PDA

View Full Version : برنامه ای که قرار هست در خارج از ایران فروخته بشه !

بیتا حکمت
شنبه 01 فروردین 1394, 22:16 عصر
سلـام . عید مبارک . میگن آرزو بر جوانان عیب نیس پس عصبانی نشید همچین سوالی می پرسم :لبخند: ، فرض کنید شخصی میخواد برنامه اشو تو خارج از ایران مثلا امریکا بفروشه . برای اینکه مشکل قانونی برای فروشنده پیش نیاد چه کاری باید انجام بده . منظورم استفاده از VS کرک شده ، ویندوز کرک شده و ... است .
ایا مشکلی پیش میاد ؟ اگر مشکلی بوجود میاد راه حلش چیه ؟! (( البته به غیر از خریدشون : دی ))

golbafan
شنبه 01 فروردین 1394, 22:27 عصر
سلام
چرا باید از سوال شما کسی عصبانی بشه؟

شما چند راه دارید:
1- ثبت شرکت در خارج و ارائه نرم افزارها
2- تولید نرم افزار بصورت پتنت
3- تولید نرم افزارهای موبایل و قراردادن در استورها و ...

اگر متوجه بشن که شما با نسخه کرک شده کار میکنین جلوتونو میگیرن و جریمه هم میشید
مثلا اگر شرکت ثبت کنید مشخص میشه که این شرکت مثلا vs رو نخریده پس داره با برنامه غیر مجاز برنامه مینویسه
اما اگر پتنت باشه راهی برای اثباتش نیست و کسی نمیفهمه نسخه کرک استفاده کردین

اگر شرکت داخل ایران باشه باز هم مشکلی پیش نخواهد آمد ولی بازار اصلی مال شرکتهایی هست که خارج از ایران کار میکنن

NasimBamdad
یک شنبه 02 فروردین 1394, 11:50 صبح
پتنت چیه ؟

mrprestige
یک شنبه 02 فروردین 1394, 12:11 عصر
پتنت چیه ؟

با سلام ، پتنت به معنی حمایت از حق اختراع شماست ( البته داخل ایران همچین قانونی نیست) این قانون میاد برای اون اختراعی که شما کردید به شما مالکیتی (مدت محدود حدود 20 سال) میده که هیچکس حق استفاده یا حتی کپی کردن بدون اجازه شما از اختراعتون رو نداره و اگر همچین اتفاقی بیوفته قوانین سفت و سختی برای مجازات اون فردی که ایده شما رو به سرقت می بره گذاشتن. شما میتونید با خیال راحت با اختراعتون پول دارارین بدون اینکه مشکل به سرقت رفتن ایده تون رو داشته باشید .

بیتا حکمت
یک شنبه 02 فروردین 1394, 16:42 عصر
سلام
چرا باید از سوال شما کسی عصبانی بشه؟

شما چند راه دارید:
1- ثبت شرکت در خارج و ارائه نرم افزارها
2- تولید نرم افزار بصورت پتنت
3- تولید نرم افزارهای موبایل و قراردادن در استورها و ...

اگر متوجه بشن که شما با نسخه کرک شده کار میکنین جلوتونو میگیرن و جریمه هم میشید
مثلا اگر شرکت ثبت کنید مشخص میشه که این شرکت مثلا vs رو نخریده پس داره با برنامه غیر مجاز برنامه مینویسه
اما اگر پتنت باشه راهی برای اثباتش نیست و کسی نمیفهمه نسخه کرک استفاده کردین

اگر شرکت داخل ایران باشه باز هم مشکلی پیش نخواهد آمد ولی بازار اصلی مال شرکتهایی هست که خارج از ایران کار میکنن

ممنونم اطلاعات مفیدی بود . اصل سوالم اینکه من یک جایی خوندم زمانی که یک مثلا" من میام از Sql server غیرقانونی استفاده می کنم . و این نرم افزار رو به یه شرکت خارجی می فروشم برای من که در ایران هستم مشکلی پیش نمیاد ولی Sql server این قابلیت رو داره که به مایکروسافت و نهادهای لازم سیگنال می فرسته و هشدار می ده که این شرکت در حال حاضر از نسخه کرک استفاده می کنه و اون شرکت به شدت جریمه میشه (( حالا نمی دونم این واقعیت داره یا نه )) ، حالا راه حلی که به ذهنم می رسه اینکه از
Sql compact استفاده کنم که تو این لینک (http://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=5783)رایگان برای دانلود هست (( البته امکاناتش کمتره اما برای پروژه های کوچیک جواب می ده )) . حالا سوالم اینکه کدوم نسخه
VS رایگان هست ؟؟ و اینکه ویندوز رایگان هم داریم یا خیر ؟! اینجوری دیگه فکر نکنم مشکلی پیش بیاد یا پیش میاد ؟!

