته تا کاربردهای فوق العاده گسترده سازمانی ( مثلا" دولت الکترونیکی سنگاپور به عنوان دومین دولت الکترونیکی جامع بعد از کانادا ) مای اسکوئل مناسب تر از اسکوئل سرور مایکروسافته . در یک بنچ مارکینگ معتبر ( مجله ای ویک ) مشخص شد ، ریسپانس تایم اسکوئل سرور در مقابل اوراکل - مای اسکوئل و دی بی تو ، بیشترین عدد رو داره ( یعنی افتضاح ترین ) و قابلیت اتکاء و وثوق ( Reliability ) اون به مراتب از مای اسکوئل کمتره .

ب. پروسه های اسکوئل سرور لود فوق العاده زیادی روی سرور ایجاد میکنند . اگر با یکی از دوستان دارای سرویس هاستینگ تماس بگیری و ازش بخواهی بین پروسه های موجود بهت بگه بیشترین سی پی یو یوسیج متعلق به کدوم پروسه است یقینا" چیزی نخواهد گفت جز اسکوئل سرور . یکی از دلائل کند بودن بسیاری از هاست های دارای اسکوئل سرور با کاربر بالا همین است در حالیکه همان تعداد کاربر روی یک سرور دارای مای اسکوئل بدون مشکل خاصی فعالیت میکنند . ( ر-ک پارس وب و آریاناتا دات کام)

ج. اسکوئل سرور مایکروسافت قابلیت پیرش گستردگی زیادی نداره . در صورت استفاده از اون در کاربردهای "خیلی" بزرگ براحتی کوئری ها گم میشن ! در حالیکه مای اسکوئل آزمایش خوبی روی سرورهای غول پیکره 120 پردازنده ای سان ( Sun Fire 15 K ) پس داده اند . اسکوئل سرور علیرغم اینکه یک محصول سورس بازه ، اونقدر خوبه که برتری اون بر امثال اسکوئل سرور یا سای بیس قابل درک نیست مگر اینکه بطور مفصل روش کار کنی . :) اخباری هست مبنی بر اینکه مایکروسافت میخواهد MySql AB رو بخره :wink:

خوش باشی

مهدی کرامتی
یک شنبه 05 بهمن 1382, 17:02 عصر
مثلا" دولت الکترونیکی سنگاپور به عنوان دومین دولت الکترونیکی جامع
چند سال پیش یک پروژه برای یک شرکت سنگاپوری انجام میدادم. از اون دوستم شنیده بودم که تو سنگاپور MySQL رو برای استفاده های بزرگ انتخاب کرده‌اند، اما دیگه خبر نداشتم که عملی شده. جالب بود. :)

من تو کارهام (مخصوصا Web Based هاش) زیاد از MySQL استفاده کرده‌ام و میکنم. البته هیچ وقت هم به کارش شک نکردم (بر اساس تجربه شخصی) و همیشه هم از استفاده از اون راضی بوده‌ام.

از مطالب خوبت متشکرم :flower: :تشویق:

oxygenws
یک شنبه 05 بهمن 1382, 17:52 عصر
سلام،

کی گفته SQL Server از MySQL سریع تره؟؟؟؟
یه نگاهی به آمار ها بندازید.....
http://www.eweek.com/article2/0,4149,293,00.asp
http://www.mysql.com/information/crash-me.php

موفق باشید، امید

ramin_rp
دوشنبه 06 بهمن 1382, 12:02 عصر
سلام
1-آیا my sql محدودیتی نسبت به mssql داره یا نه؟
2-شما برای برنامه نویسی {وب و ویندوز و در آینده لینوکس} کدام را پیشنهاد میکنید که کاملا قدرتمند باشه و هیچ چیز کم نداشته باشه ؟
با تشکر
رامین

oxygenws
دوشنبه 06 بهمن 1382, 12:36 عصر
سلام،

رامین جان.... حرفای زیر مسلما نظرات منه، هیچ دلیلی بر صحتشون نیست :)

1- محدودیت؟؟ خوب به هر حال یه سری چیزایی کم داره و یه چیزایی زیاد! ولی برای این سوال شما شاید مرسوم ترین جوابی که می دن اینه که MySQL در نگارش چهارمش از Relation ها و Stored Procedure ها پشتیبانی نمی کنه ولی در نگارش پنجمش همهء اینها رفع شده. البته فعلا نسخهء آلفای نگارش پنجمش اومده و شاید تا عید نسخهء Stable اش هم بیاد.

2- برای وب.... اگر با ویندوز کار می کنید SQL Server و اگه با لینوکس کار می کنید MySQL. خوب مسلمه که اوراکل هم پایگاه دادهء خوبی هستش ولی بسیار بسیار گرون!! اگر پولش رو دارید با اوراکل هم می شه تو لینوکس کار کرد هم ویندوز و توی هر دوش خوب کار می کنه. (هیچ چیز کم نداشته باشه؟؟ همچین چیزی نداریم :) )

موفق باشید، امید

vDelphi
جمعه 17 بهمن 1382, 22:43 عصر
اقا یه مطلب اموزشی برای MySQL بذارین! من خودم میخوام با dbexpress میخوام کار کنم ولی اصلا MySQL بلد نیستم :(

shaniaki
شنبه 18 بهمن 1382, 22:30 عصر
با عرض ادب:

اقا یه مطلب اموزشی برای MySQL بذارین! من خودم میخوام با dbexpress میخوام کار کنم ولی اصلا MySQL بلد نیستم :(
فکر نکنم این طور باشد. تمام RDBMS ها حداقل هایی از امکاناتی که در sql تعریف شده را باید پیاده سازی کنند تا به آن ها یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی اطلاق شود که این حداقل عمدتا استاندارد و بین همه آن ها مشترک است.
به عنوان نمونه query ها و یا دستورات پایه ای مانند ایجاد یک بانک؛ جدول و ... که به MySQL و SQL Server می فرستید تفاوت بنیادی باهم ندارند و الزاما باید مشابه باشند. عمده قدرت و تفاوت این ابزار ها در امکانات پیشرفته تر؛ سرعت؛ توانایی handle کردن بانک های بزرگ و ... است.

یه عشق برنامه نویسی خفن

majid_quds
چهارشنبه 12 اسفند 1388, 18:32 عصر
دوستان سلام
من یه بانک mysql دارم که مال پرتالمه .سوالم اینه که می تونم با استفاده از اون که روی host من سواره داخل شبکه داخلیم هم استفاده کنم؟
یعنی یه برنامه تحت شبکه با اون بنویسم

Vahids
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 17:09 عصر
خیر.

SQL Server محصول Microsft است و MySQL محصول گروه MySQL AB و یک پروژه Open Source است.

در ضمن، پرسیدن یک سوال حتی اگه خیلی ساده هم بنظر برسه شهامت میخواد. بهتره از اینه که آدم نپرسه و شرمنده خودش و دیگران بشه.

بپرس تا بیشتر بدانی.
MySQL از Microsoft SQL قدرتمندر و پایدارتر و سریعتر و حتی امن تر است! سایتهایی مثل Youtube , Facebook, Google, Nokia, Wikipedia, Flicker , ... با اون دیتابیس حجم داده ای بزرگشون از MySQL استفاده میکند.

به نظر شما همین کافی نیست که برتری MySQL رو نشون بده ؟