PDA

View Full Version : فراخوان ایجاد یک موتور جستجوی داخلی

H:Shojaei
جمعه 22 اسفند 1393, 11:36 صبح
سلام دوستان
نقل قول:

با درود و احترام فراوان
دوستان عزیز و گرامی بنده قصد دارم برنامه نویسی یک موتور جستجوی کاملا اختصاصی رو شروع کنم
ممکنه در اوایل خیلی پیشرفته نباشه و ... اما مطمئننا در ادامه مطمئناحرفی برای گفتن خواهیم داشت
از اونجایی که موتور جستجو نیازمند تفکرات دست جمعی و برنامه نویسی چند گانه هست بنده از دوستانی که واقعا تحت وب مسلط هستن به برنامه نویسی و دوست دارن در این ضمینه به بنده کمک کنن و درنهایت در لیست سازندگان این موتورجستجو قرار بگیرن میتونن از طریق خصوصی با من در ارتباط باشن تا راه های ارتباطی رو شرح بدم براشون
دوستان اینو هم بگم که هرکس میخواد کمک کنه باید بدون هیچ چشم داشتی بیاد جلو چون بنده بودجه ای ندارم و یک کار دولتی هم نیست که بخوام حقوق بدم یا بدن
بهرحال مطمئنا در آینده خیلی خوب میشه برای ما(سازندگانش)

منتظرم دوستان نظراتشونو بگن و از طریق خصوصی درارتباط باشن
درضمن اینو هم بگم که تاحالا تمام موتور های جستجوی ایرانی که فقط اسمشون ایرانیه نتایجشونو از یاهو بینگ و گوگل دریافت میکنن و به هیچ عنوان اختصاصی نیستن
پس بیاید یه موتورجستجوگر قدرتمند ایرانی اختصاصی بنویسیم
به امید دیدار
یا حق
دوستان این پروژه به طراح نیاز داره اگر مسی میتونه همکاری کنه بسم الله...
لینک اصلی مطلب:
http://barnamenevis.org/showthread.php?487670-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C&p=2181679&viewfull=1#post2181679

پیام حیاتی
جمعه 22 اسفند 1393, 18:48 عصر
پروژه ای که از ابتدا محکوم به شکست است!
موفق باشید.

جمعه 22 اسفند 1393, 21:13 عصر
بله پروژه محکوم به شکسته 100% مطمئن باشید...
اصلا تمام پروژه هایی که در سطح دنیا توسط هر شخص یا اشخاصی راه اندازی میشه محکوم به شکسته...
مگر این که اعضایی که اون پروژه رو انجام میدن خلافشو ثابت کنن...
و یک شخص با این تفکر شما (جسارت نباشه شما رو نگفتم) هیچوقت از کسانی نخواهید بود که شاید تو هر پروژه ای خلاف این قضیه رو بتونه ثابت کنه...

سعید کشاورز
جمعه 22 اسفند 1393, 21:23 عصر
چرا وقتی چرخ اختراع شده باز میخاین اختراعش کنید؟

جمعه 22 اسفند 1393, 21:29 عصر
واقعا این مثال چرخ هنوزم کاربرد داره!
دقیقا مگه چرخهای ماشین از لاستیک که قبلا اختراح شده ساخته نشده!؟ چرا هر روز میان مواد جدید میسازن و یا ترکیبات شیمیایی اون لاستیک رو عوض میکنن مگه قبلا اختراح نشده؟ مگه همین کارو راه نمیندازه؟ مگه چشه بابا این چرخ؟ اگه جواب منو دادین منم جواب شما رو میدم...

سعید کشاورز
جمعه 22 اسفند 1393, 21:51 عصر
خداییش عاشق این مثال چرخم...
یه سوال میکنم ازتون..شما می خای موتور جستجو بسازی درسته...یعنی میخای با گوگل رقابت کنی؟ به نظرت خنده دار نیست؟
الان شما فرض کن یه تیم جمع کردی و استارت زدی..به نظرت با وجود گوگل کسی میاد سراغ موتور جستجوی شما؟
حالا اگه شما می خای انرژی بزاری و هزینه کنی بیا یه ایده جدید بده و یه کار نو ارائه بده..هرچقدر هم ضعیف باشه یه کار جدید زدی..یه مثال برات میزنم..
همه با سایت ورزش 3 آشنا هستن درسته؟ چند نفرتون سایت کاپ رو میشناسین؟ به فرض مثال که سایت کاپ رو هم بشناسین آیا با وجود سایت ورزش 3 باز میاین سایت کاپ رو چک کنید؟
سایت 90 با اون همه تبلیغی که فردوسی پور داره میکنه عمرا به پای ورزش 3 نرسه..چرا ؟ چون ورش سه این ایده رو برای اولین با پیاده سازی کرد..نتیج زنده، جدوا لیگ ها،صفحه اول روزنامه ها..
سایت کاپ خیلی هم تمیز داره کار میکنه تازه استودیو اختصاصی دارن برای گزارش گرفتن اما بازم به پای ورزش 3 نمیرسه..امیدوارم منظورم رو گرفته باشی

جمعه 22 اسفند 1393, 22:03 عصر
تو هر چیزی استثنا هست این که نمیشه یه مثلا رو برابر با آمار کلی قرار داد!
رقابت با گوگل مد نظر نیست ولی شما فکر کنید چقدر آدم تو ایران هستن که دوست ندارن یا شرایط نمیذاره یا به هر دلیلی (خدایی خودم شنیدم حاج آقایی تو یه مجلس گفت استفاده از گوگل حرامه هرچند مزخرفی بیش نبود این حرف) در کل تو ایران همچین پروژه ای جای خالیش احساس میشه...
خوب من یه مثلا دیگه میزنم قدمت یاهو مگه از گوگل بیشتر نبود مگه یاهو چی کم داشت تو ارائه خدماتش مگه یاهو سرویس میل نداشت مگه مسنجر به این قدرتمندی زمان خودش نداشت چرا یهو گوگل اومد زد کاسه کوزشو جمع کرد!؟ اینم یه نمونه مثال دیگه بود با این مثالها نمیشه چیزیو اثبات کرد...
سایت ورزش 3 هم اگه یه نفر باشه یه ایده جدید داشته باشه پیاده سازی کنه مطمئن باشید جایگزین این میشه! مردم عاشق چشمو ابرو که نمیشن باید ببینن کدوم با صرفه تره!
بعدم بیشتر این موتور جستجو قراره مطالب فارسی رو ایندکس کنه چون خود گوگل هم ظعف داره تو این زمینه! خدایی چند تا سرچ فارسی داشتید که به این سایتای تبلیغاتی یا فاقد مطلب برخوردین من که هربار فارسی تایپ میکنم زیاده از این طور مباحث!
خلاصه که دلیل هایی که آوردید دلیل نبود اگه اینطوری باشه هلو با وجود محک (نرم افزار های حسابداری) تولید نمیشد! و 10000 نمونه دیگه...

سعید کشاورز
جمعه 22 اسفند 1393, 22:20 عصر
یه سوال ...من نمیدنم چقدر برنامه نویس هستین..فرض رو بر این میگیرم که خیلی حرفه ای باشین و اینکه یه تیم قوی داشته باشین..
به نظر خودت چقدر طول میکشه این پروژه تموم بشه؟ هم زمان هم از نظر مالی...

جمعه 22 اسفند 1393, 22:54 عصر
اول این که استارتر این پروژه بنده نبودم و لینکی که گذاشتم برید استارتر رو ملاقات میکنید...
منم برنامه نویس حرفه ای نیستم خودم فقط به دید اضافه شدن به تجربه و چیزی یاد گرفتن از اساتید احتمالی که این پروژه رو یاری میکنن اومدم و شرکت کردم تو این پروژه...
زمانش که زیاد میشه نمیشه گفت چقدر و هزینش هم بازم زیاد میشه بازم نمیشه گفت چقدر...
ولی هرچقدر هم بشه کار قراره به مرور زمان انجام بشه یهویی قرار نیست یه موتور جستجو ساخته بشه و بگیم زمان اینقدر یا هزینه اینقدر...

سعید کشاورز
جمعه 22 اسفند 1393, 23:05 عصر
به نظرت این بهتر نیست تیم بیاد فکر کنه و یک ایده جدید بده و روی اون کار کنه؟ این همه هزینه..این همه زمان..آخه چرا؟ آیا به اندازه گوگل میتونید هزینه کنید؟ میتونید پرسنل جمع کنید؟ من نمی خوام نا امید کنم..امیدوارم منظور منو بد متوجه نشید..ولی واقعا بعضی از کارا نشدنیه...الان شما یه رقیب خیلی خیلی خیلی خیلی بزرگ به اسم گوگل دارین درسته؟ من میگم چه کاریه خوب وقتی شما میتونید با کمی فکر کردن یه ایده ی نو رو پیاده سازی کنید که توش هیچ رقیبی وجود نداره.. اینجوری خیلی بهتره به نظرم

جمعه 22 اسفند 1393, 23:29 عصر
درسته کاملا درسته ولی اون بخش رقیب شعاره ولی میگم مخالفم دقیقا همون قضیه گوگل و یاهو...
ایده هم بله من خودم ایده دارم شاید همه اعضایی که شاید تو این پروژه همکاری کنن ایده های خودشونو دارن من خودم الآن دارم رو ایده ای که دارم کار میکنم ولی اینم کنارش دوست دارم انجام بشه...
بعدم گفتم قبلا تو ایران یه موتور جستجوی قدرتمند اگر باشه جستجوی فقط فارسی رو حرفه ای ساپورت کنه به اندازه همون ایده هایی که شما میگید و خیلی بیشتر هم میتونه درآمد زا باشه به گستردگی کار فکر کنید...!

white tower
شنبه 23 اسفند 1393, 07:37 صبح
باید دید کسی که این حرف رو می زنه چقدر با کلیت کار آشناست.مطمئنا هیچی
اگر آشنایی داشت سراغ ساختن چرخی که این همه دردسر داره و هیچ منفعتی هم براش نداره نمی رفت.
دوست عزیز علاوه بر افراد خبره در تخصص های مورد نیازت منابع مالی فوق العاده خوبی هم باید داشته باشی.
توصیه می کنم قبل از دست به کار شدن خیلی خیلی مطالعه کنید.

golbafan
شنبه 23 اسفند 1393, 08:00 صبح
سلام H:Shojaei (http://barnamenevis.org/member.php?241637-H-Shojaei) عزیز
من با نظرات شما موافقم ...

