PDA

View Full Version : درخواست راهنمایی برای برنامه‌نویسی شی‌گرا تحت وب با C#‎

ma_albert
دوشنبه 10 فروردین 1394, 18:48 عصر
سلام دوستان.
من قبلاً با VB.NET به صورت یکپارچه (بدون استفاده از شی‌گرایی) تحت وب برنامه‌نویسی رو انجام میدادم و از پایگاه داده‌ی MS SQL Server 2008 R2 استفاده می‌کنم.

الآن قصد دارم در مدت زمان کوتاهی سعی کنم تا برنامه‌نویسی با C Sharp رو به صورت شی‌گرایی تحت وب شروع کنم.

من قبلاً از شخصی پرسیدم گفته بود که برنامه‌نویسی وب ارتباطی با شی‌گرایی نداره که البته قانع نشدم!

حالا سه سؤال دارم:
1. آیا مزیت شی‌گرایی صرفه‌ی گذاشتن وقت برای یادگیری رو داره؟
2. آیا مرجعی هست که بشه به صورت عملی کار برنامه‌نویسی با C Sharp به صورت شی‌گرا رو شروع کرد؟ چون من به کتاب خواندن کمی تنبل هستم!! :خجالت: و اگر پروژه‌ای عملی باشه که بتونم به صورت عملی بخش‌های مختلف رو پیش ببرم، بهتر و دقیق‌تر یاد می‌گیرم.
3. من یک بار تلاش کردم که برم سمت شی‌گرایی اما دیدم که کدنویسی بیشتری رو مطلبه. آیا همینطوره؟ چون جایی خواندم که حجم کدها ممکنه به نصف هم برسه...
با تشکر

ali_md110
دوشنبه 10 فروردین 1394, 19:19 عصر
سلام
مبحث شی گرایی شامل مواردی همچون ارث بری و بکارگیری Interface ها و کلاسهای abstract و چندریختی و و مباحثی مثل بیش سربازگزاری overloading هست
تمام این مباحت در Asp.net mvc همراه با یک orm محبوب مثل Entity framework قابل پیاده سازی و بسیار روان و ساده هست
توی همین سایت جستجو کنید منابع MVC زیاد هست

ma_albert
دوشنبه 10 فروردین 1394, 19:30 عصر
سلام
مبحث شی گرایی شامل مواردی همچون ارث بری و بکارگیری Interface ها و کلاسهای abstract و چندریختی و و مباحثی مثل بیش سربازگزاری overloading هست
تمام این مباحت در Asp.net mvc همراه با یک orm محبوب مثل Entity framework قابل پیاده سازی و بسیار روان و ساده هست
توی همین سایت جستجو کنید منابع MVC زیاد هست

ممنون
به خاطر اینکه شناخت ندارم می‌پرسم: آیا از MVC میشه برای برنامه‌نویسی تحت وب به صورت شی‌گرا استفاده کرد؟
و اینکه از پایگاه داده‌ی MS SQL استفاده کرد؟

RmeXXXXXXXXX
دوشنبه 10 فروردین 1394, 23:05 عصر
overloading ربطی به شی گرایی نداره! اون یه چیز دیگه است: override

RmeXXXXXXXXX
دوشنبه 10 فروردین 1394, 23:09 عصر
الان و خیلی وقته که حرف اول رو شی گرایی میزنه! جای تعجب داره که هنوز به روش های سابق پیش می روید!
دو تا سایت معرفی می کنم ک خیلی از برنامه نویس ها از اون استفاده و بهره برده و می برند:
http://www.dotnettips.info/
http://agiledevelopment.ir/ebook/cover/
در ضمن سایت دات نت تیپس یکی از مراجع بروز برنامه نویسی دات نت بخصوص سی شارپ و برنامه های تحت وب هست! ASP.NET MVC و EF و Javascript و خیلی چیزهای دیگه که نیاز هست رو به صورت کامل و حرفه ای بصورت مقاله ها و دوره ها و پروژه ها رو ارائه میده. اخبار بروز دنیا هم همینطور

Hamid2547
سه شنبه 11 فروردین 1394, 15:16 عصر
اون کسی که به شما گفته برنامه نویسی تحت وب شیء گرا نیست احتمالا php کار بوده، البته ناگفته نمونه با همون php هم میشه به صورت شی گرا برنامه نوشت، پیشنهاد من اینه که وارد محیط برنامه نویسی مایکروسافت بشید و عجله ای برای یاد گرفتن شی گرایی نداشته باشید، شی گرایی رو کم کم باید یاد گرفت، و همینطوری که توی حرفه تون جلو میرید نمونه های استفاده ی اون توی دنیای واقعی رو ببینید، نه اینکه یک کتاب بردارید اول تا آخرشو بخونید بعد توی پروژه هاتون بگردید دنبال جا برای استفاده از شی گرایی، شی گرایی یک ابزار هست، از یک ابزار هم نباید همه جا استفاده کرد، تجربه من این بوده که شی گرایی معمولا توی پروژه های کوچک زیاد به چشم نمیاد، درسته از کلاس استفاده میکنیم ولی از 5 درصد امکاناتی که یک زبان شی گرا در اختیارمون قرار میده هم استفاده نمیکنیم (در پروژه های کوچک)، در مورد طلبیدن کد بیشتر هم اتفاقا شی گرایی بهت اجازه میده برنامه رو یک جا بنویسی و از اون هزار جا استفاده کنی، یعنی در دراز مدت حجم کدی که لازمه نوشته بشه رو کم هم میکنه.

ali_md110
سه شنبه 11 فروردین 1394, 19:34 عصر
overloading ربطی به شی گرایی نداره! اون یه چیز دیگه است: override

میدونستم دوست من
منظور من از Overloading بیش سربازگذاری متدها هست که قسمتی از پلی مورفیسم هست