PDA

View Full Version : asp.net AJAX

farghabil
چهارشنبه 05 فروردین 1394, 12:06 عصر
سلام
میخواستم یه آموزش کوچولو در مورد استفاده از Ajax در asp.net C# بگید. من وقتی برای ثبت توی دیتابیس و یا خوندن اطلاعات از دیتابیس از ajax استفاده میکنم یه زمان زیادی طول میکشه مخصوصا اگه سرعت نت کم باشه. خیلی خسته کنندس وقتی بخوای پشت سرهم این عمل رو انجام بدی. درصورتی که من توسایت های مختلف دیدم که این عمل خیلی سریع انجام میشه.

میخواستم یه آموزش و راهنمایی بکنید بنده رو. ممنون

Mousavmousab
چهارشنبه 05 فروردین 1394, 12:11 عصر
سلام

اولاٌ که کدتو بزار ؟
دوما کدوم سایت زود لود می کنه؟
سوماٌ هاست شما چیه؟
چهارماٌ اونایی که سریع لود میشه احتمال زیاد Server اختصاصی دارن.
و ...

farghabil
چهارشنبه 05 فروردین 1394, 13:24 عصر
سلام

اولاٌ که کدتو بزار ؟
دوما کدوم سایت زود لود می کنه؟
سوماٌ هاست شما چیه؟
چهارماٌ اونایی که سریع لود میشه احتمال زیاد Server اختصاصی دارن.
و ...

من واسه استفاده از ajax فقط یه script manager میزارم تو صفحه و مثلا دکمه ای که قراره ذخیره کنه رو داخل update panel میزارم.
خیلی نرم افزار های تحت وب دیدم که کار میکنن . ولی اینکاری که من میکنم خیلی طول میکشه.اصلا طبیعی نیست. واسه یه insert کردن 10 یا 15 ثاینه طول میکشه

keiv@n
چهارشنبه 05 فروردین 1394, 15:21 عصر
من واسه استفاده از ajax فقط یه script manager میزارم تو صفحه و مثلا دکمه ای که قراره ذخیره کنه رو داخل update panel میزارم.
خیلی نرم افزار های تحت وب دیدم که کار میکنن . ولی اینکاری که من میکنم خیلی طول میکشه.اصلا طبیعی نیست. واسه یه insert کردن 10 یا 15 ثاینه طول میکشه

ایجکس یه تابع جاوا اسکریپت هستش ، که امکان فراخوانی توابع سمت سرور رو به صورت آسینکرون فراهم می کنه برای ارسال یک درخواست آسینکرون باید مطابق مراحل زیر عمل کنی :

1-ایجاد تابع هدف
می خواهیم با درخواست ایجکسی تابعی رو فراخوانی کنیم :
روش :
ایجاد تابع هدف در یک فایل با پسوند cs یا وب هندلر یا سایر فایلهای مناسب ....
ملزومات :
-این تابع باید دارای هدر [webMethod] باشه
-نوع دسترسی این تابع باید static باشه
اگر بخوایم یه مثال ساده از یه تابع پیش پا افتاده بزنیم ، تابع زیر هستش که مقدار hello bodys رو برگشت میده :

[WebMethod]
public static string test()
{
return "hello bodys";
}

2-ارسال درخواست توسط تابع ایجکس :
روش :
نوشتن تابع ایجکس در صفحه جاری که می خوایم رفت و برگشت اطلاعات رو داشته باشیم....
-تابع ایجکس از نوع جاوا اسکریپت هستش پس میشه در صفحه aspx در قسمت <head> تعریفش کرد :

function test() {
$.ajax({
type: "POST",
url: "/Default.aspx/test",
data: "{}",
contentType: "application/json; charset=utf-8",
dataType: "json",
success: function (data) {
alert(data.d);},
error: function () {
alert("error");
}
});
}

اگر بخوایم تابع بالا رو آنالیز کنیم :
type: متد ارسال اطلاعات به تابع هدف می باشد که در اینجا از نوع post در نظر گرفته شده ، درضمن caseSensitive هست(حساس به حروف کوچک و بزرگ)
url: معرف آدرس تابع سمت سرور هستش
data: پارامتر های ارسالی به تابع سمت سرور رو شامل میشه .
contentType: نوع مقادیر ارسالی سمت تابع هدف رو مشخص می کنه
dataType: نوع برگشتی از تابع هدف رو مشخص می کنه
success: تابعی که وقتی پاسخ مناسب از تابع هدف دریافت شد فعال می شود(زیاد نگران نباش معادل {} ()function success هستش فرقی نداره)
error: تابعی که وقتی ارور از تابع هدف دریافت شد فعال می شود
نکته : همیشه مقدار برگشتی از تابع هدف در قالب data یا متغییری که در پارامتر تابع success تعریف شده(حتما نباید اسمش data باشه هر اسمی میتونه باشه) برگشت داده خواهد شد و اما data.d چیه ؟ این به خاطر امنیت اطلاعاته که مایکروسافت از قصد اینکارو کرده (واسه خانوما که عاشق امنیت و سکیوریتی هستن....)