شاید نشه با گوگل رقابت کرد اما ماهم میتونیم مثل چینی ها که موتور بایدو رو تولید کردن یک موتور جستجو تولید کنیم...

اما...
یک فرق اساسی بین ما و اونها هستچ
اونها فرهنگ این رو دارن که از محصولات داخلی استفاده کنن حتی اگر هم کیفیت لازم رو نداشته باشه
اما ما تو ایران لباس که میدوزیم برای فروشش مجبوریم مارک خارجی بهش بچسبونیم

شنبه 23 اسفند 1393, 15:16 عصر
باید دید کسی که این حرف رو می زنه چقدر با کلیت کار آشناست.مطمئنا هیچی
اگر آشنایی داشت سراغ ساختن چرخی که این همه دردسر داره و هیچ منفعتی هم براش نداره نمی رفت.
دوست عزیز علاوه بر افراد خبره در تخصص های مورد نیازت منابع مالی فوق العاده خوبی هم باید داشته باشی.
توصیه می کنم قبل از دست به کار شدن خیلی خیلی مطالعه کنید.
مطمئنا هیچی؟!
سحرو جادو بلدید شما که اینقدر مطمئن حرف میزنید ؟! مثل اینه که من بگم مدیر ارشد گوگل هم تو این پروژه هست از کجا میدونم از هیجا؟! حالا شما از کجا میدونید که میگید مطمئنا هیچی؟
چرخ توروخدا صحبت از چرخ نکنید شما رو به همین سایت بابا کل دنیا به این نتیجه رسیدن که چرخ 1000 درسته یک بار اختراع میشه ولی اون نمونه اولیس فقط تا دنیا دنیاس این چرخه هزاران شکل مختلف جنس مختلف طرح مختلف و ... رو به خودش میبینه و تغییر میکنه و هیچچچچچکسسسس هم نمیتونه بگه من بهترین چرخ رو ساختم که دیگه هیچوقت کسی نمیتونه حتی مثلشم بسازه چه برسه به بهترش!
منابع مالی با این که من خودم این پروژه رو شروع نکردم و البته بنیان گذارش گفته منابع مالی سرور و امکانات مشکلی نداره... و وقتی بنده هم تو پروژه کار کنم و ببینم در آینده نیاز داره قطعا سرمایه گذاری هم میکنم پروژه کمی نیست!
ممنون از توصیتون طی پروژه مطالعه هم میکنیم... و قطعا همین فکر کردن دربارش که ذهن درگیرش باشه چون پروژه بزرگیه ذهن آدمو باز میکنه که همین خیلی ارزش داره...
golbafan (http://barnamenevis.org/member.php?101169-golbafan)

دقیقا واسه ما همیشه مرغ همسایه غازه... در ضمن گوگل تو مباحث فارسی هم بعضی وقتا مشکلاتی داره موتور جستجویی اختصاصی باشه حتما جواب میده و میتونه جایگزین بشه...

khanlo.javid
یک شنبه 23 فروردین 1394, 23:06 عصر
دوست عزیز من هیچوقت مخالف ایجاد پروژه هایی که برای بقیه نشدنیه نیستم ، اتفاقا به شدت اهل ریسکم ، و خیلی دوست داشتم تو این پروژه خدمتی هر چند کوچیک انجام بدم، ولی به دلیل مشغله کاری فشرده و اتفاقا یکی از همین کارا با یه تیم دیگه مشغول پیاده سازی و تست هستیم ، ولی براتون آرزوی موفقیت دارم هر کجا که هستید و هر چند نفر که هستید ، بهتون افتخار میکنم که اهل تلاش و پشتکار هستید ، امیدوارم بتونید تو این پروژه موفق باشید چون افتخار ماست اگه بتونیم یه کار بزرگ تو سطح جهانی انجام بدیم.

موفق و سربلند باشید.

!Hidden Hacker
یک شنبه 23 فروردین 1394, 23:31 عصر
آخه چرا بحث باطل میکنین؟
ببخشید این حرف رو میزنم ولی پس موتور جستجوی یوز این وسط چیه؟https://s.yimg.com/ok/u/assets/img/emoticons/emo27.gif
دوستانی که میخوایین پروژه جهانی راه بندازین...رو یه چیزی سرمایه گزاری کنین و بحث کنین که:
1-رقباتون و مشتری های رقباتون قابل دستیابی باشن.حداقل مشتری های داخلی
2-اگه مثل اون پروژه و در حد اعلاش وجود داره دلیل نداره انرژی بیخود اضافی صرف اینکار بشه که کار و کاسبی اون موتورم کساد بشه و ملت بمونن چیکار کنن این وسط و سراغ چی برن
این باعث پایین اومدن بازدهی موتور جستجوی دیگه ای مثل یوز میشه
بهتره حالا که همچین موتور جستجویی هست دیگه نیاین با یه گروه از صفر شروع کنین.همون رو ادامه بدین
مخصوصاً الان که جذب نیرو هم انجام میدن کارفرمایانش.در تاپیک دعوت به همکاری در موتور جستجوی یوز (http://barnamenevis.org/showthread.php?491665-%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88%DB%8C-%DB%8C%D9%88%D8%B2)
موفق باشید

khanlo.javid
دوشنبه 24 فروردین 1394, 10:13 صبح
دوستان میدونید از بزرگترین مشکلات ما ایرانیا چیه ؟؟؟

1- حسادت : هیچوقت دوست نداریم کسی بالاتر از ما باشه .
2- تن پروری : هیچوت وارد کاری نمیشیم و فقط از دور نظر میدیم راجعبش البته پیش بینی کار خیلی مهمه ولی ما حتی پیش بینی هم بلد نیستیم .
3- کمک نکردن : هیچوقت به کسی که میخواد کاری رو انجام بده کمک نمیکنیم و فقط بهش انرژی منفی میدیم.
4- ایده پرداز : ما هیچوقت ایده پردازای بزرگی نشدیم ، میدونید چرا ؟؟؟؟ به خاطر همون گزینه 2 :لبخندساده: اصلا حال و حوصلشو نداریم .

اینا چند مورد بود که من اشاره کردم و ما بقیشو خودتون بهتر از هر کس دیگه ای میدونید ، حالا که دوستان تصمیم دارن یه کار بزرگ بزنن من نمیگم اشتباهه یا درسته ، چون واقعیتش اصلا نمیتونم بهش فکر کنم چون اصلا وارد این قضیه نمیشم ، ولی ازتون خواهش میکنم انرژی منفی ندید ، بهشون کمک کنید ، اگه میتونید حساب کنید که دخل و خرجش بالاست حتما با دلیل بگید و اگه ایده ای هم دارید با هم در میون بزارید تا بتونید یه کار بزرگ بزنید ، ما طراح و برنامه نویس بزرگ تو ایران کم نداریم ، ایده همین سایت برنامه نویس رو شنیدید ؟؟ واقعا تو مرحله اول به سود رسانی سایت فکر نکردن دوستان ، ولی خدارو شکر ایدشون جواب داده و کلی طراح و برنامه نویس دارن ازش استفاده میکنن و سود دهی هم داره ، پس به جای بحث و جدل با دلیل بحث کنید تا به یه ایده پایدار و یه تیم قوی برسید .

در هر صورت موفق باشید و آرزوی موفقیت دارم براتون دارم.

LastAirbender
دوشنبه 24 فروردین 1394, 16:34 عصر
خیلی ممنون H:Shojaei (http://barnamenevis.org/member.php?241637-H-Shojaei) عزیز ، این تاپیکی که آدرس داده بودین برام مفید بود
درمورد پیشنهاد همکاری ، من ساکن تهران نیستم ، و فکر نمی کنم در این وبسایتم بشه یه پروژه اپن سورس رو جلو برد البته منظورم سایت رنامه نویس نیست منظورم بیش تر vBulletin هست ، شما هم کارتون حداقل نتیجش یادگیری هست ، ولی اگر میخواید به نتایج بزرگ برسید باید انتخاب کنی د که مثل یک شمع بسوزید و آب بشید تا دیگران درش گرم بشن ، توصیم اینه اگر منابع مالی دارید که اینطور به نظر نمیاد و تجربه مدیریت پروژه ندارید یک مدیر پروژه حرفه ای استخدام کنید یا پیدا کنید ، و اگر منابه مالی ندارید باید توصیم اینه که شما و دوستاتون تو همون لینکی که دوستم !Hidden Hacker (http://barnamenevis.org/member.php?354284-%21Hidden-Hacker) گذاشتن با -سیّد- (http://barnamenevis.org/member.php?329223-%D8%B3%DB%8C%D9%91%D8%AF) ارتباط حاصل کنید ، وارد کار بشید و اگه شده حتی به صورت رایگان کار کنید و تجربه کنید ، بعد خواستید بیاید بیرون و مستقلا کار بکنید ، موفق باشید

!Hidden Hacker
دوشنبه 24 فروردین 1394, 20:50 عصر
دوستان میدونید از بزرگترین مشکلات ما ایرانیا چیه ؟؟؟

1- حسادت : هیچوقت دوست نداریم کسی بالاتر از ما باشه .
2- تن پروری : هیچوت وارد کاری نمیشیم و فقط از دور نظر میدیم راجعبش البته پیش بینی کار خیلی مهمه ولی ما حتی پیش بینی هم بلد نیستیم .
3- کمک نکردن : هیچوقت به کسی که میخواد کاری رو انجام بده کمک نمیکنیم و فقط بهش انرژی منفی میدیم.
4- ایده پرداز : ما هیچوقت ایده پردازای بزرگی نشدیم ، میدونید چرا ؟؟؟؟ به خاطر همون گزینه 2 :لبخندساده: اصلا حال و حوصلشو نداریم .

