PDA

View Full Version : سوال: آیا از ZendFramework استفاده میکنین؟

exlord
یک شنبه 17 اسفند 1393, 15:26 عصر
توجه داشته باشین که منظور این که باهاش سیستم هاتونو میسازین و منظور این نیست که باهاش آشنایی دارین و یا در بارش مطالعه کردین.
میخوام ببینم چه تعداد افراد تو ایران از Zend استفاده میکنن. اگه میتونین از دوستان و همکارانتون هم بخواین که تو این نظر سنجی شرکت کنند.

Mohammadsgh
یک شنبه 17 اسفند 1393, 22:14 عصر
چون zend یه خورده سنگینه و یادگیریش یه خورده سخت تر از فریم ورک های دیگه هست تعداد کمی هستن که ازش استفاده کنن

hamedarian2009
یک شنبه 17 اسفند 1393, 23:08 عصر
سلام Zend از فریمورکهای خیلی خوب PHP هست که خیلی سرعت خوبی داره هرچند در حال حاضر من خودم Symfony رو ترجیح میدم چون پیشگام تره اما این بحث سنگین بودن رو من در مورد Symfony هم شنیدم و نمیدونم بر چه معیار و سنجشی این حرفو میگن بدون دلیل خاصی اما میدونم زند یکی از سریعترین فریمورکهای php هست و کاملا تکذیب میکنم

MMSHFE
دوشنبه 18 اسفند 1393, 08:01 صبح
Zend در کل نسبت به بقیه فریمورکها سنگین تره چون کتابخانه خیلی غنی تری داره و پوشه هاش بیشتره و درنتیجه حتی اگه از Autoload هم به خوبی استفاده بشه، باز هم پوشه هایی که باید اسکن بشن تا فایل پیدا بشه زیادتر از بقیه فریمورکهاست و درنتیجه کندتر از بقیه میشه (نه اینکه بد پیاده سازی شده باشه). شما اگه توی همون Yii هم بیاین تمام extensionها رو روی پروژه نصب کنید، خواهید دید که کند میشه. بخش دیگری از عدم تمایل مردم به کار با Zend هم ناشی از همین گستردگی اونه که باعث میشه یادگیریش سخت تر از بقیه بنظر بیاد.

exlord
دوشنبه 18 اسفند 1393, 08:35 صبح
Zend در کل نسبت به بقیه فریمورکها سنگین تره چون کتابخانه خیلی غنی تری داره و پوشه هاش بیشتره و درنتیجه حتی اگه از Autoload هم به خوبی استفاده بشه، باز هم پوشه هایی که باید اسکن بشن تا فایل پیدا بشه زیادتر از بقیه فریمورکهاست و درنتیجه کندتر از بقیه میشه (نه اینکه بد پیاده سازی شده باشه). شما اگه توی همون Yii هم بیاین تمام extensionها رو روی پروژه نصب کنید، خواهید دید که کند میشه. بخش دیگری از عدم تمایل مردم به کار با Zend هم ناشی از همین گستردگی اونه که باعث میشه یادگیریش سخت تر از بقیه بنظر بیاد.
zend خودش یک سری tip ها و امکانات پیشفرضی برای افزایش performance در محیط production داره.
1 - مشخص کردن مسیر فایل view در action ها به صورت دستی
2 - classmap_autoload
3 - templatemap
4 - module config cache

اگه cassmap_autoload هاتون رو کامل و درست بسازین هیچ پوشه ای لازم نیست اسکن بشه.
یک قدم هم از اون بالاتر برین این ماژول هست : EdpSuperluminal (https://github.com/Exlord/EdpSuperluminal)
This module caches the common Zend\* classes used by your application into a single cache file, reducing reliance on the autoloader. This greatly improves the performance of ZF2.

ipt24.com (http://ipt24.com/fa)
این سایت رو با سیستمی که خودم بر پایه ZF2 نوشتم راه اندازی شده . به نظرتون سرعتش کمه ؟

MMSHFE
دوشنبه 18 اسفند 1393, 08:43 صبح
سرعت رو اینطوری نمیشه سنجید. باید ببینید اگه همین پروژه رو یک متخصص در فریمورکهای دیگه مثل Yii یا PHP میساخت، چقدر اختلاف سرعت و پرفورمنس داشتن. ضمناً توی این بررسیها سرعت بازشدن سایت مهم نیست بلکه Benchmarking سمت سرور مهمه چون سرعت بارگذاری به مواردی مثل ترافیک لحظه ای شبکه و سرعت اتصال اینترنت کلاینت و بار پردازنده سرور و تعداد درخواستهای همزمان در اون لحظه هم بستگی داره.

من نگفتم Zend خوب نیست بلکه گفتم یکی از علتهای کند شدنش میتونه وسیع بودن کتابخانه کلاسها و توابعش باشه. بعلاوه این مسائل با وجود شتابدهنده هایی مثل OPCache عملاً دیگه مشکل محسوب نمیشه. مسئله اصلی در افزایش کارایی برنامه ها قابلیتهایی مثل Cache کردن صفحات کاربر هست. مثلاً صفحه تماس با ما رو میشه همیشه سمت سرور کش کرد و یا صفحاتی مثل اخبار رو میشه با کمک کش کوئریهای دیتابیس و قابلیتهایی مثل Dependency سریعتر کنیم. مواردی مثل Partial Cache و... و همچنین معماری داخلی و ارتباط بین عناصر درونی فریمورک هستن که موجب افزایش سرعت توی اپلیکیشنهای نهایی میشن وگرنه خود فریمورک در اکثر موارد توسط یک تیم مجرب نوشته شده که تمام تلاششون رو کردن که توی جزئی ترین موارد سیستم، بهینه عمل بشه. منظورم اینه که فریمورکی سریعتر محسوب میشه که به کاربر امکانات بهینه سازی بیشتری ارائه بده (در کنار اینکه خودش هم بهینه نوشته شده باشه).