بعد از این مراحل باید یک باتن بزاریم تا تابع ایجکس رو فراخوانی کنه :

<div class="row">
<div class="col-md-2 col-md-offset-2">
<button type="button" onclick="test()">test</button>
</div>
</div>

خوب حالا برنامه رو اجرا کنیم :
در زیر نحوه ارسال درخواست و دریافت پاسخ نشون داده شده ....

farghabil
چهارشنبه 05 فروردین 1394, 20:25 عصر
ایجکس یه تابع جاوا اسکریپت هستش ، که امکان فراخوانی توابع سمت سرور رو به صورت آسینکرون فراهم می کنه برای ارسال یک درخواست آسینکرون باید مطابق مراحل زیر عمل کنی :

1-ایجاد تابع هدف
می خواهیم با درخواست ایجکسی تابعی رو فراخوانی کنیم :
روش :
ایجاد تابع هدف در یک فایل با پسوند cs یا وب هندلر یا سایر فایلهای مناسب ....
ملزومات :
-این تابع باید دارای هدر [webMethod] باشه
-نوع دسترسی این تابع باید static باشه
اگر بخوایم یه مثال ساده از یه تابع پیش پا افتاده بزنیم ، تابع زیر هستش که مقدار hello bodys رو برگشت میده :

[WebMethod]
public static string test()
{
return "hello bodys";
}

2-ارسال درخواست توسط تابع ایجکس :
روش :
نوشتن تابع ایجکس در صفحه جاری که می خوایم رفت و برگشت اطلاعات رو داشته باشیم....
-تابع ایجکس از نوع جاوا اسکریپت هستش پس میشه در صفحه aspx در قسمت <head> تعریفش کرد :

function test() {
$.ajax({
type: "POST",
url: "/Default.aspx/test",
data: "{}",
contentType: "application/json; charset=utf-8",
dataType: "json",
success: function (data) {
alert(data.d);},
error: function () {
alert("error");
}
});
}

اگر بخوایم تابع بالا رو آنالیز کنیم :
type: متد ارسال اطلاعات به تابع هدف می باشد که در اینجا از نوع post در نظر گرفته شده ، درضمن caseSensitive هست(حساس به حروف کوچک و بزرگ)
url: معرف آدرس تابع سمت سرور هستش
data: پارامتر های ارسالی به تابع سمت سرور رو شامل میشه .
contentType: نوع مقادیر ارسالی سمت تابع هدف رو مشخص می کنه
dataType: نوع برگشتی از تابع هدف رو مشخص می کنه
success: تابعی که وقتی پاسخ مناسب از تابع هدف دریافت شد فعال می شود(زیاد نگران نباش معادل {} ()function success هستش فرقی نداره)
error: تابعی که وقتی ارور از تابع هدف دریافت شد فعال می شود
نکته : همیشه مقدار برگشتی از تابع هدف در قالب data یا متغییری که در پارامتر تابع success تعریف شده(حتما نباید اسمش data باشه هر اسمی میتونه باشه) برگشت داده خواهد شد و اما data.d چیه ؟ این به خاطر امنیت اطلاعاته که مایکروسافت از قصد اینکارو کرده (واسه خانوما که عاشق امنیت و سکیوریتی هستن....)

بعد از این مراحل باید یک باتن بزاریم تا تابع ایجکس رو فراخوانی کنه :

<div class="row">
<div class="col-md-2 col-md-offset-2">
<button type="button" onclick="test()">test</button>
</div>
</div>

خوب حالا برنامه رو اجرا کنیم :
در زیر نحوه ارسال درخواست و دریافت پاسخ نشون داده شده ....

پس scriptmanager و Update panel و Update Progress چی مشه؟ میشه لطف کنید یه مثال با اینا بنویسید کامل؟

keiv@n
چهارشنبه 05 فروردین 1394, 20:54 عصر
خوب آپدیت پنل و اسکریپت منیجر و آپدیت پروگرس بار واسه خودشیرینی مایکروسافته ، اومده کاره برنامه نویسو راحتتر کنه(برعکس سختتر کرده)
من خواستم یه روش بدون استفاده از کنترلهای بالارو بگم :اشتباه: که تو این روش دیگه هی به مشکلات الکی بر نمی خورید
با کدوما دقیقا؟

farghabil
چهارشنبه 05 فروردین 1394, 21:07 عصر
خوب آپدیت پنل و اسکریپت منیجر و آپدیت پروگرس بار واسه خودشیرینی مایکروسافته ، اومده کاره برنامه نویسو راحتتر کنه(برعکس سختتر کرده)
من خواستم یه روش بدون استفاده از کنترلهای بالارو بگم :اشتباه: که تو این روش دیگه هی به مشکلات الکی بر نمی خورید
با کدوما دقیقا؟

عزیز میشه یه نمونه بذاری؟

Mousavmousab
جمعه 07 فروردین 1394, 01:14 صبح
عزیز میشه یه نمونه بذاری؟

خوب نمونه کدشو گذاشته دیگه !!!

آقا کیوان دسدت درد نکنه !!!

keiv@n
جمعه 07 فروردین 1394, 16:53 عصر
خواهش :لبخند::خجالت:

mostefapor
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394, 11:41 صبح