آخه شما فکر کردین ایده یعنی چی؟!
ایده یعنی چیزی که نمونه مشابه نداره و اگه انجام بشه موفقیتش 100% هستش
نمیدونم چرا برای معنی ایده دوستان اشتباه میگیرن معنیشو

حالا که دوستان تصمیم دارن یه کار بزرگ بزنن من نمیگم اشتباهه یا درسته ، چون واقعیتش اصلا نمیتونم بهش فکر کنم چون اصلا وارد این قضیه نمیشم ، ولی ازتون خواهش میکنم انرژی منفی ندید ، بهشون کمک کنید ، اگه میتونید حساب کنید که دخل و خرجش بالاست حتما با دلیل بگید و اگه ایده ای هم دارید با هم در میون بزارید تا بتونید یه کار بزرگ بزنید ، ما طراح و برنامه نویس بزرگ تو ایران کم نداریم ، ایده همین سایت برنامه نویس رو شنیدید ؟؟ واقعا تو مرحله اول به سود رسانی سایت فکر نکردن دوستان ، ولی خدارو شکر ایدشون جواب داده و کلی طراح و برنامه نویس دارن ازش استفاده میکنن و سود دهی هم داره ، پس به جای بحث و جدل با دلیل بحث کنید تا به یه ایده پایدار و یه تیم قوی برسید .

بحث انرژی منفی نیست.بحث نیرو و انرژیه که پای موتور جستجوی یوز گذاشته شده و شما دوستان باید همینو به حد اعلاش برسونین ؛ نه اینکه من و دوستم برم یه موتور جستجو بزنیم ، دوستم و دوستشم برن یکی دیگه بزنن
حتی در صورت بودجه داشتن و برقراری همه امکانات واقعاً هم انرژی خودمون رو هدر میدیم هم کار موتور جستجوی یوز رو خراب میکنیم
حالا که داره فرهنگ سازی میشه تو ایران که مردم برن سمت یوز بجای گوگل و بینگ و یاهو ؛ بوجود آوردن تعدد انتخاب برای مردم واقعاً کار اشتباهیه
باید همون یوز جوری بزرگ شه که چشم مردم رو کامل بگیره ؛ نه اینکه هر کس پروژه ای ایجاد کنه و با خراب کار کردن اون موتور ظن مردم عزیز ایران رو نسبت به تولید ملی بد کنه
یکم بشینین با خودتون دو دوتا چهارتا کنین میبینین واقعاً نباید اینکار صورت بگیره و در صورت مشاهده ی موارد دیگه هم باید جلوگیری بشه از این کار...
امیدوارم کامل متوجه شده باشین منظورم رو...

khanlo.javid
دوشنبه 24 فروردین 1394, 23:22 عصر
آخه شما فکر کردین ایده یعنی چی؟!
ایده یعنی چیزی که نمونه مشابه نداره و اگه انجام بشه موفقیتش 100% هستش
نمیدونم چرا برای معنی ایده دوستان اشتباه میگیرن معنیشو

بحث انرژی منفی نیست.بحث نیرو و انرژیه که پای موتور جستجوی یوز گذاشته شده و شما دوستان باید همینو به حد اعلاش برسونین ؛ نه اینکه من و دوستم برم یه موتور جستجو بزنیم ، دوستم و دوستشم برن یکی دیگه بزنن
حتی در صورت بودجه داشتن و برقراری همه امکانات واقعاً هم انرژی خودمون رو هدر میدیم هم کار موتور جستجوی یوز رو خراب میکنیم
حالا که داره فرهنگ سازی میشه تو ایران که مردم برن سمت یوز بجای گوگل و بینگ و یاهو ؛ بوجود آوردن تعدد انتخاب برای مردم واقعاً کار اشتباهیه
باید همون یوز جوری بزرگ شه که چشم مردم رو کامل بگیره ؛ نه اینکه هر کس پروژه ای ایجاد کنه و با خراب کار کردن اون موتور ظن مردم عزیز ایران رو نسبت به تولید ملی بد کنه
یکم بشینین با خودتون دو دوتا چهارتا کنین میبینین واقعاً نباید اینکار صورت بگیره و در صورت مشاهده ی موارد دیگه هم باید جلوگیری بشه از این کار...
امیدوارم کامل متوجه شده باشین منظورم رو...

دوست عزیز فکر میکنم اشتباه متوجه شدی ، اتفاقا خیلی خوب میدونیم ایده چیه و زبونمون هم فارسیه و احتیاجی نداریم کسی بهمون بگه ایده یعنی چی ، حداقل تو پروژه هایی دخالت داشتیم که ایده های 100% خالص و بدون نمونه خارجی و وطنی باشه پس یه مقدار دقتتونو بیشتر کنید ، بحث من فقط اینه که چرا فقط بلدید بزنید تو سر و کله همدیگه و بگید نمیشه نمیشه ، یه مقدار بشین و ببین چقدر خود شما از بقیه طراحای کشور های دیگه عقبین ؟؟ مثلا خود شما تا حالا چندتا پروژه موفق داشتین ؟؟؟ آیا اصلا موفقیتی تو این کار داشتین به عنوان یه طراح یا هکر یا هر چیز دیگه ؟؟؟ همیشه خواستیم یه جوری از زیر کار در بریم و آخرشم به هیچ جایی نرسیدیم ، شما به این فکر کردین که اگه شرکت بزرگی مثل بنز و BMW یا هر شرکت دیگه تو هر زمینه ای اگه قرار باشه فقط یک سری خودرو با یه حالت و یه شتاب و 10 تا آپشن بده بیرون رانندگی حالت یکنواختی پیدا میکنه ؟؟؟ پس چرا شرکتی مثل پورشه میاد و آپشنو میکنه 100 تا ؟؟؟؟ و بعد بنز و BMW میکنن 120 تا ؟؟؟ پس خلاقیت یعنی همین ، درسته هر سه دارن تو یه زمینه کار میکنن ، ولی خلاقیتشونو پیاده میکنن رو طراحاشون ، اگه قراره بعد از گوگل هیچ شرکتی نتونه موتور جستجو بزنه خوب گوگل چرا داره هر روز فناوریشو بالا میبره ؟؟؟؟ خوب مشخصه از رقبای خودش میترسه ، اگه منم جای اونا بودم میترسیدم ، رقبا همیشه در حال تعقیب سایه ایده های جدیدن ، پس اینقدر از ایده دم نزنید ، هیچ ایرانی ای فعلا نتونسته ایده خواصی تو کشور خودمون بزنه ، یا اگرم زده سریع فرار کرده اونور مرز ، چرا این اتفاقا پیش میاد ؟؟ چون یه عده نشستن و تو گوشش خوندن برو برو برو ، پس همینا باعث میشن ما ایرانیا به فکر ایده نباشیم ، چون از قبل تو ذهنمون همش خوندن نمیشه و به خاطر همین فکر میکنیم نمیشه ، یه مقدار منطقی فکر کن شاید این دوستان از توی ایده ی موتور جستجو یه ایده بهتر در آوردن که حرفی واسه گفتن داشته باشه ، یا اگر هم منطقی فکر نکنید پس شما پیشگوئی میکنید و از آینده این پروژه خبر دارید ، من میدونم منطق شما میگه نمیشه ، اما منطق من میگه میشه از داخل این پروژه در حد حرف یه پروژه بزرگ در آورد .

موفق باشید.

khanlo.javid
دوشنبه 24 فروردین 1394, 23:45 عصر
این موتور جستجو یوزی که اینقد ازش حرف میزنید رو اصلا به عنوان یه کاربر حتی تست زدین ؟؟؟ اصلا میدونید به چه صورت داره ایندکس میکنه ؟؟؟؟ مطمئنید خزنده داره ؟؟ بخدا همین الان با دامین سرچ زدم جواب نداد ، پس چرا بخودی دارید بزرگش میکنید ؟؟؟ حتی خزنده های درست و حسابی نداره ، اصلا نمیتونه دومین ایندکس کنه چه برسه به متن و عکس و بقیه عناصر . واقعا نمیدونم چی بگم درباره این موتور جستجو ..

!Hidden Hacker
سه شنبه 25 فروردین 1394, 00:03 صبح
دوست عزیز فکر میکنم اشتباه متوجه شدی ، اتفاقا خیلی خوب میدونیم ایده چیه و زبونمون هم فارسیه و احتیاجی نداریم کسی بهمون بگه ایده یعنی چی ، حداقل تو پروژه هایی دخالت داشتیم که ایده های 100% خالص و بدون نمونه خارجی و وطنی باشه پس یه مقدار دقتتونو بیشتر کنید ، بحث من فقط اینه که چرا فقط بلدید بزنید تو سر و کله همدیگه و بگید نمیشه نمیشه ، یه مقدار بشین و ببین چقدر خود شما از بقیه طراحای کشور های دیگه عقبین ؟؟ مثلا خود شما تا حالا چندتا پروژه موفق داشتین ؟؟؟ آیا اصلا موفقیتی تو این کار داشتین به عنوان یه طراح یا هکر یا هر چیز دیگه ؟؟؟
چی شده؟چرا از کوره در میرین؟!
بارها و بارها به مدیران گفتم این ستاره های کاربری توهم قدرت ایجاد میکنه برش دارین.
شما فکر کردی هر کی ستاره هاش کمه ، علمشم همون قدره؟!
نه بنده ی خدا...اون ستاره ها نشون دهنده ی میزان پست ارسالی من و شماست و میزان وقتی که رو این سایت میزارین
موفقیتامم تو امضام هست.نیازی به اثباتش برای شما و امثال شما ندارم دوست من