بیتا حکمت
یک شنبه 02 فروردین 1394, 16:46 عصر
با سلام ، پتنت به معنی حمایت از حق اختراع شماست ( البته داخل ایران همچین قانونی نیست) این قانون میاد برای اون اختراعی که شما کردید به شما مالکیتی (مدت محدود حدود 20 سال) میده که هیچکس حق استفاده یا حتی کپی کردن بدون اجازه شما از اختراعتون رو نداره و اگر همچین اتفاقی بیوفته قوانین سفت و سختی برای مجازات اون فردی که ایده شما رو به سرقت می بره گذاشتن. شما میتونید با خیال راحت با اختراعتون پول دارارین بدون اینکه مشکل به سرقت رفتن ایده تون رو داشته باشید .

من شنیدم پتنت برای ثبت ایده پول میخواد . اگر ممکنه یه مقدار در این مورد توضیح بدین مثلا" ایا برای همه ایده ها یه مقدار دریافت می کنن و ...

Mr.Csharp
یک شنبه 02 فروردین 1394, 16:50 عصر
ممنونم اطلاعات مفیدی بود . اصل سوالم اینکه من یک جایی خوندم زمانی که یک مثلا" من میام از Sql server غیرقانونی استفاده می کنم . و این نرم افزار رو به یه شرکت خارجی می فروشم برای من که در ایران هستم مشکلی پیش نمیاد ولی Sql server این قابلیت رو داره که به مایکروسافت و نهادهای لازم سیگنال می فرسته و هشدار می ده که این شرکت در حال حاضر از نسخه کرک استفاده می کنه و اون شرکت به شدت جریمه میشه (( حالا نمی دونم این واقعیت داره یا نه )) ، حالا راه حلی که به ذهنم می رسه اینکه از
Sql compact استفاده کنم که تو این لینک (http://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=5783)رایگان برای دانلود هست (( البته امکاناتش کمتره اما برای پروژه های کوچیک جواب می ده )) . حالا سوالم اینکه کدوم نسخه
VS رایگان هست ؟؟ و اینکه ویندوز رایگان هم داریم یا خیر ؟! اینجوری دیگه فکر نکنم مشکلی پیش بیاد یا پیش میاد ؟!

ویژوال استدیو رایگان فک کنم همون نسخه Express باشه که 30 روز رایگانه

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=--=-=-=-=-=-=-=-=-==-==-=-=-=-==-=-=-=-=-=-==-=-=
ویندوز رایگان خیر نداریم
ولی سیستم عامل رایگان داریم انواع توزیع های لینوکس ( کالی ، رد هت ، اوبونتو ، فدورا و ... )

بیتا حکمت
یک شنبه 02 فروردین 1394, 17:16 عصر
ویژوال استدیو رایگان فک کنم همون نسخه Express باشه که 30 روز رایگانه

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=--=-=-=-=-=-=-=-=-==-==-=-=-=-==-=-=-=-=-=-==-=-=
ویندوز رایگان خیر نداریم
ولی سیستم عامل رایگان داریم انواع توزیع های لینوکس ( کالی ، رد هت ، اوبونتو ، فدورا و ... )

فکر نکنم دیگه اینم تشخیص بدن ویژوال استودیو روی نسخه ویندوز غیرقانونی نصب شده یا خیر !! حالا یه سوال دیگه ، با اون نسخه رایگان 30 روزه میشه برنامه ای برای فروش نوشت (منع قانونی ندار ه؟! ))

mrprestige
یک شنبه 02 فروردین 1394, 20:01 عصر
من شنیدم پتنت برای ثبت ایده پول میخواد . اگر ممکنه یه مقدار در این مورد توضیح بدین مثلا" ایا برای همه ایده ها یه مقدار دریافت می کنن و ...

