PDA

View Full Version : گفتگو: توزیع لینوکس مخصوص برنامه نویسان

prans.info
یک شنبه 17 اسفند 1393, 13:20 عصر
سلام وقت بخیر
توزیع لینوکسی وجود داره که مخصوص برنامه نویس ها و وب دیزاینر ها باشه ؟
در هنگام نصب فدورا وقتی دسکتاپ xfce رو انتخاب می کنی یک آپشن web developer وجود داره که به صورت اولیه روش php mysql apache geany و مواردی هم برای c++ وجود داره .
حالا من میخوام بدونم آیا توزیع خاصی برای برنامه نویسان و وب دیزاینر ها وجود داره ؟
اگر وحود نداره کدوم توزیع یا دسکتاپ رو مناسب اینکار میدونید ؟
این تاپیک رو اینجا مطرح کردم چون اینجا برنامه نویس ها رقت و آمد دارند :لبخند:

prans.info
یک شنبه 17 اسفند 1393, 13:47 عصر
طی جستجو به مطلب زیر و یک سری مطالب دیگه برخوردم ولی هیچ کدوم منو نتونستند قانع بکنند و میخوام تجربه دوستان رو در این زمینه بدونم .
http://4xmen.ir/%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85/

hamedarian2009
یک شنبه 17 اسفند 1393, 17:53 عصر
یک Web Developer چیز خاصی نیاز نداره که نشه توی توزیع خاصی ازش استفاده نکرد و فقط به نظرم داشتن Community خوب میتونه توی انتخاب تاثیر داشته باشه که فعلا Ubuntu بهترین گزینه هست

MH.S.dev
یک شنبه 17 اسفند 1393, 18:30 عصر
ازاین بایت تمام توزیع ها یکی هستند، تمام نرم افزارهای مورد نیاز رو میشه نصب کرد. انتخاب توزیع سلیقه ست، بعضی توزیع ها امکانات خاص خودشون رو دارند. معمولا هر کدوم دسکتاپ پیشفرض دارند که تمام تنظیمات انجام شده، ببینید با کدوم راحت ترید از کدوم خوشتون میاد.
openSUSE هم توزیع خوبیه.

Unique
یک شنبه 17 اسفند 1393, 18:34 عصر
احتمالا منظورتون از این سوال اینه که توزیعی باشه که سرویس های و نرم افزار های پر استفاذه برای برنامه نویس ها را به صورت سفارشی انجام داده باشه. اما چنین توزیعی را من ندیدم.

توصیه میکنم دنبال چنین چیزی نباشین. من حتی توصیه نمیکنم یک برنامه نویس وب wamp و xamp و غیره را به صورت یکجا بدون اینکه بفهمه apache و php و mysql چطور نصب و پیکربندی میشن فقط با یک کلیک یا چند تا next زدن نصب کنه. شاید در ابتدا کارش راه بیفته و نیازی احساس نکنه اما وقتی مجبور شد با apache مستقیم طرف بشه یا تغییراتی توی config هیا php بده یا خیلی موارد دیگه اونوقت به مشکل میخوره. من نمیگم بیاد برنامه نویسی را ول کنه بچسبه به مدیریت سرور. من میگم برنامه نویس باید بدونه مثلا php چطور با fast cgi با apache در ارتباطه یا thread safe بودن یا نبودن نسخه php چه تاثیرایت داره. یا مثلا بدونه موارد امنیتی توی php.ini چیا هستند و چطور باید باهاشون تعامل داشت هباشه.

با توجه به موارد بالا اصلا نیاز به داشتن چنین توزیع سفارشی نیست. اگه واقعا خودتون مشتاق هستید کاری نداره. بشینین چنین توزیعی را خودتون درست کنید. مطمئن باشین خواهان داره (همونقدر که wamp یا xamp داره) .

در مورد توصیه هم به نظر من هیچ چیز مهمتر از community خوب برای توسعه نرم افزار نیست و بهترینش به نظر من هم ubuntu هست. البته وقتی میگیم ubuntu یعنی با mint و debian و بقیه خانواده هم میشه. البته بعضی همین فدورا را با هیچ چیز عوض نمیکنن و اصلا سراغ ubuntu نمیان و در کل خیلی سلیقه ایه !

prans.info
یک شنبه 17 اسفند 1393, 18:47 عصر
اوبونتو رو ترجیح میدم توی گوشی هوشمندم یا تبلتم به جای آندروید و سیتسم عامل های دیگه استفاده کنم تا توی دسکتاپ ...
چهار ماهی هست از فدورا استفاده می کنم و ازش راضی هستم با این حال به دنبال تجربه توزیع های بهتر هستم و در کل فدورا رو به اوبونتو ترجیح میدم با اینکه با اوبونتو بیشتر کار کردم .
به زودی arch رو هم میخوام تست کنم ببینم بهتر از فدورا هست یا نه .
در کل منظورم من این بود آیا توزیع خاضی برای برنامه نویس ها وجود داره یا نه مثلا کالی برای هکر ها خوبه ...:شیطان:
کدوم توزیع یا دسکتاپ به نظرتون سبک تر و کاربردی تره ؟
البته میدونم انتخاب توزیع و دسکتاپ یک امر سلیقه ای هست و این رو هم میدونم زیاد تفاوت ندارند و بیس همشون یکی هست ولی میخوام تجربه دوستان رو در این زمینه بدونم .

Mohammadsgh
یک شنبه 17 اسفند 1393, 21:39 عصر
من با gnome -mint کار کردم که از دید من بهترینش همون ابونتو unity هست فدورا هم خوبه ولی کار کردن باهاش یه خورده سخت تره

hamedarian2009
دوشنبه 18 اسفند 1393, 18:22 عصر
آیا کسی از Lubuntu استفاده کرده بیاد توضیح بده چجوری هست؟ به نظر میاد از کمترین منابع سیستم استفاده میکنه و بهینه شده برای استفاده از باتری لپ تاپ هست

saeedvir
دوشنبه 18 اسفند 1393, 19:24 عصر
xubuntu هم خوب هست − همین طور که دوستان گفتم فرقی نمی کنه شما فقط php - mysql-apache - و یک ادیتور خوب نیاز دارید − از gimp هم می تونید به جای فتوشاب استفاده کنید−

morrning
دوشنبه 18 اسفند 1393, 20:08 عصر
آیا کسی از Lubuntu استفاده کرده بیاد توضیح بده چجوری هست؟ به نظر میاد از کمترین منابع سیستم استفاده میکنه و بهینه شده برای استفاده از باتری لپ تاپ هست

توزیع خوبیه من یه مینی لب تاب دارم که حدود 2 سالی هست که روش نصبه و هنوزم بدون مشکل کار میکنه. تنها مشکلی که داره اینه که باید قید زیبایی و ... رو بزنید چون LXDE خیلی سادس

DelDard
دوشنبه 18 اسفند 1393, 20:47 عصر

lubuntu به خاطر گرافیک بسیار ابتدایی و البته زیبا کمترین منابع رو مصرف میکنه.
از لحاظ سبک بودن به ترتیب به این صورت هست
lubuntu > xubuntu > blackbuntu > ubuntu

lubuntu زشت هست ولی خیلی سبک و باحاله :) یه دیزاین ساده و خوبی داره که ادم سریع بش عادت میکنه
البته این خیلی سلیقه ایی هست ولی من تقریبا عاشق lubuntu شدم