همیشه خواستیم یه جوری از زیر کار در بریم و آخرشم به هیچ جایی نرسیدیم ، شما به این فکر کردین که اگه شرکت بزرگی مثل بنز و BMW یا هر شرکت دیگه تو هر زمینه ای اگه قرار باشه فقط یک سری خودرو با یه حالت و یه شتاب و 10 تا آپشن بده بیرون رانندگی حالت یکنواختی پیدا میکنه ؟؟؟ پس چرا شرکتی مثل پورشه میاد و آپشنو میکنه 100 تا ؟؟؟؟ و بعد بنز و BMW میکنن 120 تا ؟؟؟ پس خلاقیت یعنی همین ، درسته هر سه دارن تو یه زمینه کار میکنن ، ولی خلاقیتشونو پیاده میکنن رو طراحاشون ، اگه قراره بعد از گوگل هیچ شرکتی نتونه موتور جستجو بزنه خوب گوگل چرا داره هر روز فناوریشو بالا میبره ؟؟؟؟ خوب مشخصه از رقبای خودش میترسه ، اگه منم جای اونا بودم میترسیدم ، رقبا همیشه در حال تعقیب سایه ایده های جدیدن ، پس اینقدر از ایده دم نزنید ، هیچ ایرانی ای فعلا نتونسته ایده خواصی تو کشور خودمون بزنه ، یا اگرم زده سریع فرار کرده اونور مرز ، چرا این اتفاقا پیش میاد ؟؟ چون یه عده نشستن و تو گوشش خوندن برو برو برو ، پس همینا باعث میشن ما ایرانیا به فکر ایده نباشیم ، چون از قبل تو ذهنمون همش خوندن نمیشه و به خاطر همین فکر میکنیم نمیشه ، یه مقدار منطقی فکر کن شاید این دوستان از توی ایده ی موتور جستجو یه ایده بهتر در آوردن که حرفی واسه گفتن داشته باشه ، یا اگر هم منطقی فکر نکنید پس شما پیشگوئی میکنید و از آینده این پروژه خبر دارید ، من میدونم منطق شما میگه نمیشه ، اما منطق من میگه میشه از داخل این پروژه در حد حرف یه پروژه بزرگ در آورد .

من در کمال احترام دارم عرض میکنم
شما داری اشتباه برداشت میکنی.شما یا پست منو خوب نخوندی که داری اینجور مطالبی رو عنوان میکنی یا هم کلاً چشماتون رو حقایق بستین
چشم برین یه موتور جستجوی دیگه بزنین...من که نگفتم راه بستست.
ببخشید نمیخوام اینجور تشبیهی بکنم ولی راهی برام نذاشتین:
چهارتا دونده که یکی پاش شکستست و یکی دستش و یکی گردنش ویکی... رو به خط کنین با هم مسابقه بدن!
آخر مسابقه چی میشه؟!نتیجه بگیرین...؟
حالا تشبیهش کنیم با موتورهای جستجو...الان گیرم شما موتور جستجوی خودتون رو ایجاد کردی ، من مال خودم رو و فلانی هم مال خودش رو...خب حالا چندتا موتور جستجوی مبتدی و تازه کار که هر کدوم میخوان یه خدمتی ارئه بدن ؛ چه خلاقیتی میتونن انجام بدن؟چه فرصتی حتی برای ارائه خدمت درست و حسابی دارن از دست تعداد زیاد باگ هاشون؟!لطفاً واقع بین و شرایط سنج باشین...
وقتی مشکلات موتورشون و خزنده و امثالهم اینقدر زیاده که تا n سال بدون نمیتونن حلش کنن در رقابت با موتور هم وطنشون چه برسه در رقابت با گوگل و... ؛ این به نظرتون ایده است و خلاقیت و...؟؟!

یا بهتره بشینیم برای شروع یه موتور جستجوی خیلی خوب و در حد اعلاء با همون مهندسایی که قرار بود برن رو موتور های جستجوی خودشون وقت بزارن و موتور جستجوی خودشون رو ارائه بدن ایجاد کنیم و در مرحله اول و همون وهله ی اول کار دست به رقابت با گوگل بزنیم؟!

اگه به نظر شما این خوبه که چهارتا موتور جستجو که هر کدوم n تا مشکل دارن و نقص با مهندسینی و متفکرینی که هر کدوم تقسیم شدن رو یکی از این پروژه های موتور جستجو ، به جایی میرسین بسم الله
بفرما...شروع کنین

اگه یکم آینده نگر باشین و وضع الان کشورتون رو نگاه کنین میفهمین که قیاس هایی که در این زمینه از شرکت های خارجی در مورد ایران کردین چقدر بجا بوده!

دوستان شما نظر بدین...چرا ساکت شدین؟
همه ی تمرکز و بودجه و نیرو و برنامه نویسان و متفکران و صاحب سبکان ایرانی رو یه موتور جستجو به اسم مثلاً یوز (با توجه به وضعیت های موجود الان) گذاشته بشه بهتره یا اینکه چند تا موتور جستجو راه بندازیم که مهندسین و مغز های ایرانی روی این پروژه ها تقسیم بشن و این موتورها درگیر رقابت با هم باشن و نظر ایرانی رو نسبت به تولید ملی بد کنن و هیچ موقع هم به حد رقابت با ضعیف ترین موتورهای جستجوی معروف دنیا نرسن بهتره؟

هر کس نظرش با منه و با من موافقه برای جلوگیری از اسپم شدن بیش از اندازه و به انحراف کشیده شدن بحث تاپیک از این پست من تشکر کنه و هر کس هم با ایشون یعنی جناب جاوید موافقه از ایشون تشکر کنه
من برای جلوگیری از اسپم گذاشتن دیگه پاسخی ندارم و نتیجه گیریم با تعداد تشکرهاست و در صورت بیشتر بودن تشکر از ایشون هیچ حرفی ندارم

موفق باشید.

khanlo.javid
سه شنبه 25 فروردین 1394, 00:54 صبح
چی شده؟چرا از کوره در میرین؟!
بارها و بارها به مدیران گفتم این ستاره های کاربری توهم قدرت ایجاد میکنه برش دارین.
شما فکر کردی هر کی ستاره هاش کمه ، علمشم همون قدره؟!
نه بنده ی خدا...اون ستاره ها نشون دهنده ی میزان پست ارسالی من و شماست و میزان وقتی که رو این سایت میزارین
موفقیتامم تو امضام هست.نیازی به اثباتش برای شما و امثال شما ندارم دوست من

من در کمال احترام دارم عرض میکنم
شما داری اشتباه برداشت میکنی.شما یا پست منو خوب نخوندی که داری اینجور مطالبی رو عنوان میکنی یا هم کلاً چشماتون رو حقایق بستین
چشم برین یه موتور جستجوی دیگه بزنین...من که نگفتم راه بستست.
ببخشید نمیخوام اینجور تشبیهی بکنم ولی راهی برام نذاشتین:
چهارتا دونده که یکی پاش شکستست و یکی دستش و یکی گردنش ویکی... رو به خط کنین با هم مسابقه بدن!
آخر مسابقه چی میشه؟!نتیجه بگیرین...؟
حالا تشبیهش کنیم با موتورهای جستجو...الان گیرم شما موتور جستجوی خودتون رو ایجاد کردی ، من مال خودم رو و فلانی هم مال خودش رو...خب حالا چندتا موتور جستجوی مبتدی و تازه کار که هر کدوم میخوان یه خدمتی ارئه بدن ؛ چه خلاقیتی میتونن انجام بدن؟چه فرصتی حتی برای ارائه خدمت درست و حسابی دارن از دست تعداد زیاد باگ هاشون؟!لطفاً واقع بین و شرایط سنج باشین...
وقتی مشکلات موتورشون و خزنده و امثالهم اینقدر زیاده که تا n سال بدون نمیتونن حلش کنن در رقابت با موتور هم وطنشون چه برسه در رقابت با گوگل و... ؛ این به نظرتون ایده است و خلاقیت و...؟؟!

یا بهتره بشینیم برای شروع یه موتور جستجوی خیلی خوب و در حد اعلاء با همون مهندسایی که قرار بود برن رو موتور های جستجوی خودشون وقت بزارن و موتور جستجوی خودشون رو ارائه بدن ایجاد کنیم و در مرحله اول و همون وهله ی اول کار دست به رقابت با گوگل بزنیم؟!

اگه به نظر شما این خوبه که چهارتا موتور جستجو که هر کدوم n تا مشکل دارن و نقص با مهندسینی و متفکرینی که هر کدوم تقسیم شدن رو یکی از این پروژه های موتور جستجو ، به جایی میرسین بسم الله
بفرما...شروع کنین

اگه یکم آینده نگر باشین و وضع الان کشورتون رو نگاه کنین میفهمین که قیاس هایی که در این زمینه از شرکت های خارجی در مورد ایران کردین چقدر بجا بوده!