با عرض سلام ، ببینید خانم بیتا حکمت روند درخواست ثبت اختراع (Patent) در ایالت متحده توی چهار مرحله خلاصه میشه
مرحله اول مربوط میشه به پر کردن فرم موقت درخواست پتنت : با پر کردن این فرم درواقع این امکان برای شما فراهم میشه تا حق اختراع خودتون رو برای "اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده" به حالت "در انتظار ثبت اختراع" ببرید در واقع با این کار حق اختراع خودتون رو به اون اداره اعلام میکنید . مرحله دوم : پر کردن فرم غیر موقت هست : توی این درخواست تمامی اطلاعات که در درخواست موقت(مرحله قبل) مطرح کرده بودید نوشته میشه مرحله سوم : پیگیری درخواست حق اختراع : درخواستی که توی مرحله اول انجام دادی توسط ناظر ثبت اختراع مورد بررسی قرار میگیره و بعد از گذر از یک سری مراحل اداری مشخص میشه که آیا به شما حق ثبت اختراع اعطا بشه یا نه . البته اینم بگم ممکنه برای یه کار آفرین یه پتنت چند هزار دلار هزینه داشته باشه تازه برای مراحل ابتدایی کار هم هست . و نکته ای باید بگم اینه که تمامی مراحل یعنی از فرم درخواست تا اعطای پتنت از 10هزار دلار هست تا 30 هزار که این هزینه هایی رو که الان گفتم به نسبت پیچیدگی پنتنت یا همون اختراع شما بستگی داره
و مرحله آخر اینه که فکر نکنید چون الان پتنت رو گرفتید همه چی تمومه ، شما بعد دریافت پتنت (اگر بهتون پتنت اعطا شد ) هزینه هایی رو هم باید برای حفظ اعتبار اون پرداخت کنید . انشاا... اگه خواستید برید اونور آب و اختراعتون رو اونور ثبت کنید و مشکل هزینه ندارید بنظرم اونور حتما یه وکیل بگیر که با امور پتنت حتما آشنا باشه چون دوندگی خیلی داره ولی وکیل داشته باشی اون دنباله کارات هست و شما فقط چندتا سند رو امضا کنی .

امیدوارم کمکی کرده باشم . موفق باشید

golbafan
سه شنبه 04 فروردین 1394, 17:01 عصر

سلام
sqlserver و vs و windows همچین سیگنالهایی نمیفرستند...

همونطور که عرض کردم مایکروسافت لیست شرکتهایی رو که قانونی ازش خرید کردند رو داره
وقتی محصول x مال شرکت شما باشه و شما برای اون محصول sqlserver بکار برده باشید و مایکروسافت ببینه که شما ازش sqlserver نخریده بودین ولی در محصول شما استفاده شده
اونقت میفهمه...

حالا شما میتونید حتی برای آزمایشهاتون برنامه هایی با نسخه های کرک شده تولید کنید و کسی هم کاری به شما نداره اما اگر بخواهید یک محصول تجاری بیرون بدید و داخل بازار بفرستید ، اون موقع میان تحقیق میکنن ببینن چطوری تولیدش کردین
اگر از نسخه های اصلی استفاده کرده باشین که هیچی مجوز نشر محصول رو بهتون میدن
در غیر اینصورت جریمه شده و از مجوز هم خبری نیست

در ضمن اگر بخواهید یک شرکت برنامه نویسی در خارج ثبت کنید ، خریدن قانونی ویندوز و vs و sqlserver دیگه چه مشکلی داره. اصلا هزینه ای نداره که به چشم بیاد و در کنار هزینه های ثبت و راه اندازی شرکت اینها رو میشه چشم پوشید

golbafan
سه شنبه 04 فروردین 1394, 17:08 عصر

اگر ایده تاپ باشه اسپانسرهای خوبی هم سراغ شما میان
نگران هزینه نباشین

بیتا حکمت
سه شنبه 04 فروردین 1394, 19:01 عصر
سلام
sqlserver و vs و windows همچین سیگنالهایی نمیفرستند...

