PDA

View Full Version : سوال: سوال از معنی چند مفهوم برنامه نویسی که متوجه نشدم

Aghaeifar
دوشنبه 18 اسفند 1393, 12:15 عصر
سلام

من ‌C++ رو منهای قسمت کلاس ها روخوب می دونم و از قسمت کلاس ها اطلاعات کلی دارم که چیه و چطور ساخته میشه. کمکی که از دوستان داشتم اینه که من چند خط کد می ذارم در زیر فقط به من بگن که برم چه مبحثی رو بخونم که متوجه بشم. چون این شکلی کد نوشتن رو تا حالا ندیده بودم. (در واقع دارم یه کد رو کس دیگه ای نوشته می خونم و تحلیل می کنم و می خوام در پروژه ی خودم استفاده اش کنم)

۱- در کد زیر تا قسمت rMrProt.getProtData() یعنی یه تابعی در شی rMrProt هست اما برام خیلی جدیده که بعد تابع بنویسه -> و یه تابع دیگه بعدش باشه و عجیب تر اینکه تابع getalTE() جلوش علامت [] هست که برای ارایه ها استفاده می شد. ممنون میشم مختصرا کسی بگی فقط این چه مفهومی هست در C++ و چه مبحثی رو برم بخونم
long lTE = rMrProt.getProtData()->getalTE()[0];

۲- فرض کنیم داریم
Flash::prepareKSpaceSampling
از کجا میشه فهمید prepareKSpaceSampling تابعی در کلاس Flash است یا تابعی در فضای نام Flash ؟ چون در هر دو بین تابع و کلاس یا تابع و فضای نام :: می ذارن.

۳- یه جایی نوشته
const ParLim<long>& _seqLimits = pSeqLim->getRefLinesPE();
معنی این قسمت <long> چیه؟ در واقع عجیبش برام اینه بین <> قرار داده شده. ممنون میشم مختصرا کسی بگی فقط این چه مفهومی هست در C++ و چه مبحثی رو برم بخونم

4- در جای دیگه نوشته
return rLimitVector[0].setEqualSpaced()
برام عجیبه چطور یه تابع در یک آرایه قرار داده شده.

خیلی ممنون میشم اگر دوستان برنامه نویس یه کمکی کنند من مفهوم کلی این ها رو بدونم.
متشکر.

rahnema1
دوشنبه 18 اسفند 1393, 13:49 عصر
سلام
1 - rMrProt یک «شیء کلاسی» یعنی «شیءایجاد شده از یک کلاس» هست. در این کلاس یک تابع داریم به نام getProtData
این تابع چیزی که بر می گردونه عبارت است از اشاره گر به یک شیء کلاسی.
کلاسی که این شیء کلاسی دوم از روی اون ساخته شده یک تابع داخلش هست به نام getalTE
اما تابع getalTE یک چیزی مثل آرایه یا vector یا هر چیزی که میشه با ندیس بهش دسترسی پیدا کرد بر می گردونه
نهایتا ما عنصر با اندیس صفر از مثلا آرایه مورد نظر را استخراج کرده داخل lTE میذاریم
اینجا لازمه شما مبحث کلاس، یا مبحث struct در زبان c و همچنین اشاره گر به یک شیء کلاسی را بدونید
مفهوم تابع را یاد بگیرید و مفهوم حافظه پویا
2 - باید به تعریف تابع مورد نظر مراجعه کرد و دید در کلاسی به این نام هست یا فضای نامی به این اسم
3- بحث template یا الگو
4- آرایه ای از چند شیء کلاسی تشکیل شده تابع شیئی که در خانه صفر قرار داره صدا زده میشه