دوستان شما نظر بدین...چرا ساکت شدین؟
همه ی تمرکز و بودجه و نیرو و برنامه نویسان و متفکران و صاحب سبکان ایرانی رو یه موتور جستجو به اسم مثلاً یوز (با توجه به وضعیت های موجود الان) گذاشته بشه بهتره یا اینکه چند تا موتور جستجو راه بندازیم که مهندسین و مغز های ایرانی روی این پروژه ها تقسیم بشن و این موتورها درگیر رقابت با هم باشن و نظر ایرانی رو نسبت به تولید ملی بد کنن و هیچ موقع هم به حد رقابت با ضعیف ترین موتورهای جستجوی معروف دنیا نرسن بهتره؟

هر کس نظرش با منه و با من موافقه برای جلوگیری از اسپم شدن بیش از اندازه و به انحراف کشیده شدن بحث تاپیک از این پست من تشکر کنه و هر کس هم با ایشون یعنی جناب جاوید موافقه از ایشون تشکر کنه
نتیجه گیری با تعداد تشکرهاست ومنم در صورت بیشتر بودن تشکر از ایشون هیچ حرفی ندارم

دوست عزیز من نه دنبال به انحراف کشوندن این بحثم نه به دنبال قدرت نمایی با ستاره هام و توهین توهم رو هم باز چشمامو روش میبندم چون اصلا دوست ندارم به کسی بی احترامی کنم اصلا تو سطح شخصیت برنامه نویس نیست. آخه بنده خدا چه ربطی به ستاره داره ، یعنی هر کس ستاره داره تجربش بیشتره ؟؟ سوادش بیشتره ؟؟؟ من اصلا حرفی از ستاره زدم ؟؟؟ من گفتم خدایی نکرده شما یا کس دیکه سواد کافی ندارین ؟؟؟ من هیچوقت این حرفا رو نزدم و اصلا هم از کوره در نرفتم ، ما داریم خیلی دوستانه بحث میکنیم ، نیازی به جدل و لشکر کشی نیست ، شما خیلی بد حرفای من رو متوجه میشین ، من اصلا نخواستم بهتون توهین کنم ، چون اصلا در حد و اندازه این شخصیتا نیستم که به کسی توهین کنم ، من سوابقم روشنه شما همسوابقتون روشن ، من فقط عرض کردم به نظرتون تونستید فعالیت مسمر ثمری برای کشورتون داشته باشید یا خیر ؟؟ من تو هیچ پستی دعوا نکردم که این دومیش باشه و بخوام لشکر بکشم و تشکر جمع کنم ، من فقط به دوستانی که نیاز به کمک دارن کمک میکنم و خودمو از حاشیه دور میکنم ، شما خیلی به خودت میبالی و این درست و من هم به خاطر این عقایدت بهت افتخار میکنم ، اگه تو عنوانی به دست بیاری که با ارزش باشه برای من افتخاره ، طی بحث ها هم عرض کردم من نه وقتشو دارم و نه دوست دارم به این ماجرا فکر کنم ، من سالهاست تو این سایت فعالیت میکنم و پروژه های بزرگ زیادی رو دیدم که با شکست روبرو شدن ، پس چرا پرخاشگری میکنید و عوامو به ذهنیت بد نسبت به دیگران دعوت میکنید ؟؟؟ من فقط و فقط حرفم این بوده و هست تو تک تک این پستهام هم ذکر کردم اگه دوباره مطالعه کنید متوجه میشید که من تاکید دارم به پشت هم بودن و کمک کردن ، من نگفتم بیایید به این پروژه کمک کنید ، من گفتم مخالفش نیستم چون میدونم اگه دوستان جمع بشن دور هم تو همون تحلیل های اولیه کارو میزارن کنار چون ارزش وقت تلف کردن نداره ، ولی حداقل چند نفر با هم میتونن رو پروژه دیگه ای وقت بزارن و ایده جدید بدن ، پس اینقدر بد نسبت به همه چیز فکر نکنید ، من هم قصد توهین نداشتم شما هر چقدر موفقیت دارید مال خودتونه پس واقعا احتیاجی به اثبات قدرت نیست هر کسی تو یه زمینه ای قدرت داره پس قدرت نمایی نکنید ، چون مثال دست بالای دست بسیار است تو این مکان جایزه و به کار میره .

و در انتها باید عرض کنم ، من ایرانیم و کشورمو دوست دارم و آرزوم اینه تموم جوونای ایران تو هر علم و صنعتی که مشغولن سربلند و پیروز باشن مخصوصا طراحا و برنامه نویس های سایت برنامه نویس اگر هم تو این پست هام به شخصی خدایی نکرده و نا خواسته بی احترامی شد واقعا معذرت میخوام و امیدوارم منو ببخشه ، مخصوصا جناب آقای !Hidden Hacker (http://barnamenevis.org/member.php?354284-!Hidden-Hacker) که خیلی از حرفای منو بد برداشت کردن یا بنده قدرت بیان نداشتم بنده واقعا عذر خواهی میکنم و امیدوارم تو تمام مراحل زندگیشون سربلند و پیروز باشن.

و من الله التوفیق. موفق باشید دوستان.

MMSHFE
سه شنبه 25 فروردین 1394, 08:38 صبح
خیلی جالبه. کسانی که اینقدر گوگل رو به رخ میکشن، به این دقت کردن که گوگل بیش از یک دهه است که داره فعالیت میکنه و به اینجا رسیده؟ روز اول که میخواستن استارت کنن هم همین تعداد پرسنل داشتن یا دو نفره سایت رو ساختن؟ بعلاوه بحث اصلاً رقابت با گوگل و... نیست. میشه یکسری نوآوریها گذاشت که توی گوگل نیست. مثلاً موتور جستجوی ویژه سایتهای فارسی با قابلیت ثبت سایت در دایرکتوری خزنده برای جستجو، ایجاد API برای پینگ کردن سرور موتور جستجو جهت اطلاع موتور جستجو از تغییر در سایت و بروزرسانی لینکها، قابلیت دسته بندی سایتها برحسب موضوع (آموزشی، کامپیوتر، آشپزی و...) و نوع (وبلاگ، انجمن، سایت شخصی، سایت رسمی شرکت و...)، گزارش لینکهای مرده، اشتراک ازطریق پیامک یا ایمیل برای اطلاع از ثبت سایتهای جدید در دیتابیس موتور جستجو، ایجاد Custom Search برای سایتها (شبیه چیزی که توی گوگل هست - منتها با اضافه کردن کمی چاشنی خلاقیت و بومی سازی)، ایجاد رده بندی سنی برای سایتها (برای مثال اگه یه بچه بیاد جستجو کنه، سایتهایی که مطالب نامناسب دارن توی جستجو نیاد و این سیستم رو با اکانت کاربری توی موتور جستجو ترکیب کنیم و والدین برای اعضای خانواده خودشون اکانت بسازن و محدوده سنی مناسب رو برای فرزندانشون انتخاب کنن)، همین سیستم اشتراک رو میشه با قابلیت ذخیره جستجوهای قبلی و Bookmark کردن جستجوها و... کلی تکمیل کرد و میشه ایده های خلاقانه بسیار زیادی توی این بخش ارائه داد.

در نهایت من هم موافق این هستم که بجای اینکه ده تا موتور جستجوی ناقص داشته باشیم که هرکدوم یک جای کارشون میلنگه، بیایم همکاری کنیم یک موتور جستجوی کامل و ملی بسازیم. هرکی میاد از یوز یا هر موتور جستجوی دیگه، یه ایرادی میگیره. حالا که فراخوان همکاری زدن، بهتر نیست بجای آیه یأس خوندن، اگه تخصصی داریم، کمک کنیم توی رفعش؟!

یوسف زالی
سه شنبه 25 فروردین 1394, 09:38 صبح
سلام.
همه پست ها رو نخوندم اما این رو می دونم که برای چنین پروژه ای حتما حتما حتما به توان 18 باید پشتت به دولت گرم باشه تا بصورت انتحاری یهویی گوگل رو فی ل تر کنن.

یوسف زالی
سه شنبه 25 فروردین 1394, 09:40 صبح
سلام.
همه پست ها رو نخوندم اما این رو می دونم که برای چنین پروژه ای حتما حتما حتما به توان 18 باید پشتت به دولت گرم باشه تا بصورت انتحاری یهویی گوگل رو فی ل تر کنن. وگرنه من حاضر نیستم زمانی رو که برای سرچ می گذارم به نتایج بی خود سپری بشه تا بعد از ده سال موتور بهینه بشه.
دوستان عزیز، بلندپروازی خیلی خوبه، اما چیزی که زندگی به من آموخت این بود که ایده هات رو شدنی نگه دار.

MMSHFE
سه شنبه 25 فروردین 1394, 09:41 صبح
قرار نیست کاری موازی با گوگل انجام بشه که لازم بشه گوگل رو فیلتر کنن. اگه سرویس خوبی بخصوص درمورد سایتهای ایرانی که گوگل ضعف عمیقی توی اونها داره ارائه بشه، میشه با وجود گوگل هم اون رو به محبوبیت و استفاده روزانه کاربران رسوند. 10 سال هم زمان زیادیه که گوگل در ابتدا طی کرد چون موتور جستجو با این امکانات و قدرت نبود و همه چیز رو باید خودشون تجربه میکردن و بارها الگوریتمهاشون از پایه بازنویسی شد ولی الان دیگه اینطوری نیست و کلی موتور جستجوی بازمتن هست و ایده ها و الگوریتمهایی مثل پاندا و... در دسترس هستن و میشه ازشون ایده گرفت. سایتهایی مثل dmoz و yahoo directory و... هم هستن و میتونیم از اونها هم ایده بگیریم.

amin1softco
سه شنبه 25 فروردین 1394, 10:16 صبح
من معمولاً عادت ندارم در مورد پروژه های بومی اضحار نظر کنم چون به نظرم 90% برای چپاول دولت و ملت طراحی می شوند تا سود رسانی و هدف همیشه به جیب زدن یک پول درشت است ولی به در خواست hidden.hacker (چه اسم خفنی) می تونم بگم اگر واقعاً می خواهید کاری کنید که بعداً بتونید بهش افتخار کنید و بگید ایرانی هستید و قصد غارت سرمایه کشور را نداشتید اینه که واقعاً چیزی درست کنید که الان کمبودش احساس می شه و در بخش جستجو مقالات دانشگاهی ایران - جستجوی پروژه های صورت گرفته - درست کردن یک ocr بدرد بخور فارسی رایگان - و مترجم آنلاین رایگان -سرویس کتب دانشگاهی و درسی آنلاین می تونند سرویس هایی باشند که یوز به شکل قابل قبولی در آینده ارائه بده قبلاً هم گفتم خواننده های هم دوباره خوانی می کنند ولی باید کیفیت کار نهایی کمتر از کار اولیه نباشه... برای مثال وقتی میگیم سرویس کتب درسی آنلاین نه اینکه یک فایل پی دی اف بزارید تا دانلود بشه یعنی کاربر بتونه کتاب را آنلاین بخونه علامت گذاری کنه و ... در حد یک پروژه ملی ...