همونطور که عرض کردم مایکروسافت لیست شرکتهایی رو که قانونی ازش خرید کردند رو داره
وقتی محصول x مال شرکت شما باشه و شما برای اون محصول sqlserver بکار برده باشید و مایکروسافت ببینه که شما ازش sqlserver نخریده بودین ولی در محصول شما استفاده شده
اونقت میفهمه...

حالا شما میتونید حتی برای آزمایشهاتون برنامه هایی با نسخه های کرک شده تولید کنید و کسی هم کاری به شما نداره اما اگر بخواهید یک محصول تجاری بیرون بدید و داخل بازار بفرستید ، اون موقع میان تحقیق میکنن ببینن چطوری تولیدش کردین
اگر از نسخه های اصلی استفاده کرده باشین که هیچی مجوز نشر محصول رو بهتون میدن
در غیر اینصورت جریمه شده و از مجوز هم خبری نیست

در ضمن اگر بخواهید یک شرکت برنامه نویسی در خارج ثبت کنید ، خریدن قانونی ویندوز و vs و sqlserver دیگه چه مشکلی داره. اصلا هزینه ای نداره که به چشم بیاد و در کنار هزینه های ثبت و راه اندازی شرکت اینها رو میشه چشم پوشید

سلام . ممنون که بازم راهنمایی کردم . من قرار نیست شرکت بزنم . جریان از اینجا شروع شد که تو یک محفل در مورد " مدیریت " بحث بود و من به مدیران ایرانی و برنامه ریزی هاشون تو عـرصه IT ایراد گرفتم و این مثال رو زدم که بارها دیدم تو سایت خارجی حتی یه برنامه ساده واسه فروش گذاشته شده ، و ... که همین مثال ساده نشون می ده که
اونجا کارافرینی و کسب در امد راحت تر هست . ایشونم پرسید که خوب شما چرا از همین برنامه های ساده نمی فروشید ! و این ربطی به مدیران ایرانی نداره و ... منم این حرفم برام وسوسه برانگیز اومد . چون چند سال پیش پستی تو همین سایت در مورد برخورد قانونوی خونده بودم گفتم بهتره یه مقدار اگاهی کسب کنم

ایشون گفتند که دو رگه هستند و خارج از ایران شرکت دارند. آموزش نرم افزارهای برق می نویسن و به صورت جزوه می فروشن ولی اطلاعی از قوانین فروش نرم افزار ندارن
و گفت که من اگه بخوام می تونه کمکم کنه فروش یه برنامه رو تست کنم . حالا من قصدم از همه این سوالات این بود که ناخواسته برای ایشون دردسر درست کنم.
نسخه Sql express که رایگانه ، نسخه Compact هم که رایگانه ، با همینا یه چیزی درست می کنم ببینم چی میشه

golbafan
یک شنبه 09 فروردین 1394, 16:01 عصر
نسخه Sql express که رایگانه ، نسخه Compact هم که رایگانه ، با همینا یه چیزی درست می کنم ببینم چی میشه

سلام
خود vs که رایگان نیست
مشکل اینجاست

در ضمن sqlexpress درسته که رایگانه ولی کامریکال نیست. یعنی نمیشه باهاش در جایی که قانون کپیرایت اعمال میشه تجارت کرد
توصیه میکنم برید سراغ mysql و java

البته برخی کشورهای بلوک شرق این مشکل رو ندارند

بیتا حکمت
پنج شنبه 13 فروردین 1394, 18:33 عصر
سلام
خود vs که رایگان نیست
مشکل اینجاست

در ضمن sqlexpress درسته که رایگانه ولی کامریکال نیست. یعنی نمیشه باهاش در جایی که قانون کپیرایت اعمال میشه تجارت کرد
توصیه میکنم برید سراغ mysql و java

البته برخی کشورهای بلوک شرق این مشکل رو ندارند

سلام مجدد . ممنونم به خاطر راهنمایی دوباره . با همه اینایی که گفتین من دلم میخواد بازم به این موضوع فکر کنم . متاسفانه من به نوشتن برنامه های ویندوزی بیشتر علاقه دارم تا
Mysql و Java (مگر اینکه با اینا باشه یه برنامه ویندوزی درست کرد ) ، میخوایم این بار بپرسم که :
حالا اگه با همون sqlexpress نرم افزاری نوشته بشه و رایگان در سایتی قرار بگیره ؛ کاربر می تونه دانلودش کنه و در صورتی که تشخیص داد برنامه براش مفید هست با پی پال هزینه نرم افزار رو پرداخت کنه ، برا کاربر مشکلی پیش میاد ؟! یا این فکر هم منطقی نیست . ببخشید اینقدر اصرارم دارم که جوابی پیدا کنم . این موضوع یه جور مبارزه هم هست که به خودم ثابت کنم سریع منصرف نشدم . بازم ممنونم.