-سیّد-
سه شنبه 25 فروردین 1394, 11:43 صبح
درضمن اینو هم بگم که تاحالا تمام موتور های جستجوی ایرانی که فقط اسمشون ایرانیه نتایجشونو از یاهو بینگ و گوگل دریافت میکنن و به هیچ عنوان اختصاصی نیستن

همونطور که توی تاپیک اصلی هم اشاره کردم، این حرف کاملاً غلطه. موتورهای پارسی‌جو و یوز خودشون index دارن و خودشون جواب می‌دن، و هیچ وابستگی‌ای به هیچ موتور دیگه ندارن. (بقیه‌ی موتورهای داخلی یا meta search engine هستن، یا تعداد صفحاتشون خیلی محدوده (در حد یکی دو میلیون صفحه)، یا موتور جستجوی خاص هستن (مثلاً موتور جستجوی مسکن))
البته شما نقل قول کردید، ولی حرف اشتباهی رو نقل قول کردید!

پروژه ای که از ابتدا محکوم به شکست است!
موفق باشید.

همونطور که توی اون تاپیک هم گفتم، این حرف شما با توجه به ابعادی که دوستان برای پروژه‌شون مشخص می‌کنن معنی پیدا می‌کنه. اگه بخوان در مقیاس گوگل کار کنن، خوب قطعاً شکست می‌خورن (ساده‌ترین دلیلش منابع مالی هست). اگه بخوان در مقیاس یه مرحله کمتر از گوگل کار کنن (مثلاً با مقیاس یوز، که یک میلیارد صفحه رو index کرده و با سرعت نسبتاً خوبی هم جستجوها رو جواب می‌ده)، باز هم احتمالاً شکست می‌خورن (باز هم منابع مالی دم دست‌ترین دلیلش هست).
اما اگه بخوان در مقیاس پایین‌تر کار کنن، و آموزشی باشه، چرا باید شکست بخورن؟ کلی هم توش می‌تونن مطلب یاد بگیرن. حتی ممکنه همین مقیاس پایین رو بتونن در آینده بزرگ‌ترش کنن. البته که باید هدفشون رو حد و حدودش و هزینه‌هاش رو بدونن. اون توصیه‌ای که یکی از دوستان به مطالعه کرد، بسیار بجاست. نه فقط مطالعه، مشورت گرفتن از افراد آگاه هم خیلی می‌تونه کمک کنه (اگه اونی که ازش مشورت می‌گیرید آگاه نباشه و فقط حس خودآگاه‌ بینی! داشته باشه، بدتر شما رو توی چاه می‌ندازه!).

چرا وقتی چرخ اختراع شده باز میخاین اختراعش کنید؟

به دست اوردن تکنولوژی خیلی مسئله‌ی مهمیه. شما اگه بتونید چرخی که گوگل اختراع کرده رو دوباره اختراع کنید (نه مونتاژ!)، خیییییییییلی هنر کردید! با تکنولوژی موتور جستجو می‌شه تو (تقریباً) همه‌ی بخش‌های IT تغییر ایجاد کرد. دلیلش هم اینه که موتور جستجو تقریباً با تمام بخش‌های IT درگیر می‌شه. البته موتوری در ابعاد گوگل اینطوری هست.
اگه بخواین یه کار خیلی ساده بکنین انقد درگیر نمی‌شین. کافیه با اصول اولیه‌ی HTTP آشنا باشید تا بتونید یه خزشگر ساده بنویسید (یا از یه نمونه‌ی آماده‌اش استفاده کنید و تغییرش بدید). بعد هم صفحات رو توی یه پایگاه داده‌ی ساده ذخیره کنید و از FTS استفاده کنید تا بتونید جستجو کنید. یه UI ساده هم با زبونی مثل PHP می‌زنید و تمام.
اما حالا می‌خواین یه مرحله جلوتر برین و نتایج جستجو رو بهبود بدین. بنابراین درگیر مباحث IR می‌شین. مجبور می‌شین برین در این زمینه مطالعه کنین. خیلی گسترده هست! دهها Paper در زمینه‌های مختلف IR وجود داره که تازه خیلیهاشون توی موتور کاربردی نیستن چون سرعتشون پایینه! مثلاً طرف می‌گه این حرکتو بزن، کیفیت نتایج ۱۰ درصد بهتر می‌شه! فقط مشکلش اینه که هر جستجوتون ۱ دقیقه طول می‌کشه!!!!
بعد می‌خواین بازم جلوتر برین و صفحات خراب رو بتونین درست تشخیص بدین. وارد بحث parse کردن صفحات می‌شین. باید با تکنولوژی HTML به صورت کامل آشنا بشین تا بتونین همه‌ی سوراخ سنبه‌هاش رو پیدا کنین! بعدش هم باید برین سراغ HTML5 و بعد از اون فهمیدن جاوا اسکریپت و AJAX.
بعد می‌خواین جلوتر برین و سایت‌هایی که بعضی وقت‌ها مشکل دارن رو بتونین تشخیص بدین (مثلاً یهو یه سایت بهتون connection نمی‌ده). باید با مباحث شبکه آشنا بشین و مثلاً در مورد Socket timeout و مباحث TCP و HTTP و غیره مطالعه‌ی دقیقی بکنید.
بعد می‌خواین جلوتر برین و پوشش موتورتون رو گسترده‌تر کنین. پس باید خزشگر رو یه جوری طراحی کنین که بتونه صفحات زیادی رو جمع‌آوری کنه. درگیر مسائل توزیع‌شدگی می‌شین و باید برین درباره‌ی پایگاه‌های داده‌ی توزیع شده مطالعه کنید. بعد درباره‌ی distributed computing مطالعه کنید. بعد خزشگرتون رو طوری طراحی کنید که بتونه توی چند صد میلیون صفحه اولویت‌بندی کنه و صفحات مهم‌تر رو سریعتر بیاره. بعد هم بریم سراغ بحث update! باید بتونین توی چند صد میلیون صفحه مشخص کنین که کدومها با چه rate ای به‌روزرسانی بشن.
بعد درگیر این می‌شید که حالا این update ها رو چطوری توی index اعمال کنید؟ احتمالاً می‌رید به سراغ روش batch. یعنی اول توی یه index دیگه اینها رو اعمال می‌کنید، بعد جای دو تا index رو با هم عوض می‌کنید.
همین وسط می‌بینید خودتون همه‌ی این کارا رو نمی‌تونید با هم انجام بدید، پس می‌رید سراغ استخدام نیرو. اون هم انواع نیرو: شبکه، برنامه‌نویس، نیروی research، توی همه‌ی بخش‌ها!
همزمان با این موضوع، باید پهنای باند رو هم به صورت متناسب افزایش بدید. پولش رو هم باید بدید!
بعد سر این موضوع درگیر مباحث شبکه‌ای و زیرساختی می‌شین، چون تعداد سرورها داره می‌ره بالا. بعد یه دفعه می‌بینید دیگه پول ندارید سرور بخرید!!!
بعد یهو می‌بینید اون یه دونه ادمین شبکه‌ای که استخدام کرده بودید و خوشحال بودید، زیر بار چندین سرور و کلاستر و غیره داره منفجر می‌شه! پس مجبور می‌شید نیروی جدید استخدام کنید! حالا بیا و نیروی جدید رو آموزش بده!
حالا همه‌ی این مشکلات رو حل کردید، یهو می‌بینید این همه صفحه که خزش کردید، دیگه با یه Index ساده روی ستون متناظرش توی پایگاه داده جواب نمی‌ده! جستجوها سرعتشون کندتر و کندتر می‌شه! مجبور می‌شین برین سراغ یه Index توزیع شده. روز از نو، روزی از نو! همه‌ی قصه‌هایی که بالاتر گفتم دوبل می‌شه!!!
تازه این رو هم توجه داشته باشید یه پایگاه داده‌ی توزیع شده، خیلی ساده‌تر از یه index توزیع شده هست. توی پایگاه داده می‌خواین lookup کنین و مثلاً یه دونه از سطرها (یا یه range از سطرها) رو استخراج کنید، ولی توی هر جستجو، باید به بخش وسیعی از صفحات موجود توی index تون دسترسی پیدا کنید و با query کاربر match کنید، بعد از match هم باید score کنید تا بتونید بهترین صفحات رو پیدا کنید.
بعد می‌خواین باز جلوتر برین و سرعت جستجو رو بالا ببرین (زیر ثانیه) و همچنین بتونین چندین جستجوی همزمان رو جواب بدید. ساده‌ترین راهش افزایش سخت‌افزاره! ولی پول می‌خواد! بنابراین سعی می‌کنید حتی‌الامکان نرم‌افزارتون رو بهینه‌سازی کنید. پس وارد مباحث بهینه‌سازی می‌شید. هم بهینه‌سازی کد، هم بهینه‌سازی شبکه.
بعد می‌خواین stability موتور رو بالا ببرید. مجبور می‌شید بعضی جاها سیستم‌های زپرتی‌ای که از روی جبر (به خاطر کمبود زمان و دانش و نیرو) استفاده کردید رو با یه سیستم درست و حسابی جایگزین کنید. بعد هم مجبور می‌شین برای همه‌ی سیستم‌هاتون یه سیستم backup بذارین تا در صورت پایین اومدنش بتونین روی backup سوئیچ کنید. بعد باید یه مقدار پیشرفته‌ترش کنید و این switch کردن روی backup رو خودکار کنید. بعد یهو می‌بینید کلی سرور جدید لازم دارید که سیستم‌ها همگی HA باشن! بعد گریه می‌کنید!! :)
بعد می‌خواین یه کاری کنید که هیچ وقت موتور پایین نیاد و همیشه پاسخگو باشه. برای همین نمی‌تونید تغییرات رو (مثلاً تغییر توی الگوریتم رتبه‌بندی) روی خوشه‌ی index اصلی اعمال کنید و تست کنید! چون ممکنه نتایج خراب بشه! پس باید یه خوشه مخصوص تست‌های مختلف داشته باشید! اینجا باز هم گریه می‌کنید!!
بعد می‌خواین توان پاسخگویی موتور رو بالا ببرید تا مثلاً توی peak وقتی ۱۰ تا کاربر با هم جستجو می‌کنن کم نیاره و به همگی زیر ثانیه جواب بده. در نتیجه باز هم باید بهینه‌سازی کنید، یا سخت‌افزار اضافه کنید!
بعد کم کم درگیر مباحث امنیت می‌شید. جدا از این که بعضی از کاربران شروع می‌کنن به اذیت کردن، از اون طرف صفحاتی که خزش می‌شن، بعضیاشون مشکل دارن!
بعد می‌خواین یه کم به کاربر حال بدین، می‌رین سراغ auto-complete. بعد یهو می‌بینید سیستم نمی‌کشه! بعد که یه جوری مشکل سرعت رو حل می‌کنید، می‌بینید کیفیت عبارت‌های auto-complete شده پایینه!
بعد می‌خواین از cache استفاده کنید تا سرعت بالا بره. بعد یهو توی این مسئله می‌مونید که چطوری این cache رو می‌خواین update کنید؟ توجه کنید که این cache شامل یه داده‌ی مشخص نیست که به راحتی بشه update اش کرد، بلکه شامل نتیجه‌ی یه جستجو هست که ممکنه بعد از مثلاً چند دقیقه، با خزش شدن یه صفحه‌ی جدید، این صفحه در صورت انجام جستجوی جدید بیاد و بشه جزو نتایج اون جستجو. یا یکی از نتایج اون جستجو update بشه و مثلاً پاک بشه، یا کلاً دیتاش عوض بشه (مثلاً صفحه‌ی اول یه سایت خبری که تند و تند عوض می‌شه)، پس باید توی نتایج شما هم عوض بشه. اینا هر کدوم برای خودشون داستانی داره!
بعد هم به این فکر می‌کنید که چقدر خوب بود اگه index به جای این که batch باشه، realtime باشه و به محض این که خزشگر یه صفحه رو گرفت، سریع توی index به‌روزرسانی بشه. برای همین شروع می‌کنید به طراحی سیستم به صورت realtime، یه دفعه می‌بینید کللللللللللللللاً همه چی زیر و رو می‌شه! برای همین یا بی‌خیال می‌شید، یا بسم‌الله می‌گید و وارد گود می‌شید! البته معلوم نیست کی از گود بیاین بیرون! :)
بعد دیگه به صورت دائم درگیر مسئله‌ی بهبود کیفیت هستید که هیچ وقت تموم نمی‌شه! درگیر مسائل مختلفی می‌شید:

Query Expansion
Query Correction و Spell Suggestion
افزودن پارامترهای جدید به الگوریتم رتبه‌بندی (توجه کنید که اگه یه پارامتر جدیدی بخواین از چند صد میلیون صفحه استخراج کنید و توی index اعمال کنید، کار راحتی نیست!)
ایجاد انواع تغییر توی الگوریتم رتبه‌بندی
افزودن قابلیت learn شدن موتور از روی جستجوها و کلیک‌های کاربران
اجرای الگوریتم‌هایی مانند Page Rank روی صدها میلیون صفحه و اعمالشون توی سیستم
...

خوب اینجاس که یه نگاه می‌کنید، می‌بینید کار راحتی نیست! می‌شه راحت و کوچیک شروع کرد، ولی بزرگ کردنش کار سختیه. نگرفتم نمی‌شه، خیلی سخته، و خیلی هم هزینه داره.

یه سوال ...من نمیدنم چقدر برنامه نویس هستین..فرض رو بر این میگیرم که خیلی حرفه ای باشین و اینکه یه تیم قوی داشته باشین..
به نظر خودت چقدر طول میکشه این پروژه تموم بشه؟ هم زمان هم از نظر مالی...

زمانش که زیاد میشه نمیشه گفت چقدر و هزینش هم بازم زیاد میشه بازم نمیشه گفت چقدر...
ولی هرچقدر هم بشه کار قراره به مرور زمان انجام بشه یهویی قرار نیست یه موتور جستجو ساخته بشه و بگیم زمان اینقدر یا هزینه اینقدر...

خوب من به عنوان کسی که این راه رو رفته، الان یه ذهنیتی درباره‌ی هزینه‌اش بهتون می‌دم.

این لینک رو نگاه کنید:
https://www.google.com/work/search/products/gsa.html

Scales to data repositories of any size with one or more G100 (20 million documents) or G500 (100 million documents) appliances.
و این:
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Search_Appliance

Model G100, a 2U appliance, can index up to 20,000,000 documents. The G500 5U appliance can index up to 100,000,000 documents.
گوگل با استفاده از تجربه و تکنولوژی ۱۷ ساله، تونسته یه سرور 5U بده که توش ۱۰۰ میلیون سند رو پشتیبانی می‌کنه. حالا اون یکی رو اگه نگاه کنید، یه سرور 2U معمولی هست که ۲۰ میلیون صفحه رو پشتیبانی می‌کنه.
پس اگه فرض کنیم شما به آخرین تکنولوژی گوگل دسترسی دارید، برای هر ۲۰ میلیون صفحه یک سرور لازم دارید.
پس برای یک میلیارد صفحه، ۵۰ تا سرور لازم دارید. (با تکنولوژی گوگل! قطعاً تکنولوژی‌هایی که ما استفاده می‌کنیم باعث می‌شن تعداد سرورهای مورد نیاز از این خیلی بیشتر بشه، حداقل در حد دو-سه برابر).
خوب اگه برای هر سرور قیمت حدودی ۱۰ میلیون تومن فرض کنیم، یا اصلاً چون شمایی برات ارزون حساب می‌کنم مشتری شی! ۸ میلیون تومن! ۱۰۰ تا سرور می‌شه چقد؟ ۸۰۰ میلیون تومن. فقط سرور!
هزینه‌ی پهنای باند رو هم حساب کنید.
هزینه‌ی نیروها رو هم حساب کنید (دیگه حداقل ۱۰ نفر لازم دارید (دارم کم حساب می‌کنم ها!)، حداقل ۲ سال هم باید زمان بذارید مگر این که نیروهاتون کاربلد باشن که اون وقت قطعاً حقوقشون به شدت بالاتر هست).
دیگه خیلی کم کم، می‌شه ۳ میلیارد تومن!

حالا اگه این هزینه‌ها رو یه کم واقعی‌تر کنید (هم سرورها و سخت‌افزار، هم پهنای باند، هم دیتاسنتر، هم نیروهایی که تا ۸۰ نفر رسیدن و نزدیک ۵ سال کار کردن) می‌شه همون ۷ میلیاردی که روی موتور یوز هزینه شده (http://www.khabaronline.ir/detail/400804).

منابع مالی با این که من خودم این پروژه رو شروع نکردم و البته بنیان گذارش گفته منابع مالی سرور و امکانات مشکلی نداره... و وقتی بنده هم تو پروژه کار کنم و ببینم در آینده نیاز داره قطعا سرمایه گذاری هم میکنم پروژه کمی نیست!

شما اگه می‌خواین توی مقیاس کوچیکتر کار کنین، قبلش حتماً یه برآورد واقعی از هزینه‌اش داشته باشید (با توجه به هدفتون).
یا اون وری بریم: اول ببینید چقدر پول دارید، بعد ببینید چقدر می‌تونید روی سخت‌افزار هزینه کنید، چقدر روی نیرو، چقدر روی پهنای باند. با توجه به این عددا، مقیاستون دستتون میاد و مثلاً می‌بینید که بیشتر از ۵۰ میلیون صفحه رو نمی‌تونید داشته باشید (مثلاً). بنابراین با توجه به این موضوع برنامه‌ریزی کنید.
از اون دوستمون هم بپرسید چند تا سرور می‌تونه تهیه کنه.

سلام H:Shojaei (http://barnamenevis.org/member.php?241637-H-Shojaei) عزیز
من با نظرات شما موافقم ...

شاید نشه با گوگل رقابت کرد اما ماهم میتونیم مثل چینی ها که موتور بایدو رو تولید کردن یک موتور جستجو تولید کنیم...

اما...
یک فرق اساسی بین ما و اونها هستچ
اونها فرهنگ این رو دارن که از محصولات داخلی استفاده کنن حتی اگر هم کیفیت لازم رو نداشته باشه
اما ما تو ایران لباس که میدوزیم برای فروشش مجبوریم مارک خارجی بهش بچسبونیم

این حرفتون رو قبول دارم که ما توی حمایت از محصول داخلی خیلی ضعیف کار می‌کنیم. شاید یکی از دلایلش بدبینی‌ای باشه که نسبت به محصولات داخلی به وجود اومده (که دلیلش کیفیت پایین خیلی از محصولات داخلی هست).
یعنی وقتی یه درصد خیلی بالایی از محصولات داخلی خراب می‌کنن، همه‌ی محصولات داخلی تو ذهن ما خراب می‌شن و اونی که واقعاً داره محصول خوب تولید می‌کنه هم ازش استفبال نمی‌کنیم و با بدبینی بهش نگاه می‌کنیم.

این لینک استارتر این پروژه کجاست؟پیداش نکردم

توی پست اول همین تاپیک گذاشته بودن:
http://barnamenevis.org/showthread.php?487670-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C&p=2181679&viewfull=1#post2181679

آخه چرا بحث باطل میکنین؟
ببخشید این حرف رو میزنم ولی پس موتور جستجوی یوز این وسط چیه؟https://s.yimg.com/ok/u/assets/img/emoticons/emo27.gif
دوستانی که میخوایین پروژه جهانی راه بندازین...رو یه چیزی سرمایه گزاری کنین و بحث کنین که:
1-رقباتون و مشتری های رقباتون قابل دستیابی باشن.حداقل مشتری های داخلی
2-اگه مثل اون پروژه و در حد اعلاش وجود داره دلیل نداره انرژی بیخود اضافی صرف اینکار بشه که کار و کاسبی اون موتورم کساد بشه و ملت بمونن چیکار کنن این وسط و سراغ چی برن
این باعث پایین اومدن بازدهی موتور جستجوی دیگه ای مثل یوز میشه
بهتره حالا که همچین موتور جستجویی هست دیگه نیاین با یه گروه از صفر شروع کنین.همون رو ادامه بدین
مخصوصاً الان که جذب نیرو هم انجام میدن کارفرمایانش.در تاپیک دعوت به همکاری در موتور جستجوی یوز (http://barnamenevis.org/showthread.php?491665-%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88%DB%8C-%DB%8C%D9%88%D8%B2)
موفق باشید

البته من این رو قبول ندارم که چون دو تا موتور دیگه هست (پارسی‌جو رو جا انداختید!) پس دیگه نریم سراغ ساختن موتور. اگه کسی احساس می‌کنه می‌تونه یه موتور در این حدود بسازه خوبه که با اطلاع از شرایط و وضعیت، یه پروژه‌ی جدید رو شروع کنه. رقابت می‌تونه خوب باشه (البته اگه سالم باشه!).