FastCode
یک شنبه 16 فروردین 1394, 09:06 صبح
تا اونجایی که من میدونم هیچ تحقیقی صورت نمیگیره.
هم از نظر عملی غیر ممکنه و هم از نظر قانونی.

و با این حساب باید من یکی رو به حبس ابد محکوم کنند چون اصلا ویندوز ندارم و برای ویندوز برنامه مینویسم.

بیتا حکمت
یک شنبه 16 فروردین 1394, 11:00 صبح
تا اونجایی که من میدونم هیچ تحقیقی صورت نمیگیره.
هم از نظر عملی غیر ممکنه و هم از نظر قانونی.

و با این حساب باید من یکی رو به حبس ابد محکوم کنند چون اصلا ویندوز ندارم و برای ویندوز برنامه مینویسم.

ســلام . شما چطوری بدون داشتن ویندوز برای ویندوز برنامه می نویسید ؟ ! حداقلش تو لینوکس که ویندوز مجازی نصب می کنید و گرنه برنامه رو تست می کنید ؟
و اینکه من منظورم برای افرادی بودن که خارج از کشور هستن . شما خارج از کشور تشریف دارید ؟!

golbafan
چهارشنبه 19 فروردین 1394, 11:03 صبح
Mysql و Java (مگر اینکه با اینا باشه یه برنامه ویندوزی درست کرد )

اینا مولتی پلتفرم هستند یعنی برای هر سیستم عاملی میشه باهاشون کار کرد

حالا اگه با همون sqlexpress نرم افزاری نوشته بشه و رایگان در سایتی قرار بگیره ؛ کاربر می تونه دانلودش کنه و در صورتی که تشخیص داد برنامه براش مفید هست با پی پال هزینه نرم افزار رو پرداخت کنه ، برا کاربر مشکلی پیش میاد ؟! یا این فکر هم منطقی نیست . ببخشید اینقدر اصرارم دارم که جوابی پیدا کنم . این موضوع یه جور مبارزه هم هست که به خودم ثابت کنم سریع منصرف نشدم . بازم ممنونم.

اینجوری مشکلی برای کاربر پیش نمیاد
شما هم تا ایران هستی و این کار رو میکنی مشکلی برات پیش نمیاد
یعنی اگر مالکیت نرم افزار مال شرکت شما باشه و اون شرکت در ایران باشه هیچ مشکلی نداره
شما هم چون شخص هستید و معلوم نیست صاحب این شرکت هستید میتونید آزادانه برید کنار مایکروسافت قدم بزنید...

golbafan
چهارشنبه 19 فروردین 1394, 11:06 صبح
ســلام . شما چطوری بدون داشتن ویندوز برای ویندوز برنامه می نویسید ؟ ! حداقلش تو لینوکس که ویندوز مجازی نصب می کنید و گرنه برنامه رو تست می کنید ؟
و اینکه من منظورم برای افرادی بودن که خارج از کشور هستن . شما خارج از کشور تشریف دارید ؟!

منظورش داشتن ویندوز بطور قانونی هست!
البته ایشون خودش رو مثال میزنه که داره از ویندوز در داخل ایران استفاده میکنه و مثل همه ماها هیچ مشکلی هم نداره!

ولی با همین لپ تاپشون اگر برن خارج، (جایی که کپی رایت اجرا میشه) حتما جریمه خواهند شد (البته در صورت کشف) ...

بیتا حکمت
چهارشنبه 19 فروردین 1394, 13:20 عصر
جناب golbafan بی نهایت ممنونم .

FastCode
چهارشنبه 19 فروردین 1394, 21:56 عصر
خیر. بنده هیچ ویندوزی ندارم و برنامه هام رو cross-compile میکنم. یا cross-platform مینویسم.