این موتور جستجو یوزی که اینقد ازش حرف میزنید رو اصلا به عنوان یه کاربر حتی تست زدین ؟؟؟ اصلا میدونید به چه صورت داره ایندکس میکنه ؟؟؟؟ مطمئنید خزنده داره ؟؟ بخدا همین الان با دامین سرچ زدم جواب نداد ، پس چرا بخودی دارید بزرگش میکنید ؟؟؟ حتی خزنده های درست و حسابی نداره ، اصلا نمیتونه دومین ایندکس کنه چه برسه به متن و عکس و بقیه عناصر . واقعا نمیدونم چی بگم درباره این موتور جستجو ..

خوب من که مدیر تیم index موتور یوز هستم، مطمئن هستم که خزنده داریم! مسئول تیم خزشگر هم الان توی view ام هست! :)
اگه خودتون وبمستر هستید می‌تونید چک کنید (یا اگه نیستید از وبمسترها بپرسید) که بات ما به سایت(های) شما سر می‌زنه یا نه:
Mozilla/5.0 (compatible; yoozBot-2.2; http://yooz.ir; info@yooz.ir)
البته من منکر وجود باگهای احتمالی توی موتور نیستم (یعنی برعکس: مطمئنم توی بخش‌های مختلف باگ‌های مختلفی هست!)، برای همین کاملاً محتمل هست که خزشگر ما یه سایتی رو ندیده باشه، یا دیده باشه و فرصت نکرده باشه خزشش کنه، یا تعداد صفحات کمی ازش خزش کرده باشه، یا ممکنه بهش دسترسی نداشته باشه (ممکنه اون سرور ما رو کلاً بسته باشه، یا موقتاً بسته باشه، یا ممکنه توی یه بازه‌ای به هر دلیلی ارتباطمون باهاش قطع بوده، یا ممکنه توی یه بازه‌ای فیلتر بوده، یا ...).
شما لطفاً آدرس سایت مورد نظر رو بفرمایید تا بررسی کنیم چه اتفاقی افتاده.

کلاً جالب نیست در مورد یه پروژه اینطوری با یه جستجو قضاوت کنید!

-سیّد-
سه شنبه 25 فروردین 1394, 11:52 صبح
سلام.
همه پست ها رو نخوندم اما این رو می دونم که برای چنین پروژه ای حتما حتما حتما به توان 18 باید پشتت به دولت گرم باشه تا بصورت انتحاری یهویی گوگل رو فی ل تر کنن. وگرنه من حاضر نیستم زمانی رو که برای سرچ می گذارم به نتایج بی خود سپری بشه تا بعد از ده سال موتور بهینه بشه.
دوستان عزیز، بلندپروازی خیلی خوبه، اما چیزی که زندگی به من آموخت این بود که ایده هات رو شدنی نگه دار.
همونطور که دوستان گفتن، نیازی به ف.ی.ل.ت.ر کردن گوگل نیست. اصلاً این کار باعث ضربه خوردن موتور جستجوی داخلی می‌شه چون همه از چشم اون می‌بینن.

من معمولاً عادت ندارم در مورد پروژه های بومی اضحار نظر کنم چون به نظرم 90% برای چپاول دولت و ملت طراحی می شوند تا سود رسانی و هدف همیشه به جیب زدن یک پول درشت است ولی به در خواست hidden.hacker (چه اسم خفنی) می تونم بگم اگر واقعاً می خواهید کاری کنید که بعداً بتونید بهش افتخار کنید و بگید ایرانی هستید و قصد غارت سرمایه کشور را نداشتید اینه که واقعاً چیزی درست کنید که الان کمبودش احساس می شه و در بخش جستجو مقالات دانشگاهی ایران - جستجوی پروژه های صورت گرفته - درست کردن یک ocr بدرد بخور فارسی رایگان - و مترجم آنلاین رایگان -سرویس کتب دانشگاهی و درسی آنلاین می تونند سرویس هایی باشند که یوز به شکل قابل قبولی در آینده ارائه بده قبلاً هم گفتم خواننده های هم دوباره خوانی می کنند ولی باید کیفیت کار نهایی کمتر از کار اولیه نباشه... برای مثال وقتی میگیم سرویس کتب درسی آنلاین نه اینکه یک فایل پی دی اف بزارید تا دانلود بشه یعنی کاربر بتونه کتاب را آنلاین بخونه علامت گذاری کنه و ... در حد یک پروژه ملی ...
حالا شاید ۹۰٪ نه، ولی با ۸۵٪ اش موافقم! آدم خیلی حرص می‌خوره وقتی می‌بینه ۳۵ سال چقدر کار می‌تونسته انجام بشه و یه سری آدم از خدا بی‌خبر فقط اومدن سر و صدا کردن و هر چی دستشون رسیده کندن بردن...
ایده‌هاتون خوبه و روی بیشترشون فکر کردیم. ولی از فکر تا برنامه‌ریزی و جذب نیرو و استارت پروژه و سرمایه‌گذاری و ... تا برسه به یه چیز قابل بهره‌برداری، خیلی راهه! ان‌شاءالله به این سمت‌ها حرکت می‌کنیم. (البته این رو مدیر پروژه باید بگه که به کدوم سمت‌ها می‌خوایم حرکت کنیم! من فقط بیل می‌زنم! :) منظور اینه که جهت‌گیری‌های رسمی موتور رو فقط مدیر پروژه می‌تونه بگه.)
ایده‌های دیگه‌ای هم داریم که به موقعش رونمایی می‌شه! نمی‌تونم بگم، محرمانه اس! :لبخند: (چرا اسمایلی عینک دودی نداره؟!)

-سیّد-
سه شنبه 25 فروردین 1394, 11:58 صبح
راستی توی پروسه‌ی ایجاد موتور که کلی اون بالا تریبون رفتم، مبحث اسپم رو یادم رفت بگم! spam detection کار خییییییییییییییلی سختیه! و این هم یک کار دائمیه و تمومی نداره!
احتمالاً n تا موضوع دیگه رو هم یادم رفته بگم! اینایی که گفتم اصلی‌ترین چالش‌هایی بود که به ذهنم رسید.

LastAirbender
سه شنبه 25 فروردین 1394, 14:04 عصر
[/RIGHT]
... که بات ما به سایت(های) شما سر می‌زنه یا نه:
Mozilla/5.0 (compatible; yoozBot-2.2; http://yooz.ir; info@yooz.ir)

این موزیلا رو واسه چی میزارین ؟

LastAirbender
سه شنبه 25 فروردین 1394, 15:08 عصر
دیدم خیلی از بات ها میزارن ولی متوجه نشدم واسه چیه ، یعنی در Response ای که می گیرین تفاوتی ایجاد میکنه؟

-سیّد-
سه شنبه 25 فروردین 1394, 16:01 عصر
این موزیلا رو واسه چی میزارین ؟

از ویکیپدیا:
http://en.wikipedia.org/wiki/User_agent

During the first browser war (http://en.wikipedia.org/wiki/Browser_wars), many web servers were configured to only send web pages that required advanced features, including frames (http://en.wikipedia.org/wiki/Framing_%28World_Wide_Web%29), to clients that were identified as some version of Mozilla (http://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla). Other browsers were considered to be older products such as Mosaic (http://en.wikipedia.org/wiki/Mosaic_%28web_browser%29), Cello (http://en.wikipedia.org/wiki/Cello_%28web_browser%29) or Samba (http://en.wikipedia.org/wiki/Samba_%28web_browser%29) and would be sent a bare bones HTML document.

For this reason, most Web browsers use a User-Agent value as follows: Mozilla/[version] ([system and browser information]) [platform] ([platform details]) [extensions].

در ادامه‌ی همون متن نوشته:

Automated web crawling tools can use a simplified form, where an important field is contact information in case of problems. By convention the word "bot" is included in the name of the agent. For example:
Googlebot/2.1 (+http://www.google.com/bot.html)

اما خیلی بات‌ها از جمله گوگل هم همین فرمت رو رعایت می‌کنن، یعنی Mozilla رو اولش می‌ذارن:
https://support.google.com/webmasters/answer/1061943

Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)
or
(rarely used): Googlebot/2.1 (+http://www.google.com/bot.html)
همونطور که می‌بینید، گوگل به صورت معمول از Mozilla در User-Agent اش استفاده می‌کنه.

دیدم خیلی از بات ها میزارن ولی متوجه نشدم واسه چیه ، یعنی در Response ای که می گیرین تفاوتی ایجاد میکنه؟

بله ممکنه تفاوت ایجاد کنه. به صورت معمول، یک سایت وقتی می‌خواد به شما جواب بده کاری به User-Agent شما نداره. ولی بعضی سایت‌ها باهاش کار دارن و ممکنه پاسخ متفاوت به User-Agent های متفاوت بدن.
به عنوان مثال بعضی سایت‌ها به User-Agent هایی که با Mozilla شروع نشن اصلاً جواب نمی‌دن!

در نهایت هم این رو ببینید، بسیار نشاط آوره!
http://webaim.org/blog/user-agent-string-history